BIBLIOTEKA przyjazna dzieciom

 

O bibliotece
Gazetka biblioteczna
REGULAMIN KORZYSTANIA Z MULTIMEDIALNEGO CENTRUM INFORMACYJNEGO
Program „Czytające przedszkola” w ramach Kampanii czytania „Cała Polska czyta dzieciom”
Działania biblioteki w roku szkolnym 2018/2019
Działania biblioteki w roku szkolnym 2017/2018
Działania biblioteki w roku szkolnym 2015/2016
Działania biblioteki w roku szkolnym 2014/2015
Biblioteka przyjazna dzieciom
Czytam, więc wiem

Krasnybór 2014/2015 r.

 

 

Zbiorcza informacja o wykonaniu zadań konkursowych organizowanych przez Studium Prawa Europejskiego w Warszawie, na podstawie których szkoła otrzymała dyplom nadający bibliotece tytuł „Biblioteka przyjazna uczniowi”

 

           

Informujemy, że nasza szkoła w okresie od listopada 2014 r. do kwietnia 2015 r. wykonywała zadania przewidziane regulaminem konkursu Biblioteka przyjazna uczniowi w sposób następujący:

 

Zadanie 1.

Przeprowadzenie przez Bibliotekarzy szkolnych sondażu wśród wybranych grup wiekowych wskazujących na liczbę przeczytanych pozycji pozalekturowych wśród uczniów pt. „Czy czytanie jest trendy?”. Forma sondażu może być dowolnie rozszerzana przez szkołę lub modyfikowana stosownie do wieku uczniów. Ocena na podstawie wyników sondażu przesłanych przez szkoły do jury konkursu.

 

Wykonanie:.

Liczba uczniów w szkole 123

Liczba klas 9

Liczba uczestników 110 uczniów, 37 rodziców

Liczba i forma sondaży 3 ( 2 ankiety dla uczniów, 1- dla rodziców)

Wnioski, ocena zadania, wyniki, uwagi

   W ankiecie wzięła udział większość uczniów i wszyscy rodzice. Jest to wynik bardzo dobry. Wyniki ankiety są zadowalające.

   Większość dzieci z klas I-III szkoły podstawowej słucha w domu głośnego czytania w wykonaniu rodziców, niestety rzadko. Mniej więcej tyle samo jest uczniów, którzy wybierają, której książki chcą posłuchać, co i nie ma możliwości wyboru. Choć nie zawsze może wybrać książeczkę, którą przeczyta rodzic, to jednak wszyscy zgodnie twierdzą, że dziecko bardzo lubi tego typu zabawę.

   Większość z uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej i I-III gimnazjum lubi czytać książki i chętnie je wypożycza. Większość uczniów udzieliło odpowiedzi na pytanie o podanie tytułu książki ostatnio przeczytanej i propozycji do spisu lektur. Jest to dowodem tego, że uczniowie klas I-III gimnazjum czytają książki. 35% ankietowanych odmówiło wymienienia tytułu książki, którą poleciliby koledze/koleżance. Tylko jedna osoba nie korzysta z biblioteki i nie czyta książek.

     Jak większość młodzieży, korzystają także z Internetu i telewizji, aby uzyskać wiadomości o świecie.

     Ilość tytułów oraz ich rozmaitość świadczy o tym, ż należy dokonywać jak najczęściej zakupu nowości wydawniczych do biblioteki.

 

Zadanie 2.

Przeprowadzenie pogadanek w wybranych klasach na temat pozytywnego wpływu czytania na rozwój potencjału intelektualnego oraz poznawczego ucznia. Ocena na podstawie informacji przesłanej do jury pocztą elektroniczną.

 

Wykonanie:

Liczba przeprowadzonych pogadanek  3

Liczba uczestników 41

Ocena wartości pogadanek, wnioski

Pogadanka była wspomagana prezentacją multimedialną pt. POZYTYWNY WPŁYW CZYTANIA NA ROZWÓJ EMOCJONALNY, PSYCHICZNY, INTELEKTUALNY  I MORALNY UCZNIA

Uczniowie chętnie słuchali o wartości czytania oraz o przeszkodach odwracających uwagę od czytania, jakie musi pokonać każdy czytelnik w czasach Internetu i telewizji.

 

Zadanie 3.

Samokształcenie ucznia – umiejętność korzystania z katalogów kartkowych i elektronicznych, księgozbioru podręcznego oraz ofert innych bibliotek. Zorganizowanie w wybranych klasach cyklicznych zajęć korzystania ze zbiorów. Ocena na podstawie pisemnej informacji wynikającej z obserwacji Bibliotekarza wybranej grupy uczniów.

 

Wykonanie:

Liczba przeprowadzonych zajęć  6

Liczba uczestników 34

Wnioski, ocena zadania, uwagi

Uczniowie, dzięki zajęciom, przyswoili sobie nowe słownictwo dotyczące biblioteki, nauczyli się odróżniać katalogi oraz wyszukiwać informacji w katalogu kartkowym i elektronicznym

 

Zadanie 4.

Przeprowadzenie szkolnego konkursu na dowolne prace plastyczne, literackie lub publicystyczne
z motywem przewodnim: Mój/moja ulubiony/a Pan/Pani z biblioteki”. Ocena na podstawie informacji przesłanej do jury przez szkołę.

 

Wykonanie:

Liczba prac 23

Liczba uczestników 22

Wnioski, ocena zadania, wyniki, uwagi

Uczniowie chętnie wzięli udział w konkursie, który rozwijał ich wyobraźnię oraz talent plastyczny, a także uczył zdrowej rywalizacji.

Zadanie 5.

Przeprowadzenie szkolnego konkursu/ olimpiady/ rozgrywek międzyklasowych ze znajomości lektur pod nazwą „Szkolny Mistrz Czytelnictwa”. Ocena na podstawie informacji przesłanej do jury przez szkołę.

 

Wykonanie:.

Liczba konkursów/olimpiad/rozgrywek 1

Liczba uczestników 32

Wnioski, ocena zadania, uwagi

Z uwagi na to, że mamy w szkole po jednym oddziale każdej klasy w konkursie wzięli udział uczniowie klasy I, II i III gimnazjum. W każdej klasie wyłoniono zwycięzcę, czyli Szkolnego Mistrza Czytelnictwa. Konkurs polegał na rozwiązywaniu zadań na podstawie tekstu. Miał charakter pisemny. Uczniowie chętnie wzięli w nim udział. Konkurs był szczególnie potrzebny trzecioklasistom przed egzaminem.

 

Zadanie 6.

Działalność kulturalna i promocja biblioteki w środowisku szkolnym i gminnym. Ocena na podstawie informacji opisujących formę podejmowanych promocji przesłanej do jury przez Bibliotekarzy.

 

Wykonanie:

Sprawozdanie, wnioski, uwagi

30 kwietnia 2015 r. uczniowie gimnazjum wraz z opiekunami wybrali się do sąsiedniej gminy, czyli miejscowości Lipsk, aby tam w sali kinowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury zaprezentować projekt  w języku angielskim, na który składało się przedstawienie z morałem, piosenki, prezentacja multimedialna „English around the Europe” oraz taniec „Belgijka”. Wszystko w języku angielskim. Celem projektu była promocja Biblioteki Szkolnej w Krasnymborze w środowisku szkolnym i międzygminnym oraz motywowanie uczniów do nauki języka angielskiego. Temat prezentacji to: „PO ANGIELSKI DO BIBLIOTEKI!”. Przedstawienie spotkało się z dużym zainteresowaniem. Aktorzy dali z siebie wszystko.

 

 

 

Zadanie 7:

Zorganizowanie przez Bibliotekarzy szkolnych dnia wspólnego czytania pod nazwą „Czytanie łączy pokolenia”. Szkoła może zaprosić rodziców i dziadków do wspólnego czytania wybranych pozycji
z dostosowaniem do wieku uczniów. Ocena na podstawie przesłanych do jury konkursu wybranych, np. zdjęć ze spotkania.

 

Wykonanie:

Liczba spotkań 1

Liczba uczestników 4

Wnioski, ocena zadania, uwagi

 

             21 stycznia 2015 roku obchodziliśmy w Zespole Szkół Samorządowych Dzień Babci i Dziadka. Z tej okazji odbył się uroczysty apel, ale nie tylko. Babcie oraz mama najmłodszych dzieci uczęszczających do naszej szkoły, czyli przedszkolaków zgodziły się wziąć udział w Dniu Wspólnego Czytania pod nazwą „Czytanie łączy pokolenia” zorganizowanym przez bibliotekę szkolną.

             Babcie zaprezentowały dzieciom następujące bajki: o „Chorym kotku” Stanisława Jachowicza,  „Trzy świnki”, „Stefka Burczymuchę” Marii Konopnickiej. Dzieci, które zgromadziły się  w pobliżu tych trzech pań, z uwagą słuchały ich czytania. Widać było, że są zainteresowane treścią książeczek.

         Na koniec każda z pań otrzymała pamiątkowy dyplom będący podziękowaniem za udział w tym przedsięwzięciu.

 

 

Zadanie 8

Przygotowanie przez Bibliotekarza szkolnego opinii na temat pracy z uczniem zdolnym oraz z uczniem mającym trudności w nauce. Ocena na podstawie pisemnych opinii przesłanych do jury konkursu.

 

Wykonanie:

Opinie, wnioski, uwagi.

         Dla najmłodszych dzieci, czyli przedszkolaków biblioteka organizuje zajęcia biblioterapeutyczne mające na celu walkę z problemami, z którymi musi zmierzyć się dziecko rozpoczynające etap szkolny, czyli np. złością, wstydem, poczuciem bycia w czymś gorszym od rówieśników.

          Podstawową zdolnością każdego ucznia kształtowaną od początku nauki jest nauczenie się czytania ze zrozumieniem. W związku z tym biblioteka prowadzi zajęcia wyrównawcze dla uczniów szkoły podstawowej mających z tym trudności.

         Gimnazjaliści na zajęciach wyrównawczych uczą się stylistyki, która jest podstawą prawidłowo pisanych przez nich prac podczas sprawdzianów i egzaminów. Na zajęciach uczniowie kształtują dobry styl wypowiedzi ustnych i pisemnych, ćwiczą używanie zawsze odpowiednich, najtrafniejszych wyrazów.

       Biblioteka szkolna organizuje konkursy, pobudzając do działania tych najzdolniejszych będących miłośnikami książek i biblioteki.

                 Gimnazjaliści biorą dział w konkursach językowych np. „Piszę i mówię poprawnie” organizowany z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Prowadzą również gazetkę multimedialną na stronie internetowej szkoły (www.szkolakrasnybor.pl) pod tytułem „Biblioteka zaprasza”, w której opisują najciekawsze przeczytane przez siebie książki  Wszyscy uczniowie powtarzają wiadomości na temat biblioteki i książek biorąc udział corocznych konkursach z nagrodami odbywających się w bibliotece szkolnej na każdej przerwie z okazji Tygodnia Bibliotek.  

 

Zadanie 9

Zorganizowanie ogólnoszkolnego konkursu recytatorskiego dla uczniów z podziałem na wiek, gdzie wygranego wyłaniają uczniowie głosowaniem poprzez podniesienie ręki. Tematyka może dotyczyć wierszy poświęconych Patronowi Szkoły lub wierszy ulubionego poety. Ocena na podstawie zdjęć, treści wiersza oraz zestawienia głosów.

 

Wykonanie:

Liczba konkursów 1

Liczba uczestników 9

Liczba zdjęć/wiersza 9

 

Zadanie 10

Udział bibliotekarza w kursie e-learningowym, którego tematy to:

 

Dobór materiału czytelniczego, Organizacja biblioteki szkolnej, zadania i obowiązki nauczyciela bibliotekarza, Źródła finansowania kultury, Współpraca bibliotekarza z nauczycielami, uczniami, rodzicami i innymi bibliotekami, Prawo autorskie w praktyce bibliotek, Podstawy prawne funkcjonowania biblioteki szkolnej, Organizacja biblioteki szkolnej, OCHRONA DANYCH I ARCH DOK ELEKTR. (2), Konstruowanie scenariuszy zajęć biblioterapeutycznych, E-biblioteka

 

Wnioski, ocena zadania, wyniki uwagi

Celem konkursu było rozwijanie i wspieranie wśród uczniów zdolności recytatorskich, doskonalenie języka angielskiego, szerzenie zainteresowania nauką języka obcego wśród uczniów, doskonalenie recytacji w języku polskim.

 Konkurs polegał na  recytacji wiersza w języku angielskim i polskim. Tematyką wierszy w szkole podstawowej były zwierzęta, a w gimnazjum miłość.

Uczniowie z dużym zaangażowaniem przygotowali się do tego przedsięwzięcia. Ich występ wywołał wiele pozytywnych emocji.

 

 

Przesłano do jury następujące materiały dokumentujące wykonanie zadań konkursowych:

Nagrania filmowe, zdjęcia, zapisy tekstów, regulaminy konkursów, prezentacje multimedialne, wzory dyplomów i ogłoszeń konkursów, scenariusze lekcji i wzory prac konkursowych

 

 

Wnioski, uwagi, oceny konkursu, jego programu i organizacji:

Konkurs jest bardzo wartościowy i pomaga rozplanować pracę bibliotekarza. Doskonal mobilizuje do działania. Uczniowie chętnie brali udział w poszczególnych zadaniach. W programie możemy znaleźć wszystko to, co składa się na pracę bibliotekarza.

 

O bibliotece
Gazetka biblioteczna
REGULAMIN KORZYSTANIA Z MULTIMEDIALNEGO CENTRUM INFORMACYJNEGO
Program „Czytające przedszkola” w ramach Kampanii czytania „Cała Polska czyta dzieciom”
Działania biblioteki w roku szkolnym 2012/2013
Działania biblioteki w roku szkolnym 2013/2014
Działania biblioteki w roku szkolnym 2014/2015
Działania biblioteki w roku szkolnym 2015/2016
Biblioteka przyjazna dzieciom
Czytam, więc wiem