Grudniowe pierniczki

Grudzień zaczął się dla drugoklasistów ze Szkoły Podstawowej w Krasnymborze niezwykle słodko i twórczo. Już 1 grudnia uczniowie wraz z wychowawczynią, panią Grażyną Anuszkiewicz, poczuli świąteczną atmosferę i postanowili upiec pierniczki. Pomogły im w tym ich mamy, które dostarczyły pachnące korzennie ciasto i pomagały umieszczać blachy z gotowymi wyrobami w piecu.

A jeśli chodzi o wyroby, to jeden był piękniejszy od drugiego. Dzieci pracowicie rozwałkowywały ciasto, a następnie wycinały różne kształty. Były tam między innymi: Mikołaje, choinki, gwiazdki, serduszka. Mamy zbierały to wszystko i pomagały uczniom upiec te słodkości.

Następnie, gdy pierniczki już ostygły, uczniowie zabrali się do ich ozdabiania. Tu także dużą wagę odegrała inwencja twórcza. Aż roiło się od wzorów i kolorów. Ozdobione pierniczki trafiły na klasową choinkę. Odtąd każdy może podziwiać dzieła drugoklasistów , które doskonale skomponowały się z resztą ozdób choinkowych.

Tego typu zajęcia dostarczają nie tylko świetnej zabawy, ale także uczą precyzji, rozwijają kreatywne myślenie, szkolą manualnie i integrują. Dlatego uczniowie chętnie w nich uczestniczą. Odtąd nasi mali cukiernicy z pewnością będą chętnie pomagać w domu.

Oprac. Emilia Twardowska

fot. Emilia Twardowska