Święto Niepodległości 2022

         10 listopada 2022 r. odbył się uroczysty apel z okazji obchodów 104 Rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę, który przygotowała pani Małgorzata Dawidowicz we współpracy z uczniami klasy VII i VIII Szkoły Podstawowej w Krasnymborze.

         Z tej okazji został zaproszony gość honorowy, czyli przedstawiciel Straży Granicznej w Lipsku, który otrzymał symboliczną wiązankę kwiatów będących podziękowaniem za trudną i niebezpieczną pracę.

         Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 11.11, kiedy to wspólnie, w obecności pocztu sztandarowego, odśpiewano „Mazurka Dąbrowskiego”. W taki oto sposób wszyscy zebrani wzięli udział w corocznej akcji „Szkoła do hymnu”, do której udziału zaprosił Minister Edukacji Narodowej oraz Rada Dzieci i Młodzieży.

        Głównym tematem imprezy była Ojczyzna i Wolność. Uczniowie krótko przypomnieli historię odzyskania niepodległości przez Polskę. Dużym uatrakcyjnieniem opowieści była inscenizacja rozbiorów Polski. Polska, którą symbolizował biały orzeł, broniła się przed atakiem trzech czarnych ptaków, czyli zaborców. Ciekawy był też taniec pt. „Pisk orła”, z białymi i czerwonymi szarfami tworzącymi na koniec flagę Polski. Obu tym punktom programu towarzyszył podkład muzyczny w postaci nagrania.

         Nie obyło się również bez wierszy o tematyce narodowowyzwoleńczej, zarówno tych dawnych, jak i współczesnych twórców. Przykład stanowi „Orzeł” Kazimierza Przerwy-Tetmajera oraz „Niepodległość przybyła jesienią” Cecylii Pasławskiej.  Wiersze i teksty recytowane przez uczniów przeplatały się z piosenkami o tematyce patriotycznej. Widzowie mogli posłuchać między innymi utworu „Hej, hej, ułani”, „Biały krzyż”, „Ojczyzno ma”, do melodii w wykonaniu pana Bogusława Kierkli.

         Apel zakończyła wspólna recytacja podsumowująca. Jej przesłaniem było wyrażenie wdzięczności tym, którzy przyczynili się do tego, że Polska odzyskała niepodległość.

Oprac. Emilia Twardowska

fot. Kamil Krysztofik kl. VII

Możesz również polubić…

Skip to content