AKADEMIA JUTRA

Akcja„WARTO BYĆ DOBRYM”

Kampania społeczna "Czytam, więc wiem"

Program „Czytające przedszkola” w ramach Kampanii czytania „Cała Polska czyta dzieciom”

Program „Owoce w szkole”

Projekt "Rozwijanie talentu uczniów zdolnych i wyrównywanie szans rozwoju uczniów szkół wiejskich"

Projekt "Bawimy się, uczymy, rozwijamy"

SZKOŁA MARZEŃ

Uczniowie klasy II mający trudności w zdobywaniu umiejętności matematycznych: projekt trwający od IV do XI 2012 r.

Akademia Jutra - nowy projekt w szkole!

Celem projektu jest opracowanie i wdrożenie programów rozwojowych szkół, ukierunkowanych na wyrównanie szans edukacyjnych, rozwijanie aspiracji edukacyjnych i społecznych uczniów pochodzących z obszarów wiejskich i miejskich

.
  Projekt "Akademia Jutra" nawiązuje do trzech głównych obszarów:
1. opracowanie i wdrożenie programu rozwoju szkoły uwzględniającego zapewnienie uczniom możliwości wyrównywania szans edukacyjnych,
2. umożliwienia uczniom zdobywania dodatkowej wiedzy i umiejętności ułatwiających dalszą edukację i wybór ścieżki zawodowej,
3. współpracy szkoły z organizacjami i społecznością lokalną na rzecz rozwoju edukacji i aktywności obywatelskiej.
Projekt ten finansowany jest z krajowych i wspólnotowych środków publicznych. Środki krajowe pochodzą z budżetu państwa, środki wspólnotowe - z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego - Rozwój Zasobów Ludzkich 2004-2006.
   Wniosek o dotacje mogły składać szkoły podstawowe i gimnazja. Do konkursu przystąpiły szkoły z terenu naszej gminy. Projekt realizowany jest w okresie od 1 marca 2007 roku do 28 lutego 2008 roku nie wykluczając ferii zimowych oraz wakacji.
   Organ prowadzący pozytywnie zaopiniował przystąpienie Gimnazjum w Krasnymborze do projektu.
W Gimnazjum w Zespole Szkół Samorządowych w Krasnymborze w ramach "Akademii Jutra" będą organizowane zajęcia:
Zajęcia edukacyjno- wyrównawcze:
- j. polski w klasie III ( 30g.)
- matematyka w klasie III ( 30g.)
- taneczne ( 30g.)
- sportowe ( 30g.)
- teatralne ( 30g.)
Jednodniowe wycieczki do ośrodków kultury
- teatry (opera, balet, Teatr Narodowy)
Wycieczki kilkudniowe
- Trójmiasto (Gdańsk, Sopot, Gdynia)(4 dni)
- Bieszczady (Cisna, Przemyśl, Ustrzyki, Solina)(4-5 dni)
Współpraca z samorządem lokalnym
- debata z radnymi na temat realizacji programu
- konstrukcja budżetu Urzędu Gminy
- bezrobocie – zapobieganie czy przeczekiwanie? - debata

Dzień dobry Warszawo!

Wiosną uczniowie Gimnazjum w Krasnymborze, odwiedzili Warszawę. „Projekt Akademia Jutra. I co dalej Gimnazjalisto...” umożliwił uczniom wyjazd do stolicy. Warszawa powitała nas słonecznie, co wprawiło w dobry humor i wycieczka była bardzo udana.
   Zaczęliśmy zwiedzanie od wjazdu na XXX piętro Pałacu Kultury i Nauki skąd podziwialiśmy panoramę miasta. Przejechaliśmy do Muzeum Ziemi stojąc w „korkach”, gdyż tego dnia strajkowali weterynarze. Było warto, gdyż oczarowały nas skarby ziemi, szczególnie biżuteria wykonana z bursztynu. Następnie zwiedzaliśmy komnaty królewskie w Zamku Królewskim, podzieleni na dwie grupy. Uczniowie mogli wykazać się wiedzą dotyczącą historii państwowości polskiej. Obiad w Domu Polonii smakował wszystkim. Po obiedzie spacer po Krakowskim Przedmieściu i wizyta w Uniwersytecie Warszawskim. Wiele informacji dostarczył nam przewodnik na temat uczelni wyższych w Warszawie, gdyż sam jest studentem wydziału prawa na UW. Ostatnim punktem wycieczki był spektakl w Teatrze Polskim sztuka „Jak wam się podoba” szekspirowska komedia o miłości. Uczniom przypadła do gustu ta sztuka, co widać było po zainteresowaniu.
   Młodzież wróciła zmęczona ale zadowolona z wycieczki. W tym roku szkolnym odwiedziła Warszawę po raz drugi i to dało im ogólny obraz Warszawy. Są szczęśliwi, że mogli poznać swoją stolicę głębiej, bo przecież przed nimi dalsza nauka, może wybiorą do studiowania uczelnie warszawskie? Czego z całego serca im życzę.

Małgorzata Dawidowicz