Pamiętamy o Sybirakach

W dniu 17 września nasza szkoła zorganizowała uroczystość upamiętniającą Sybiraków. Wydarzenie rozpoczęło się pod pomnikiem Sybiraków, gdzie wszyscy zebrani odśpiewali hymn sybiraka. Był to moment pełen wzruszeń i refleksji, który podkreślił wagę pamięci o tych, którzy doświadczyli zesłania na Syberię.

Po hymnie zapalono znicze, symbolizujące pamięć i szacunek dla wszystkich, którzy przeszli przez trudne chwile zesłania. Następnie pani Dawidowicz wygłosiła krótką, ale poruszającą mowę, w której przypomniała o wydarzeniach z II wojny światowej, szczególnie tych dotyczących Sybiraków. Jej słowa były pełne empatii i zrozumienia dla cierpień, jakie musieli znosić zesłańcy.

Kolejnym punktem programu była wizyta na cmentarzu parafialnym. Tam również zapalono znicze, oddając hołd nie tylko Sybirakom, ale także wszystkim zamordowanym w lipcu 1945 roku przez NKWD. Spacerując po cmentarzu, odwiedziliśmy groby Sybiraków oraz symboliczne miejsca pamięci, które przypominają o ich losach.

Całe wydarzenie było głęboko poruszające i pełne refleksji. Uczniowie mieli okazję lepiej zrozumieć historię i znaczenie pamięci o Sybirakach. Był to dzień, który na długo pozostanie w naszej pamięci, przypominając o ważności pamięci historycznej i szacunku dla tych, którzy przeszli przez trudne chwile w historii naszego kraju.

Oprac. Małgorzata Dawidowicz

fot. Marek Chomiczewski kl.V