Przedstawienie na Wielki Post – Rekolekcje Wielkopostne

              13 kwietnia 2022 roku odbył się apel, przedstawiający zadumę człowieka pod Krzyżem z podobizną Pana Jezusa. Apel zorganizowała pani Małgorzata Dawidowicz wraz z uczniami klasy V i VI Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Krasnymborze.

               Przedstawienie ukazywało postacie pojawiające się z różnych miejsc na scenie, które zatrzymywały się pod Krzyżem, aby się pomodlić. Były to: Matka Boska, Święty Piotr, Zacheusz, dzieci z kwiatami, Panna Młoda, Pan Młody, Święta Weronika, Magdalena. Serce każdej z tych postaci było przepełnione bólem i cierpieniem. Ich słowa wypowiedziane pod Krzyżem stanowiły punkt wyjścia do rozważań na temat śmierci Jezusa Chrystusa. Uczniowie, wcielając się w powyższe role, głosili monologi kończące się słowami „Czym możesz mi wybaczyć?” „Za co ten Krzyż?” „Jak mogę Ci pomóc, Panie?” „Dlaczego Twoje cierpienie?”. Przedstawienie kończyło się słowami wypowiedzianymi przez Jezusa: „Dzieci moje, umieram za was. To właśnie za was oddaję życie swoje.”

          W trakcie rozważań pod Krzyżem widzowie mogli usłyszeć takie pieśni jak: „Pasja (Pod krzyżem”) w wykonaniu Wiktorii Kotarskiej, „Marana tha” w wykonaniu Wiktorii Kulmacz oraz „To mój Pan” w wykonaniu wszystkich występujących na scenie.

          Przedstawienie wprawiało w nastrój powagi, zadumy, żalu. Dzięki temu działało na wyobraźnię widza. Przypominało, że Wielkanoc jest czasem radości poprzedzonej refleksją nad naszym postępowaniem i wspomnieniem cierpień, jakie były udziałem Jezusa, który umarł za nas na Krzyżu.

Oprac. Emilia Świątkowska

Fot. Emilia Świątkowska

Możesz również polubić…

Skip to content