Projekt edukacyjny „Magia Świąt Bożego Narodzenia”
Święta Bożego Narodzenia są dla wielu ludzi, a zwłaszcza dzieci, szczególnym przeżyciem. W rodzinach dzieci obserwują i włączają się do przygotowań. Aby mogły poczuć magię świąteczną w szkole, opracowałam projekt edukacyjny pt.,, Magia Świąt Bożego Narodzenia”, włączając dzieci i rodziców w realizację tego przedsięwzięcia. Wzięli w nim udział uczniowie klasy III.
Głównym celem projektu było:
– ukazanie piękna Świąt Bożego Narodzenia,
– przybliżenie tradycji i zwyczajów świątecznych w Polsce i innych krajach,
– wzmacnianie więzi rodzinnych,
– pomoc potrzebującym- udział w akcji charytatywnej,
– aktywizowanie różnych form aktywności.
Realizację projektu rozpoczęli uczniowie od 09.12.2024r. Tego dnia z pomocą mamy Pauliny- p. Piekarskiej uczniowie przygotowywali i piekli a na koniec dekorowali pierniki. Część z nich została zawieszona na klasowej choince, część uczniowie zabrali do domu a pozostałe trafiły do brzuszków.
Uczniowie zostali podzieleni na 3 osobowe zespoły. Każdy miał do wykonania inne zadania. Informacji szukali w czasopismach, Internecie, od swoich rodziców i dziadków. Mieli na to tyczeń.
1 zespół- Zwyczaje i tradycje świąteczne dawniej ( potrawy, ozdoby choinkowe, kartki świąteczne, życzenia).
2 zespół- Zwyczaje i tradycje świąteczne obecnie ( potrawy, ozdoby choinkowe, potrawy w różnych regionach).
3 zespół- Tradycje bożonarodzeniowe w różnych krajach( Niemcy, Włochy, Dania, Hiszpania). Potrawy i nakrycie stołu.
11.12.2024r uczniowie samodzielnie wykonywali bombki choinkowe, które zostały przekazane na świąteczny kiermasz. Dochód zostanie przekazany dla potrzebujących.
Na lekcjach religii uczniowie uczyli się kolędy,, Przybieżeli do Betlejem” a podczas zajęć muzycznych pastorałki ,,Choinka i rodzinka”.
16.12.2024r zaplanowane było wykonanie stroików bożonarodzeniowych. Z pomocą przybyła babcia i mama Igora- p. Chojnowska i p. Stolarska. Pokazały one uczniom, w jaki sposób, bez dużego nakładu finansowego, można wykonać samodzielnie wieniec i stroik bożonarodzeniowy. Wystarczyły do tego różne zielone gałązki igliwia, orzechy, wysuszone kółka pomarańczy, szyszki, gałązki i wstążki. Oczywiście do pomocy zostali włączeni uczniowie.
Następnego dnia odbyła się prezentacja zgromadzonych informacji przez poszczególne grupy. Dzięki temu każdy mógł się dowiedzieć o zwyczajach bożonarodzeniowych dawniej, o ozdobach świątecznych i porównać je z obecnymi. Zapoznanie się z tradycjami świątecznymi w innych krajach wzbogaciło słownictwo i wiedzę uczniów. Przydatną umiejętnością było odświętne nakrycie stołu.
Nie może być świąt bez prezentów. 18.12.2024r. mama Leny i Dawida, p. Paul, pokazała uczniom różne sposoby pakowania prezentów. Następnie uczniowie samodzielnie pakowali przyniesione z domu opakowania a w nich własnoręcznie wykonane upominki.
Zajęcia prowadzone metodą projektów dały uczniom dużo emocji oraz okazji do współdziałania w grupie. Aktywnie uczestniczyły one we wszystkich zadaniach. Cele zostały osiągnięte- dzieci pogłębiły swoją wiedzę na temat tradycji bożonarodzeniowych, rozwinęły swoje zdolności i umiejętności.
Opiekun projektu: Grażyna Anuszkiewicz
fot. Grażyna Anuszkiewicz