biblioteka
BIBLIOTEKA Działania biblioteki w roku szkolnym 2017/2018

 

O bibliotece
Gazetka biblioteczna
REGULAMIN KORZYSTANIA Z MULTIMEDIALNEGO CENTRUM INFORMACYJNEGO
Program „Czytające przedszkola” w ramach Kampanii czytania „Cała Polska czyta dzieciom”
Działania biblioteki w roku szkolnym 2018/2019
Działania biblioteki w roku szkolnym 2017/2018
Działania biblioteki w roku szkolnym 2015/2016
Działania biblioteki w roku szkolnym 2014/2015
Biblioteka przyjazna dzieciom
Czytam, więc wiem

SPRAWOZDANIE kliknij


 

Książka i teatr – no to gramy!

9 kwietnia 2018 roku odbyła się impreza międzyklasowa pod nazwą „Książka i teatr – no to gramy! Organizatorem przedsięwzięcia była pani Emilia Świątkowska, nauczyciel bibliotekarz. Uczestnikami przedstawiciele wszystkich klas Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Krasnymborze.
Impreza składała się z dwóch części. Podczas pierwszej z nich przedstawiciele każdej klasy mieli za zadanie przedstawić scenkę teatralną na podstawie wybranej lektury. Widownia musiała odgadnąć tytuł książki. Wszyscy spisali się znakomicie. Uczniowie z „zerówki” przedstawili za pomocą kukiełek treść wiersza Jana Brzechwy pt. „Pomidor”. Pierwszoklasiści pokazali „Kota w butach”. Druga klasa wystąpiła z utworem „Nie płacz, Koziołku”. Klasa trzecia wystawiła „Szewczyka Dratewkę”. Uczniowie klasy czwartej zaprezentowali powieść „Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa”. Piątoklasiści przedstawili „Anię z Zielonego Wzgórza”. Klasa szósta – „Śnieżkę”, a siódma Zemstę. „Tajemniczy ogród” widownia obejrzała dzięki klasie IIG, a „Antygonę’ – IIIG.
Wszyscy bawili się znakomicie, zarówno na scenie, jak i na widowni. Jury w składzie: pani Alicja Augustynowicz, pani Joanna Maciejewska, pani Danuta Wojewnik oraz pani Emilia Świątkowska przyznała wszystkim występującym pierwsze miejsce i dlatego każda klasa otrzymała nagrodę rzeczową ufundowaną przez Radę Rodziców.
Drugą część imprezy stanowiła gra polegająca na znajomości treści lektur. Wzięło w niej udział po jednym przedstawicielu z każdej klasy. Podzielili się oni na trzy grupy. Kryterium podziału stanowił wiek. Każdy losował po jednym pytaniu znając tytuł lektury. Za każdą prawidłową odpowiedź gracz otrzymywał 1 punkt, czyli pieczątkę na ręce. Wygrywała ta drużyna, która otrzymała największą ilość punktów.
Zwycięzcami okazali się najmłodsi uczestnicy z klas I-III SP, na drugim miejscu uczniowie klas IV-VI, a na trzecim VIISP – IIIG. Każdy uczestnik gry otrzymał z rąk jury pamiątkowy dyplom oraz nagrodę książkową ufundowaną przez Radę Rodziców.
W dobie komputerów i telewizji dzieci i młodzież coraz rzadziej sięgają po książkę, a przecież książka ma ogromny wpływ na rozwój osobowości najmłodszych. Dlatego tak duże znaczenie ma kształtowanie i rozwijanie zainteresowań czytelniczych uczniów, Temu właśnie celowi miała służyć ta impreza. Nie ma nic lepszego, niż połączenie zabawy z nauką. W tym wypadku to się sprawdziło.

Oprac. Emilia Świątkowska

fot. Emilia Świątkowska i Joanna Maciejewska


 

Pasowanie na czytelnika 2018

8 marca 2018 roku uczniowie klasy pierwszej Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Krasnymborze zostali pasowani na czytelnika. Uroczystość odbyła się w bibliotece szkolnej.
Po krótkim zapoznaniu się z zasadami panującymi w wypożyczalni, czytelni i Multimedialnym Centrum Informacji, uczniowie podnieśli prawe dłonie i zgodnie powtarzali tekst przysięgi. Obiecali, że będą przyjaciółmi książek i nie dadzą nikomu zrobić im krzywdy.
Na pamiątkę otrzymali tekst przysięgi, który został złożony na ręce ich wychowawczyni, pani Haliny Wolskiej.
Następnie każdy nowy czytelnik otrzymał swoją pierwszą książkę, którą wybrała im pani bibliotekarka – Emilia Świątkowska. Oprócz tego dostali kolorowe naklejki, które obiecali przykleić w widocznym miejscu, aby przypominały im o jak najczęstszych odwiedzinach w bibliotece.
W swojej nowej książce, każdy znalazł też kolorową zakładkę – pamiątkę pasowania na czytelnika.
Dzieci pełne wrażeń obiecały być stałymi bywalcami tego miejsca pełnego książek i czasopism.

 

Oprac. Emilia Świątkowska

 

fot. Halina Wolska


 

 

Dni Bezpiecznego Internetu

Od 5 lutego 2018 r. w naszej szkole obchodziliśmy Dni Bezpiecznego Internetu. Z tej okazji przyjechał do nas szkoleniowiec z Centrum Edukacji Nauczycieli w Suwałkach: pan Andrzej Staszczyk. Przeprowadził on wykłady na temat „Bezpiecznego korzystania z Internetu”. Wzięli w nich udział uczniowie naszej szkoły.
Organizacją obchodów szkolnych Dni Bezpiecznego Internetu zajęła się Biblioteka szkolna. Uczniowie klas 0-III mieli za zadanie stworzyć plakaty przestrzegające przed niebezpieczeństwami czyhającymi w Internecie. Te plakaty uświetniły apel z tej okazji przygotowany przez panią Emilię Świątkowską, który odbył się 8 lutego 2018 r., podczas którego starsi uczniowie, czyli kl. IV-VII SP i II-III G mogli posłuchać wykładu oraz obejrzeć dwie prezentacje pod tytułem: „Nie jestem anonimowy w sieci” oraz „Pomyśl, zanim „wrzucisz”, czyli czym może grozić umieszczanie swoich danych w sieci?”. An koniec pogadanki każdy dostał ulotkę z wymienionymi zagrożeniami internetowymi oraz zapisem rozmowy na ten temat z policjantem.
14 lutego 2018 r. młodsi uczniowie (0-III) mogli obejrzeć prezentację pod tytułem „Co zrobić, aby Internet był bezpieczny?”, którą także zaprezentowała pani Emilia Świątkowska.
Na początku lutego 2018 r. biblioteka szkolna zorganizowała konkurs na prezentację multimedialną pt. „Iluzje i złudzenia optyczne”. Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się na początku marca 2018 r.

 

Oprac. Emilia Świątkowska

fot. Izabela Sipko kl. IIIG oraz pani Grażyna Anuszkiewicz

Pomyśl, zanim „wrzucisz”, czyli czym może grozić umieszczanie swoich danych w sieci

Co zrobić, by Internet był bezpieczny ?

Anonimowość


 

 

Nowe logo naszej szkoły

 

     W roku szkolnym 2017/2018 w związku z reformą oświaty nasza szkoła przestała być z Zespołem Szkół Samorządowych w Krasnymborze i przekształciła się 1 września 2017 roku w Szkołę Podstawową im. Sybiraków w Krasnymborze.

      Nasze logo szkoły musiało także ulec zmianie. Z tego powodu przez całą jesień 2017 roku trwał ogólnoszkolny konkurs na logo (symbol graficzny) Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Krasnymborze ogłoszony przez bibliotekę szkolną, które musiało zawierać nazwę szkoły oraz elementy kojarzące się ze szkołą.

       Wybór projektu logo, które stanie się wizytówką Szkoły i znajdzie się na wszelkich dokumentach związanych ze Szkołą (strona internetowa, papier firmowy, dyplomy, podziękowania, zaproszenia, plakaty, wizytówki, gadżety promocyjno-reklamowe, prezentacje multimedialne) jest sprawą bardzo ważną.

Wybrane logo jest przeznaczone w szczególności do celów: promocyjnych, identyfikacyjnych, reprezentacyjnych, korespondencyjnych. Będzie ono na stałe umieszczone na czele strony internetowej szkoły.

     Konkurs był adresowany do uczniów klas IV-VII S.P. i II-III G Szkoły Podstawowej w Krasnymborze. Wzięło w nim udział ośmioro uczestników.

      Jednak komisja w składzie: pani Barbara Kotarska, pani Emilia Świątkowska i pani Joanna Maciejewska, jednogłośnie wybrała zwycięzcę. Został nim Maciej Białous z klasy IIG.

      Zwycięska praca jest dowodem wrażliwości autora na piękno i przez to przyciąga uwagę jej estetyka oraz niezwykłe umiejętności korzystania z narzędzi w edytorze graficznym.

    Maciej Białous otrzymał za nią nagrodę rzeczową ufundowaną przez Radę Rodziców.

 

Oprac. Emilia Świątkowska


 

 

Ilustracja okładki do wybranej książki

11 grudnia 2017 r. odbyło się rozstrzygnięcie konkursu bibliotecznego pod tytułem „Ilustracja okładki do wybranej książki”. W konkursie wzięło udział 30 osób z klas „0”-VI Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Krasnymborze.
Prace wykonane dowolną techniką na kartkach zostały wystawione w bibliotece szkolnej. Konkurs został ogłoszony przez Studium Prawa Europejskiego w Warszawie w ramach konkursu „Biblioteka- szkolne centrum kultury”,
Zwycięskie prace wyłoniło jury w składzie: Emilia Świątkowska, Grażyna Anuszkiewicz, Halina Wolska, Małgorzata Milewska, Danuta Wojewnik, Urszula Pastewska, Katarzyna Diana Radziewicz i Joanna Maciejewska.
Zgodnie z wolą jury pierwsze miejsce zajęli: Wiktoria Kulmacz kl. III i Michał Białous kl. I. Drugie miejsce: Dawid Plisko kl. II i Marcel Czerwiński kl. II. Trzecie miejsce przypadło: Patrycji Piekarskiej z „0”, Magdalenie Ostapowicz kl. III i Dominice Daniszewskiej z kl. V. Wyróżniono dwie osoby: Wiktora Miszczuka z „0” i Aleksandrę Daniszewską z kl. III.
Wszyscy laureaci, podczas najbliższego apelu, otrzymają nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców.

Oprac. Emilia Świątkowska

fot. Emilia Świątkowska


 

O bibliotece
Gazetka biblioteczna
REGULAMIN KORZYSTANIA Z MULTIMEDIALNEGO CENTRUM INFORMACYJNEGO
Program „Czytające przedszkola” w ramach Kampanii czytania „Cała Polska czyta dzieciom”
Działania biblioteki w roku szkolnym 2012/2013
Działania biblioteki w roku szkolnym 2013/2014
Działania biblioteki w roku szkolnym 2014/2015
Działania biblioteki w roku szkolnym 2015/2016
Biblioteka przyjazna dzieciom
Czytam, więc wiem