Narodowe Czytanie 2021

      „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej została lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

          Z tej okazji Prezydent tradycyjnie skierował przesłanie, zachęcając do współtworzenia akcji.

       „Podczas tegorocznej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania spotkamy się, aby wspólnie czytać „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji” napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda. 

      Uczniowie klasy VII i VIII Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Krasnymborze w tym roku także zgłosili się do udziału w tym przedsięwzięciu, którego organizatorem była biblioteka szkolna. Piękne zaprezentowanie utworu Gabrieli Zapolskiej poprzedzone zostało odczytaniem listu Prezydenta oraz krótkim przedstawieniem treści komedii w postaci 5-minutowego filmiku.

       Z powodu epidemii wirusa COVID-19 czytanie odbyło się w dwóch oddzielnych salach lekcyjnych. Dzięki temu wszelkie normy bezpieczeństwa zostały zachowane.

       Uczniowie chętnie wcielili się w postacie komedii. Nie zabrakło Pani Dulskiej, Hanki, Hesi, Meli oraz Zbyszka. Nad całością czuwał Narrator.

       Wszyscy uczniowie biorący udział w Narodowym Czytaniu włożyli wiele trudu, aby ich występ przebiegł jak najlepiej. Ich entuzjazm udzielił się także widowni, która w skupieniu słuchała opowieści w formie dialogu o życiu codziennym rodziny Dulskich.

Oprac. Emilia Świątkowska

fot. Emilia Świątkowska

Możesz również polubić…

Skip to content