Uroczystość z okazji 101 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę

   8 listopada 2019 r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Święta Niepodległości zorganizowany przez panią Marię Romanowską, Urszulę Pastewską i Katarzynę Dianę Radziewicz.

      Z tej okazji w imieniu wszystkich zebranych, pani dyrektor Barbara Kotarska powitała zaproszonego gościa, ppłk Straży Granicznej w Lipsku, Waldemara Pojawisa, który otrzymał kwiaty wraz ze słowami podziękowania za służbę dla dobra kraju.

      Nasza szkoła, tak jak i 19 tysięcy szkół, przedszkoli i placówek oświatowych, wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „Szkoła dla hymnu” ogłoszonej przez Ministra Edukacji Narodowej Dariusza Piątkowskiego, polegającej na tym, że tego dnia o godzinie 11:11 uczniowie i nauczyciele odśpiewają cztery zwrotki hymnu narodowego.

     Następnie gospodarze uroczystości, czyli uczniowie klas IV-VIII przedstawili montaż słowno-muzyczny dotyczący obchodów tego święta.

     Uczniowie recytowali wiersze, np. Wisławy Szymborskiej „Gawęda o miłości ojczystej”, Jana Lechonia „Polonia Resurecta”, Cypriana K. Norwida „Moja piosenka”, Edwarda Słońskiego „Ta, co nie zginęła”, Leopolda Staffa „Polsko, nie jesteś już niewolnicą”.

      Wiersze przeplatały się z piosenkami, np.: „123 lata niewoli”, „Nie idź mój synku na wojnę”, „Żeby Polska była Polską”, „Polska zmartwychwstaje”, „Biały orzeł” oraz tańcem z szarfami w wykonaniu zespołu Tańczące emotki.

       Najbardziej jednak w pamięć zapadło przedstawienie, kiedy to Polska, w rolę której wcieliła się  uczennica występująca jako dziewczynka w czerwonym płaszczu i koronie, została brutalnie zaatakowana przez trzech złoczyńców ubranych na czarno: Rosję, Prusy i Austrię.  Dokonują oni rozbioru Polski zabierając fragmenty kraju zilustrowane na mapie w tle. Smutna dziewczynka, grająca rolę Polski zostaje zakuta w kajdany i przykryta czarnym całunem. Jednak wszystko dobrze się kończy, kiedy to w 1918 roku Polska powraca na mapę świata.

      Ten dzień miał przypomnieć wszystkim o zbliżającym się bardzo ważnym dla naszej Ojczyzny święcie – 101 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Jest on ważny przede wszystkim dlatego, że wówczas Polacy odzyskali wiarę w to, że była to ostatnia krwawa ofiara złożona Ojczyźnie. Wierni swemu krajowi patrioci umieli pokonać własne słabości i poświecić wszystko, co najbliższe sercu – swojej Ojczyźnie.

       Uroczystość  zakończyło wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.

Oprac. Emilia Świątkowska

Fot. Emilia Świątkowska

Możesz również polubić…

Skip to content