Narodowe Czytanie 2023

    8 września 2023 r. w Szkole Podstawowej im. Sybiraków w Krasnymborze odbył się apel poświęcony 12 już edycji Narodowego Czytania. Jest to polska akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej, w której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie.

    W tym roku ósmoklasiści pod kierunkiem pani Emilii Twardowskiej czytali fragmenty „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej z podziałem na role.

    Tak oto o tym dziele wypowiadał się prezydent Andrzej Duda– „To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. (…) Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek „przy polskim stole”. Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu.”

   Po wysłuchaniu występu uczniów klasy ósmej, wszystkim zebranym na sali gimnastycznej uczniom odbito w zeszytach do języka polskiego pamiątkowy stempel, który został przysłany z Kancelarii Prezydenta RP:

Oprac. Emilia Twardowska

fot. Jakub Pycz kl. VI

 

Możesz również polubić…

Skip to content