Narodowe Czytanie 2019

   5 września 2019 roku już po raz ósmy w ramach akcji Narodowe Czytanie ósmoklasiści, przygotowani przez panią Emilię Świątkowską, czytali wybitne utwory należące do kanonu literatury polskiej. W tym roku był to zbiór zatytułowany Nowele polskie. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru nowel z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta. 

      Oto wybranych osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie:

  1. Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;
  2. Dym – Maria Konopnicka
  3. Katarynka – Bolesław Prus
  4. Mój ojciec wstępuje do strażaków(ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
  5. Orka– Władysław Stanisław Reymont
  6. Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
  7. Sachem– Henryk Sienkiewicz
  8. Sawa(z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

     Uczniowie pięknie oddali wspaniały styl, plastyczność obrazu ukazana w tekstach, która miała wpływ na słuchaczy, co spotęgowały przebrania czytających.

     Wszyscy zgodzili się ze słowami specjalnego „Listu Prezydenta RP Andrzeja Dudy w sprawie Narodowego Czytania”, że w tekstach nowel mieliśmy ukazaną polskość wraz z treściami uniwersalnymi, refleksje nad człowiekiem i człowieczeństwem.

 

                                                                                                   Oprac. Emilia Świątkowska

fot. Emilia Świątkowska

 

Możesz również polubić…

Skip to content