Laboratoria Przyszłości

O programie:

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności. Wsparcie będzie przekazane jeszcze w 2021 roku w całości z góry – bez konieczności wniesienia wkładu własnego.

Laboratoria Przyszłości  to  Program skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach Programu szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży.

Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej.

W ramach Laboratoriów Przyszłości szkoły otrzymają wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym.

Ze środków otrzymanych w ramach Laboratoriów Przyszłości w wysokości 30000 zł szkoła zakupiła:

 • Drukarkę 3D Flashforge EDU Lite z kursem Tinkercard wraz z zestawem elementów dodatkowych z filamentami
 • Mikrokontroler Arduino
 • Stację lutowniczą HOT AIR z grotem 2 w1
 • Statyw do aparatu i kamery Hama Tripod 106-3D
 • Zestaw oświetleniowy Glareone
 • Mikrofon kierunkowy Saramonic Vmic-Mini
 • Mikroport Saramonic Blink 500 B1
 • Gimbal do aparatu fotograficznego i kamery DJI RSC2
 • Okulary VR 64 wirtualne laboratorium przedmiotowe zestaw 8 sztuk ClassVR Premium VRP64/8

Sprzęt będzie wykorzystywany podczas zajęć z programowania i na kole multimedialnym. Nauczyciele po przeszkoleniu będą mogli posługiwać się sprzętem na swoich lekcjach.

 

Laboratoria Przyszłości

Rok szkolny 2023/2024

Druk 3D w Szkole: Nowoczesna Edukacja, Kreatywność  i Praktyczne Umiejętności

      Program „Laboratoria Przyszłości” wprowadza drukarki 3D do szkół, przynosząc liczne korzyści edukacyjne. Projektowanie i drukowanie własnych przedmiotów rozwija wyobraźnię oraz umiejętności techniczne uczniów, a także uczy obsługi nowoczesnego oprogramowania do projektowania 3D. Możliwość tworzenia namacalnych projektów zwiększa motywację i zaangażowanie uczniów w naukę, zachęcając do aktywnego udziału w zajęciach. Wprowadzenie drukarek 3D w ramach programu „Laboratoria Przyszłości” to krok w kierunku nowoczesnej edukacji, wspierającej innowacyjność i praktyczne umiejętności uczniów. Tym razem klasa 1 wydrukowała zabawną zakładkę do książki.

Sprzęt audio/video

Program Laboratoria Przyszłości wyposażył Multimedialne Centrum Informacji w Krasnymborze w profesjonalny sprzęt do nagrywania filmów. Ze środków otrzymanych z dotacji szkoła zakupiła:

 • Statyw do aparatu i kamery Hama Tripod 106-3D
 • Zestaw oświetleniowy Glareone
 • Mikrofon kierunkowy Saramonic Vmic-Mini
 • Mikroport Saramonic Blink 500 B1
 • Gimbal do aparatu fotograficznego i kamery DJI RSC2

Uczniowie z chęcią korzystali z możliwości, jakie daje im ten sprzęt. Podczas zajęć koła multimedialnego siódmoklasiści podjęli się nagrania filmu pożegnalnego dla uczniów klasy ósmej. Pilnie uczyli się, w jaki sposób ustawiać sprzęt, jak go instalować, jak z niego korzystać. Sprawiało im to ogromną radość i stanowiło wspaniałą zabawę. Szkoła zyskała dzięki temu grupę filmowców, z których pracy z pewnością będzie korzystała podczas różnego rodzaju imprez kulturalnych.

„Odkryj Nowy Wymiar Edukacji: Gogle ClassVR jako Klucz do Interaktywnej Nauki”

Wykorzystanie gogli ClassVR zakupionych w ramach programu „Laboratoria Przyszłości” przynosi wiele korzyści zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli. Gogle umożliwiają stworzenie wirtualnych laboratoriów, w których uczniowie mogą eksperymentować i obserwować zjawiska naukowe w sposób niemożliwy do osiągnięcia w tradycyjnych laboratoriach. Dzięki temu można wzbogacić doświadczenia naukowe i umożliwić uczniom interaktywne eksplorowanie różnych dziedzin nauki. Platforma ClassVR oferuje szeroki wybór wirtualnych eksperymentów i symulacji laboratoryjnych, które są dostępne dla uczniów z różnych miejsc na świecie. Dzięki temu nawet szkoły o ograniczonych zasobach mogą zapewnić uczniom dostęp do zaawansowanych materiałów edukacyjnych. Korzystanie z gogli ClassVR wymaga od uczniów rozwinięcia umiejętności korzystania z technologii wirtualnej rzeczywistości. To pozwala im rozwijać kompetencje cyfrowe, które są coraz bardziej istotne w dzisiejszym świecie. Na dzisiejszych zajęciach z programowania uczniowie klasy 1 mieli okazje pospacerować wirtualnie wsród planet Układu Słonecznego.

„Drukarka 3D w szkole: nowe narzędzie do rozwijania umiejętności przestrzennych i kreatywności”

          Zajęcia z programowania pozwalają uczniom na rozwijanie umiejętności obsługi drukarki 3D. Dzięki nim uczniowie mogą rozwijać swoją wiedzę na temat projektowania i myślenia przestrzennego, a także zainteresować się naukami ścisłymi. Drukarki 3D pozwalają na tworzenie trójwymiarowych przedmiotów i modeli na zajęciach lekcyjnych, co może pomóc uczniom w zrozumieniu tajników trójwymiarowej przestrzeni. Ponadto, drukowanie 3D może być stosowane jako narzędzie do rozwijania kreatywności i stymulowania zainteresowania przedmiotem. Dzięki drukarce 3D uczniowie mogą również uczyć się, jak działa technologia i jakie są jej możliwości, co może przygotować ich na przyszłość.


„Oko w oko z dinozaurami”

           Jak najłatwiej dotrzeć do najmłodszego pokolenia? Mówiąc ich językiem – językiem nowych technologii. Klasa I na zajęciach z programowania miała okazję wirtualnie zwiedzić muzeum dinozaurów. Prehistoryczne zwierzęta poruszały się oraz wydawały dźwięki. Gogle ClassVR umożliwiają w sposób atrakcyjny poznawanie historii naszej planety. 

                                             Oprac. Paweł Karbowski

fot. Paweł Karbowski

 

 

 


Czerwiec 2023

 

Wirtualna wycieczka po Krasnymborze

W dniu dzisiejszym na zajęciach z programowania klasa 3 korzystając z gogli ClassVR miała okazję wirtualnie zwiedzić tereny Krasnegoboru. Po zrobieniu zdjęć kamerą 360 ° ciekawych miejsc w pobliżu naszej szkoły, załadowaliśmy je do portalu a następnie wysłaliśmy na gogle. System okularów ClassVr zaprojektowano tak, aby w pełni zaangażować uczniów w kreatywne nauczanie. Wizualizacje miejsc w trybie 360 stopni ułatwiają poznawanie nowych miejsc i wzmacniają zaangażowanie podczas lekcji.

 

Maj 2023

Zawieszka do kluczy

Tym razem na zajęciach z programowania klasa 3 wydrukowała zawieszkę do kluczy. Zastosowanie drukarki 3D wraz z wszystkimi jej możliwościami efektywniej przygotuje uczniów do kariery w inżynierii, projektowania oprogramowania 3D oraz udoskonala inteligencję przestrzenną, kompetencje cyfrowe oraz innowacyjne myślenie. Za jej pomocą zwykłe rysunki zmieniają się w trójwymiarowe modele, które w pełni oddają istotę „rysowanego” przedmiotu.

 

Kwiecień 2023

Wirtualne dinozaury

Na dzisiejszych zajęciach z programowania uczniowie klasy pierwszej tym razem przenieśli się w czasie do okresu kredowego. Przy pomocy gogli ClassVR spacerowali wirtualnie z dinozaurami oraz obserwowali spadającą kometę. System umożliwia przemieszczanie się po określonym terenie przez uczestników.

Marzec 2023

Na statku Krzysztofa Kolumba

Uczniowie klasy 1 za pomocą gogli ClassVR przenieśli się tym razem na statek Krzysztofa Kolumba. Mieli okazję pospacerować po wszystkich pokładach oraz poznać wygląd i wyposażenie ówczesnych łodzi żaglowych. Nauczyciel ma pełną kontrolę nad wirtualnym światem, do którego zaprasza uczniów. Wirtualna rzeczywistość (VR) oraz rozszerzona rzeczywistość (AR) wprowadzają uczestników w trójwymiarowy świat, pozwalając zobaczyć na wyciągnięciu dłoni miejsca, przedmioty i zjawiska niedostępne na zwykłej lekcji w szkole.

Luty 2023

Gogle ClassVR

       Klasa pierwsza po raz kolejny przeniosła się do świata wirtualnego za pomocą gogli ClassVR, które zostały zakupione w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Zwiedzili między innymi stadion piłkarski oraz mogli z bliska poobserwować dinozaury. System oferuje nowatorskie podejście do nauczania z wykorzystaniem okularów do wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości. System został zaprojektowany tak aby w pełni zaangażować uczniów w kreatywne i ekscytujące nauczanie.

styczeń 2023

Program Movie Studio 17.0 Platinum

 

Uczniowie klasy VII na kole multimedialnym montują swój pierwszy film nagrany w plenerze pt. „Zimowe zabawy”. Używają do tego celu programu zakupionego w ramach projektu Laboratoria Przyszłości. Jest to dobry sposób na uruchomienie ich potencjału twórczego. Praca nad stworzeniem kreatywnej całości jest jednym z podstawowych elementów edukacji estetycznej. Wykorzystywanie programów do edycji pomaga rozwijać także umiejętności informatyczne uczniów.

grudzień 2022

Drukarka 3D

   Uczniowie klasy III na zajęciach z programowania poznają i udoskonalają technikę druku na drukarkach 3D zakupionych w ramach projektu Laboratoria Przyszłości. Wyszukujemy odpowiedni model w formacie STL, następnie skalujemy w oprogramowaniu typu „slicer” do odpowiedniego rozmiaru i wysyłamy go w pliku „Gcode” do drukarki. To właśnie dzięki drukarce 3D uczniowie mają możliwość zarówno rozwijania kreatywności, wyobraźni przestrzennej, umiejętności analitycznych, jak i uczenia się pracy metodą projektu.

listopad 2022

Pierwsze próby filmowe

       Grupa uczniów z klasy VII, uczęszczających na koło multimedialne podejmuje pierwsze próby nagrania krótkiego filmu, którego tematem są wróżby andrzejkowe. Wykorzystuje do tego celu następujący sprzęt otrzymany w ramach inicjatywy edukacyjnej Laboratoria Przyszłości: zestaw oświetleniowy Glareone, mikrofon kierunkowy Saramonic Vmic – Mini, statyw Hama Tripod 106-3D. Uczniowie, dzieląc pomiędzy siebie zadania, mogą poczuć się jak na planie filmowym. Takie przedsięwzięcia rozwijają kreatywność i zmuszają do twórczego myślenia. Siódmoklasiści mogą wtedy ćwiczyć pracę w grupie oraz uczyć się wspólnie rozwiązywać pojawiające się problemy.

październik 2022

Gogle wirtualnej rzeczywistości

      Uczniowie Szkoły Podstawowej w Krasnymborze podczas zajęć z programowania uczą się między innymi budowy i obsługi gogli ClassVR, które zostały zakupione w ramach programu Laboratoria Przyszłości. System w pełni angażuje uczniów w kreatywne i ekscytujące nauczanie. Wizualizacje miejsc w trybie 360°, trójwymiarowe obiekty i złożone struktury na wyciągnięcie ręki to wszystko przenosi lekcje w zupełnie inny wymiar, wszystko pod kontrolą nauczyciela. Zajęcia z wykorzystaniem gogli wirtualnej rzeczywistości pozwalają poznawać struktury, przedmioty i miejsca w bezpośrednim odzwierciedleniu prosto z pracowni lekcyjnej.

wrzesień 2022

Budowa i obsługa stabilizatora obrazu

     Uczniowie klasy VII Szkoły Podstawowej im,. Sybiraków w Krasnymborze podczas koła multimedialnego uczą się budowy i obsługi stabilizatora obrazu, tak zwanego „gimbala” Ronin DJI RSC 2, który został zakupiony w ramach programu Laboratoria Przyszłości (#LaboratoriaPrzyszłości, #LaboratoriaPrzyszlosci). Dzięki niemu rozwijają zdolności poznawcze, manualne i techniczne. Stabilizator cieszy się dużym zainteresowaniem. Nauka obsługi sprawia im dużo przyjemności. Siódmoklasiści wykorzystują podczas niej wcześniej zdobyte umiejętności z zakresu informatyki, na przykład wykorzystując czytnik kodów QR. Oglądają przy tym filmiki na temat tego konkretnego modelu w Internecie oraz studiują instrukcję obsługi urządzenia.

Skip to content