Andrzejki w Szkole Podstawowej im. Sybiraków w Krasnymborze

Święty Andrzej ci ukaże,

co ci los przyniesie w darze… 

    Według dawnych wierzeń noc świętego Andrzeja miała moc magiczną, pozwalającą zerknąć w przyszłość. Dzisiaj Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji.

Jakże często zastanawiamy się, co nas w życiu spotka, planujemy i marzymy. Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Krasnymborze z niecierpliwością oczekiwali na ten niezwykły dzień tajemniczych wróżb i czarów, połączonych ze słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców.

     Są różne sposoby, żeby dowiedzieć się, co nas czeka w przyszłości. Można pójść do wróżki, która ma czarnego kota i szklaną kulę. Można zapytać Cyganki, która wróży z kart i ręki. Można też wróżyć sobie samemu, ale trzeba to robić w czasie niezwykłym. Ten wyjątkowy czas, z uwagi na pandemię, został spędzony w salach lekcyjnych, w czwartek 25.11.2021r., piątek 26.11.2021 r. oraz w poniedziałek 29.11.2021 r. i wtorek 30.11.2021 r. kiedy to uczniowie klas 0 – III i IV- VIII mogli skorzystać z wróżb przygotowanych przez szkolne wróżki. Każdy mógł dowiedzieć się, co czeka go w przyszłości: szczęście, pieniądze, pech czy może jakaś inna niespodzianka.

Oprac. Emilia Świątkowska

BAL ANDRZEJKOWY

 

      W przedszkolnej grupie 5-6-latków podtrzymujemy tradycje związane z Andrzejkami.

       Temu wydarzeniu towarzyszyły konkursy, zabawy i wróżby andrzejkowe. Wszystko to odbyło się 24.11.2021 r. w udekorowanej Sali. Nie zabrakło tradycyjnego ustawiania „bucików”, losowania zawodów, imion przyszłych wybranków i innych wróżb związanych z tym świętem. Przedszkolaki z uśmiechem na twarzy chętnie brały udział w magicznym rytuale andrzejkowym.

       Dzień ten dostarczył przedszkolakom wielu przeżyć i emocji, a przede wszystkim stał się okazją do rozbudzenia dziecięcej ciekawości oraz chęci poznawania naszej ludowej tradycji.

 

Oprac. Bożena Kraszewska

fot. Bożena Kraszewska

Andrzejki 3-4-latków

fot. Katarzyna Diana Radziewicz

 

Możesz również polubić…

Skip to content