Obchody Światowego Dnia Sybiraka

      Już od 2013 r., za sprawą uchwały Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, 17 września  obchodzony jest Światowy Dzień Sybiraka, który upamiętnia wszystkich Polaków zesłanych na Syberię oraz inne tereny Rosji i Związku Sowieckiego. Tego dnia przypada również rocznica agresji sowieckiej na Polskę z 1939 r.

     Z tej okazji, w piątek, 16 września 2022 r. uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Krasnymborze zebrali się przed budynkiem szkoły, gdzie znajduje się pomnik Sybiraka.

     Tam pani Małgorzata Dawidowicz, nauczycielka historii i organizatorka wydarzenia, w obecności szkolnego pocztu sztandarowego, wygłosiła kilka słów na temat tego ważnego święta. Następnie odśpiewano Hymn Sybiraka, a pani dyrektor, Barbara Kotarska, w  asyście przedstawicieli uczniów oddała cześć patronowi szkoły.

      Kolejnym punktem programu było upamiętnienie ofiar Obławy Augustowskiej, których pomnik znajduje się na Cmentarzu Parafii pw. Zwiastowania NMP w Krasnymborze oraz odwiedzenie grobów Sybiraków urodzonych w najbliższej okolicy.

     Jak co roku był to czas zadumy i modlitwy za dusze tych, którzy przeżyli piekło przymusowych deportacji.

Oprac. Emilia Twardowska

fot. Kamil Krysztofik kl. VII

Możesz również polubić…

Skip to content