AKTUALNOŚCI 2017/18

Archiwum aktualności   zobacz

 

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2017/2018

 

fot. Edyta Kukowska kl. VI


Kibicujemy naszej reprezentacji!!! MUNDIAL 2018

 

fot. Bogusława Anna Juchniewiczz
 


17.06.2018 r. - Poczet Sztandarowy ze Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Krasnymborze uczestniczył w Uroczystości Odsłonięcia Pomnika w Hołdzie Ofiarom Obławy Augustowskiej z Lipca 1945 Roku

 


Bezpieczne wakacje.

Dnia 19 czerwca 2018r. mieliśmy zaszczyt gościć Funkcjonariusza Straży Granicznej
w Lipsku, Pana Macieja Karczewskiego, który z uczniami klasy VII Szkoły Podstawowej oraz II i III klasy Gimnazjum im. Sybiraków w Krasnymborze, przeprowadził pogadankę na temat ,,Bezpieczeństwo podczas wakacji, jak bezpiecznie spędzić wolny czas?’’. Absolwentom udzielił wskazówek jak być bezpiecznym w nowym środowisku szkolnym,
w nowym mieście, jak uniknąć niebezpieczeństwa, zagrożeń?

oprac. mgr Kuleszewicz Lilia
 

fot. Emilia Świątkowska


ABSOLWENCI 2017/2018

KLASA III GIMNAZJUM IM. SYBIRAKÓW W KRASNYMBORZE


 

(Od lewej)
1. Anna Michałowska
2. Aleksandra Wojewnik
3. Klaudia Gramacka
4. Agata Szymkuć
5. Kamila Krotoszyńska
6. Marta Barszczewska
7. Julita Karczewska
8. Izabela Sipko
9. Jakub Biedul
10. Kacper Szczytko
11. Karol Ostaszewski
12. Jakub Zujko
13. Jakub Rzotkiewicz
14. Damian Węglicki
15. Paweł Skok


oprac.wychowawczyni: mgr Kuleszewicz Lilia


Koniec roku 2017/2018 - część nieoficjalna
 

fot. Emilia Świątkowska


Wycieczka do Białowieży

Dnia 13.06.2018 r. uczniowie klas „0”-III wyjechali na wycieczkę do Białowieży.
Zwiedzili:
- Rezerwat Żubrów
- Muzeum Przyrodniczo-Leśne
- Chatkę Baby Jagi
W rezerwacie obejrzeli zwierzęta występujące w Puszczy Białowieskiego Parku Narodowego, między innymi łosie, żubry, sarny, dziki, wilki.
W muzeum zobaczyli wystawę flory i fauny Białowieskiego Parku Narodowego.
Mogli też wejść na wieżę widokowa i obejrzeć Białowieżę „z góry”.
W Chatce Baby Jagi były zajęcia z animatorem, między innymi mikstury, tajemnicze mieszanki, lochy Jasia, łóżko na zapiecku, urządzenie do wykrywania kłamstw.
Dzieci mogły tez zakupić pamiątki z Białowieży.
Wycieczka zakończył się ogniskiem i pieczeniem kiełbasek.
Wszyscy pełni wrażeń wrócili do szkoły.

Oprac. Halina Wolska
 

fot. Małgorzata Milewska


06-08. 06. 2018 r. - przedstawicielki naszej szkoły - p. Alicja Augustynowicz i p. Małgorzata Dawidowicz - uczestniczyły w VIII Zjeździe Dyrektorów Szkół i Placówek oraz Prezesów Stowarzyszeń noszących imiona upamiętniające Zesłańców Sybiru pod nazwą "Drzewa wspomnień...drzewa pamięci", który odbył się w Łodzi

 


Kraina Westernu

Dnia 06.06.2018 r. uczniowie klas I-III oraz przedszkolacy wraz z opiekunami wyruszyli na wycieczkę do Puszczykówki, Wioski Indiańskiej położonej wśród sosnowych lasów, zagajników.
Na początek przewodnik w stroju indiańskim oprowadził nas po mini-zoo. Potem opowiadał o indiańskiej historii i tradycji pokazując jednocześnie muzeum Indian.
Głodni przy ognisku upiekliśmy kiełbaski, które zjedliśmy ze smakiem.
Potem dzieci mogły strzelać z łuku, „szukać złota”, posiedzieć w tipi. Brali udział w indiańskim torze przeszkód.
Miały ogromną przyjemność odbyć przejażdżkę konną.
Na koniec zakupiły różne pamiątki.
Zadowoleni wszyscy wróciliśmy do domów.

Oprac. Małgorzata Milewska
 

fot. Grażyna Anuszkiewicz


,,SĄSIEDZI POLSKI’’ i spektakl profilaktyczny ,,MOŻESZ JESZCZE WYBRAĆ’’.

Dnia 4 czerwca 2018 roku uczniowie klasy II i III Gimnazjum Szkoły Podstawowej
im. Sybiraków w Krasnymborze zaprezentowali projekt:,, SĄSIEDZI POLSKI’’ oraz spektakl profilaktyczny ,,MOŻESZ JESZCZE WYBRAĆ’’ na szczeblu wojewódzkim na scenie kina Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Dąbrowie Białostockiej. Celem projektu było promowanie i motywowanie uczniów do nauki języka angielskiego jako języka komunikacji międzynarodowej oraz podstawowa wiedza na temat sąsiadów Polski: Niemiec
i Rosji. Natomiast celem spektaklu profilaktycznego było - jak łatwo jest uzależnić się od nałogów i co za tym się kryje?
Uczniowie mieli zaszczyt wystąpić przed znakomitą publicznością: Panem Dyrektorem Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Dąbrowie Białostockiej (Maciejem Sulikiem), Nauczycielami i uczniami klas VI Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Dąbrowie Białostockiej. Wszystkim przybyłym gościom, którzy zaszczycili nas swoją obecnością - SERDECZNIE DZIĘKUJEMY.

oprac. Kuleszewicz Lilia
 

fot. Emilia Świątkowska


Dzień Dziecka – Dzień Sportu

Dnia 30. 05.2018 r. Szkoła Podstawowa im. Sybiraków w Kranymborze od rana tętniła życiem w związku z obchodami święta wszystkich dzieci.
Po spotkaniu na Sali gimnastycznej klasy IV-VII i II-IIIG podzieleni na grupy rozeszli się na zaplanowane dla nich zajęcia a było to:
- zajęcia taekwondo
- zajęcia z psychologiem Pawłem Leszkowiczem
- mecz piłki nożnej i piłki ręcznej.
Każda grupa po odbyciu wszystkich aktywności miała przerwę na obiad i lody, które zasponsorował Sklepik Szkolny.
Następnie odbył się Turniej rodzin, w którym wzięło udział aż 14 rodzin. Po zaciętych rywalizacjach I miejsce zdobyła Patrycja Rogowska z bratem Damianem, II miejsce Wiktoria Kotarska z tatą, III miejsce Miłosz Karp z mamą. Wszystkim rodzinom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za tak chętne i liczne przybycie.
Kolejną atrakcją przygotowaną dla dzieci i młodzieży było ognisko i możliwość upieczenia kiełbaski.
Następnie odbyły się konkurencje lekkoatletyczne, między innymi skok w dal, bieg na 60 metrów.
Na zakończenie wręczono nagrody najlepszym.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za sportową postawę. Dziękujemy również wszystkim tym, którzy bardzo aktywnie zaangażowali się w organizację tegorocznego Dnia Sportu – Pani Bogusławie Annie Juchniewicz, Katarzynie Dianie Radziewicz, Marii Romanowskiej oraz Joannie Maciejewskiej.

Oprac. Katarzyna Diana Radziewicz
 

fot.: K. Ostaszewski, I. Sipko, Maciej Białous, A. Wojewnik, Michał Białous, p. J. Maciejewska


Dzień Matki 2018

„Zdrowia, sił i codziennej radości wraz ze słowami największej wdzięczności za wszystkie dla nas trudy i starania składamy dziś podziękowania”.
Takimi słowami Ola Daniszewska i Hubert Skok z kl. III powitali wszystkie mamy, które przybyły licznie na akademię z okazji Święta Matki.
Uroczystość ta w naszej szkole odbyła się 28.05.2018 r.
Na początek wszyscy wręczyli swoim mamom własnoręcznie wykonane upominki i laurki.
Część artystyczną rozpoczął tańcem zespół „Tupot małych stóp”.
Potem ze swoim programem wystąpili nasi najmłodsi przedszkolacy.
Wiersze, piosenki, tańce zaprezentowali uczniowie kl. I, II III.
Swoją miłość i wdzięczność wyrazili uczniowie klasy V śpiewając piosenkę „Dom nad wiślanym brzegiem”.
Dziewczynki z klasy VI zaprezentowały układ gimnastyczny.
Na koniec części artystycznej zespół „Tupot małych stóp” zaśpiewał piosenkę „O mamo”.
Uroczystość zakończył słodki poczęstunek, na który zostały zaproszone wszystkie mamy.

Oprac. Małgorzata Milewska

fot. Joanna Maciejewska


Wycieczka rowerowa.

 

fot. Joanna Maciejewska


WYCIECZKA DO BIEBRZAŃSKIEGO PARKU NARODOWEGO


19 maja 2018r. uczniowie klas V - VII szkoły podstawowej oraz klasy II gimnazjum wybrali się do miejsc objętych ochroną ścisłą w Biebrzańskim Parku Narodowym. Opiekunami wycieczki były panie: Małgorzata Dawidowicz, Lilia Kuleszewicz, Danuta Wojewnik oraz organizatorka wycieczki Anna Tomaszewska.
Trasa wycieczki prowadziła z Krasnegoboru do Leśniczówki Grzędy i dalej do ścieżki edukacyjnej "Czerwone Bagno". Idąc prowadzącą przez bagna kładką, dzięki przewodnikom - pracownikom Biebrzańskiego Parku Narodowego, zapoznaliśmy się z roślinnością charakterystyczną dla boru bagiennego porośniętego sosną, olchą i brzozą omszoną. W warstwie runa i ściółki obserwowaliśmy mech torfowiec, borówkę bagienną, bagno zwyczajne, żurawinę błotną oraz wełniankę pochwowatą.



Następnie autokarem przejechaliśmy do "Bartnego Borku". Ścieżka ta poświęcona jest bartnictwu. Na jej trasie możemy zobaczyć kolejno: barcie, kłody - wiszącą, stojącą i leżącą - oraz ul. Kolejność ta odzwierciedla ewolucję barci we współczesny ul. Dzianie (tworzenie) tych barci trwało 2 dni i było wykonane tradycyjnymi narzędziami przezbartników z Baszkirii (republika Rosji z płd. Uralu).



W dalszej kolejności udaliśmy się ścieżką "Wydmy". Ścieżka biegnie do wieży widokowej na wydmie Wilcza Góra. Na trasie ścieżki obserwowaliśmy faunę i florę typową dla wydm i kserotermicznych muraw napiaskowych. Jednocześnie przemieszczaliśmy się w sąsiedztwie terenów bagiennych - rozległych torfowisk i olsów. Ta mozaika skranie różniących się od siebie środowisk stanowi o wyjątkowości Grzęd i ich bioróżnorodności. Po drodze obserwowaliśmy rośliny sucholubne (kserotermiczne), tj. trawy kępkowe: kostrzewę owczą, szczotlichę siwą oraz sukulenty: rozchodnik wielki i rozchodnik ostry. Ciepłe piaski wydm są również miejscem życia wielu gatunków owadów, m.in. modraszka arion, siwoszka błękitnego, trzyszcza piaskowego, mrówkolwa. Nasłonecznione stoki wydm zachęcają też gady, np. jaszczurkę zwinkę lub żmiję zygzakowatą oraz zaskrońca.
Dzięki śladom na piasku dowiedzieliśmy się, że często przebywa tu: łoś, jeleń, sarna, dzik, wilk, lis, jenot oraz borsuk. Na pobliskich drzewach widzieliśmy miejsca po zgryzionych przez łosie i jelenie pędach.
Najbardziej rozległy widok na dolinę Biebrzy podziwialiśmy z platformy oraz wieży widokowej. Dużym przeżyciem była obserwacja łosi przez lornetkę.





Po kilku godzinach wyczerpujących, ale ciekawych zajęć z chęcią odetchnęliśmy i

 posililiśmy się przy ognisku.

Źródło i fot: www.biebrza.org.pl/
 


Wizyta Gimnazjalistów w Placówce Straży Granicznej w Lipsku.

Uczniowie Gimnazjum Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Krasnymborze pamiętali i mieli zaszczyt złożyć Panu Komendantowi ( ppłk Waldemarowi Pojawisowi) oraz całej załodze Placówki Straży Granicznej w Lipsku najserdeczniejsze życzenia z okazji ich święta. Funkcjonariusze Straży Granicznej ( Pan Maciej Karczewski i Pan Jacek Jabłoński) opowiedzieli o swojej służbie, przekazali nam bardzo ważne i ciekawe informacje jak zachować się w obrębie pasa drogi granicznej i strefy nadgranicznej, udzielili instrukcji jak zachować się, gdy podbiega do nas czworonóg. Wizytę w Placówce urozmaicił pies służbowy Dado. Uczniowie byli zainteresowani służbą Funkcjonariuszy Straży Granicznej, zadawali wiele pytań, co wydłużyło czas pobytu w Placówce.
Panu Komendantowi i Funkcjonariuszom Straży Granicznej w Lipsku dziękujemy bardzo za miłe przyjęcie.

oprac. Kuleszewicz Lilia

 

fot. Emilia Świątkowska


Sprawozdanie z prezentacji projektu ,,SĄSIEDZI POLSKI’’ oraz spektaklu profilaktycznego ,,MOŻESZ JESZCZE WYBRAĆ’’.

18 maja 2018 roku uczniowie klasy II i III Gimnazjum Szkoły Podstawowej im. Sybiraków
w Krasnymborze zaprezentowali projekt:,, SĄSIEDZI POLSKI’’ oraz spektakl profilaktyczny ,,MOŻESZ JESZCZE WYBRAĆ’’ na scenie kina Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Lipsku. Celem projektu było promowanie i motywowanie uczniów do nauki języka angielskiego jako języka komunikacji międzynarodowej oraz podstawowa wiedza na temat sąsiadów Polski: Niemiec i Rosji. Natomiast celem spektaklu profilaktycznego było - jak łatwo jest uzależnić się od nałogów i co za tym się kryje?
Uczniowie mieli zaszczyt wystąpić przed znakomitą publicznością: Panem Kierownikiem Posterunku Policji w Lipsku (Panem Wojciechem Protasiewiczem), Funkcjonariuszami Placówki Straży Granicznej w Lipsku, Panem Dyrektorem Miejsko-Gminnego Ośrodka kultury w Lipsku (Wiesławem Bochonko), Panem Cezarym Gładczukiem, Nauczycielami i uczniami klas II im. Stefana Batorego w Lipsku. Wszystkim przybyłym gościom, którzy zaszczycili nas swoją obecnością - SERDECZNIE DZIĘKUJEMY.
Uczennica klasy IV Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Krasnymborze wystąpiła
w roli naszej Ojczyzny i zaprosiła nas do wysłuchania prezentacji o sąsiadach Polski. Uczniowie klasy II Gimnazjum Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Krasnymborze opowiedzieli nam o Rosji. Nie obyło się też bez tańca i śpiewu: ucz. Ewelina zaśpiewała narodową pieśń rosyjską, ucz. Maciej zaśpiewał w języku rosyjskim piosenkę o krajach Europy ,,Небеса Европы’’, uczennice klasy VI Szkoły Podstawowej im. Sybiraków
w Krasnymborze zaprezentowały swój talent taneczny w narodowym tańcu Rosji,
a Gimnazjaliści nauczyli nas kroków walca angielskiego. Uczniowie klasy III Gimnazjum Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Krasnymborze opowiedzieli o naszym drugim sąsiedzie - Niemczech i zatańczyli narodowy taniec Niemiec. Wystąpili oni też w spektaklu profilaktycznym ,,Możesz jeszcze wybrać’’. Projekt został zaprezentowany w trzech językach: polskim, angielskim i rosyjskim pod kierunkiem pani Lilii Kuleszewicz.
Uczniowie cieszyli się, ze mogli zaprezentować to, co tak dobrze im wychodzi, czyli występ przed publicznością poza murami szkoły. To było dla wszystkich wyjątkowe, fascynujące przeżycie i doświadczenie.
Publiczność ciepło przyjęła występ naszych Gimnazjalistów, świadczy o tym aktywny udział publiczności w quizie na temat Niemiec oraz głośne oklaski podczas występów. Wszystkie osoby, które przyczyniły się do tego spotkania otrzymały podziękowania.

oprac. Kuleszewicz Lilia
 

fot. Emilia Świątkowska


Program Profilaktyczny pt. "Wyloguj się" w ramach Zielonej Szkoły. Forma muzyczno - warsztatowa. Przeznaczony dla uczniów kl. IV-VIISP i II-IIIG

 

fot. Katarzyna Diana Radziewicz


227 Rocznica obchodów Konstytucji 3 Maja w naszej szkole

27 maja 2018 roku odbył się w naszej szkole apel poświęcony obchodom rocznicy Konstytucji 3 Maja. Organizatorkami uroczystości były pani Katarzyna Diana Radziewicz i pani Emilia Świątkowska, które przygotowały do występu uczniów klasy VI.
Przypomnieli oni, dlaczego tak ważne jest świętowanie kolejnej rocznicy tej właśnie Konstytucji. Zainscenizowali lekcję historii, podczas której tłumaczyli widzom, że jest to ważne wydarzenie. Mówili, że odkąd uchwalono Konstytucję „wszyscy będą już równi, wszyscy będą już braćmi” oraz „każde chłopskie cierpienie także szlachtę zaboli”.
Widzowie mogli sobie przypomnieć, że była to druga po Konstytucji Stanów Zjednoczonych nowoczesna ustawa zasadnicza, która regulowała podstawy ustroju Polski, znosiła liberum veto i wolną elekcję.
Ich piękna recytacja łączyła się z piosenkami takimi jak: „Jak długo w sercach naszych”, „Witaj majowa jutrzenko”, „Ojczyzno ma”. Tę ostatnią przepięknie zaśpiewała solo uczennica klasy III szkoły podstawowej.
Na uwagę zasługiwały też wspaniałe dekoracje, flaga Polski oraz trójwymiarowe kwiaty w kolorach narodowych.
Na koniec uroczystości uczniowie przypomnieli także o obchodzeniu Święta Flagi Narodowej oraz zaprezentowali własnoręcznie wykonane chorągiewki.

Oprac. Emilia Świątkowska
 

fot. B.A. Juchniewicz


Książka i teatr – no to gramy!

9 kwietnia 2018 roku odbyła się impreza międzyklasowa pod nazwą „Książka i teatr – no to gramy! Organizatorem przedsięwzięcia była pani Emilia Świątkowska, nauczyciel bibliotekarz. Uczestnikami przedstawiciele wszystkich klas Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Krasnymborze.
Impreza składała się z dwóch części. Podczas pierwszej z nich przedstawiciele każdej klasy mieli za zadanie przedstawić scenkę teatralną na podstawie wybranej lektury. Widownia musiała odgadnąć tytuł książki. Wszyscy spisali się znakomicie. Uczniowie z „zerówki” przedstawili za pomocą kukiełek treść wiersza Jana Brzechwy pt. „Pomidor”. Pierwszoklasiści pokazali „Kota w butach”. Druga klasa wystąpiła z utworem „Nie płacz, Koziołku”. Klasa trzecia wystawiła „Szewczyka Dratewkę”. Uczniowie klasy czwartej zaprezentowali powieść „Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa”. Piątoklasiści przedstawili „Anię z Zielonego Wzgórza”. Klasa szósta – „Śnieżkę”, a siódma Zemstę. „Tajemniczy ogród” widownia obejrzała dzięki klasie IIG, a „Antygonę’ – IIIG.
Wszyscy bawili się znakomicie, zarówno na scenie, jak i na widowni. Jury w składzie: pani Alicja Augustynowicz, pani Joanna Maciejewska, pani Danuta Wojewnik oraz pani Emilia Świątkowska przyznała wszystkim występującym pierwsze miejsce i dlatego każda klasa otrzymała nagrodę rzeczową ufundowaną przez Radę Rodziców.
Drugą część imprezy stanowiła gra polegająca na znajomości treści lektur. Wzięło w niej udział po jednym przedstawicielu z każdej klasy. Podzielili się oni na trzy grupy. Kryterium podziału stanowił wiek. Każdy losował po jednym pytaniu znając tytuł lektury. Za każdą prawidłową odpowiedź gracz otrzymywał 1 punkt, czyli pieczątkę na ręce. Wygrywała ta drużyna, która otrzymała największą ilość punktów.
Zwycięzcami okazali się najmłodsi uczestnicy z klas I-III SP, na drugim miejscu uczniowie klas IV-VI, a na trzecim VIISP – IIIG. Każdy uczestnik gry otrzymał z rąk jury pamiątkowy dyplom oraz nagrodę książkową ufundowaną przez Radę Rodziców.
W dobie komputerów i telewizji dzieci i młodzież coraz rzadziej sięgają po książkę, a przecież książka ma ogromny wpływ na rozwój osobowości najmłodszych. Dlatego tak duże znaczenie ma kształtowanie i rozwijanie zainteresowań czytelniczych uczniów, Temu właśnie celowi miała służyć ta impreza. Nie ma nic lepszego, niż połączenie zabawy z nauką. W tym wypadku to się sprawdziło.

Oprac. Emilia Świątkowska
 

fot. Emilia Świątkowska i Joanna Maciejewska


Ja jestem Zmartwychwstanie i Życie…

28 marca 2018 roku odbył się w naszej szkole apel wielkanocny. Organizatorką uroczystości była pani Alicja Augustynowicz i pani Danuta Wojewnik. Na scenie wystąpiły uczennice klasy piątej, pełniące rolę chóru oraz uczniowie klasy VII, IIG i IIIG.
W pięknie udekorowanej sali gimnastycznej aktorzy przypomnieli wszystkim zgromadzonym, że trwa Wielki Tydzień, który jest czasem refleksji nad tym, co się dzieje wokół nas.
Ich pełne wzniosłości recytacje wierszy okolicznościowych takich jak, C.K. Norwida – „Krzyż i dziecko”, ks. J. Twardowskiego – „ Spieszmy się kochać ludzi”, E. Brylla – „Jeżeli chcesz” przeplatane były pieśniami, które usłyszeć możemy w tych dniach w kościele, na przykład „Golgota”, „Mój Mistrzu”, „Ty wskazałeś drogę do miłości”, „Rozpięty na ramionach”, „Powiedz ludziom”, „Jeżeli chcesz mnie naśladować”.
Bardzo widowiskowym elementem przedstawienia było zapalanie przez kolejnych recytatorów świec ułożonych w kształcie krzyża w miejscu, które miało symbolizować śmierć Chrystusa.
Oprócz tego aktorzy snuli rozważania na temat egzystencji człowieka w oparciu o religię. Wskazywali drogę do odnalezienia sensu życia. Celem tej drogi jest Jezus Chrystus, który umarł za nas na Krzyżu. Dlatego często pojawiały się w ich ustach słowa: „Spójrz na mnie, Panie”, „Przemów do mnie, Panie”. Według nich, jeśli w naszym życiu obecny jest Jezus, jest to życie, które ma sens.
Jeśli nie czujemy jego obecności, pomoże nam w tym modlitwa, która jest rozmową z NIM. Konfesjonał, który stał się częścią dekoracji podczas apelu był symbolem tej rozmowy.
Podsumowaniem tego podniosłego w swej treści przedstawienia niech będą słowa „Nie do wiary! Naraz wkracza w historię ludzkości KTOŚ, kto rozbija diabelski krąg, otwiera całkowicie nową drogę. Jezus wychodzi na spotkanie wroga ze słowem przebaczenia. Jego życie i śmierć dały poznać światu ogrom miłości i przebaczenia.”

Oprac. Emilia Świątkowska

 

fot. Emilia Światkowska


Ksiądz Biskup z wizytacją kanoniczną w naszej szkole

23 marca 2018 r. był dniem wizytacji kanonicznej Biskupa Ełckiego, Jerzego Mazura w Parafii p.w. Zwiastowania NMP w Krasnymborze. Przy tej okazji Ksiądz Biskup odwiedził, położoną na terenie tej Parafii, Szkołę Podstawową im. Sybiraków.
Pani Dyrektor Barbara Kotarska, uroczyście powitała Gościa w sali gimnastycznej wypełnionej nauczycielami i uczniami, szczególnym gościem był także ksiądz proboszcz Dariusz Rogiński, a następnie zaprosiła do obejrzenia i wysłuchania montażu słowno-muzycznego przygotowanego przez panią Małgorzatę Dawidowicz we współpracy z panią Alicją Augustynowicz i panią Danutą Wojewnik, nawiązującego tematyką do patrona naszej szkoły, a mianowicie Sybiraków. Dodatkowo program artystyczny nawiązywał do hasła „100-lecieNiepodległości Polski w wymiarze lokalnej ojczyzny”. Szczególne wrażenie wywarł walc z różami w wykonaniu uczennic klasy piątej szkoły podstawowej do muzyki Wojciecha Kilara z filmu „Trędowata” oraz pantomima ukazująca cierpienie towarzyszące wywózkom na Syberię. Na uwagę zasługiwała również piosenka w wykonaniu uczniów pod tytułem „Nawigacja”.
Dzięki temu wspaniałemu programowi artystycznemu uczniowie pragnęli podkreślić jak wielki spotkał ich zaszczyt, wyróżnienie i jakie to dla nich święto móc gościć tak czcigodną Osobę.
Wszyscy aktorzy otrzymali gromkie brawa za swój występ oraz słowa uznania ze strony Ks. Biskupa, który nawiązał do jego treści mówiąc, że podobnie jak Sybiracy zostali zesłani na „nieludzką ziemię”, tak On został POSŁANY, aby nieść Słowo Boże. Biskup Jerzy Mazur, jako jedyny, otrzymał sakrę biskupią na Syberii. Spotkał się z misjonarzami w Kenii i Tanzanii. Wyraził nauczycielom wdzięczność za trud wychowania dzieci i młodzieży. Podkreślił, jak ważne w dzisiejszych czasach jest wychowanie i uczenie młodego pokolenia wiary, tradycji oraz miłości do Ojczyzny i drugiego człowieka. Wyraził również radość z zamiłowania uczniów naszej szkoły do śpiewu i chęci rozwijania talentów.
Spotkanie zakończyło się udzieleniem pasterskiego błogosławieństwa dla całej społeczności szkolnej oraz wpisem do kroniki szkolnej.
Uczniowie i nauczyciele przekazali Ekscelencji swoje wielkopostne jałmużny zebrane w celu pomocy rodzinom z Aleppo.
Było to niezwykłe i wzruszające wydarzenie w życiu naszej szkoły. Pozwala dostrzec, że wśród wartości, które przekazuje szkoła, są też wartości chrześcijańskie i patriotyczne.

Oprac. p. Emilia Świątkowska
Kor. p. Alicja Augustynowicz

 

fot. Emilia Światkowska


21 marca 2018 r. – Dzień Wiosny


„Dzisiaj rano niespodzianie zapukała do mych drzwi
Wcześniej niż oczekiwałem przyszły te cieplejsze dni
Zdjąłem z niej zmoknięte palto, posadziłem vis a vis
Zapachniało, zajaśniało, wiosna, ach to ty
Wiosna, wiosna, wiosna, ach to ty”
(Marek Grechuta)



21 marca 2018 r. już od rana w naszej szkole wszyscy przygotowywali się do nadejścia upragnionej wiosny. Organizatorkami trwającej cały dzień imprezy były pani B.A. Juchniewicz oraz pani M. Romanowska
Uczniowie klas IVSP-IIIG zaczęli od przygotowywania w klasach pod nadzorem wychowawców zielonych, słonecznych, pachnących wiosną sałatek. Najpiękniejsza sałatka została wyróżniona przez jury konkursu.
Następnie na sali gimnastycznej odbyła się prezentacja udzielania pierwszej pomocy przez pracowników WOPR, którzy specjalnie do nas przyjechali z Augustowa. Każdy mógł poćwiczyć układanie nieprzytomnej osoby w bezpiecznej pozycji oraz nauczyć się udzielania pierwszej pomocy na specjalnie przyniesionych przez naszych gości fantomach. Uczniowie dowiedzieli się także jak bezpiecznie spędzać wakacje i co należy zrobić, gdy zetkną się z zagrożeniem życia?
Potem nadeszła pora na prezentację w przebraniach, czyli wybór Miss i Mistera Wiosny 2018. Przedstawiciele każdej klasy przepięknie przystrojeni w kwiaty i wiosenne kolory przemaszerowali przez środek sali gimnastycznej. Otrzymali gromkie brawa, a jury pogratulowało najpiękniejszych strojów.
Następnie na scenę wkroczyli wychowawcy z pięknych kapeluszach, przygotowanych przez uczniów. Rozdawali uśmiechy i całusy wszystkim na widowni. Byli za to oklaskiwani. Kapelusze były przepiękne. Pełne kwiatów i wstążek. Kolorowe i przykuwające wzrok.
Kolejnym punktem programu było zaśpiewanie przez każdą klasę piosenki o wiośnie. Wszyscy popisali się muzykalnością. Niektórzy stworzyli nawet własne słowa do znanej melodii. Sprawili, ze publiczność śpiewała razem z nimi.
Po śpiewaniu nadszedł czas na taniec. Tu wszystkie klasy wykazały się wspaniałą choreografią. Nie obyło się bez krakowiaka, walca, kujawiaka i wielu innych tańców ludowych.
Dzień Wiosny świętowano także przedstawiając pokaz talentów. Na uwagę zasługiwały uczennice z klasy szóstej, które przedstawiły układ gimnastyczny. Nie bez przesady nazywane są one dziewczynami z gumy. Następnie dziewczynki z klasy piątej przedstawiły układ synchroniczny do muzyki. Na koniec uczennica klasy szóstej pięknie wyrecytowała wiersz o wiośnie własnego autorstwa.
Najlepszym przyjęciem cieszył się jednak ostatni punkt programu, czyli karaoke. Uczniowie każdej klasy losowali utwór, który następnie śpiewali wraz ze swoim wychowawcą.
Wszyscy uczestnicy konkursów otrzymali gratulacje od jury oraz pani dyrektor Barbary Kotarskiej oraz zostali wyróżnieni nagrodami rzeczowymi ufundowanymi przez sklepik szkolny.
Najmłodsi uczniowie naszej szkoły także wesoło obchodzili Dzień Wiosny. Z tej okazji wykonali piękne Marzanny.
Wiosna wszystkim kojarzy się z życiem, ruchem w przyrodzie, kolorami i emocjami. Tak też było na obchodach jej przyjścia w naszej szkole, które na pewno zostało zauważone.

Oprac. Emilia Świątkowska

 

fot. Emilia Świątkowska


Pasowanie na czytelnika 2018

8 marca 2018 roku uczniowie klasy pierwszej Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Krasnymborze zostali pasowani na czytelnika. Uroczystość odbyła się w bibliotece szkolnej.
Po krótkim zapoznaniu się z zasadami panującymi w wypożyczalni, czytelni i Multimedialnym Centrum Informacji, uczniowie podnieśli prawe dłonie i zgodnie powtarzali tekst przysięgi. Obiecali, że będą przyjaciółmi książek i nie dadzą nikomu zrobić im krzywdy.
Na pamiątkę otrzymali tekst przysięgi, który został złożony na ręce ich wychowawczyni, pani Haliny Wolskiej.
Następnie każdy nowy czytelnik otrzymał swoją pierwszą książkę, którą wybrała im pani bibliotekarka – Emilia Świątkowska. Oprócz tego dostali kolorowe naklejki, które obiecali przykleić w widocznym miejscu, aby przypominały im o jak najczęstszych odwiedzinach w bibliotece.
W swojej nowej książce, każdy znalazł też kolorową zakładkę – pamiątkę pasowania na czytelnika.
Dzieci pełne wrażeń obiecały być stałymi bywalcami tego miejsca pełnego książek i czasopism.

Oprac. Emilia Świątkowska

 

fot. Halina Wolska


Dzień Kobiet 2018

7 marca 2018 roku chłopcy z naszej szkoły pod kierunkiem pana Arkadiusza Maciejewskiego stwierdzili, że Dzień Kobiet to najładniejsze święto w naszej szkole.
Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego, Jakub Biedul, złożył wszystkim kobietom, tym małym i tym dużym, życzenia.
Następnie mieliśmy przyjemność obejrzeć skecz: kobieta idealna” w wykonaniu chłopaków z klasy III gimnazjum.
Po dawce śmiechu usłyszeliśmy piosenkę pod tytułem „Być kobietą”, którą zaśpiewała Edyta Kukowska oraz wiersz „Kobiety” autorstwa Kingi Krotoszyńskiej wykonanego przez samą autorkę. Damian Węglicki także wyrecytował utwór liryczny pod tytułem „O kobietach”.
Chłopcy z klasy szóstej urozmaicili nam czas swoim tańcem „Jezioro łabędzie”.
Na zakończenie chłopcy z klasy piątej zaśpiewali piosenkę „Perfekcyjna”, po czym zostały rozdane upominki wszystkim paniom ze szkoły.

Oprac. Katarzyna Diana Radziewicz

 

fot. Joanna Maciejewska


Uwaga Rodzice!

Serdecznie zapraszamy Państwa na prelekcję „Rola rodzica, rola nauczyciela w procesie szkolnego wychowania”, która odbędzie się 6.03.2018 r. (wtorek) godz. 14.00. Prelekcję poprowadzi pani Lidia Kłoczko. Obecność obowiązkowa.
 


Święto Babci i Dziadka

W tym roku w naszej szkole Święto babci i Dziadka obchodziliśmy 16 lutego.
Babcie i Dziadkowie licznie zaszczycili nas swoją obecnością.
Pani Dyrektor Barbara Kotarska powitaniem i życzeniami rozpoczęła uroczystość. W imieniu wnucząt z oddziału przedszkolnego i klas I, II, III szkoły podstawowej Wiktoria Kulmacz i Hubert Skok powitali przybyłych gości.
Część artystyczną rozpoczął występ zespołu „Tańczące emotki”.
Potem wiersze, piosenki, życzenia prezentowały kolejno 5-6-latki pod kierownictwem pani Urszuli Pastewskiej, uczniowie klasy I – pani Haliny Wolskiej, uczniowie klasy II – pani Grażyny Anuszkiewicz, uczniowie klasy III, oprócz wierszy i piosenek, zatańczyli taniec – Polonez pod kierunkiem pani Małgorzaty Milewskiej.
Wszystkie wnuczęta wręczyły swoim babciom i dziadkom własnoręcznie wykonane upominki.
Po części oficjalnej uczniowie prowadzący, Wiktoria Kulmacz i Hubert Skok, zaprosili wszystkich na kawę i ciasto.

Oprac. Małgorzata Milewska
 

fot. Emilia Światkowska


Dni Bezpiecznego Internetu

Od 5 lutego 2018 r. w naszej szkole obchodziliśmy Dni Bezpiecznego Internetu. Z tej okazji przyjechał do nas szkoleniowiec z Centrum Edukacji Nauczycieli w Suwałkach: pan Andrzej Staszczyk. Przeprowadził on wykłady na temat „Bezpiecznego korzystania z Internetu”. Wzięli w nich udział uczniowie naszej szkoły.
Organizacją obchodów szkolnych Dni Bezpiecznego Internetu zajęła się Biblioteka szkolna. Uczniowie klas 0-III mieli za zadanie stworzyć plakaty przestrzegające przed niebezpieczeństwami czyhającymi w Internecie. Te plakaty uświetniły apel z tej okazji przygotowany przez panią Emilię Świątkowską, który odbył się 8 lutego 2018 r., podczas którego starsi uczniowie, czyli kl. IV-VII SP i II-III G mogli posłuchać wykładu oraz obejrzeć dwie prezentacje pod tytułem: „Nie jestem anonimowy w sieci” oraz „Pomyśl, zanim „wrzumieszczanie swoich danych w sieci?”. An koniec pogadanki każdy dostał ulotkę z wymienionymi zagrożeniami internetowymi oraz zapisem rozmowy na ten temat z policjantem.
14 lutego 2018 r. młodsi uczniowie (0-III) mogli obejrzeć
ndex.html">nternet był bezpieczny?”, którą także zaprezentowała pani Emilia Świątkowska.
Na początku lutego 2018 r. biblioteka szkolna zorganizowała konkurs na prezentację multimedialną pt. „Iluzje i złudzenia optyczne&
a początku marca 2018 r.
 

Oprac. Emilia Świątkowska

 

fot. Izabela Sipko kl. IIIG oraz pani Grażyna Anuszkiewicz

Pomyśl, zanim „wrzucisz”, czyli czym może grozić umieszczanie swoich danych w sieci

Co zrobić, by Internet był bezpieczny ?

Anonimowość


Ogłoszenie

W dniu 13 lutego 2018 roku o godzinie 14:00, odbędą się w naszej szkole Walentynki:
-w tym dniu przerwy będą skrócone o 5 minut, więc 7 godzina lekcyjna skończy się o 13:50
-skrzynka walentynkowa, będzie od czwartku 8 lutego wystawiona w Sklepiku Uczniowskim, Walentynki będą rozdane na 4 godzinie lekcyjnej 13 lutego 2018r.,
- dyskoteka odbędzie się w sali gimnastycznej, strojem obowiązkowym u dziewcząt tego dnia będą sukienki, natomiast panowie zachwycą Nas muszkami
-dyskotekę będzie prowadził wodzirej, którego zadaniem będzie organizacja tańców integracyjnych (poloneza i belgijki), zadaniem wodzireja będzie wybór królowej i króla balu. Czas dyskoteki 14:00-17:00
-odwóz uczniów po godzinie 17:00
-klasa II gimnazjum tego dnia będzie sprzedawała ciasta na cele charytatywne. Prosimy o zakup ciasta dla swoich sympatii.
Pamiętajmy ,,Przez żołądek do serca’’.

Organizatorzy: Klasa II gimnazjum

 

fot. Izabela Sipko kl. IIIG


7.02.2018 r. - Bal przebierańców

Jak co roku w karnawale w naszej szkole odbywa się oczekiwany przez przedszkolaków i klasy I-III szkoły podstawowej „Bal przebierańców”.
Pomysłów na strój było tyle, ile dzieci – każdy wyglądał inaczej.
Po wielkiej prezentacji strojów rozpoczęły się tańce. Zabawę karnawałowa prowadziła animatorka pani Justyna. Nie zabrakło zabaw z muzyką i konkursów.
Z całą pewnością ten dzień na długo pozostanie w naszej pamięci.

Oprac. Urszula Pastewska
 

fot. Emilia Światkowska i Katarzyna Diana Radziewicz


Choinka szkolna 2018


18 stycznia 2018 roku w naszej szkole odbyła się Choinka. Organizacją tego przedsięwzięcia zajął się Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem, panią B.A. Juchniewicz, pani Joanna Maciejewska oraz wychowawcy klas.
Jak co roku, Choinka to czas, kiedy wszyscy uczniowie prezentują swoje umiejętności aktorskie na scenie. Pod kierunkiem swoich nauczycieli ciężko pracują, aby przybyłych widzów przenieść w świat baśni, rozbawić inscenizacjami i humoreskami z życia szkoły.
Organizatorzy przywitali wszystkich przybyłych gość, czyli między innymi Panią Dyrektor, Radę Pedagogiczną, rodziców oraz całą społeczność uczniowską.
Na początku wystąpił zespół taneczny: Tańczące emotki, który zatańczył pod kierunkiem pani Joanny Maciejewskiej i pani Katarzyny Diany Radziewicz do piosenki: „Jingle Bells”. Następnie na scenę wkroczyli najmłodsi wykonawcy, czyli przedszkolaki. Przedstawili oni inscenizację pt. „Zima”. Ich wychowawczynią jest pani Urszula Pastewska.
Po nich wystąpiły pierwszaki przygotowane przez panią Halinę Wolską z inscenizacją pod tytułem „12 braci” i piosenką „Idzie kot”.
Po nich ponownie zatańczyły „Tańczące emotki”. Tym razem do piosenki „La Cantua”.
Drugoklasiści zaprezentowali przedstawienie, pod kierunkiem pani Grażyny Anuszkiewicz, pod tytułem „Opowieść noworoczna”. Uczniowie klasy trzeciej wraz z wychowawczynią, panią Małgorzatą Milewską, przygotowali taniec – polonez oraz dwie piosenki o świętach.
Czwartoklasiści, których wychowawczynią jest pani Joanna Maciejewska, wystąpili w przedstawieniach „Czerwony Kapturek” oraz „Rybak i złota rybka”. Piątoklasiści, przygotowani przez panią Danutę Wojewnik, zaśpiewali dwie piosenki, jedna z nich to: „Skrzypi wóz” oraz zaprezentowali taniec synchroniczny do piosenki: „Despacito”. Szóstoklasistki przygotowały układ gimnastyczny pod kierunkiem pani B. A. Juchniewicz. Najstarsi uczniowie naszej szkoły, których wychowawczynią jest pani Lilia Kuleszewicz, wystąpili w kabarecie pod tytułem „Polacy wracają z wakacji”. Uczennica klasy IIG zaśpiewała piosenkę w języku rosyjskim pod tytułem „Katiusza” pod kierunkiem pani Lilii Kuleszewicz. Kolejnym kabaretem w wykonaniu uczniów klasy IIIG była „Świąteczna kiełbasa”.
Na zakończenie „Tańczące emotki” wystąpiły do utworu „Sofia”. Wszyscy spisali się znakomicie.
Po bardzo udanej części artystycznej nadszedł czas na dyskotekę choinkową, a podczas niej na odwiedziny Świętego Mikołaja, który przyniósł mnóstwo prezentów dla grzecznych dzieci.

Oprac. Emilia Świątkowska


Choinka

fot. Emilia Świątkowska


Choinka szkolna - spotkanie z Mikołajem

 

fot. Emilia Świątkowska


HARMONOGRAM SPOTKAŃ Z RODZICAMI

w Szkole Podstawowej im. Sybiraków w Krasnymborze w roku szkolnym 2017/2018

 

Lp.

Data

Godzina

Tematyka

1.

11.09.2017r.

14;30

Spotkanie informacyjno-organizacyjne z Dyrektorem szkoły i wychowawcami klas.

2.

11.12.2017r.

14;30

Spotkania wychowawców klas z rodzicami informujące o ocenach przewidywanych na semestr I.

3.

18.01.2018r.

8;00

Spotkanie informujące o ocenach uzyskanych  przez uczniów za pierwszy semestr.

4.

14.05.2018r.

14;30

Spotkanie  informujące o przewidywanych ocenach rocznych.

Nowe logo naszej szkoły

     W roku szkolnym 2017/2018 w związku z reformą oświaty nasza szkoła przestała być z Zespołem Szkół Samorządowych w Krasnymborze i przekształciła się 1 września 2017 roku w Szkołę Podstawową im. Sybiraków w Krasnymborze.

      Nasze logo szkoły musiało także ulec zmianie. Z tego powodu przez całą jesień 2017 roku trwał ogólnoszkolny konkurs na logo (symbol graficzny) Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Krasnymborze ogłoszony przez bibliotekę szkolną, które musiało zawierać nazwę szkoły oraz elementy kojarzące się ze szkołą.

       Wybór projektu logo, które stanie się wizytówką Szkoły i znajdzie się na wszelkich dokumentach związanych ze Szkołą (strona internetowa, papier firmowy, dyplomy, podziękowania, zaproszenia, plakaty, wizytówki, gadżety promocyjno-reklamowe, prezentacje multimedialne) jest sprawą bardzo ważną.

Wybrane logo jest przeznaczone w szczególności do celów: promocyjnych, identyfikacyjnych, reprezentacyjnych, korespondencyjnych. Będzie ono na stałe umieszczone na czele strony internetowej szkoły.

     Konkurs był adresowany do uczniów klas IV-VII S.P. i II-III G Szkoły Podstawowej w Krasnymborze. Wzięło w nim udział ośmioro uczestników.

      Jednak komisja w składzie: pani Barbara Kotarska, pani Emilia Świątkowska i pani Joanna Maciejewska, jednogłośnie wybrała zwycięzcę. Został nim Maciej Białous z klasy IIG.

      Zwycięska praca jest dowodem wrażliwości autora na piękno i przez to przyciąga uwagę jej estetyka oraz niezwykłe umiejętności korzystania z narzędzi w edytorze graficznym.

    Maciej Białous otrzymał za nią nagrodę rzeczową ufundowaną przez Radę Rodziców.

Oprac. Emilia Świątkowska


WIGILIA SZKOLNA 2017

22 grudnia 2017 roku w Szkole Podstawowej w Krasnymborze odbyły się występy dzieci i młodzieży.
Najpierw wystąpili Kolędnicy misyjni oraz dzieci z klasy I szkoły podstawowej w montażach słowno-muzycznych przygotowanych przez panią Małgorzatę Dawidowicz.
Jasełka przygotowane zostały przez klasę IV, V oraz uczniów z klasy III gimnazjum. Uczniowie wykazali się świetną grą aktorską, a wspaniała scenografia dopełniła całe przedstawienie.
Całość przygotowały: p. Joanna Maciejewska, p. Danuta Wojewnik i p. B.A. Juchniewicz.
Niezwykłe głosy „aniołów” uświetniły całe przedstawienie.

Oprac. Joanna Maciejewska
 

fot. Emilia Świątkowska


Żywa lekcja historii 

fot. Izabela Sipko kl. IIIG


Akcja charytatywna

W miesiącu grudniu 2017 r. najmłodsi uczniowie klas 0-III przygotowali akcję charytatywną na rzecz chorego Marka Wieliczko.
Do akcji włączyli się rodzice, którzy upiekli ciasta i ciasteczka. Odbyła się sprzedaż tych słodkich wypieków.
Uczniowie sprzedawali ciasto z pomocą nauczycieli. Zebrali łącznie 550 złotych. Pieniądze zostały przekazane mamie chorego dziecka.

Oprac. Małgorzata Milewska
 


„ Odkryj w sobie świętego Mikołaja”
- ,,Szlachetna paczka”

Nasi uczniowie i ich Rodzice nie pozostali obojętni na potrzeby mniej zamożnych rodzin. Od 4 do 15 grudnia w naszej szkole odbyła się zbiórka produktów żywnościowych na ,, Szlachetną paczkę”. Wszyscy okazali wielkie serce i gotowość niesienia pomocy innym. Zebrane produkty żywnościowe przekazaliśmy najbardziej potrzebującym rodzinom w naszej parafii. Doceniamy fakt, ze nasi uczniowie potrafią dzielić się z innymi tym co mają. Robią to z radością. Dlatego raz jeszcze wszystkim, którzy przyczynili się do powyższej akcji mówimy DZIĘKUJEMY!
Za rok zapraszamy znowu! Samorząd Uczniowski.

Pamiętajmy, że wspierając i pomagając potrzebującym uczymy się dostrzegać drugiego człowieka w potrzebie.

Oprac. B. A. Juchniewicz


AKCJA DLA HOSPICJUM

„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest;
nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.”

Jan Paweł II


Okres przedświąteczny to czas szczególny, w okresie tym bardziej dostrzegamy potrzeby innych i staramy się im pomóc. Nasza szkoła przystąpiła do akcji charytatywnej, zbiórka pieniędzy dla hospicjum w Augustowie. Przebywają w nim ludzie z chorobami przewlekłymi, z dużym ograniczeniem w zakresie samodzielnego funkcjonowania, to najbardziej zaniedbana grupa chorych w naszym kraju. Celem akcji było uwrażliwianie uczniów na cierpienie nieuleczalnie chorych ludzi, przewlekle chorych i niepełnosprawnych, Przez dwa tygodnie trwało przygotowywanie różnych ozdób bożonarodzeniowych i wypiekanie pierników. Nasi uczniowie i rodzice wykazali się pomysłowością oraz dużymi zdolnościami plastycznymi. Dnia 10 i 17 grudnia Samorząd Uczniowski pod opieką Anny Juchniewicz, przygotował kiermasz świąteczny w kościele św. Rocha i kościele pw. Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Krasnymborze, na którym odbyła się sprzedaż wykonanych ozdób i pierników. Zainteresowanie i hojność naszych parafian przerosła najśmielsze oczekiwania. W ciągu tych dwóch dni zebraliśmy 1894,00 złote.
Zebrane pieniądze przekazano na konto Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Długoterminowej w Augustowie. Wszyscy uczniowie spisali się na medal, okazali wielkie serca i wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka. Jesteśmy z nich naprawdę dumni. Serdecznie dziękujemy nie tylko uczniom, ale także rodzicom, którzy zawsze cudownie nam pomagają i możemy na nich liczyć.

Oprac. B.A.Juchniewicz


Kartka świąteczna

Dnia 11 grudnia 2017 r. rozstrzygnięty został szkolny konkurs na ,,Najpiękniejszą kartkę świąteczną”.
W konkursie wzięło udział 13 uczniów ze szkoły podstawowej i gimnazjum. Wyniki przedstawiają się następująco:
W kategorii szkoła podstawowa:
1 miejsce – Oliwia Skok kl.V
2 miejsce – Zuzanna Ostapowicz kl.VI
3 miejsce – Julia Skok kl.V
Wyróżnienia: Dominika Daniszewska (kl.V), Oliwia Sz tukowska (kl.IV), Natalia Stefanowska (kl.V)
W kategorii gimnazjum:
1 miejsce – Anna Michałowska (kl.IIIg)
2 miejsce – Ewelina Borkowska ( kl.IIg)
3 miejsce – Aleksandra Wojewnik ( kl.IIIg), Rafał Kotarski (kl.VII)
Wyróżnienia: Mateusz Puniszkis (kl.VII), Bartosz Kułak (kl.VII), Julia Zagórska (kl.VII)

Oprac. B.A. Juchniewicz

 


Ilustracja okładki do wybranej książki

11 grudnia 2017 r. odbyło się rozstrzygnięcie konkursu bibliotecznego pod tytułem „Ilustracja okładki do wybranej książki”. W konkursie wzięło udział 30 osób z klas „0”-VI Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Krasnymborze.
Prace wykonane dowolną techniką na kartkach zostały wystawione w bibliotece szkolnej. Konkurs został ogłoszony przez Studium Prawa Europejskiego w Warszawie w ramach konkursu „Biblioteka- szkolne centrum kultury”,
Zwycięskie prace wyłoniło jury w składzie: Emilia Świątkowska, Grażyna Anuszkiewicz, Halina Wolska, Małgorzata Milewska, Danuta Wojewnik, Urszula Pastewska, Katarzyna Diana Radziewicz i Joanna Maciejewska.
Zgodnie z wolą jury pierwsze miejsce zajęli: Wiktoria Kulmacz kl. III i Michał Białous kl. I. Drugie miejsce: Dawid Plisko kl. II i Marcel Czerwiński kl. II. Trzecie miejsce przypadło: Patrycji Piekarskiej z „0”, Magdalenie Ostapowicz kl. III i Dominice Daniszewskiej z kl. V. Wyróżniono dwie osoby: Wiktora Miszczuka z „0” i Aleksandrę Daniszewską z kl. III.
Wszyscy laureaci, podczas najbliższego apelu, otrzymają nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców.

Oprac. Emilia Świątkowska

fot. Emilia Świątkowska


„Mikołajkowe szaleństwo czapkowe”

6 grudnia 2017 roku, czyli w środę, w naszej szkole odbyła się akcja pod nazwą „Mikołajkowe szaleństwo czapkowe”. Akcja polegała na sfotografowaniu wszystkich uczniów szkoły w czapkach Mikołaja. Zorganizował ją Samorząd Uczniowski, którego opiekunem jest pani Bogusława Anna Juchniewicz.

Oprac. Emilia Świątkowska

fot. Emilia Świątkowska


Dzień Górnika w naszej szkole

Dnia 4.12.2017 r. odbyło się spotkanie uczniów kl. 0-III z emerytowanym górnikiem, Panem Witoldem Wołyniec.
Górnik ten pracował przez 25 lat w kopalni „Brzeszcze” na stanowisku sztygara.
Dzieci poznały galowy strój górnika. Dowiedziały się, jak powstał węgiel, jak jest on wydobywany na powierzchnię, jak ciężka i niebezpieczna jest praca górników.
Mogły też przymierzyć czapkę i obejrzeć szablę górnika.
Poza tym mogły też zadawać pytania na temat pracy górników.
Ma koniec spotkania dzieci podziękowały górnikowi za przybycie. Zaśpiewały piosenkę i powiedziały wiersz o górnikach.
Wręczyły także, przygotowane przez nich, prezenty.

Oprac. Halina Wolska

fot. Emilia Świątkowska


ANDRZEJKI 2017

fot. Emilia Świątkowska


Powiatowy Konkurs Poezji Rosyjskiej oraz Ballad Bułata Okudżawy

 


„Moja ulubiona piosenka”

27 listopada 2017 roku w naszej szkole odbył się konkurs dla najmłodszych pod tytułem „Moja ulubiona piosenka”. Wzięło w nim udział dziewięcioro uczniów klas I-III Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Krasnymborze. Organizatorami konkursu były ich wychowawczynie: pani Grażyna Anuszkiewicz, pani Małgorzata Milewska i pani Halina Wolska. W skład jury weszły także panie: Urszula Pastewska – wychowawczyni Oddziału Przedszkolnego i Emilia Świątkowska – nauczyciel bibliotekarz.
Wszyscy wykonawcy starali się jak najlepiej zaśpiewać.
Pierwsze miejsce przypadło w udziale Wiktorii Kulmacz z klasy pierwszej, która nie tylko przepięknie zaśpiewała swoją piosenkę pod tytułem „List do Świętego Mikołaja”, ale także przygotowała do niej podkład muzyczny. Drugie miejsce zajął Dominik Drapczuk z klasy III, k tory zaśpiewał piosenkę pod tytułem „Jestem mamo skarbem twym”. Trzecie – Kamila Karbowska z klasy II, która zaśpiewała piosenkę pod tytułem „Z przyjaciółmi się nie nudzę”.
Zdobywczyni I miejsca otrzymała nagrodę rzeczową, a pozostali – nagrody książkowe.

Oprac. Emilia Świątkowska

fot. Emilia Świątkowska


Narodowe Święto Niepodległości

  
Dnia 9 listopada 2017 r. w Szkole Podstawowej im. Sybiraków w Krasnymborze odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości na pamiątkę 99 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Rokrocznie są z nami przedstawiciele Straży Granicznej z Lipska, którym składamy życzenia i dziękujemy za obronę granic RP.
   Akademia przede wszystkim miała pokazać oddanie, wierność tradycji, miłość do ziemi, na której żyli nasi przodkowie i którą ukochać mają nasi potomni. Sceny rozgrywające się gdzieś, gdzie człowiek nie dosięga, i takie, które zdarzyć się mogą choćby dziś, nawet tutaj.
   Pierwsza część, to była rozmowa Giermka z Wolnością, która zadała Polsce znaleźć patriotę. Druga część to lekcja na temat: Jak będziemy obchodzić Święto Niepodległości? I szukanie współczesnego patrioty. Uczennice klasy III gimnazjum zatańczyły pantomimę rozbiorów. Po inscenizacji uczniowie śpiewali pieśni patriotyczne, które pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość.

fot. Emilia Świątkowska


 

"Opowieści Sybiru"

Uczniowie klasy II gimnazjum 23.10.2017 r., nagrali w Radio Białystok refren do teledysku  projektu "Opowieści Sybiru",  realizowanego przez Stowarzyszenie Pracownia Architektury Żywej.  Dofinansowanego ze środków Muzeum Historii Polski w ramach Programu "Patriotyzm Jutra".

 


Ślubowanie uczniów klasy pierwszej

   Dnia 26.10.2017 r. odbyła się w naszej szkole uroczystość ślubowania uczniów klasy I Szkoły Podstawowej. Przystąpiło 13 uczniów.
   Przed wejściem na salę gimnastyczną uczniowie klasy I przecięli wstęgę i przez uczniów klasy VI zostali wprowadzeni na salę.
   Po wniesieniu sztandaru wszyscy odśpiewali hymn państwowy.
   Uczniów, gości i rodziców powitała pani Dyrektor Barbara Kotarska.
  Następnie do pierwszoklasistów zwróciła się przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego, że uczniowie starszych klas służą pomocą. Złożyła także życzenia.
Uczniowie klasy I przygotowali część artystyczną. Mówili wiersze, śpiewali piosenki i tańczyli.
   Zdali także swój pierwszy egzamin w rozwiązywaniu zagadek. Odpowiadali na pytania zadawane przez uczniów klasy VI. Wypili też napój „mądrości i odwagi”, czyli sok z cytryny.
   Po tym egzaminie pierwszoklasiści przystąpili do ślubowania.
   Następnie pani Dyrektor dokonała aktu pasowania na uczniów.
   Na pamiątkę tej uroczystości uczniowie klasy I otrzymali birety, dyplomy, znaczki, a od klasy VI - upominki.
   Aby przypieczętować tę uroczystość pierwszoklasiści złożyli odcisk palców w Kronice Szkolnej.
   Na zakończenie tego spotkania uczniowie klasy I i VI wraz z wychowawcami, panią Dyrektor, stanęli do pamiątkowe4go zdjęcia. Bawili się wspólne. Rodzice przygotowali też poczęstunek. Miło wspominają ten dzień.

Oprac. Halina Wolska

fot. Emilia Świątkowska


Opieka nad grobami

   W czwartek 19 października 2017 roku pojechaliśmy z klasą porządkować groby w Jasionowie i Ostrowiu Biebrzańskim.
  Najpierw pojechaliśmy do grobu niedaleko Jasionowa, w którym były pochowane 43 osoby z Gminy Sztabin zamordowane przez Niemców w 1943 roku. Wyrzuciliśmy wszystkie brzydkie i stare kwiaty. Zostawiliśmy te najładniejsze. Później wypalone znicze i postawiliśmy nowe. Zmietliśmy liście z pomnika, a następnie zagrabiliśmy.
   Natomiast w Ostrowiu Biebrzańskim był jeden wielki pomnik żołnierzy rosyjskich z 1915 roku i dziewięć mogił rozsypanych w lesie z drewnianym krzyżem obłożonych kamieniami. Zebraliśmy wypalone znicze zagrabiliśmy liście z mogił.
  Odmówiliśmy modlitwę Anioł Pański za zmarłych.
  Trzeba pamiętać o takich grobach.

Dominika Daniszewska i Julia Skok
uczennice klasy V
Szkoły Podstawowej im Sybiraków w Krasnymborze.
 

fot. Katarzyna Diana Radziewicz


„Ty masz wielką wiedzę,
My młodość niewinną.
Ty masz wielką mądrość,
My mowę dziecinną.”

    Dzień Edukacji Narodowej popularnie zwany Dniem Nauczyciela jest polskim świętem państwowym oświaty i szkolnictwa wyższego. Zostało ustanowione 27 kwietnia 1972 r. na mocy ustawy — Karta praw i obowiązków nauczyciela (Dz. U. z 1972 r. Nr 16, poz. 114) pod nazwą Dnia Nauczyciela, a następnie w 1982 r. przemianowane na Dzień Edukacji Narodowej (Dz. U. z 1982 r. Nr 3, poz. 19 z poźn. zm.).
   Święto to upamiętnia powstanie Komisji Edukacji Narodowej, która była pierwszym ministerstwem oświaty publicznej w Polsce. Komisja ta została powołana z inicjatywy króla polskiego Stanisława Augusta Poniatowskiego na mocy uchwały Sejmu Rozbiorowego z dnia 14 października 1773 r.
   Ponieważ tegoroczne święto przypadło w sobotę, w naszej szkole obchodziliśmy je 13 października 2017 roku.
   Z tej okazji panie: Bogusława Anna Juchniewicz, Joanna Maciejewska, Małgorzata Milewska i Katarzyna Diana Radziewicz zorganizowały uroczysty apel.
   Zaproszonymi gośćmi byli Wójt Gminy Sztabin – Tadeusz Drągiewicz oraz jego Zastępca- Maciej Milanowski, którzy pojawili się, by między innymi, wręczyć Nagrodę Wójta pani Urszuli Pastewskiej. Pani Dyrektor Barbara Kotarska wręczyła Nagrodę Dyrektora: pani Bogusławie Annie Juchniewicz, pani Marii Romanowskiej i pani Emilii Świątkowskiej.
   Po tej oficjalnej części, został zaprezentowany montaż słowno-muzyczno-taneczny z piękną dekoracją w tle. Na początek wystąpił zespół „Tupot małych stóp” składający się z uczennic klasy IV i V szkoły podstawowej.
   Następnie trzecioklasiści zaprezentowali utwór pod tytułem „Moja piosenka”, z której można było dowiedzieć się, że trzecioklasiści nie umieją śpiewać basem.
Potem uczniowie klas IV-VII szkoły podstawowej pięknie recytowali wiersze okolicznościowe oraz życzyli nauczycielom wszystkiego, co najlepsze. Swój występ zakończyli „Piosenką dla nauczyciela”.
   W następnej kolejności każdy nauczyciel mógł wysłuchać wierszyka na temat przedmiotu, którego naucza, w wykonaniu uczniów klasy VII szkoły podstawowej i II-III gimnazjum. Potem zaśpiewano piosenkę „Niby nic”.
Gimnazjaliści zaprosili widzów na spektakl pt. „Szkoła na wesoło”, podczas którego przedstawiali życie szkoły w krzywym zwierciadle oraz humor ze szkolnych zeszytów.
   Swój występ uczniowie zakończyli sentymentalnym wierszem zaczynającym się od słów „A kiedy minie czas i miną lata…” oraz występem solowym dwójki gimnazjalistów, którzy zaśpiewali piosenkę pt. „Nasza szkoła”.
   Następnie nadszedł czas na życzenia i podziękowania za trud włożony w kształcenie i wychowanie uczniów, za cierpliwość, motywowanie do działania oraz zrozumienie. Uwieńczeniem tych pięknych słów było zaśpiewanie przez uczniów „Sto lat” oraz wręczenie słodkich upominków. Na koniec wjechał tort, będący prezentem od rodziców.
  Wzruszeni nauczyciele z radością wysłuchali i obejrzeli występ swoich wychowanków. Wszyscy jednogłośnie orzekli, że podobał im się bardzo. Z niecierpliwością będą czekali na to, co wspaniałego obejrzą za rok.

Oprac. Emilia Świątkowska

 

fot. Emilia Świątkowska


„Idźmy naprzód z nadzieją”


   Tegoroczny, XVII Dzień Papieski, obchodzony został 8 października 2017 roku. W naszej szkole 9 października z tej okazji pani Danuta Wojewnik i pani Lilia Kuleszewicz zorganizowały uroczysty apel. Udział w nim wzięli uczniowie klasy V szkoły podstawowej i klasy III gimnazjum.
   Przedstawili oni bardzo ciekawy, wzruszający i zmuszający do zadumy, montaż poetycko – muzyczny poświęcony pamięci Jana Pawła II.
   Można było wysłuchać ulubionej przez Ojca Świętego „Barki”, pieśni takich jak: „Mój Mistrzu”, „Sutanna”, „Chrześcijanin to właśnie ja”, „Pan jest pasterzem moim”.
Na uwagę zasługiwała przepiękna recytacja między innymi „Hymnu o miłości” oraz utworu Jana Pawła II „Nad Tryptykiem” – Na Jubileusz”.
   Uczniowie biorący udział w uroczystości przypomnieli wszystkim, że to właśnie Jan Paweł II uczył nas jak się modlić, jak wierzyć i kochać innych ludzi. Z wielką miłością pochylał się nad chorymi i cierpiącymi. Z szacunkiem i miłością odnosił się do każdego człowieka.
   Dzięki apelowi widzowie uświadomili sobie, jakie szczęście mieli ci, którym dane było słuchać, oglądać, odwiedzać w Rzymie Jana Pawła II. Niestety młode pokolenie nie usłyszy Jego głosu i nigdy nie spotka Go na ziemi.
   Mimo wszystko najważniejsze jest, by kroczyć przez życie z nadzieją, że przyjdą dobre dni, kiedy każdy z nas zrobi wszystko, aby żyć lepiej i piękniej okazując dobroć płynącą prosto z serca. Według Jana Pawła, najważniejsza w życiu jest nadzieja na odnalezienie prawdy, bo w prawdzie ukryty jest sens naszego życia.

Oprac. Emilia Świątkowska
 

fot. Emilia Świątkowska


Lata płyną. Ran już nie ma. Blizny.

                                                                          Przypomnieliście o nas rodacy!

                                                                                Miło nam. My z tej samej ojczyzny.

                                                         Tak, to my. Sybiracy.

Stanisława Wiatr - Partyka

XVII Międzynarodowy Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru

          8 września 2017 roku, w Białymstoku, tysiące uczestników z całego kraju, kilkuset gości ze świata i ponad 250 pocztów sztandarowych, w tym poczet sztandarowy ze Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Krasnymborze, uczestniczyło w Międzynarodowym Marszu Zesłańców Sybiru w Białymstoku. Zorganizował go po raz siedemnasty Związek Sybiraków. Jego uczestnikom towarzyszyło hasło „Ojczyzna w naszych sercach i pamięci”. Celem uroczystości było upamiętnienie polskich obywateli wywiezionych na Syberię. Zwłaszcza tych, którzy nie wrócili.

         Uczniowie z trzech najstarszych klas Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Krasnymborze, wraz z opiekunami, uważali za swój patriotyczny obowiązek udział w tym marszu. Dołączyli oni do Sybiraków z Polski, osób represjonowanych, Sybiraków łagierników i żołnierzy AK, mieszkających na Wschodzie, na terenach Białorusi, Ukrainy, Litwy i Estonii, aby wspólnie przejść ulicami Białegostoku.

        Tradycyjnie uczestnicy Marszu spotkali się przy Pomniku Katyńskim. Tam odśpiewano hymn państwowy. Zebranych pod pomnikiem powitał Przewodniczący Podlaskiej Rady Wojewódzkiej Związku Sybiraków inżynier Tadeusz Chwiedź. Ze szczególnymi honorami został powitany przedstawiciel Prezydenta RP, minister Andrzej Dera, urzędnicy Kancelarii Pani Premier, pełniący obowiązki Szefa Urzędu do spraw Kombatantów Jan Józef Kasprzyk oraz minister w kancelarii Prezesa Rady Ministrów Anna Anders, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, przedstawiciele duchowieństwa, służb mundurowych. Następnie odbyło się błogosławieństwo uczestników Marszu w obrzędzie katolickim, prawosławnym i ewangelicko-augsburskim.

         Po błogosławieństwie uczestnicy Marszu przeszli z Placu Katyńskiego ulicą Świętojańską, Branickiego i Piastowską do Kościoła Ducha Świętego, gdzie Jego Ekscelencja arcybiskup profesor doktor habilitowany Edward Ozorowski odprawił mszę świętą w intencji Sybiraków.

         Po nabożeństwie, przed Pomnikiem Grobu Nieznanego Sybiraka odśpiewano hymn Związku Sybiraków oraz odczytano listy między innymi od Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz Premier Beaty Szydło. We wszystkich wystąpieniach podkreślano znaczenie pamięci o tragicznym czasie wywózek na Wschód i o tych, którzy pozostali na zawsze na stepach Kazachstanu i przestrzeniach Sybiru. Pomodlono się w obrzędzie katolickim, prawosławnym i ewangelicko-augsburskim. Następnie odbył się apel poległych zakończony salwą honorową w wykonaniu żołnierzy 18 Pułku Rozpoznawczego. Na koniec pod pomnikiem złożono kwiaty i zapalono znicze.

        Ksiądz prałat, Stanisław Andrukiewicz, proboszcz parafii pw. Ducha Świętego był dumny z tego, że w tegorocznym marszu wzięło udział ponad 12 tysięcy osób. Należeli do nich działacze Związku Sybiraków z kraju i zagranicy, przedstawiciele władz samorządowych i państwowych, poczty sztandarowe.

     Największą grupę stanowiła młodzież, w tym uczniowie szkół noszących imię Sybiraków, a to dlatego, że Marsz został zorganizowany przede wszystkim z myślą o młodzieży. Tadeusz Chwiedź, powiedział:  „(…)cieszy, że rośnie ilość młodego pokolenia, które uczestniczy w Marszach. Przecież to im robimy, aby utrwalać pamięć historyczną, aby przekazać tę wiedzę. Patriotyzm i poczucie umiłowania Ojczyzny uważamy za zadanie naczelne, jakie mamy przekazać młodemu pokoleniu”.

Oprac. Emilia Świątkowska

fot.  Emilia Świątkowska


 Protokół z wyborów Samorządu Uczniowskiego

Wybory do Samorządu Szkolnego odbyły się 08.09.2017 r. w Szkole Podstawowej im. Sybiraków w Krasnymborze. Do wyborów zgłosiło się 5 kandydatów. Osobami odpowiedzialnymi za przebieg głosowania oraz liczenie głosów byli uczniowie kl. VII, opiekę nad nimi sprawowała pani Małgorzata Dawidowicz

W wyborach oddano 106 głosów, w tym 0 nieważnych.

Oto pełna lista kandydatów oraz liczba zebranych głosów:

Wśród uczniów:

1.Marta Barszczewska (kl IIIg)-38 głosów
2.Jakub Biedul (kl IIIg)- 37 głosów
3.Patrycja Rogowska (kl IIg)-14 głosów
4.Ewelina Borkowska (kl IIg)-9 głosów
5.Izabela Sipko (kl. IIIg) – 8 głosów

Wśród nauczycieli:

p. Bogusława Anna Juchniewicz – 21 głosów
p. Joanna Maciejewska oraz p. Małgorzata Dawidowicz – po 19 głosów
p. Katarzyna Radziewicz – 13 głosów
p. Halina Wolska – 8 głosów
p. Małgorzata Milewska i p. Maria Romanowska – po 6 głosów
p. Lilia Kuleszewicz i p. Grażyna Anuszkiewicz – po 4 głosy
p. Emilia Świątkowska – 3 głosy
p. Urszula Pastewska – 2 głosy
p. Danuta Wojewnik – 1 głos
p. Alicja Augustynowicz – 0 głosów

Przewodniczącą Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Krasnymborze została:
Marta Barszczewska – kl.IIIg

Zastępcą przewodniczącego został :
Jakub Biedul –kl.IIIg

Sekretarzem została :
Ewelina Borkowska – kl. IIg

Skarbnikiem została :
Patrycja Rogowska – kl.IIg i Izabela Sipko kl. IIIg

Opiekunem Samorządu Uczniowskiego została:
p. Bogusława Anna Juchniewicz


 

   

fot.  Emilia Świątkowska


Narodowe Czytanie 2017 – „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego

5 września 2017 roku odbył się w Szkole Podstawowej im. Sybiraków w Krasnymborze apel przygotowany przez nauczyciela bibliotekarza, panią Emilię Świątkowską, poświęcony Narodowemu Czytaniu. Przedsięwzięcie odbyło się pod patronatem Pary Prezydenckiej. W tym roku czytaliśmy „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.
Prezydent Andrzej Duda ogłosił podczas uroczystości, która odbyła się w Pałacu Prezydenckim z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, że właśnie to dzieło będzie odczytywane tego roku.
Oto, co powiedział Prezydent RP:
„(…) warto po raz kolejny, mam nadzieję – bo jestem przekonany, że każdy już czytała w swoim życiu „Wesele” – tę piękną pozycję naszej literatury przeczytać. Przeczytać ją razem, przypomnieć sobie te niezwykle ważne dla naszej historii, dla naszej kultury, dla właśnie fundamentów tego, co nazywamy polskością, te niezwykle ciekawe wersy dramatu, arcydramatu Wyspiańskiego”.
Nasi najstarsi gimnazjaliści zaprosili na salę gimnastyczną panią dyrektor Barbarę Kotarską, uczniów klas IV-VII szkoły podstawowej oraz II-III gimnazjum wraz z wychowawcami.
Przedstawili pokrótce charakterystyki głównych bohaterów dramatu, za których się przebrali. Następnie pięknie odczytali fragmenty dzieła Wyspiańskiego. W tle wyświetlały się zdjęcia tworzące fabułę filmu pod tytułem „Wesele” w reżyserii Andrzeja Wajdy z 1973 roku, będącego ekranizacją dramatu Stanisława Wyspiańskiego pod tym samym tytułem. Dzięki scenarzyście film jest wierną adaptacją dramatu.
Na koniec wszyscy biorący udział w Narodowym Czytaniu otrzymali pamiątkowe pieczęcie w zeszytach do języka polskiego.

Oprac. Emilia Świątkowska
 

fot. Izabela Sipko kl. IIIG


 

POCZĄTEK ROKU SZKOLNEGO 2017/2018

W tym roku początek roku szkolnego wypadł 4 września 2017 r. Wszyscy zebrali się na sali gimnastycznej. Była to szczególna uroczystość, ponieważ Zespół Szkół Samorządowych w Krasnymborze stał się Szkołą Podstawową im. Sybiraków w Krasnymborze. Uczniowie i wszyscy pracownicy szkoły na zawsze pożegnali klasę I gimnazjum, a na jej miejscu znalazła się klasa VII szkoły podstawowej.
Pani dyrektor Barbara Kotarska przywitała wszystkich bardzo serdecznie. Przedstawiła Radę Pedagogiczną, a szczególnie nowych nauczycieli. Życzyła wszystkim, aby ich wypoczęte umysły ze wszystkich sił chłonęły przez cały rok szkolny wiedzę przekazywaną przez nauczycieli i dostawali w zamian same piątki i szóstki ze sprawdzianów.
Chociaż uczniowie pożegnali już wakacje, to z pewnością z niecierpliwością czekają na to, co przyniesie nowy rok szkolny. Z radością przywitali także dawno niewidzianych kolegów i koleżankami ze szkoły.

Oprac. Emilia Świątkowska
 
 

fot. Izabela Sipko kl. IIIG