AKTUALNOŚCI 2016/17

Archiwum aktualności   zobacz

ZAPROSZENIE DO ZŁOŻENIA OFERTY


(zamówienie o wartości poniżej 30 000 EURO bez stosowania przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych)


Zespół Szkół Samorządowych w Krasnymborze

16 – 310 Sztabin
Krasnybór 59
tel. (87) 64 14 004
spinf@wp.pl

zaprasza do złożenia ofert na wykonanie remontu klatki schodowej w budynku Zespołu Szkół Samorządowych w Krasnymborze

pobierz


Zakończenie roku szkolnego 2016/2017

23 czerwca 2017 roku odbyło się w naszej szkole uroczyste zakończenie roku szkolnego 2016/2017.
Na początku nastąpiło wręczenie świadectw i nagród książkowych najlepszym uczniom oraz medali i nagród najlepszym sportowcom.
Pożegnaliśmy nie tylko uczniów klasy III gimnazjum, ale także dwoje nauczycieli, którzy odeszli na zasłużoną emeryturę: panią Małgorzatę Mursztyn oraz pana Jacentego Jerzego Chmiela.
Odchodzący uczniowie z wielkim wzruszeniem obejrzeli program artystyczny w wykonaniu ich młodszych kolegów. Nauczyciele, którzy byli żegnani otrzymali pamiątkowe podarunki oraz dyplomy z tekstem pożegnania.
Wszyscy z niecierpliwością oczekiwali początku wspaniałej przygody, jaką gwarantują zbliżające się wakacje.

Oprac. Emilia Świątkowska

 fot. Weronika Dołęgowska


Bal pożegnalny klasy IIIG - 20 czerwca 2018 r

 fot. Emilia Świątkowska


Święto Szkół

 fot. Emilia Świątkowska


Projekt "Opowieści Sybiru";

9 czerwca w szkole w Krasnymborze odbyło się pierwsze spotkanie realizowane w ramach projektu "Opowieści Sybiru". Organizatorem warsztatów jest Pracownia Architektury Żywej, która we współpracy z Muzeum Pamięci Sybiru wprowadziła młodzież w tematykę projektu - historie mieszkańców Podlasia związane z wywózkami na Syberię.

W trakcie kolejnych spotkań młodzież dowie się, jak przygotować się do wywiadów, a zdobyte umiejętności wykorzysta do przeprowadzenia i nagrania rozmów z Sybirakami z okolicznych wsi.
Zebrany materiał zostanie przekazany do Archiwum Historii Mówionej Muzeum Pamięci Sybiru.
Ponadto wspólnie z podlaskim raperem Lukasyno młodzież stworzony klip muzyczny do piosenki opowiadającej historie deportowanych osób.

Projekt "Opowieści Sybiru" dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra".

 

Oprac. Emilia Lićwinko

fot: Emilia Świątkowska


Dzień Sportu – Żyj zdrowo na sportowo!

2 czerwca 2017 roku obchodziliśmy Dzień Sportu przygotowany przez panią Bogusławę Annę Juchniewicz.
Z tej okazji o 8.00 uczniowie spotkali się z panią dietetyk, Beatą Winkiewicz, która przedstawiła prezentację multimedialną, będącą ilustracją do pogadanki na temat zdrowego odżywiania oraz chorób wynikających z prowadzenia niezdrowego stylu życia.
O 9.00 odbył się Turniej Rodzin, czyli potyczki rodzinne w zabawach na wesoło. Niektóre z konkurencji to: skoki w worku, quiz o swoim dziecku, obieranie jabłek na czas, mistrzowie ortografii, dmuchanie balonów na czas, slalom niewidomego, slalom z piłką nożną, „prawda – fałsz”, rodzina łasuchów, karykatury rodziców i dzieci. Pierwsze miejsce zajęła rodzina Kotarskich, drugie – Skok, trzecie – Stefanowskich, Biedul, Daniszewskich i Grajewskich, a czwarte - Jurguć.
Następnie, o godzinie 10.00 miały miejsce konkurencje sprawnościowe dla klas IV-VI szkoły podstawowej i I-III gimnazjum oraz podchody. Uczniowie startowali w nich zdobywając na każdej stacji punkty składające się na wynik całej klasy. Na poszczególnych stacjach można było zdobyć określoną ilość punktów. Ocenie podlegała szybkość, zwinność, dokładność oraz celność. Po wylosowaniu przez gospodarzy klas numerów punktów kontrolnych zespoły udały się tam wraz z nauczycielami, którym powierzono te zadania. Na konkurencje składały się: kręgle, odbijanie piłeczki ping-pongowej, skoki z balonem między nogami, rzut do kosza, strzały do bramki, rowerowy tor przeszkód, z koca na koc, skok w dal dodawany. Opiekunami konkurencji byli następujący nauczyciele: Lilia Kuleszewicz, Danuta Wojewnik, Emilia Świątkowska, Małgorzata Dawidowicz, Maria Romanowska, Jacenty Jerzy Chmiel. Towarzyszyli im uczniowie pełniący funkcję asystentów. Po zakończeniu zmagań gospodarze klas przekazali arkusze punktacji komisji sędziowskiej, która wyłoniła zwycięzców.
Kolejnym punktem programu był mecz piłki nożnej klas I-III gimnazjum i IV-VI szkoły podstawowej.
Na zakończenie tego dnia pełnego atrakcji odbyło się ognisko.

Oprac. Emilia Świątkowska

fot: p. Emilia Świątkowska i ucz. Izabela Sipko kl. II G


Dzień Dziecka

Na Dzień Dziecka pięcio – i sześciolatki oraz uczniowie kl. I, II i III pojechali autokarem na wycieczkę do Kopca, by zwiedzić Wioskę Darów Lasu.
Były to zajęcia edukacyjno-zabawowe.
Spotkały tu Jagodowego Króla i Panny Borówczanki z bajki Marii Konopnickiej „Na jagody”.
Pomogli oni dzieciom policzyć jagodowych królewiczów, poznać kwiaty leśne.
Zapoznali dzieci z życiem pszczół i mrówek.
Można było zaplątać się w pajęczą sieć, napompować wody ze źródła do koryta. Nie zabrakło również huśtawek, kołysek i wózków do zabawy.
Dzieci mogły upiec kiełbaski na ognisku, kupić lody i drobne pamiątki.
Na koniec dostały dyplomy.
Tak więc Dzień Dziecka upłynął w miłej i przyjemnej atmosferze. Pełni wrażeń wszyscy wrócili do szkoły.

Oprac. Halina Wolska
 

fot. Grażyna Anuszkiewicz


 

Konkurs „Materiały edukacyjne w pracy nowatorskiego nauczyciela”.

Organizatorem Konkursu było Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku, ul. Złota 4, 15-016 Białystok we współpracy z Centrum Edukacji Nauczycieli w Suwałkach, Ośrodkiem Doskonalenia w Łomży, Biblioteką Pedagogiczną w Łomży, Departamentem Społeczeństwa Informacyjnego oraz Departamentem Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku,




Uczestnictwo w Konkursie polegało na samodzielnym opracowaniu i przesłaniu materiału edukacyjnego (film, prezentacja, materiały audio, materiały interaktywne, scenariusz itp.) do wykorzystania w trakcie zajęć edukacyjnych.

Cel konkursu:
1. Zachęcenie nauczycieli do wykorzystywania narzędzi TIK do wspomagania dydaktyki oraz promocja nowoczesnych metod nauczania.
2. Opracowanie materiału edukacyjnego z wykorzystaniem narzędzi TIK
3. Opublikowanie materiałów edukacyjnych w zasobach Podlaskiej Platformy Edukacyjnej zwanej dalej (PPE)
Czas Trwania Konkursu
Konkurs rozpoczynał się w dniu 10 kwietnia 2017 r. i kończył się w dniu 25 maja 2017 r.
Konkurs odbył się jednoetapowo.
Do opracowania materiału edukacyjnego można było wykorzystać dowolne oprogramowanie komputerowe oraz dostępne aplikacje.
Przesłany materiał edukacyjny powinien był zostać udostępniony z licencją Creative Commons typu CC-BY lub CC-BY-NC
Nauczyciel mógł zgłosić do konkursu kilka prac wcześniej niepublikowanych
Pracę konkursową należało przesłać na nośniku CD/DVD/blu ray na adres CEN w Białymstoku ul. Złota 4, 15-016 Białystok wraz z wypełnionym formularzem zgłoszeniowym, stanowiącym załącznik do niniejszego regulaminu.
Rozstrzygnięcie Konkursu
1. Do rozstrzygnięcia konkursu zostało powołane jury, w skład którego weszli: Wojewódzki Koordynator PPE, przedstawiciele: Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego oraz Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego, Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku, Centrum Edukacji Nauczycieli w Suwałkach, Ośrodka Doskonalenia w Łomży, Biblioteki Pedagogicznej w Łomży.
2. Jury Konkursu dokonało wyboru najlepszych materiałów edukacyjnych
3. Przy wyborze prac Komisja Konkursowa brała pod uwagę:
a. zgodność z wymaganiami określonymi niniejszym Regulaminie,
b. atrakcyjność edukacyjną pomysłu,
c. merytoryczną poprawność,
d. oryginalność pracy,
e. sposób przekazania wiedzy i przydatność materiału podczas zajęć edukacyjnych,
f. walory estetyczne i kompozycyjne.
4. Informacja o przyznaniu nagród laureatom została ogłoszona podczas konferencji podsumowującej konkurs oraz opublikowana na stronie Podlaskiej Platformy Edukacyjnej.

Emilia Świątkowska, nauczyciel bibliotekarz Zespołu Szkół Samorządowych w Krasnymborze, przygotowała 3 prezentacje w programie Prezi oraz film animowany w programie Crazy Talk Animator 3 i zdobyła wyróżnienie w konkursie. Wszystkie prace będą dostępne do pobrania na Podlaskiej Platformie Edukacyjnej.

http://crtd.wrotapodlasia.pl/pl/aktualnosciiwydarzenia_1/woswiacie/fotorelacja-z-konferencji-podlaska-platforma-edukacyjna-i-wspolczesne-trendy-e-edukacji.html

http://cenv3.bialystok.edu.pl/?q=node/3432


Dzień Matki

Dzień 26 maja to najpiękniejszy dzień w roku – Dzień Matki.
Dzień ten ustalono po to, aby przynajmniej raz w roku dzieci uprzytomniły sobie, a mamy odczuły, jak ważna jest ich rola w społeczeństwie.
Dzieci z młodszych klas I-IV oraz pięcio- i sześciolatki postanowiły uczcić to ważne święto.
Przygotowały tańce, wiersze i piosenki. Własnoręcznie wykonały laurki, portrety i upominki dla swoich kochanych Mamuś. Na zakończenie uroczystości zaprosiły wszystkie mamy na poczęstunek do stołówki szkolnej.
Dzieci chcą, aby mamy były uśmiechnięte i wesołe przez cały rok.
Niech nam żyją 100 lat!

Oprac. Halina Wolska
 

fot. Emilia Świątkowska


BÓG, HONOR, OJCZYZNA – KONSTYTUCJA 3 MAJA

4 maja 2017 r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Święta Konstytucji 3 Maja zorganizowany przez pana Jacentego Jerzego Chmiela i panią Emilię Świątkowską. Na scenie wystąpili uczniowie klasy II gimnazjum.
Widzowie mieli okazję wysłuchać montażu słowno-muzycznego dotyczącego tego święta. Uczniowie zwrócili uwagę na to, że dla setek młodych ludzi 3 Maja to kolejna z niewiele znaczących uroczystości, ponieważ w dzisiejszych czasach młodzież neguje wszelkie wartości i odrzuca wszelkie formy czczenia przeszłości. Jednym słowem dla młodych liczy się głównie teraźniejszość. Każda próba przypomnienia o patriotyzmie kończy się buntem. Dlatego należy na nowo rozważyć trzy ważne w historii Polski słowa: BÓG, HONOR, OJCZYZNA.
Aby wyjaśnić, jak wiele te słowa znaczą dla współczesnego młodego pokolenia, należy wziąć udział w wędrówce przez wieki. W tej drodze towarzyszyli widzom poeci-patrioci, na przykład: Andrzej Frycz Modrzewski, Jan Kochanowski, Ignacy Krasicki, Adam Mickiewicz. Podniosłe słowa na temat ojczyzny, wypowiedziane zarówno wierszem, jak i prozą przez występujących uczniów, przeplatały pieśni patriotyczne takie jak: „Mazurek 3 Maja”, „Rota”, „1 Brygada”, „Mury”.
Podróż poprzez wieki kończyło pytanie „Czymże jest więc wolność?” Może między innymi tym, że możemy bez strachu przed karą, śpiewać i mówić o człowieku, miłości i pokoju, co jest podstawą naszego życia.
 

Oprac. Emilia Świątkowska
 

fot: Kinga Adaszkiewicz i Joanna Grajewska kl. IIIG


Drogi Krzyżowe poetów – Romana Brandstaettera

12 kwietnia 2017 roku w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji świat Wielkanocy. Honorowym gościem, zaproszonym na tę uroczystość, był Ksiądz Prałat Wiesław Domitrz.
Organizatorkami apelu były: pani Alicja Augustynowicz, pani Danuta Wojewnik oraz pani Halina Wolska. W części artystycznej uroczystości udział wzięli uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej oraz I-III gimnazjum.
Tematyką przedstawienia była Droga Krzyżowa, wraz z interpretacją poetów takich jak: Jan Twardowski, Stanisław Sojka, Tadeusz Różewicz oraz takiego twórcy, jak Roman Brandstaetter, stanowiącą duchowy drogowskaz dla każdego katolika i nie tylko. Każda stacja została dogłębnie omówiona i z każdej z nich wyciągnięto przesłanie moralne zrozumiałe dla każdego współcześnie żyjącego człowieka. Uczniowie pokazali przy tym, jak aktualna jest treść tego przesłania.
Kolejne stacje Drogi ilustrowała prezentacja multimedialna przedstawiająca obrazy święte o tej tematyce. Przeplatane były one pieśniami religijnymi dotyczącymi śmierci oraz Zmartwychwstania Pana Jezusa. Składały się na nie następujące utwory: „Jeśli chcesz mnie naśladować”, „Matka, która pod krzyżem stała”, „Rozpięty na ramionach”, „Golgoto”, Mój Mistrzu, przede mną droga”.. Na koniec wystąpili uczniowie klasy III szkoły podstawowej z piosenką świąteczną pod tytułem „Kolorowe pisanki”.
Po zakończeniu części artystycznej uroczystości, głos zabrała pani dyrektor Barbara Kotarska, która podziękowała twórcom za piękny apel oraz złożyła życzenia wszystkiego najlepszego z okazji Świąt oraz tego, by Chrystus Zmartwychwstały nas błogosławił.

Oprac. Emilia Świątkowska
 

fot. Marta Rogowska kl. IIIG


23.03.2017 r. - Spotkanie profilaktyczne na temat segregacji śmieci dla przedszkolaków i uczniów Szkoły Podstawowej

 fot. Rafał Kotarski kl. VI


Topienie Marzanny przez uczniów klas 0-III

fot. Grażyna Anuszkiewicz


Pierwszy Dzień Wiosny w klasach IV-VI Szkoły Podstawowej i I-III Gimnazjum

fot. Marta Barszczewska kl. II G i Emilia Świątkowska


Konkurs

 

 

www.endgamepolska.pl

BIBLIOTEKO!

Promuj z Wydawnictwem SQN czytelnictwo wśród młodzieży i wygraj dla swojej placówki pakiet książek!

Wydawnictwo SQN rozdaje 1000 książek młodzieżowych.

Szczegółów szukaj tutaj: wielkie rozdanie!
________________________________________
 

Ogłaszamy konkurs dla bibliotek!
________________________________________
 

AKTUALIZACJA: TERMIN ZAKOŃCZENIA KONKURSU ZOSTAŁ PRZENIESIONY
Z 28 LUTEGO 2017 ROKU NA 31 MARCA 2017 ROKU!
________________________________________
 

Biblioteko, nagłośnij akcję, pomóż dotrzeć z przekazem do młodzieży
i wygraj pakiet książek Wydawnictwa SQN.

Zasady udziału:
– chęć udziału w konkursie należy zgłosić poprzez formularz;
– każda zgłoszona biblioteka otrzyma plakat reklamujący akcję. Jego wywieszenie jest warunkiem koniecznym do wygrania nagrody;
– przedstawiciel biblioteki musi wysłać zdjęcie wywieszonego plakatu na adres mailowy Organizatora: konkurs@endgamepolska.pl
–punktowana będzie każda dodatkowa promocja rozdawnictwa, np: informacja o akcji na stronie, organizacja spotkania dla młodzieży, nagranie filmu, użycie social mediów. Działania należy udokumentować i wysłać na adres mailowy Organizatora: konkurs@endgamepolska.pl
– wybierzemy 25 bibliotek, które najaktywniej i najbardziej kreatywnie podeszły do tematu promocji akcji i nagrodzimy je 10 tytułami z zaprezentowanej pod linkiem listy trzydziestu książek.
________________________________________
 

Dlaczego warto wziąć udział w akcji?
– Promujesz czytelnictwo wśród młodzieży;
– Pokazujesz swoją placówkę w jak najlepszym świetle;
– Masz szansę nakłonić młodzież do częstszego zaglądania do bibliotek;
– Stoisz przed okazją do wzbogacenia bibliotecznego księgozbioru.

Biblioteka w Krasnymborze, oprócz tego, ze wywiesiła, sfotografowała i umieściła na stronie internetowej szkoły, plakat reklamujący książki, to zorganizowała spotkanie na temat konkursu Endgame, wykonała prezentację w programie Prezi, którą umieściła wraz z informacją na stronie internetowej szkoły oraz na facebooku szkoły.


Szanowni Państwo,
gratuluję zwycięstwa w konkursie. Państwa
biblioteka jest jedną z dwudziestu pięciu placówek, które postanowiliśmy nagrodzić naszymi książkami.
Pozdrawiamy serdecznie,
zespół Endgame Polska.


Oto lista wybranych przez bibliotekę w Zespole Szkół Samorządowych w Krasnymborze książek:
1. Anna Lange: Clovis LaFay. Magiczne akta Scotland Yardu
2. Piotr Patykiewicz: Dopóki nie zgasną gwiazdy
3. Ken Liu: Królowie Dary
4. Colin Woodard: Republika Piratów
5. Jessica Khoury: Zakazane Życzenie
6. Jakub Małecki: Ślady
7. Tarryn Fisher: Margo
8. Susan Dennard: Prawdodziejka
9. Jakub Ćwiek: Grimm City. Wilk!
10. Richard Preston: Strefa skażenia


13.03.2017 r. - Cyrk w naszej szkole

fot. Izabela Sipko kl. IIG


Dzień Kobiet 2017

   8 marca 2017 r. w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Kobiet. Z tej okazji wszyscy nasi koledzy pod kierunkiem pana Jacentego Jerzego Chmiela, zorganizowali uroczysty apel poświęcony żeńskiej części naszej szkoły, czyli zarówno koleżankom z klasy, jak i paniom pracującym w szkole.
   Po powitaniu wszystkich zebranych, organizatorzy zaprosili na scenę chłopców z klasy II szkoły podstawowej, których wychowawczynią jest pani Małgorzata Milewska. Zaprezentowali oni wierszyki okolicznościowe, których puentą było zdanie „Bądź piękna, jak róża”.
   Następnie na scenę wkroczyli uczniowie płci męskiej z klasy III szkoły podstawowej przygotowani przez panią Halinę Wolską. Uzmysłowili oni widowni, że kobiety nas otaczają. Poradzili także mężczyznom, aby nie dokuczali kobietom dużym i małym. Powinni oni w zamian przynosić im kwiaty i całować w rękę. Uczniowie ci zaśpiewali piosenkę wszystkim zgromadzonym kobietom pod tytułem „Przez twe oczy zielone”.
   Na koniec pan Chmiel złożył życzenia wszystkim paniom, mamom, kobietom małym i dużym oraz poprosił te dorosłe o przyjęcie kwiatów z rąk uczniów.
   Wszystkie kobiety i dziewczynki z pewnością miło będą wspominać ten apel, gdyż z pewnością każda kobieta lubi być doceniana i chwalona.

Oprac. Emilia Świątkowska

fot. Izabela Sipko kl. IIG


Pasowanie na czytelnika

   24 lutego 2017 roku w Bibliotece Zespołu Szkół Samorządowych w Krasnymborze odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klasy pierwszej szkoły podstawowej na czytelników.
   Uczniowie dowiedzieli się czym różni się biblioteka od księgarni, na czym polega wypożyczanie książek oraz obejrzeli kartę czytelnika, książki i katalogową?
Z dużym zainteresowaniem słuchali o tym, co to jest katalog i księgozbiór podręczny bibliotekarza?
   Dyskutowali na temat tego, jak należy postępować z książką, co zrobić, jeśli się zgubi albo zniszczy? Zapoznali się z regulaminem biblioteki.
Każdy złożył przyrzeczenie, że będzie szanował książki i nie da zrobić im krzywdy. Potem wypożyczył swoją pierwszą książkę.
   Po tym spotkaniu uczniowie na pewno będą umieli trafić do biblioteki i odnaleźć półkę z lekturami klasy pierwszej i z radością rozpoczną swoją przygodę z książką.

Oprac. Emilia Świątkowska

fot. Grażyna Anuszkiewicz


Bal Przebierańców 2017

   Dnia 23 lutego 2017 r. uczniowie klas 0-IV szkoły podstawowej uczestniczyli w balu karnawałowym. Wszyscy przepięknie przebrani stali się na balu kimś innym. Były wróżki, księżniczki, biedronki, kotki, piraci, kościotrupy, spidermany, policjanci, strażacy i wiele innych. Tańce i zabawy prowadziła animatorka – pani Justyna.
   Spośród uczestników wybrano króla balu – Damiana Szczytko z oddziału przedszkolnego „5-latki” przebranego za klowna, a za królową balu – Magdalenę Ostapowicz z klasy III szkoły podstawowej przebraną za kotka.
   Wszyscy uczestnicy balu otrzymali batony. Żywa muzyka i ciekawe układy taneczne na długo wszystkim zostaną w pamięci. Na następny bal musimy czekać cały rok.

Oprac. Bożena Kondracka

fot. Grażyna Anuszkiewicz


Spotkanie z psychologiem

   17 lutego 2017 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów klas 0-III, IV-VI szkoły podstawowej oraz I-III gimnazjum z pracownikami Poradni Psychologiczni-Pedagogicznej w Augustowie, którego organizatorem była biblioteka szkolna.
   Odbyło się ono w ramach konkursu organizowanego przez Studium Prawa Europejskiego w Warszawie pod tytułem „Uczeń bezpieczny w sieci”. Spotkanie dotyczyło agresji i przemocy rówieśniczej wynikającej z fascynacji grami pt. „Czy gry komputerowe szkodzą uczniom?”. Panie psycholog, łącząc zabawę z nauką, przekazały dzieciom, że równie ważna, co czas spędzony przed komputerem, jest też zabawa z rówieśnikami w „realu”, a najlepiej spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Przedstawiły też kilka sposobów na integrację rówieśniczą, które były świetną rozrywką dla wszystkich uczniów biorących udział w spotkaniu.
   Uczniowie z uwagą słuchali wykładu o zagrożeniach płynących z Internetu. Z chęcią wzięli udział w ankiecie na temat tego, co najchętniej robią w czasie wolnym od nauki oraz ile czasu poświęcają grom komputerowym?
   Dzięki temu spotkaniu uczniowie dowiedzieli się więcej o sobie, a przede wszystkim uświadomili sobie, jak szkodliwe jest spędzanie długich godzin przed ekranem komputera.

Oprac. Emilia Świątkowska

fot. Emilia Świątkowska


Święto Babci i Dziadka

   Przedszkolacy i uczniowie klas I-III zaprosili swoje babcie i swoich dziadków na uroczystość szkolną z okazji Dnia Babci i Dziadka. Święto to odbyło się w naszej szkole dnia 16.02.2017 r.
   Na początku tej uroczystości przedszkolacy i uczniowie wręczyli swoim babciom i dziadkom własnoręcznie wykonane laurki i prezenty. Następnie złożyli wszystkim gościom najserdeczniejsze życzenia. Przygotowali także część artystyczną: mówili wiersze, śpiewali piosenki, tańczyli.
   Na zakończenie tej uroczystości zaprosili wszystkie babcie i wszystkich dziadków na poczęstunek do stołówki. Można też było zrobić pamiątkowe zdjęcie.

Oprac. Halina Wolska
 

fot.Emilia Świątkowska


Walentynki 2017

   14 lutego 2017 roku w naszej szkole obchodziliśmy Walentynki. Z tej okazji odbył się „Przegląd piosenki o tematyce miłosnej” przygotowany przez panią Lilię Kuleszewicz.
   Jako pierwsi wystąpili uczniowie klasy I gimnazjum z piosenką zespołu Coolers feat. Mario Bischin & Norbi pt. „Przyjaciele”(Friends) w języku polskim i angielskim.
Kolejnymi wykonawcami byli uczniowie klasy II gimnazjum z piosenką zespołu Enej pt. „Kamień z napisem LOVE”.
   Uczniowie klasy III gimnazjum wystąpili z piosenką Ani Wyszkoni pt. „Czy ten Pan i Pani?”
Kolejnymi uczestnikami Przeglądu byli uczniowie klasy IV szkoły podstawowej, którzy zaśpiewali piosenkę zespołu Classic pt. „To nie przyjaźń tylko miłość”, Mateusza Mijała feat. Liber pt. „Winny” oraz zespołu Piękni i młodzi pt. „Jedno słowo”.
   Trzecioklasiści zaśpiewali piosenkę rozpoczynającą się od słów „Za oknami wstaje nowy dzień, na ulicach ścisk i gwar, szarzy ludzie dokądś spieszą się, a w moim sercu smutek i żal”.
Wiktoria Kulmacz, uczennica klasy II szkoły podstawowej, zaśpiewała piosenkę Anny Jantar pt. „Przetańczyć z Tobą chcę całą noc”, a uczennica klasy I gimnazjum, Ewelina Borkowska, zaśpiewała piosenkę zespołu Blue Cafe pt. „To Ty”.
   Wszyscy uczestnicy popisali się wspaniałym słuchem muzycznym i pięknym głosem. Widzom bardzo się podobały piosenki w ich wykonaniu.
   Kolejnym punktem programu były występy kabaretowe w wykonaniu uczniów klasy II gimnazjum.
   Ich pierwszy występ to przeróbka kabaretu „Dno”: pt. „Freestyler”, bez użycia słów, którego treścią była muzyka i śpiew w tle.
    Kolejny występ to wersja szkolna Kabaretu Młodych Panów pt. „Niedziela handlowa”.
W tym roku na Walentynki składały się piosenki i kabarety. Jednak nie zabrakło słów na temat pochodzenia tego święta oraz legendy z nim związanej.

Oprac. Emilia Świątkowska

fot. Izabela Sipko kl. II G


Choinka szkolna 2017

   19 stycznia 2017 roku w naszej szkole odbyła się Choinka szkolna. Z tej okazji nauczyciele przygotowali uczniów do występów scenicznych.
Na początku pani Alicja Augustynowicz, pełniąca obowiązki dyrektora szkoły, powitała wszystkich obecnych na sali gimnastycznej, czyli: Radę Pedagogiczną, społeczność uczniowską, a szczególnie rodziców.
   Jako pierwsi wystąpili najmłodsi, czyli 5-latki przygotowane przez panią Bożenę Kraszewską. Zaprezentowały one wierszyki o zimie. Przepięknie przebrane za bielutkie śnieżne płatki włączyły do recytacji również ruch sceniczny.
Następne były 6-latki, których wychowawczynią jest pani Urszula Pastewska. Pięknie przebrane w stroje ludowe zaprezentowały taniec śląski – trojak, do melodii pod tytułem „Zasiali górale”.
   Pierwszoklasiści, którzy zostali przygotowani przez panią Grażynę Anuszkiewicz pokazali wspaniałe bajkowe przedstawienie w kolorowych przebraniach, pełne piosenek i recytacji. Uczniowie doskonale ilustrowali słowa gestami oraz rekwizytami.
Uczniowie klasy drugiej, których wychowawczynią jest pani Małgorzata Milewska zaprezentowali przedstawienie o Nowym Roku, gdzie również nie zabrakło przebrań, rekwizytów i pięknej recytacji. Następnie zaśpiewali piosenkę pod tytułem „Fantazja”. Na koniec zatańczyli w kole do słów piosenki „Na śniegowej górce”.
Trzecioklasiści, przygotowani przez panią Halinę Wolską, zaprezentowali przedstawienie o tym, co przyniesie nam Nowy Rok. Byli także wspaniale przebrani. Potem zaśpiewali piosenkę pod tytułem „Kiedy jesteśmy razem”, do której opracowali układ taneczny z balonikami.
   Starsze uczennice szkoły podstawowej, piątoklasistki, przygotowane przez panią Bogusławę Annę Juchniewicz oraz panią Danutę Wojewnik, zatańczyły do wielu znanych melodii, na przykład „Różowa pantera”, „Kankan”, „Kaczuszki”, „Jedzie pociąg”. Kulminacją występu było „Jezioro łabędzie”, które zatańczyli chłopcy w damskich strojach baletowych. Zebrali oni najwięcej braw od publiczności.
Czwartoklasiści, których wychowawczynią jest pani Danuta Wojewnik zaśpiewali piosenkę zespołu Piękni i młodzi pod tytułem „Nasze święta”.
   Trzy uczennice klasy piątej przygotowane przez panią Bogusławę Annę Juchniewicz zaprezentowały bardzo trudny układ gimnastyczny zawierający między innymi takie figury jak: mostek, gwiazda, stanie na rękach, świeca itp.
   Następnie na scenę wkroczyli ponownie czwartoklasiści, którzy zaprezentowali układ choreograficzny do piosenki pod tytułem „Last Christmas”.
   Na koniec przyszedł czas na kabarety. Uczniowie klasy II gimnazjum, których wychowawczynią jest pani Lilia Kuleszewicz, zaprezentowali skecz o odrabianiu pracy domowej z pomocą rodziny. Sprawił on, ze humor dopisywał wszystkim do końca imprezy choinkowej. Uczniowie udowodnili, ze nie wstydzą się śmiać z siebie.
  Ostatnim przedstawieniem, w wykonaniu tych uczniów, był występ kabaretowy, którego treść stanowiła konferencja prasowa ze skoczkami narciarskimi. Podobnie jak poprzedni, spodobał się wszystkim widzom i został nagrodzony gromkimi brawami.
   Po części artystycznej nadszedł czas na zabawę choinkową, podczas której uczniowie powitali świętego Mikołaja, który przybył saniami, aby obdarować grzeczne dzieci i dorosłych wspaniałymi prezentami.
   Jak co roku, tak i tego dnia, Choinka szkolna przyniosła dużo śmiechu i zachwytu. Wszyscy uczniowie bawili się świetnie tańcząc przy muzyce odtwarzanej przez DJ-a. Z pewnością na długo zapamiętają ten dzień.

Oprac. Emilia Świątkowska

fot. Urszula Dzienis kl. IG i Marta Rogowska kl. IIIG


„Cicha noc…”

21 grudnia 2016 roku w naszej szkole obchodziliśmy Wigilię szkolną. Z tej okazji odbył się uroczysty apel przygotowany przez panie: Grażynę Anuszkiewicz, Małgorzatę Dawidowicz, Bogusławę Annę Juchniewicz, Joannę Maciejewską, Małgorzatę Milewską i Danutę Wojewnik.
Dzięki wspólnym wysiłkom mogliśmy podziwiać piękną dekorację sceny, na której odbyło się wyjątkowe przedstawienie wzbogacone wyjątkowymi pieśniami związanymi z Bożym Narodzeniem. Uczniom podczas występów towarzyszyły wspaniałe rekwizyty.
Na początek widzowie mogli podziwiać piękną, obracającą się, gwiazdę w rękach dzieci szukających miejsca dla Bożej Dzieciny i śpiewających kolędę pod tytułem „Wesołą nowinę”. Następną pieśnią po tym, jak kolędnicy dotarli do Betlejem było „Świeć gwiazdeczko, świeć” oraz „Z Narodzenia Pana dzień dziś wesoły”.
Kolejnym punktem programu były „Jasełka” w wykonaniu uczniów ze szkoły podstawowej i gimnazjum, którym towarzyszył chór aniołków, czyli dziewczynek w takich właśnie przebraniach. Wszyscy biorący udział w przedstawieniu, oprócz tego, że mieli role mówione, także śpiewali wraz z chórem. Na uwagę zasługiwały występy solowe uczniów, które były zaśpiewane z takim zaangażowaniem, że powodowały wzruszenie wśród widowni. Wszyscy wykonawcy mieli wspaniałe przebrania, szczególnie pięknie przedstawiała się Święta Rodzina oraz Trzej Królowie przybywający z darami.
Po „Jasełkach” nadszedł czas na najmłodszych uczniów szkoły podstawowej. Pierwszoklasiści zaśpiewali piosenkę „Był pastuszek bosy”, a drugoklasiści „Kolędę domową”.
Na koniec części artystycznej pani dyrektor Barbara Kotarska złożyła najserdeczniejsze życzenia z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Wszystkim życzyła dużo siły w pokonywaniu przeciwności piętrzących się podczas procesu nauczania, spokoju ducha, zatrzymania się, zamyślenia nad własnym życiem, zdrowia, samych sukcesów w pracy i w domu, atmosfery rodzinnej podczas Świąt. Zacytowała słowa Matki Teresy z Kalkuty, która powiedziała, że „Zawsze, ilekroć uśmiechasz się do swojego brata i wyciągasz do niego ręce, jest Boże Narodzenie”.
Następnie ksiądz proboszcz Maciej Maciejewski odmówił modlitwę i udzielił błogosławieństwa wszystkim zebranym, przypominając, że Bóg jest obecny przede wszystkim w kościele i nie należy zapominać o mszy świętej w tym wyjątkowym dla nas wszystkich czasie.

Oprac. Emilia Świątkowska

fot. Marta Barszczewska kl. IIG i Marta Rogowska kl. IIIG


15 grudnia 2016 r. - Konkurs recytatorski dla uczniów klas 0-III Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Krasnymborze pod tytułem "Zimowy wiersz"

fot. Emilia Świątkowska


25 listopada 2016 r. - Dzień Pluszowego Misia

     

fot. Emilia Świątkowska


24 listopada 2016 r. - Andrzejki w naszej szkole.

fot. Emilia Świątkowska


Lekcja śpiewania „Radosna Niepodległość”

  
10 listopada 2016 roku obchodziliśmy w naszej szkole 98 Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Z tej okazji pani Małgorzata Dawidowicz zorganizowała uroczysty apel poświęcony temu świętu. Występ, przy obecności pocztu sztandarowego, rozpoczął się od odśpiewania Hymnu Państwowego.
Pani Dawidowicz powitała zaproszonych gości. Wśród nich znaleźli się: przedstawiciele Straży Granicznej w Lipsku, pan Wiesław Kotarki – organista w naszej parafii, pan Tadeusz Giedrojć – akordeonista, Rada Pedagogiczna, Rodzice i uczniowie.
   Złożyła w imieniu swoim oraz społeczności uczniowskiej najserdeczniejsze życzenia dla funkcjonariuszy Straży Granicznej z Lipska. Podziękowała za służbę w ochronie naszych granic, za ogół pracy oraz trud, jaki trzeba w nią włożyć, często narażając własne zdrowie, a nawet życie.
   W ramach obchodów Rocznicy Odzyskania Niepodległości wśród społeczności uczniowskiej przeprowadzana była sonda na temat współczesnego patriotyzmu Polaków. Wszyscy uczniowie mieli zapoznać się z modą XX wieku i w dniu apelu przyjść w strojach z tego okresu. Znajomość historii Polski oraz historii mody jest jednym z elementów współczesnego patriotyzmu.
   Widzowie mogli obejrzeć krótkie filmiki z przebiegu tej sondy. Na pytania naszej szkolnej reporterki, uczennicy gimnazjum, na temat patriotyzmu, odpowiadali: pani dyrektor, nauczyciele oraz uczniowie.
   W przerwach między filmikami wszyscy zgromadzeni na sali gimnastycznej mogli wziąć udział w lekcji śpiewania piosenek patriotycznych, takich jak: „Piechota”, „Legiony”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Raduje się serce”, „Ej, dziewczyno, ej, niebogo”, „Z młodej piersi się wyrwało”. Wspólnemu śpiewowi akompaniował na akordeonie pan Tadeusz Giedrojć. Na koniec zaśpiewano „Hymn Sybiraków”.
   Narodowe Święto Niepodległości to najważniejsze święto państwowe w ciągu roku. Jest obchodzone dla upamiętnienia 11 listopada 1918 roku, kiedy to Polska odrodziła się po 123 latach niewoli.
   W naszej szkole wspominaliśmy ten dzień z pieśnią na ustach, bo każdy prawdziwy patriota powinien znać pieśni opowiadające o odwadze i miłości do Ojczyzny ludzi, którzy tę Ojczyznę dla nas odzyskali.

fot. Beata Miklaszewicz kl. IIIG


WITAMY PIERWSZAKÓWÓW

  
,,Od pierwszego września tworzycie wraz z nami wielką szkolną rodzinę. Wiecie, że w rodzinie każdy obok praw ma także obowiązki, które powinien solidnie wypełniać. Naszym wspólnym obowiązkiem jest przede wszystkim pilna nauka. Do niej wdrożą Was nauczyciele, wychowawcy i rodzice. My starsi koledzy podamy Wam pomocną dłoń. Korzystajcie z naszych szczerych rad i pomocy. Możecie zawsze zwracać się do nas ze wszystkimi trudnymi sprawami. My zabawimy się z Wami na przerwie, pomożemy znaleźć zgubiony worek, przeprowadzimy przez jezdnię.Mały kolego, koleżanko pamiętajcie, jesteśmy Waszymi starszymi siostrami i braćmi, którzy służyć Wam będą pomocą, gdy szkolne życie okaże się trudne. Uśmiechnijcie się, bo w szkole jest radośnie. Cieszymy się, że powiększyła się nasza szkolna rodzina. Życzymy Wam najlepszej oceny na pierwszym szkolnym świadectwie!”
   Tymi słowami powitała pierwszaków uczennica klasy VI podczas ślubowania, które odbyło się 26.10.2016 r. w Szkole Podstawowej im. Sybiraków w Krasnymborze. .
    Uroczystość ślubowania klas pierwszych to niezwykle ważny dzień dla pierwszoklasistów, ich wychowawczyni oraz rodziców. O tym, że najmłodsi są już gotowi do wstąpienia w poczet uczniów świadczyć mogło ich zachowanie oraz zaprezentowane wiersze i piosenki. Podczas występu wykazali się znajomością symboli narodowych, przepisów ruchu drogowego i odpowiedniego zachowania się w klasie i w szkole. W ten sposób udowodnili, że są gotowi do sumiennej pracy - nauki. Bezbłędnie odpowiedzieli na zagadki zadawane im przez uczniów kl. VI oraz przeszli test uśmiechu – bez skrzywienia się zjedli po plastrze cytryny. ,,Pani Dyrektor, drodzy zebrani , oni są świetnie przygotowani! Egzamin na ucznia zdali śpiewająco, ich życie w tej szkole zapowiada się obiecująco” – słowa te skierowali starsi uczniowie do Pani Dyrektor B. Kotarskiej. W niezwykle podniosłej atmosferze pierwszacy ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania Pani Dyrektor dokonała symbolicznego pasowania na ucznia. "Pasuję Cię na ucznia" - mówiła, dotykając wielkim ołówkiem ramion swoich podopiecznych.. I tak uczniowie klasy I zostali przyjęci do braci uczniowskiej. Ukoronowaniem aktu pasowania było odciśnięcie palca w pamiątkowej księdze przez każdego pierwszaka. Uczniowie kl.IV wręczyli swoim młodszym kolegom drobne upominki. Na koniec uroczystości rodzice pierwszaków zaprosili grono pedagogiczne oraz uczniów kl.IV na poczęstunek. Nie obyło się także bez pamiątkowych fotografii. Pierwszacy doskonale bawili się w towarzystwie swoich starszych kolegów, którzy zadbali o atrakcyjne zabawy podczas wspólnej dyskoteki. Ten pełen wrażeń dzień na długo zostanie w pamięci PIERWSZOKLASISTÓW!

Życzymy Wam na początek samych szóstek i piątek!
Uczcie się jak mówią w „dechę”- niech z Was szkoła ma pociechę!

Wychowawczyni kl. I Grażyna Anuszkiewicz
 

fot. Emilia Świątkowska


Otrzęsiny 2016

Kotki skaczą przez płotki. Oto my, kociomałpy
Krok w prawo, krok w lewo, oto zumba na całego Śpiewać także umiemy, zaraz was oczarujemymy
Ciastko ze śmietanką? Pycha! Co lepsze: mieć go, czy nie mieć? Oto reklama papieru toaletowego
Wiedza to potęga – sięgaj po nią dalej, niż wzrok sięga Jabłka wyłowimy, choć wody się boimy.
Ale jaja, i to przez cały czas na łyżkach Bicie piany, ważna sprawa, najpierw bije ręka lewa a potem prawa
 Nawet cytrynka nie pozbawi nas słodkiego uśmiechu zwycięstwa Przyrzeczenie złożone, już jesteśmy gimnazjalistami, teraz tylko przyjmiemy dyplomy i w drogę po wiedzę ruszamy
Zanim wyruszymy, ząbki ketchupem wyczyścimy Idziemy tanecznym krokiem, będziecie nam towarzyszyć?

Oprac. Emilia Świątkowska

Fot. Marta Rogowska kl. IIIG


Z serca życzenia składamy

  
13 października 2016 roku w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji pani Bogusława Anna Juchniewicz i pani Joanna Maciejewska przygotowały uroczysty apel.
Na początku głos zabrał zastępca Wójta Gminy Sztabin, pan Maciej Milanowski. Złożył on życzenia wszystkim pedagogom oraz pracownikom niepedagogicznym pracującym w szkole. Przekazał na ręce pani dyrektor Barbary Kotarskiej kwiaty w imieniu Wójta Gminy Sztabin, pana Tadeusza Drągiewicza oraz przyznał Nagrodę Wójta pani Alicji Augustynowicz.
   Następnie pani Barbara Kotarska przekazała Nagrody Dyrektora za pracę dydaktyczną i zaangażowanie w życie szkoły następującym nauczycielkom: pani Małgorzacie Dawidowicz, pani Lilii Kuleszewicz, pani Urszuli Pastewskiej, pani Katarzynie Dianie Radziewicz i pani Halinie Wolskiej.
Po tej oficjalnej części uroczystości nadszedł czas na montaż słowno-muzyczny w wykonaniu przedstawicieli klas I-III gimnazjum oraz klas szkoły podstawowej (IV, II i III). Nie zabrakło też 6-letnich przedszkolaków.w.
   W pierwszej części apelu uczniowie śpiewali piosenki o szkole i nauczycielach do znanych powszechnie melodii oraz recytowali wiersze okolicznościowe. Każdy nauczyciel został indywidualnie obdarowany takim prezentem.
   Następnie nadszedł czas na 6-latki przygotowane przez panią Urszulę Pastewską, które zaśpiewały piosenkę pod tytułem „Znaki jesieni”, drugoklasiści z podstawówki przygotowani przez panią Małgorzatę Milewską pięknie recytowali wiersze o jesieni i dniu nauczyciela, a ich o rok starsi koledzy i koleżanki z klasy trzeciej przygotowani przez panią Halinę Wolską zaśpiewali piosenkę „Słowo miłość za jej troski” oraz recytowali wierszyki o święcie nauczyciela.
   Na koniec każdy pracownik szkoły otrzymał życzenia oraz kwiaty i słodki podarunek w postaci miodu. Wzruszeni nauczyciele dziękowali swoim wychowankom za tak piękne podkreślenie tego, jak ważne dla nich jest to święto.

Oprac. Emilia Świątkowska

fot. Izabela Sipko kl. IIG


12.10.2016 r. - Wycieczka uczniów klas 0-III do Białegostoku. Zabawy w Fikolandzie. Zwiedzanie Muzeum Wojska przez uczniów kl. I-III

Zdjęcia cześć I

     

Zdjęcia cześć I


XVI Dzień Papieski. Jan Paweł II - Bądźcie świadkami miłosierdzia

  
9 października 2016 roku w całej Polsce obchodziliśmy XVI Dzień Papieski.
Z tej okazji w naszej szkole zorganizowano uroczysty apel. Do jego przygotowania przyczyniły się: pani Lilia Kuleszewicz, pani Emilia Świątkowska i pani Danuta Wojewnik. Na scenie wystąpili uczniowie klasy IV szkoły podstawowej i II gimnazjum. Zaprezentowali oni montaż słowno-muzyczny. Jego tematem była droga papieża Polaka – od rodzinnych Wadowic aż po jej kres – prezentując fragmenty jego wspomnień, myśli i poezji oraz utwory polskich wieszczów, które czytał w młodości i które towarzyszyły mu przez całe życie. Tymi wielkimi poetami byli: Juliusz Słowacki, Cyprian Kamil Norwid, Stefan Witwicki.
   Fragmenty poezji i prozy uczniowie przeplatali pięknym śpiewem. Zebrani uczniowie i nauczyciele mogli wysłuchać takich pieśni jak: „Czarna Madonna”, „Moje miasto Wadowice”, „Barka”, „Abba, Ojcze”, „Okaż mi Boże miłosierdzie”. Zakończyli swój występ „Hymnem ŚDM 2016”.
  Występujący uczniowie przypomnieli wszystkim, jakim wielkim orędownikiem Praw Człowieka oraz Pojednania i Pokoju, zarówno między narodami jak i religiami, był papież Jan Paweł II. Uczył nas, jak zachować godność w cierpieniu, jak je znosić w pokorze wierząc, że Bóg jest tuż obok.k.
Możemy o nim bez wątpienia powiedzieć, ze osiągnął pełnię człowieczeństwa. Jak nikt inny wypełniał przykazanie miłości Boga i bliźniego.
  Należymy do pokolenia, któremu dane było słuchać i oglądać Jana Pawła II. Po jego śmierci zachowamy w pamięci jego uśmiech, spontaniczne gesty i słowa, które nam pozostawił. Obyśmy potrafili wypełniać nasze życie ich treścią.

Oprac. Emilia Świątkowska

fot. Patrycja Rogowska kl. I
 


Protokół z wyborów do Samorządu Uczniowskiego


Wybory do Samorządu Szkolnego odbyły się 19.09.2016r. w Zespole Szkół Samorządowych w Krasnymborze. Do wyborów zgłosiło się 4 kandydatów.

W wyborach oddano 113 głosów, w tym 1 nieważny.

Oto pełna lista kandydatów oraz liczba zebranych głosów :

1.Adrian Wojewnik (kl 1.g)-38 głosów
2.Marta Rogowska (kl 3.g)- 36 głosów
3.Kinga Adaszkiewicz (kl 3.g)-34 głosy
4.Klaudia Wojewnik (kl 3.g)-3 głosy

Przewodniczącym Zespołu Szkół Samorządowych w Krasnymborze został:

Adrian Wojewnik – kl.1g

Zastępcą przewodniczącego została : :

Marta Rogowska –kl.3g

Sekretarzem została :

Kinga Adaszkiewicz – kl.3g

Skarbnikiem została :

Klaudia Wojewnik – kl.3g

Opiekunem Samorządu Uczniowskiego została:a:

p. Joanna Maciejewska

Oprac. Patrycja Karbowska i Patrycja Rogowska kl. IG

pełne wyniki wyborów kliknij
 

fot. Emilia Świątkowska

 


DOŻYNKI GMINNE W KRASNYMBORZE 2016

  
10 września 2016 r. mieszkańcy gminy Sztabin świętowali zakończenie żniw. W Krasnymborze rolnicy spotkali się na dożynkach. Obchody rozpoczęto uroczystą mszą świętą przed kościołem pod wezwaniem Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Krasnymborze. Po mszy świętej i uroczystym korowodzie na zebranych czekało mnóstwo atrakcji.
   Zaprezentowały się między innymi mażoretki, orkiestra dęta z Suchowoli oraz uczniowie ze szkół w Krasnymborze, Jaziewie i Sztabinie. Nie zabrakło także stoisk z regionalnym jadłem oraz sztuką ludową. Ogromnym zainteresowaniem mieszkańców cieszył się też konkurs na wieńce dożynkowe i najokazalsze płody rolne. Od 18:00 na mieszkańców gminy czekała zabawa ludowa z zespołem Kamrat.
Uczniowie Zespołu Szkół Samorządowych w Krasnymborze, pod kierunkiem nauczycieli naszej szkoły, pięknie udekorowali plac, na którym odbyła się impreza. Nie zabrakło słomianych świnek, kurek i pawi, kolorowych rozet dekorujących parkan szkoły, oprócz tego można było zauważyć zabawne hasła nawołujące do obchodów tego święta.
    Krasnoborskie szkolne zespoły taneczne, takie jak: „Tupot małych stóp” przygotowany przez panią Joannę Maciejewską i panią Barbarę Kraszewską oraz „Super stars” przygotowany przez panią Danutę Wojewnik, uświetniły imprezę swymi występami. Uczennica klasy II Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Krasnymborze, przygotowana przez mamę oraz wychowawczynię, panią Małgorzatę Milewską, uczennice z klasy III Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Krasnymborze, której wychowawczynią jest pani Halina Wolska oraz nauczyciel matematyki w tejże szkole, Jacenty Jerzy Chmiel, pochwalili się pięknym śpiewem.
   Imprezie towarzyszyła przepiękna pogoda. W tym roku deszczowy sierpień przeszkadzał w żniwach, jednak pracujący w polu wykorzystali na nie każdy moment ze słońcem. Nikt nie miał wątpliwości, że tylko dzięki ciężkiej pracy rolnika walczącego z niesprzyjającą pogodą, zbiory w tym roku były udane. Ich symbolem były wieńce dożynkowe, które przepięknie ozdabiały scenę, na której odbywała się uroczystość. Mamy nadzieję, że również za rok plony rolników będą owocne.e.

Oprac. Emilia Świątkowska
 

fot. Emilia Świątkowska

 


Narodowe Czytanie 2016

 
5 września 2016 roku w naszej szkole odbył się uroczysty apel poświecony Narodowemu Czytaniu pod Honorowym Patronatem pary Prezydenckiej. Organizatorem spotkania była biblioteka szkolna.
Tegoroczna lektura została wybrana, podczas internetowego głosowania spośród pięciu propozycji pary prezydenckiej Andrzeja i Agaty Dudy.

  – To piękna, cudowna powieść o miłości, o upadającym imperium, ale przede wszystkim o sile wiary, która potrafi czasem góry przenosić – mówił w lutym tego roku prezydent Andrzej Duda, ogłaszając wyniki głosowania. Dzieło Sienkiewicza konkurowało z „Chłopami” Władysława St. Reymonta, „Weselem” Stanisława Wyspiańskiego, „Popiołami” Stefana Żeromskiego oraz powieścią Marii Dąbrowskiej „Noce i dnie”.
Chciałbym, aby po raz kolejny Narodowe Czytanie było dla nas wszystkich czasem inspirujących refleksji, przynoszącym radość z kontaktu z prawdziwie wielką literaturą – napisał w liście inaugurującym akcję Prezydent RP Andrzej Duda.

   Henryk Sienkiewicz (1846-1916) to powieściopisarz i publicysta, laureat Nagrody Nobla (1905) w dziedzinie literatury za całokształt twórczości, jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy.

  „Quo vadis” jest jego powieścią historyczną, która została opublikowana w latach 1895-1896 w odcinkach w warszawskiej „Gazecie Polskiej” oraz w krakowskim dzienniku „Czas” i „Dzienniku Poznańskim”. Następnie wydano ją w formie druku zwartego. Pierwsze wydanie „Quo vadis” ukazało się w Krakowie w 1896 r. Powieść odniosła światowy sukces i została przetłumaczona na ponad pięćdziesiąt języków.

   W tym roku fragmenty powieści czytali uczniowie klasy III Gimnazjum. Ich występ poprzedzili uczniowie klasy I i II Gimnazjum, przebrani za bohaterów „Ouo vadis”: Petroniusza, Marka Winicjusza, Ligię Kallinę oraz Nerona. Przedstawili oni pokrótce charakterystyki postaci, za które się przebrali.

   Zaproszeni goście z przyjemnością wysłuchali pięknego czytania fragmentów tej powieści. Z pewnością zachęciło to ich do częstszych wizyt w bibliotece.e.

 

fot. Izabela Sipko kl. IIG


1.09.2016 r. - Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017

fot. Izabela Sipko kl. IIG


 

fot: Paweł Skok kl. IGIG