Przejdź do treści

Upamiętnienie 85. rocznicy Zbrodni Katyńskiej

     11 kwietnia 2025 r. uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Krasnymborze zgromadzili się na uroczystym apelu przy pomniku Pamięci Sybiru, aby oddać hołd Ofiarom zbrodni w Katyniu.    

     Pani dyrektor Barbara Kotarska, wraz z przedstawicielami społeczności uczniowskiej, zapaliła pamiątkowy znicz pod pomnikiem, w obecności pocztu sztandarowego. Następnie wszyscy odśpiewali hymn państwowy i wysłuchali kilku słów na temat wydarzeń w Katyniu., gdzie NKWD zamordowało z motywów politycznych blisko 22 tys. polskich obywateli wziętych do niewoli po agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 r. Byli wśród nich oficerowie Wojska Polskiego, policjanci, urzędnicy, uczeni, profesorowie wyższych uczelni, artyści, lekarze, nauczyciele, prawnicy. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, świadom doniosłości 85. rocznicy zbrodni katyńskiej, podjął w dniu 24 lipca 2024 roku uchwałę ustanawiającą rok 2025 Rokiem Polskich Bohaterów z Katynia, Charkowa, Miednoje, Bykowni i innych miejsc.

     Kolejnym punktem programu uroczystości był wspólny przemarsz pod pomnik upamiętniający Obławę Augustowską, nazywaną „małym Katyniem”. Tam złożono kwiaty i wszyscy zgromadzeni wysłuchali recytacji wiersza Zbigniewa Herberta pt. „Guziki”. Następnie uczniowie wzięli udział w krótkim quizie na temat Katynia, z którego wynikało, że trudna historia zbrodni katyńskiej została utrwalona w pamięci młodego pokolenia Polaków. Zgromadzeni na uroczystości uczcili minutą ciszy pamięć bestialsko pomordowanych.

       Upamiętnieniem tego aktu ludobójstwa był też szkolny konkurs na plakat o Katyniu, w którym wzięło udział liczne grono uczniów. Ich prace można było podziwiać na korytarzu szkolnym. Głównym celem konkursu była popularyzacja wiedzy dotyczącej zbrodni katyńskiej i jej Ofiar poprzez poznawanie historii zbrodni, kontekstów i interpretacji, a także życia konkretnych osób zamordowanych przez NKWD w 1940 roku.

       Udział uczniów w tego typu wydarzeniach jest bardzo ważny, ponieważ podnosi poziom dojrzałości intelektualnej młodzieży i kształtuje postawę patriotyczną poprzez aktywne wpajanie szacunku do własnego dziedzictwa kulturowego.

Oprac. Emilia Twardowska

fot. Marek Chomiczewski kl. V i Jakub Oreluk kl.VIII

Możesz również polubić…