„Lekcje o finansach”

 

W listopadzie szkoła została zakwalifikowana do programu „Lekcje o finansach” organizowanego przez Ministerstwo Finansów w ramach Funduszu Edukacji Finansowej Uczniowie klasy siódmej i ósmej w ramach programu „Lekcje o finansach”, uczestniczyli w trzech lekcjach dotyczących tego tematu i w dwudniowej wycieczce do Warszawy.

Na lekcji „Planowanie budżetu osobistego”, uczniowie pracując na materiale pomocniczym  budżet rodziny X, obliczając dochody i wydatki, mieli określić, jaki to jest budżet czy zrównoważony, czy z deficytem. Następnie, mieli ten budżet przeorganizować, żeby wyszły oszczędności i  następnie podjąć decyzję na co przeznaczyć oszczędności. Drugim elementem było  przygotowanie swojego osobistego  budżetu  i również przedstawić propozycję zainwestowania środków. Wspólnie zaplanowaliśmy wycieczkę do Warszawy.

Druga lekcja dotyczyła „Zarządzania, planowania dochodów i wydatków”. Na tej lekcji uczniowie, pracując na materiale pomocniczym, uczyli się monitorowania i zarządzania dochodami i wydatkami.

Trzecia lekcja to „Oszczędzanie”, wybieranie sposobu oszczędzania i zarządzania oszczędnościami. Uczniowie oglądali filmy animowane przygotowane przez NBP i następnie, pracując w grupach, zapoznali się z ofertą banków i giełdy. Później, mieli wypisać jakie produkty wybierają klienci i jaką kwotę pieniędzy deponują na rachunku lub lokacie, w fundusze inwestycyjne, akcje, waluty. Uczniowie z nauczycielem matematyki, obliczali dochody z lokaty.

W dniu 13 i 14 grudnia 2023 r. odbyła się wycieczka do Warszawy.

W pierwszym dniu wycieczki  grupa młodzieży miała przyjemność zanurzyć się w fascynującym świecie finansów z wizytą na Giełdzie Papierów Wartościowych. Uczniowie poznali historię Warszawskiej Giełdy i jej budynków. Następnie zwiedzili budynek i jego sale. Wnętrze budynku i jego elementy nawiązujące do hossy i bessy, a także obejrzeli byka, który jest symbolem giełdy.  Później obejrzeli prezentację multimedialną dotyczącą giełdy: akcji i obligacji.   W Ministerstwie Finansów, poznali elementy budżetu państwa i kto przygotowuje projekt budżetu, a także instytucje finansowe np. KAS. Była to wizyta historyczna, ponieważ pożegnano starego Ministra Finansów p. Andrzeja Kosztowniaka, a powitano nowego – p. Andrzeja Domańskiego

Następnie uczniowie przenieśli się do serca polskiego systemu bankowego, odwiedzając Narodowy Bank Polski. Uczniów zainteresowały nowoczesne środki płatnicze, gdzie mogli zaprojektować i wydrukować swoją kartę płatniczą, a także poznać historię polskiego złotego.

Spacer Krakowskim Przedmieściem pozwolił im zanurzyć się w atmosferę świąt, podziwiając magiczną iluminację. Wieczorem przenieśli się do teatru Roma, gdzie czekał na nich niezapomniany musical „We Will Rock You” z piosenkami legendarnego zespołu QUEEN. To muzyczne doświadczenie wzbogaciło wspólną wycieczkę o emocje i rytm rocka.

Drugi dzień młodzież rozpoczęła od zwiedzania Muzeum Powstania Warszawskiego, co pozwoliło jej zrozumieć historię i bohaterstwo tamtych czasów. Następnie udała się na lekcję muzealną w Zamku Królewskim, gdzie „Pan Tadeusz” stał się kluczem do głębszego zrozumienia tej wielkiej lektury. Uczniowie, na tej lekcji spotkali się z pozycją społeczną bohaterów XIX wiecznych, która jest zależna od ich majątku.

Po kulturalnym poranku mieli okazję uczestniczyć w warsztatach ozdabiania bombek oraz zwiedzić zakład produkcyjny firmy GEPARD. To było fascynujące spojrzenie na proces tworzenia ozdób świątecznych, a także na biznes rodzinny. Dowiedzieli się, ile osób pracuje, ile sztuk bombek produkuje, dokąd są eksportowane, a także ile miesięcy w roku jest otwarty sklep firmowy.

 Cała wycieczka połączyła różnorodne elementy – od finansów po kulturę, od historii po sztukę, tworząc niezapomniane przeżycie dla całej grupy. To przedsięwzięcie nauczyło ich przede wszystkim planowania i wykorzystania budżetu osobistego.

Oprac. Małgorzata Dawidowicz

fot. Małgorzata Dawidowicz

Możesz również polubić…

Skip to content