Narodowe Czytanie 2022

           Narodowe Czytanie to akcja wspólnego czytania wybranej lektury należącej do kanonu literatury polskiej, zapoczątkowana w 2012 r., do której przyłączyć się mogą wszystkie chętne osoby prywatne i instytucje publiczne w kraju i za granicą. Akcji patronuje para prezydencka.

           5 września 2022 r. w Szkole Podstawowej im. Sybiraków w Krasnymborze odbył się apel poświęcony Narodowemu Czytaniu zorganizowany przez bibliotekę szkolną we współpracy z ósmoklasistami. W tym roku tematem  czytania były „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Uczniowie odczytali między innymi takie utwory jak: „Romantyczność”, „Świteź”, „Świtezianka”, „Rybka”, „Rękawiczka”, „Lilije”, „Pani Twardowska”. Tłem do wierszy była muzyka instrumentalna. Podczas apelu odczytano fragmenty listu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Dudy, w którym pisał on miedzy innymi o  tym, że romantyzm to istota polskości i zwłaszcza dziś, w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę wolnościowe idee romantyzmu znów są niezwykle aktualne. Zachwycał się też  wartością literacką „Ballad i romansów” i docenił ich cenny wymiar moralny i bogactwo kulturowe.

Oprac. Emilia Twardowska

fot. Kamil Krysztofik kl. VII

Możesz również polubić…

Skip to content