Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

        Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, który obchodzony jest 21 lutego 2020 r. odbył się w naszej szkole konkurs zorganizowany przez bibliotekę szkolną pod tytułem: „Przysłowia mądrością narodów”. Warunkiem uczestnictwa w konkursie była znajomość przysłów polskich. Konkurs miał formę krzyżówki. Aby wygrać, należało odgadnąć 25 haseł. W konkursie mogli wziąć udział uczniowie klas VI-VIII Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Krasnymborze.

        Zwycięzców wyłoniło jury w składzie: Emilia Świątkowska, Joanna Maciejewska, Danuta Wojewnik, Małgorzata Dawidowicz. Pierwsze miejsce zajęli: Tomasz Tarasiewicz z kl. VII oraz Natalia Rudziewicz i Wiktoria Karbowska z kl. VIII. Wszyscy zdobyli maksymalną ilość punktów.

       Uczniowie dowiedzieli się podczas obchodów tego święta, że Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony przez UNESCO. Datę obchodów wybrano, aby upamiętnić wydarzenia z 1952 r., kiedy to w Dhace doszło do demonstracji, a następnie zamordowania pięciu studentów, domagających się uznania ich języka ojczystego – bengalskiego – za jeden z dwóch urzędowych języków ówczesnego państwa Pakistan. Święto ustanowiono w 1999 roku, a rozpoczęto jego obchodzenie rok później.

     „Żyjemy w epoce wielkiego wymierania języków” – uważa dr Stanisław Kordasiewicz z Wydziału Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego.

        Dzień Języka Ojczystego ma zwracać uwagę na wagę zachowania różnorodności językowej świata, ponieważ wymieranie języków przybrało niepokojące tempo. 

Oprac. Emilia Świątkowska

 

 

Możesz również polubić…

Skip to content