Dzień Niepodległości

Minister Edukacji Narodowej, oraz Rada Dzieci i Młodzieży, już po raz czwarty zaprosił szkoły, przedszkola, placówki oświatowe, a także szkoły polonijne do włączenia się w akcję „Szkoła do hymnu” i odśpiewania 4-zwrotkowego hymnu narodowego w środę, 10 listopada 2021 roku o symbolicznej godz. 11:11.
W ten sposób chciał włączyć społeczności szkolne we wspólne świętowanie kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Akcja została rozpropagowana w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych z oznaczeniem #SzkołaDoHymnu.

Z uwagi na trwający stan epidemii uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej w Krasnymborze z udziałem szkolnego sztandaru, odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego” przed pomnikiem „Pamięci Sybiraków” znajdującym się przed budynkiem szkoły. Pani Dyrektor Barbara Kotarska zapaliła symboliczny znicz, aby w tym dniu uczcić pamięć patrona szkoły. Na koniec pani Małgorzata Dawidowicz przeprowadziła wśród uczniów quiz sprawdzający wiadomości z historii Polski. Każdy, kto prawidłowo odpowiedział na pytanie, otrzymał nagrodę.
Szkoła Podstawowa im. Sybiraków w Krasnymborze 10 listopada 2021 roku wzięła udział w kolejnej ogólnopolskiej akcji „ List, kartka dla Funkcjonariusza, Polska Policja, Straż Graniczna i Wojsko Polskie”, do której przyłączył się między innymi Prezydent Andrzej Duda oraz Premier Mateusz Morawiecki. Szkolnym koordynatorem akcji była pani Lilia Kuleszewicz. Uczniowie całej szkoły zebrali aż 103 kartki z życzeniami dla żołnierzy wykonywane różnymi technikami pod okiem wychowawców. Akcja została rozpowszechniona w mediach pod nazwą #MuremZaPolskimMundurem. To hasło pojawiało się często we wpisach internautów, którzy chwalili żołnierzy i funkcjonariuszy za ich pracę przy polsko-białoruskiej granicy.
Wszyscy są świadomi, że tegoroczne Narodowe Święto Niepodległości miało wyjątkowy charakter. Kryzys na wschodniej granicy dobitnie pokazywał, że niepodległość nie jest dana raz na zawsze i musi być codzienną troską. Aby wszyscy mogli czuć się bezpiecznie, kilkanaście tysięcy żołnierzy pełni służbę poza domem. Uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Krasnymborze przyłączyli się do akcji oznaczonej #Murem ZaPolskimMundurem, aby okazać wdzięczność za ich trud.

Fot. Emilia Świątkowska