biblioteka
BIBLIOTEKA Działania biblioteki w roku szkolnym 2014/2015

 

O bibliotece
Gazetka biblioteczna
REGULAMIN KORZYSTANIA Z MULTIMEDIALNEGO CENTRUM INFORMACYJNEGO
Program „Czytające przedszkola” w ramach Kampanii czytania „Cała Polska czyta dzieciom”
Działania biblioteki w roku szkolnym 2018/2019
Działania biblioteki w roku szkolnym 2017/2018
Działania biblioteki w roku szkolnym 2015/2016
Działania biblioteki w roku szkolnym 2014/2015
Biblioteka przyjazna dzieciom
Czytam, więc wiem

„Bracia Lwie Serce”

15 czerwca 2015 roku odbył się szkolny konkurs czytelniczy ze znajomości książki Astrid Lindgren pt. „Bracia Lwie Serce” zorganizowany przez panią Emilię Świątkowską. Został on przeniesiony z 9 czerwca, kiedy to jest „Dzień Przyjaciela”, a przecież nie ma większej przyjaźni, niż ta miedzy rodzeństwem.
Konkurs był przeznaczony dla uczniów klas IV-VI Szkoły Podstawowej w Krasnymborze. Zadaniem konkursowym było rozwiązanie w jak najkrótszym czasie krzyżówki dotyczącej tej książki. Było 15 haseł. Pierwsze miejsce zajęła Agata Szymkuć zdobywając maksymalną ilość punktów, na drugim miejscu była Klaudia Gramacka z 14 punktami, a na trzecim Kamila Krotoszyńska z 11 punktami. Wszystkie dziewczynki są uczennicami klasy VI szkoły podstawowej.
Nagrodami w konkursie dla wszystkich uczestników były batoniki „Lion”, ponieważ w tytule mamy także lwa oraz dla zwyciężczyń książki ufundowane przez Radę Rodziców.

 

 

PO ANGIELSKI DO BIBLIOTEKI !

 

   30 kwietnia 2015 roku uczniowie klas II i III Gimnazjum w Krasnymborze wyjechali do Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Lipsku. Ich celem była promocja Biblioteki Szkolnej w Krasnymborze w środowisku szkolnym i międzygminnym oraz motywowanie uczniów do nauki języka angielskiego.
Wystąpili w sali kinowej Ośrodka przed znakomitą publicznością: panem Dyrektorem, Pracownikami Miejsko-Gminnego Ośrodka kultury w Lipsku, uczniami klas szóstych Zespołu Szkół Samorządowych w Lipsku wraz z Opiekunami.
   Zaprezentowali oni swój repertuar w języku angielskim pod kierunkiem pani Lilii Kuleszewicz i pani Emilii Świątkowskiej. Temat projektu brzmiał: „Po Angielski do biblioteki!”. Składały się na niego: piosenki w języku angielskim w wykonaniu Asi i Oli, czyli: „Sweet Dreas”, „Holidays” oraz „Welcome to Burlesque”, wiersze w wykonaniu Weroniki i Ewy: „Hymn o miłości”, „Friends”, przedstawienie pt. „The Tramp”, którego morałem było, aby nie oceniać ludzi po wyglądzie, a książki po okładce. Talent kryje się wewnątrz człowieka, a ubiór tylko go zdobi.
    Kolejnym punktem programu był taniec belgijski pt. „Belgijka”. Nie obyło się też bez prezentacji multimedialnej na temat historii i geografii Wielkiej Brytanii. Wykonawcy udowodnili, że regularne korzystanie z biblioteki szkolnej może zaowocować tak wspaniałym przedstawieniem.
   Publiczność ciepło przyjęła występ naszych gimnazjalistów. Wszystkie osoby, które przyczyniły się do tego spotkania otrzymały dyplomy z podziękowaniem. Młodzi aktorzy cieszyli się, że mogli zaprezentować to, co tak dobrze im wychodzi, czyli wystąpić przed publicznością poza murami szkoły. To było dla wszystkich wyjątkowe, fascynujące przeżycie, ponieważ po raz pierwszy zagrali na prawdziwej scenie.

Oprac. Emilia Świątkowska

 

Pasowanie na czytelnika

17 lutego 2015 r. w bibliotece szkolnej odbyło się pasowanie na czytelnika. Pierwszaki mogą odtąd samodzielnie wypożyczać książki i używać zakładek, które otrzymały od swoich młodszych kolegów i koleżanek. Jako czytelnicy, muszą także przestrzegać Regulaminu Biblioteki oraz Multimedialnego Centrum Informacji.

Oprac. Emilia Świątkowska



Czytanie łączy pokolenia

    21 stycznia 2015 roku obchodziliśmy w Zespole Szkół Samorządowych Dzień Babci i Dziadka. Z tej okazji odbył się uroczysty apel, ale nie tylko. Babcie oraz mama najmłodszych dzieci uczęszczających do naszej szkoły, czyli przedszkolaków zgodziły się wziąć udział w Dniu Wspólnego Czytania pod nazwą „Czytanie łączy pokolenia” zorganizowanym przez bibliotekę szkolną.
   Pierwsza babcia, czyli pani Alicja Ostapowicz, przeczytała dzieciom bajkę o „Chorym kotku” Stanisława Jachowicza, kolejna, czyli pani Halina Daniszewska czytała baśń : Trzy świnki”. Na koniec mama , czyli pani Beata Daniszewska przeczytała „Stefka Burczymuchę” Marii Konopnickiej. Dzieci, które zgromadziły się w pobliżu tych trzech pań, z uwagą słuchały ich czytania. Widać było, ze są zainteresowane treścią książeczek.
   Na koniec każda z pań otrzymała pamiątkowy dyplom będący podziękowaniem za udział w tym przedsięwzięciu.

Oprac. Emilia Świątkowska

Moje ulubione zwierzątko z bajki

5 listopada 2014 roku rozstrzygnięto konkurs biblioteczny pod tytułem „Moje ulubione zwierzątko z bajki”. Do konkursu zgłosiło się 21 dzieci z przedszkola i klas I-III szkoły podstawowej. Jury w składzie: pani bibliotekarka, panie przedszkolanki, wychowawczynie uczniów klas I-III oraz pani z plastyki brały pod uwagę przy ocenianiu prac: zgodność pracy z tematem, estetykę pracy, materiał służący do jej wykonania, czyli stopień trudności oraz samodzielność wykonania pracy.
Do biblioteki wpłynęło wiele ciekawych prac w tym nawet jedna w 3D. Dzieci posłużyły się przy ich wykonaniu: plasteliną, wycinanką, brokatem, a przede wszystkim ogromną wyobraźnią.
I miejsce w kategorii wiekowej „przedszkolaki” zajęła Magda Ostapowicz z 6-latków, II miejsce – Wiktoria Kulmacz z 6-latków, natomiast III – Marcel Czerwiński z 5-latków.
W kategorii „klasy I-III” I miejsce zajęła Dominika Daniszewska z klasy II oraz Oliwia Sztukowska z klasy I, II miejsce zajął Tomasz Tarasiewicz z kl. II oraz Maja Kaczyńska z kl. I, natomiast III miejsce zajęła Zuzanna Ostapowicz z kl. III i Kamil Sieńko z kl. I.
Wszystkie prace zostały wyeksponowane w bibliotece szkolnej. Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców.

Oprac. Emilia Świątkowska

 

 


8.10.2014 r. - Jesienny kiermasz nowej książki zorganizowany z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek

 


Narodowe Czytanie 2014. „Trylogia” Henryka Sienkiewicza

   W roku 2014 odbyła się trzecia edycja Narodowego Czytania zainicjowana przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. Nasza szkoła również wzięła udział w tym projekcie. W odświętnie przystrojonej sali gimnastycznej zebrali się gimnazjaliści, aby posłuchać pięknego czytania swego kolegi i koleżanek. Fragment „Ogniem i mieczem” Henryka Sienkiewicza przeczytał Bogusław Dec z klasy I Gimnazjum. „Potop” przybliżyła wszystkim Ewa Pietrzeniec z klasy II Gimnazjum, natomiast fragmentów „Pana Wołodyjowskiego wysłuchaliśmy dzięki Joannie Dołęgowskiej z klasy III Gimnazjum.
   Podczas tej uroczystości odczytano także list Prezydenta RP w sprawie Narodowego Czytania oraz obejrzano prezentację multimedialną dotyczące życia i twórczości Henryka Sienkiewicza. Można było również zobaczyć wystawę książek poświęconych tej tematyce.
   Na koniec apelu każdy gimnazjalista biorący w nim udział otrzymał pieczątkę z tekstem „Narodowe Czytanie 2014. Trylogia Henryka Sienkiewicza”, która została mu postawiona w zeszycie do języka polskiego na pamiątkę tego wydarzenia.

Oprac. Emilia ¦wiątkowska