Tydzień na zamku

  Pod koniec listopada 2021 r. uczniowie klasy III odbyli podróż w przeszłość – do czasów średniowiecza. Podczas wirtualnej podróży zwiedzili zamek krzyżacki w Malborku. Poznali życie rycerzy: ich zwyczaje, herby, elementy ubioru oraz ułożyli Klasowy Kodeks Rycerza. Wirtualna wycieczka zainspirowała uczniów do twórczości plastycznej. Podczas pracy zespołowej wykonali zamki z brystolu i zaprojektowali własne herby. Kolejnym krokiem było przygotowanie opowiadania z elementami fantastyki pt. „moja przygoda w zamku” i zaprezentowanie go na foru, klasy. Najciekawsze były nagradzane oklaskami.

           Jak zamki i rycerze, to nie może też zabraknąć księżniczki i turnieju rycerskiego. W klasie III mamy tylko jedną księżniczkę Lenę i to o jej uśmiech dzielnie „walczyli” koledzy-rycerze. Mogli oni sprawdzić swoją celność zarzucając kółka na laski i woreczki do celu, zwinność i szybkość przechodząc po wąskiej ławeczce, siłę i wytrzymałość podczas przeciągania kolegi na kocu. Nie było przegranych. Wszyscy wykazali się dobrą sprawnością fizyczną i dobrym humorem.

           Na zamku odbywały się też bale, na których nie obeszło się bez tańca dworskiego. Uczniowie z pomocą rodziców przygotowali odpowiednie stroje i zaprezentowali je podczas balu. Tańczyli i śpiewali utwór „Nas moście w Awinionie”. Stroje rycerskie i księżniczki oraz taniec podobały się przedszkolakom. Na zamku można było usłyszeć grę na lutni. Uczniowie prezentowali swoje umiejętności muzyczne na instrumentach perkusyjnych.

           Rycerze – uczniowie wykazali się również mądrością podczas rozwiazywania rebusów, krzyżówek i innych poleceń związanych z tą tematyką. Ostatnim punktem było  pasowanie na rycerza. Wszyscy uczniowie zostali pasowani i zdobyli tytuł rycerza i księżniczki. Zobowiązali się do przestrzegania kodeksu rycerskiego.

Oprac. Grażyna Anuszkiewicz

fot. Emilia Świątkowska

Możesz również polubić…

Skip to content