Dzień Bezpiecznego Internetu

 11 lutego 2020 r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Bezpiecznego Internetu zorganizowany przez bibliotekę szkolną.

Z tej okazji w klasach 0-V Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Krasnymborze odbyły się zajęcia dydaktyczne prowadzone przez nauczyciela bibliotekarza z wykorzystaniem filmowych parodii znanych wszystkim baśni, takich jak: „Czerwony Kapturek”, „Kopciuszek”, „Kot w butach”, „Królewna Śnieżka” i  „Królowa Śniegu”. Baśniowe postacie namawiały uczniów do bezpiecznego korzystania z nowoczesnych technologii. Czerwony Kapturek przestrzegał przed zawieraniem znajomości w Internecie, ponieważ nie wiemy z kim tak naprawdę kontaktujemy się. Kopciuszek tłumaczył, co należy zrobić, gdy znajdziemy czyjś telefon albo zgubimy nasz. W tej bajce pojawiło się też pojęcie czytnika linii papilarnych. Kot w butach udowodnił, że dzięki pięknemu zdjęciu na Instagramie można wiele zdziałać, jednak należy wiedzieć, że jest to oszukiwanie. Królewna Śnieżka przestrzegała nas przed pisaniem niemiłych komentarzy w Internecie, wyjaśniając słówko hejt. Natomiast bajka o Królowej Śniegu pokazała, jak duży wpływ na nasze zachowanie ma nadużywanie korzystania z Internetu. Filmy trwały od 2 do 4 minut.

      Uczniowie chętnie rozmawiali na temat bezpieczeństwa w Internecie. Na podstawie obejrzanych współczesnych wersji baśni potrafili wskazać niebezpieczeństwa płynące z jego nieprawidłowego używania.

      Uczniowie starszych klas, czyli VI-VIII rozwiązywali test przygotowany przez bibliotekę szkolną na temat „Bezpieczeństwa w Sieci”. Pojawiły się w nim takie pytania, jak na przykład: Co to jest malware, spam, netykieta?, Co może zrobić wirus komputerowy z naszym komputerem?, Który z programów zabezpiecza komputer przed internetowymi zagrożeniami?, W którym przypadku podawanie prawdziwych danych w Internecie jest bezpieczne?

       Konkurs był jednoetapowy. Polegał na wybraniu po jednej prawidłowej odpowiedzi na postawione pytania. Można było w nim zdobyć maksymalnie 40 punktów.

        Jury w składzie: Emilia Świątkowska, Alicja Augustynowicz, Danuta Wojewnik i Małgorzata Dawidowicz wyłoniło laureatkę I miejsca, czyli Patrycję Szyper z klasy VII, która zdobyła 38 punktów, II miejsce zajęła Natalia Rudziewicz z klasy VIII z 36 punktami, a III miejsce zajęła Oliwia Skok z klasy VII, która zdobyła 35 punktów. Nagrody w tym konkursie ufundowała Rada Rodziców.

     Kolejnym konkursem ogłoszonym z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu był konkurs zorganizowany także przez bibliotekę szkolną na prezentację multimedialną pt. „Osoby, które podziwiam”. Konkurs przeznaczony był dla uczniów kl. VI-VIII Szkoły Podstawowej w Krasnymborze. Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie prezentacji multimedialnej w programie Power point skierowanej do osób, które poszukują autorytetu. Skłaniał on do posługiwania się takimi mediami jak: prasa, telewizja, Internet. Podczas poszukiwania informacji należało pamiętać o bezpiecznym korzystaniu z Sieci. Prace zostały ocenione przez jury w składzie: Emilia Świątkowska, Katarzyna Diana Radziewicz oraz Arkadiusz Mariusz Maciejewski. Na ocenę końcową pracy składała się: ocena merytoryczna, ocena pomysłowości i oryginalności treści, a także czytelność przekazu.

      I miejsce w tym konkursie zajął Mikołaj Czerwiński z kl. VI, II miejsce: Julia Skok oraz Dominika Daniszewska z kl. VII. III miejsce zajął Arkadiusz Ostaszewski z kl. VII oraz Maja Kaczyńska z kl. VI. Jury wyróżniło prace: Natalii Stefanowskiej z kl. VIII, Oliwii Skok z kl. VII oraz Julii Stefanowskiej z kl. VII. Nagrody w konkursie ufundowała Rada Rodziców.

       Dzień Bezpiecznego Internetu był w całości poświęcony bezpieczeństwu i prywatności w Sieci.

       Uczniowie dowiedzieli się, że należy zwrócić szczególną uwagę na konieczność ochrony ich komputerów przed wirusami i oszustami internetowymi.

Oprac. Emilia Świątkowska

fot. Grażyna Anuszkiewicz

Możesz również polubić…

Skip to content