Konkursy biblioteczne

16 stycznia 2023 r. odbył się konkurs czytelniczy ze znajomości książki Katarzyny Ryrych pt. „Wyspa mojej siostry” dla uczniów klas IV-VI.  Celem konkursu było zachęcenie uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej oraz podniesienie poziomu czytelnictwa wśród uczniów. Dla każdego, kto wziął udział w konkursie, ważna była także umiejętność czytania ze zrozumieniem, którą mogli w ten sposób ćwiczyć. Dodatkowo uczestnicy wykorzystywali swoją wiedzę w celu rozwiązania testu zawierającego pytania otwarte i zamknięte. Maksymalnie można było zdobyć 33 punkty rozwiązując krzyżówkę, opisując w kilku zdaniach przedstawioną sytuację, zaznaczając prawidłową odpowiedź w zadaniu z pytaniami otwartymi oraz rozstrzygając, czy dane zdanie jest prawdziwe, czy fałszywe.

Oto szczęśliwi zwycięzcy konkursu wyłonieni przez jury w składzie: p. Emilia Twardowska, p. Joanna Maciejewska, p. Henryk Krysiuk:

I miejsce:

Jakub Pycz kl. V – 27/33 p.
II miejsce:
Patrycja Piekarska kl. V – 25/33 p.
III miejsce:
Natalia Stanulewicz kl. VI – 24/33 p.

Wyróżnienia:

Anita Pietrzeniec kl. V – 23/33 p.

Maja Kulmacz kl. VI – 21/33 p.

Mateusz Białous kl. VI – 19/33 p.

Kacper Borkowski kl. IV – 16/33 p.

Wszyscy wymienieni uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców.

Kolejnym konkursem, który został zorganizowany z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu i odbył się 7 lutego 2023 r. był konkurs na prezentację multimedialną pod tytułem „Jasne i ciemne strony Internetu” dla uczniów klas VI-VIII. Przyciagnął on uwagę starszych uczniów także ze względu na nagrody ufundowane przez Radę Rodziców, którymi były pendrive-y i słuchawki. Każdy zwycięzca otrzymał także pamiątkowy dyplom. Konkurs miał na celu poszerzenie wiedzy na temat świata wirtualnego i świadomość swojej w nim roli oraz ćwiczenie umiejętności posługiwania się źródłami informacji, takimi jak: prasa, telewizja, Internet. Wpływał on również na świadomość zagrożeń wynikających z korzystania z Internetu wśród uczniów. Uczniowie wykonali niezwykle przemyślane i wartościowe pod względem merytorycznym i estetycznym prace w programie Power Point. Komisja w składzie p. Emilia Twardowska, p. Katarzyna Diana Radziewicz, p. Arkadiusz Mariusz Maciejewski, p. Paweł Karbowski, miała nie lada problem z wyłonieniem zwycięzcy. Oto oni:

Wiktoria Kulmacz kl. VIII

Natalia Niedzielko kl. VI

Krystian Kulmacz kl. VIII

Dominik Drapczuk kl. VIII

Następny był konkurs dla najmłodszych uczniów Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Krasnymborze, który ogłoszono w styczniu, a rozstrzygnięto 15 lutego 2023 r. Był to konkurs plastyczny pt. „Mój ulubiony superbohater”. Celem konkursu było – zachęcenie uczniów do czytania ze zrozumieniem książek, komiksów oraz aktywnego oglądania filmów, w których występują superbohaterowie i superbohaterki. Konkurs wykorzystywał umiejętności plastyczne do interpretacji powyższych treści. Dzieci chętnie wzięły udział w konkursie. Ich prace, wykonane różnymi technikami: koralikami, pastelami, farbami, plasteliną wycinankami, brokatem, w postaci wystawy zdobiły bibliotekę szkolną. Komisja w składzie: p. Emilia Twardowska, p. Katarzyna Diana Radziewicz, p. Bożena Kraszewska, p. Grażyna Anuszkiewicz, p. Małgorzata Milewska, p. Urszula Pastewska, p. Danuta Wojewnik jednogłośnie wyłoniły następujących zwycięzców w dwóch grupach wiekowych: przedszkole oraz klasa I-III, przyznając tym samym pamiątkowe dyplomyu oraz nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców.

Kategoria wiekowa:

Przedszkole:

I miejsce – Stanisław Kaczyński – 3-4-latki

II miejsce – Natalia Rogowska – 5-6-latki

III miejsce – Kornelia Klas – 3-4-latki

III miejsce – Marianna Halicka – 5-6-latki

Wyróżnienie: Zofia Chomiczewska – 5-6-latki

Wyróżnienie – Daniel Drapczuk –  5-6-latki

Nagrody i dyplomy za udział:

Maja Nowikowska – 3-4-latki

Błażej Piekarski – kl. III

Zuzanna Kaczyńska – kl. III

Marcel Olszewski – kl. III

Ostatnim już konkursem, który odbył się 21 lutego 2023 r. był konkurs frazeologiczny z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego  pt. „Groch z kapustą” dla uczniów klas VI-VIII. Jego celem było poszerzenie wiedzy na temat związków frazeologicznych. Uświadomienie, jak wiele ich używamy na co dzień. Sprawdzenie znajomości frazeologizmów. Zachęcenie do wzbogacenia wiedzy na ich temat poprzez samokształcenie, czyli korzystając ze słownika frazeologicznego. Uświadomienie uczniom, że frazeologizmy są elementem kultury narodu i skarbnicą wiedzy. Uczniowie mogli zdobyć maksymalnie 26 punktów dopasowując właściwe objaśnienia do podanych związków frazeologicznych. Komisja w składzie: p. Emilia Twardowska,          p. Joanna Maciejewska, p. Henryk Krysiuk  wyłoniła następujących zwycięzców oraz przyznała nagrody ufundowane przez Radę Rodziców następującym uczniom:

I miejsce:

Krystian Kulmacz  kl. VIII– 21p./26 p.

Hubert Skok kl. VIII– 21 p./26 p.

II miejsce:

Wiktoria Szczytko kl. VIII– 20 p./26 p.

III miejsce:

Dawid Olszewski kl. VIII– 19 p./26 p.

Wyróżnienia:

Martyna Hrehorowicz kl. VI– 15 p./26 p.

Marcel Czerwiński kl. VII– 15 p./26 p.

Gabriela Adaszkiewicz kl. VIII– 15 p./26 p.

Wszystkim uczniom, biorącym udział w powyższych konkursach, serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów i aktywnego udziału w przedsięwzięciach zaplanowanych nie tylko przez bibliotekę szkolną, ale i innych organizatorów.

Oprac. Emilia Twardowska

Prezentacja oprac. Wiktoria Kulmacz kl. VIII – I miejsce :  Jasne i ciemne strony internetu

fot. Emilia Twardowska