XIX Międzynarodowy Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru

       6 września 2019 roku uczniowie klasy VII i VIII Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Krasnymborze pod opieką pani Małgorzaty Dawidowicz, pani Danuty Wojewnik i pani Emilii Świątkowskiej, wzięli udział w XIX Marszu Pamięci Zesłańców Sybiru w Białymstoku. Całą szkołę godnie reprezentował poczet sztandarowy.

       Uroczystość rozpoczęła się przy Pomniku Katyńskim, gdzie odśpiewano hymn państwowy. Wszystkich zebranych powitał Przewodniczący Podlaskiej Rady Wojewódzkiej Związku Sybiraków inż. Tadeusz Chwiedź. Przed wymarszem nastąpiło błogosławieństwo jego uczestników w obrzędzie katolickim, prawosławnym i ewangelicko-augsburskim.

      Następnie wyruszono do Kościoła Ducha Świętego, przy ulicy Sybiraków, ulicami: Świętojańską, Branickiego i Piastowską, gdzie o godzinie 11.30 odbyła się Msza Święta celebrowana przez Jego Ekscelencję Arcybiskupa Tadeusza Wojdę

        Na koniec przy pomniku symbolizującym Grób Nieznanego Sybiraka zaśpiewano Hymn Związku Sybiraków oraz odmówiono modlitwę za zmarłych również w trzech obrzędach. Uroczystość zakończył apel pamięci połączony z salwą honorową żołnierzy 18 Białostockiego Pułku Rozpoznawczego oraz złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy.

         W tym roku w Marszu wzięło udział 12 tysięcy osób. Nasz sztandar był jednym ze 180 przybyłych na tę uroczystość.

Oprac. Emilia Świątkowska

fot. Emilia Świątkowska

 

       

Możesz również polubić…

Skip to content