17 września – Światowy Dzień Sybiraka

17 września 2021 roku uczniowie Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Krasnymborze upamiętnili 82 rocznicę agresji ZSRR na Polskę i Światowy Dzień Sybiraka.
Zgromadzili się oni wraz z wychowawcami oni o godzinie 12.00 pod Pomnikiem Sybiraka znajdującym się przed szkołą, aby wspólnie odśpiewać „Hymn Sybiraka” oraz złożyć pamiątkowy wieniec i zapalić symboliczny znicz. W tym podniosłym momencie zebranym towarzyszył poczet sztandarowy szkoły. Ten sztandar szkoła odziedziczyła od Sybiraków z parafii krasnoborskiej.
Następnie kolejno klasami uczniowie udali się na Cmentarz Parafii pw. Zwiastowania NMP w Krasnymborze. Odnaleziono groby – symbole tych, którzy zginęli na Syberii, mając w sercu ukochaną Ojczyznę oraz tych, którym udało się powrócić do Kraju, a teraz spoczywają na tym cmentarzu.
Wszyscy wysłuchali krótkich not biograficznych, opowiedzianych przez panią Małgorzatę Dawidowicz, na temat Sybiraków, którzy byli związani ze szkołą w Krasnymborze i jej Patronem. Na ich grobach zapalili znicze. Był to czas zadumy.
Obchody tego Święta miały na celu wspomnienie ludzi, którzy zginęli na „nieludzkiej ziemi” i tych, którzy przeżyli zsyłkę. Odmawiając słowa modlitwy nad ich mogiłami wszyscy powtarzali w myślach – „Pamiętamy…”

Oprac. Małgorzata Dawidowicz,
Emilia Świątkowska