Sprawozdanie z wycieczki projektowej “Poznajemy Podlaskie”
Dnia 11 czerwca 2024 roku, uczniowie Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Krasnymborze, w liczbie 36 oraz 4 opiekunów, wzięli udział w wycieczce w ramach przedsięwzięcia “Poznajemy Podlaskie”.
Pierwszym punktem programu było Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu i zwiedzanie kompleksu parkowo-pałacowego oraz zwiedzanie mazowiecko-podlaskiego skansenu.
Uczniowie uczestniczyli również w warsztatach. W ramach warsztatu „Herbatki i leki z ziołowej apteki” poznali zioła i ich zastosowanie oraz dowiedzieli się, jak suszyć zioła. Natomiast na warsztacie “Niezwykłe życie pszczół i własnoręczny wyrób świec woskowych” zgłębili historię pszczelarstwa i bartnictwa oraz odwiedzili ogród z roślinami miododajnymi.
Kolejnym punktem wycieczki był Drohiczyn – historyczna stolica Podlasia. Tam uczniowie zwiedzili wystawę starych motocykli, obejmującą ponad trzydzieści zabytkowych eksponatów z Polski i innych krajów.
W muzeum etnograficznym, przewodnik zapoznał wszystkich z historią miasta.
W trakcie spaceru przez miasto, uczestnicy wycieczki obejrzeli barokowy zespół klasztorny Franciszkanów oraz zespół klasztorny Benedyktynek, wystawę zdjęć z pobytu ojca świętego Jana Pawła II w Drohiczynie oraz dowiedzieli się o wielowyznaniowości tego miejsca. Po przejściu na Górę Zamkową mogli podziwiać rzekę Bug.
Kolejnym punktem na trasie wycieczki były bunkry – schrony tzw. „Linii Mołotowa”, najdłuższa dwudziestowieczna linia fortyfikacyjna. Po przyjeździe do Siemiatycz, uczniowie dowiedzieli się o zasługach dla miasta księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej.
Następnie wszyscy udali się na Górę Grabarkę, odwiedzając najważniejsze miejsce kultu religijnego dla wyznawców prawosławia: cerkiew, żeński klasztor, ok 10 tys. krzyży oraz źródełko.
Ostatnim punktem wycieczki był Mielnik i Odkrywkowa Kopalnia Kredy – jedyna w Polsce czynna kopalnia kredy.
Po całym dniu pełnym niezapomnianych wrażeń, uczestnicy zjedli obiad i wrócili do Krasnegoboru, z bogatszą wiedzą o regionie Podlasia.
Oprac. Małgorzata Dawidowicz
fot. Bogusława Anna Juchniewicz