Wycieczka do Torunia

W dniu 02 października 2024 roku uczniowie klas I – III ze Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Krasnymborze, w ramach programu “Podróże z klasą” wyruszyły na dwudniową wycieczkę do Torunia.

Wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzenia Ogrodu Zoobotanicznego w Toruniu. Celem wycieczki była obserwacja i czerpanie pozytywnych wrażeń w kontakcie z przyrodą, zapoznanie dzieci ze światem zwierząt i roślin oraz rozbudzanie zainteresowań różnorodnością gatunków zwierząt.   W Ogrodzie można było podziwiać zarówno egzotyczne i unikatowe zwierzęta, ale także doskonale wypocząć spacerując alejkami wśród różnorodnych kwiatów i drzew, których łącznie jest ponad 800 różnych odmian i gatunków. Aż dziewięć drzew zlokalizowanych na terenie Ogrodu to pomniki przyrody. Obecnie w Ogrodzie Zoobotanicznym w Toruniu można podziwiać 250 zwierząt należących do ok. 80 gatunków, w tym wiele skrajnie narażonych na wyginięcie jak np. lemury wari czarnobiałe, kiśćce annamskie czy szpaki balijskie, które obecnie zachowały się już tylko w ogrodach zoologicznych.”Strasznie” było w terrarium, ciekawie na wybiegu lam, kangurów, a śmiesznie z surokatkami. Paw choć nie wyeksponował swojego ogona zachwycał zwiedzających. Wielką atrakcją dla naszych dzieci była ptaszarnia, gdzie mogliśmy zobaczyć piękne papugi i tukana. Dzieci reagowały bardzo spontanicznie: od radości, zachwytu, zdziwienia do niepewności. Wycieczka do Ogrodu była doskonałą lekcją przyrody oraz kolejną ciekawą przygodą, jaką przeżyły nasze pociechy. To także doskonała okazja do utrwalania reguł kulturalnego zachowania się w miejscach użyteczności publicznej.

Następnie na pieszo przeszliśmy ma Starówkę aby zjeść obiad w Restauracji „U Kucharzy”.

Po posiłku przeszliśmy do Domu Legend Toruńskich, gdzie pod opieką animatora, podczas gry miejskiej „Przyjaciele pieska Filusia” odwiedziliśmy wszystkie mieszkające na Rynku Staromiejskim zwierzęta: osła, żaby, pieska Filusia oraz bohaterskiego kota. Dzieci podzielone na drużyny aktywnie rozwiązywały zadania i łamigłówki, poznając sekrety zwierzątek aby pomóc dziewczynce w wypełnieniu niezwykłej misji.

Po grze mieliśmy czas wolny na Starówce, podczas której kupiliśmy sobie pamiątki.

Następnie, podczas wizyty w Żywym Muzeum Piernika w atmosferze aromatycznych przypraw i barwnych opowieści pod okiem Mistrza piernikarskiego i uczonej Wiedźmy Korzennej, dzieci poznały wszelkie rytuały związane z wypiekiem piernika. Uczestnicy wycieczki wzięli aktywny udział w pokazie tradycyjnego wypieku. Samodzielnie stworzyli swoje ozdobne pierniki, krok po kroku odkrywając sekrety partackich mistrzów. Mieliśmy, również możliwość zobaczenia oryginalnych niemieckich maszyn służących do wypieku piernika, zabytkowy piec, kolekcję woskowych form, a każdy chętny mógł ozdobić piernik lukrem, biorąc udział w warsztatach dekorowania prowadzonych przez artystkę malarkę. Muzeum to miejsce intrygujące i magiczne, wypełnione historią Torunia i pachnące słynnymi piernikami.

W godzinach wieczornych przeszliśmy do hotelu „Gromada” na kolację i nocleg.

Dnia 03.10.2024, po śniadaniu i wykwaterowaniu udaliśmy się do Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Podczas zwiedzania wystawy głównej w interaktywny sposób dzieci miały możliwość  samodzielnego i aktywnego przyswajania wiedzy o nauce, technice, przyrodzie i kulturze.

Po ponad dwugodzinnym pobycie w Centrum, bogatsi w nowe doświadczenia przeszliśmy do Planetarium Toruń, gdzie uczestnicy wycieczki obejrzeli seans ” Cudowna podróż „. W trakcie tego seansu zostały przedstawione podstawowe gwiazdozbiory oraz związane z nimi greckie mity. Mogliśmy się udać także w podróż po Układzie Słonecznym, lądując na powierzchni Księżyca i Marsa. My jako widzowie mieliśmy możliwość zobaczyć z bliska pierścienie Saturna oraz chmury na Jowiszu. Była to niesamowita podróż !
Przed wyjazdem w drogę powrotną do Krasnegoboru, zajechaliśmy do Zajazdu Pieprz i Wanilia na obiad.

Zmęczeni ale szczęśliwi oraz bogatsi w nowe doświadczenia i przygody wróciliśmy w godzinach nocnych do domów.

Oprac. Katarzyna Diana Radziewicz

fot. Urszula Pastewska

Możesz również polubić…

Skip to content