AKTUALNOŚCI 2015/16

Archiwum aktualności   zobacz



  Koniec roku szkolnego 2015/2016

    No i nadszedł ten długo oczekiwany dzień. Magia bycia wśród kolegów i koleżanek, z którymi rozstaniemy się na całe dwa miesiące. Odebranie nagród za bardzo dobre wyniki w nauce, w sporcie, słowa uznania płynące z ust pana Wójta Tadeusza Drągiewicza oraz pani dyrektor Barbary Kotarskiej. Na to wszystko czekaliśmy przez cały długi rok szkolny. Teraz jest nam lekko na duchu, już nie straszą sprawdziany, niezapowiedziane kartkówki. Cieszymy się tą chwilą.
   Tak, ten dzień jest naszym ulubionym. Dziękujemy wam nauczyciele, bo przez was jesteśmy mądrzejsi, dorastamy otoczeni wiedzą. Naprawdę będzie nam was brakować.
Jeszcze tylko oczekiwanie na ostatni dzwonek i jesteśmy wolni, ciałem, a przede wszystkim duchem. Spragnieni odpoczynku, czekających nas wakacyjnych atrakcji.
   Nic na to nie poradzimy, że przez cały czas jesteśmy w stanie myśleć tylko o jednym, o czekających nas
WAKACJACH.

Oprac. Emilia Świątkowska

 

fot: Paweł Skok kl. IG


Nie można bowiem służyć dobrze narodowi, nie znając dobrze jego dziejów, bogatej tradycji i kultury. Polska potrzebuje ludzi otwartych na świat, ale kochających swój rodzinny kraj.”

Jan Paweł II, 19.VI.1999r. Łowicz.

Motto:


„Jeśli zapomnę o nich, Ty, Boże na niebie zapomnij o mnie”.

Adam Mickiewicz, „Dziady”, cz. III


   Pod takim hasłem w Zespole Szkół Samorządowych w Krasnymborze po raz pierwszy obchodzono Święto Szkoły. W rocznicę nadania imion szkole podstawowej i gimnazjum przygotowano uroczystość odsłonięcia i poświęcenia tablic poświęconych Pamięci Sybiraków Ziemi Augustowskiej.
   22 czerwca dla społeczności szkolnej i lokalnej już zawsze kojarzyć się będzie z obchodami Święta Szkoły. Równo rok temu przeżywaliśmy niezwykle uroczyste chwile związane z nadaniem imion szkołom należącym do Zespołu Szkół Samorządowych w Krasnymborze.
Dzisiaj dane nam jest uczestniczyć w drugiej wielkiej lekcji patriotyzmu. To jest nasze oddanie czci wszystkim tym, bez których siły i woli życia, wielu z nas zwyczajnie by nie było.
Tylko rok upłynął od wydarzeń dla nas, naszych uczniów, ich rodziców, całej społeczności Sybiraków, świadków niedawnej historii, bardzo ważny. Cała społeczność szkolna wytrwale i ciężko pracowała na dzisiejsze święto. Składało się ono z dwóch części. Pierwsza miała miejsce w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Rocha, gdzie miejscowy proboszcz – ksiądz kanonik Maciej Maciejewski – celebrował uroczystą mszę świętą w intencji miłości i pokoju między nami wszystkimi.
   Z samego rana, poczet sztandarowy ze Sztandarem Sybiraków należącym do Zespołu Szkół i wszyscy uczniowie procesjalnie wyruszyli do kościoła parafialnego, gdzie do pocztu Zespołu Szkół Samorządowych dołączyły sztandary z Netty – Szkoła Podstawowa im. Sybiraków i Gimnazjum nr II im. Sybiraków w Augustowie oraz sztandar Związku Sybiraków z Augustowa.
W uroczystej mszy świętej wzięli udział także zaproszeni goście, którzy licznie przybyli na nasze święto. Po skończonej Eucharystii w uroczystym pochodzie wyruszyliśmy wszyscy na plac przed szkołą. Po drodze z kościoła, sztandary pochyliły się przed pomnikiem Ofiar Obławy Augustowskiej, składając hołd wszystkim, którzy oddali swe życie w czasie pacyfikacji mieszkańców Puszczy Augustowskiej.
   Na placu przed szkołą, przed głównym wejściem do budynku, ustawili się goście, nauczyciele, uczniowie, by uczestniczyć w dalszych uroczystościach. Prowadząca poprosiła do ustawionych tablic pamiątkowych, przepasanych symboliczną biało-czerwoną wstęgą, Prezesa Związku Sybiraków - pana Jerzego Sienkiewicza, Sybiraczkę Ziemi Krasnoborskiej - panią Mieczysławę Skok, Wójta Gminy Sztabin - pana Tadeusza Drągiewicza i panią Barbarę Kotarską – dyrektora Zespołu Szkół Samorządowych w Krasnymborze, by wspólnie dokonali aktu odsłonięcia tablic poświęconych pamięci Sybiraków. Po przecięciu wstęgi, aktu poświęcenia tablic dokonał proboszcz parafii w Krasnymborze, ks. Kanonik Maciej Maciejewski. Po złożeniu wiązanek kwiatów przez delegacje przybyłych gości i zapaleniu zniczy, wszyscy udali się do Sali gimnastycznej w szkole.
Pani dyrektor Barbara Kotarska powitała tu wszystkich przybyłych na uroczystość Święta Szkoły gości. Dziękowała za przybycie przede wszystkim Sybirakom z parafii Krasnybór – p. p. Stanisławie Zalewskiej, Mieczysławie Skok, Teresie Sokołowskiej, Halinie Ostapowicz, Teresie Stanulewicz, Wacława Niedzielko, a także rodzinom osób, które samodzielnie już przybyć nie mogły. Ponadto ze swoim sztandarem przybyła delegacja z Zarządu Koła Sybiraków z Augustowa (z panem Jerzym Sienkiewiczem, prezesem Oddziału na czele). Gościliśmy także innych znamienitych gości – przede wszystkim pana Wójta Gminy Sztabin – Tadeusza Drągiewicza, zastępcę Wójta – pana Macieja Milanowskiego, panią skarbnik Gminy Sztabin – Agnieszkę Truszkowską i radnych Rady Gminy Sztabin – Martę Klim, Jadwigę Szyper, Zygmunta Piekarskiego. Szczególnie ciepło pani dyrektor powitała i podziękowała za przybycie z delegacjami pocztów sztandarowych dyrektorom szkół bliźniaczych, noszących takie samo imię jak szkoły z Zespołu Szkół czyli: panią dyrektor Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Netcie – Henrykę Mołodziejko, panią dyrektor gimnazjum nr 2 im. Sybiraków w Augustowie – Henrykę Rzepecką. Powitała też i podziękowała za przybycie pani Małgorzacie Ostrowskiej – dyrektor Centrum Biblioteczno-Kulturalnego w Sztabinie, Pani Helenie Kozłowskiej – redaktor naczelnej „Naszego Sztabińskiego Domu”, funkcjonariuszom Oddziału Straży Granicznej w Lipsku, Radzie Rodziców, całej społeczności szkolnej- Radzie Pedagogicznej, wszystkim uczniom i innym pracownikom szkoły.
   Później już zabrała głos prowadząca, pani Alicja Augustynowicz, która przybliżyła krótko działania Rady Pedagogicznej i uczniów, prowadzące do obchodów Święta Szkoły.
Naszym obowiązkiem jest – pamięć .
   Równo rok temu przeżywaliśmy niezwykle uroczyste chwile związane z nadaniem imion szkołom należącym do Zespołu Szkół w Krasnymborze.
    Dzisiaj dane nam jest uczestniczyć w drugiej wielkiej lekcji patriotyzmu. To jest nasze oddanie czci wszystkim tym, bez których siły i woli życia, wielu z nas zwyczajnie by nie było.
Tylko rok upłynął od wydarzeń dla nas, naszych uczniów, ich rodziców, całej społeczności Sybiraków, świadków niedawnej historii, bardzo ważny. Cała społeczność szkolna wytrwale i ciężko pracowała na dzisiejsze święto.
   Nauczyciele i wychowawcy do swoich codziennych obowiązków dołączali nowe – związane z krzewieniem świadomości historycznej i patriotycznej wśród najmłodszych świadków współczesnej historii – naszych uczniów. To oni obserwują i zapamiętują. Przyjęliśmy na siebie obowiązek przedstawiania im tego, co daje świadectwo tragicznej i strasznej historii naszych ziem.
Naszym obowiązkiem jest pamięć. Dlatego działania nauczycieli i wychowawców w Szkole Podstawowej im. Sybiraków i Gimnazjum im. Sybiraków, ukierunkowane były na przybliżenie czasów deportacji.
   Przeprowadzono szereg lekcji historycznych w klasach I-III szkoły podstawowej, w klasie VI oraz w klasach gimnazjalnych. Dzieci z klas I-III wyjeżdżały do Muzeum Wojska Polskiego w Białymstoku, gdzie w specjalnej Sali o Sybirakach obejrzały film o ciężkim losie deportowanych. W realia tamtych czasów bardzo plastycznie wprowadzały dzieci panie z nauczania zintegrowanego.
Uczniowie klasy VI, pod kierunkiem nauczyciela historii pani Małgorzaty Dawidowicz, przeprowadzali wywiady z Sybirakami Ziemi augustowskiej, by zgromadzić jak najwięcej wiadomości o ludziach i ich życiu w tamtych czasach.
   Nauczycielka plastyki – Danuta Wojewnik, organizowała wiele konkursów plastycznych o tematyce Syberii, Sybiraków – ich życia w niewoli i powrocie do Polski w całym Zespole Szkół. Niektóre z nich możecie Państwo obejrzeć w holu szkoły.
   Wśród wielu tematycznych wyjazdów, zorganizowana też była wycieczka do Trójmiasta. Pierwszym i najważniejszym punktem tego wyjazdu było jednak zwiedzanie skansenu w Szymbarku. To tu doświadczyliśmy historii tragicznych losów polskich zesłańców na Sybir. Dom Sybiraka przypomina nieustannie, że na bezkresnej Syberii żyją gdzieś ciągle nasi Rodacy.
   Największym zadaniem było postawienie tablic pamiątkowych poświęconych pamięci Sybiraków. „Jeśli zapomnę o nich, Ty, Boże na niebie zapomnij o mnie” –Mówił Adam Mickiewicz w „Dziadach”, ale ta myśl stała się hasłem przewodnim wszystkich działań w naszej szkole. Mam też nadzieję, że zawsze będzie myślą dla nas nadrzędną we wszystkich poczynaniach Szkoły Podstawowej im. Sybiraków i Gimnazjum im. Sybiraków w Krasnymborze.
    Zakończenie wprowadzenia dało też sygnał młodzieży do rozpoczęcia niezwykłego spektaklu – „Syberia – nie wiadomo, co będzie”. Bardzo wiernie pokazano w nim czasy prawdziwej Syberii, które przeplatały się z dzisiejszym życiem młodych ludzi, ich problemami, poszukiwaniami wartości i sensu życia. Autorem scenariusza tego poruszającego spektaklu jest ks. M. Wyrwa. Głównym reżyserem i pomysłodawcą inscenizacji była nieobecna na uroczystości pani Małgorzata Dawidowicz, która jest także wychowawczynią klasy III gimnazjum, a nad najmłodszymi aktorami czuwała pani Grażyna Anuszkiewicz.
   Wzruszenie i łzy oglądających, dla aktorów – amatorów, były niezwykłą zapłatą. Mogli być z siebie dumni. Udało im się w ciągu godziny lekcyjnej pokazać istotę walki o honor, dumę i odróżnienie dobra od zła. W postacie historyczne i współczesne wcielili się uczniowie klasy III gimnazjum – Ewa, Weronika, Dorota, Paulina, Oliwia, Patrycja, Kamil, Michał, Rafał, Grześ, Daniel, Konrad. Wspaniałym dziadkiem Leszkiem był Boguś z klasy II gimnazjum. Dzieciakami – aniołkami byli uczniowie z klasy III szkoły podstawowej – Dominika, Julka, Patrycja, Wiktoria, Oliwia, Kasia, Ola, Jula, Piotruś. Wokalne umiejętności niezwykle trudnymi utworami wspaniale pokazali uczniowie klasy VI – Ewelina i Maciek. Muzyką oprawiał całe przedstawienie Maciek z klasy III gimnazjum.
   Po wzruszającym przedstawieniu, w dalszej części uroczystości zabrał głos pan Jerzy Sienkiewicz, prezes Związku Sybiraków z Augustowa. Dokonał także dekoracji odznakami „Za zasługi dla Związku Sybiraków”. Złote odznaki otrzymali: Wójt Gminy Sztabin – Tadeusz Drągiewicz i Dyrektor Zespołu Szkół Samorządowych w Krasnymborze – Barbara Kotarska. Srebrne odznaki „Za zasługi dla Związku Sybiraków” otrzymały: Małgorzata Dawidowicz i Alicja Augustynowicz – nauczycielki Zespołu Szkół Samorządowych w Krasnymborze.
   Po wpisach do Kroniki Szkoły i podziękowaniach wszyscy goście spotkali się na uroczystym obiedzie w stołówce szkolnej. Dzień pełen różnorakich wrażeń dobiegł końca. Mam tylko nadzieję, że przyjaciołom naszej szkoły dostarczyliśmy wielu różnych emocji i wrażeń, które wzbudzą w nich wiele refleksji

Naszym obowiązkiem jest – pamięć .

Opracowała:
Alicja Augustynowicz
22 czerwca 2016 roku.
 

fot. Emilia Świątkowska



   Dnia 17.06.2016 r. w Szkole Podstawowej im. Sybiraków w Krasnymborze odbył się konkurs piosenki dziecięcej kl. I-III. Wzięło w nim udział 13 uczestników.
Komisja w składzie: Wolska Halina, Milewska Małgorzata, Anuszkiewicz Grażyna, Kuleszewicz Lilia, Świątkowska Emilia, Kraszewska Bożena wyróżniła następujące osoby:
- I miejsca:
Jurguć Wiktoria - kl. III
Kulmacz Wiktoria- kl. III
Skok Julia – kl. III
- II miejsca: Sawicka Katarzyna – kl. III
Drapczuk Dominik – kl. I
Kaczyńska Maja – kl. II
-III miejsca: Daniszewska Dominika – kl. III
Sztukowska Oliwia – kl. II

Uczniowie ci otrzymali nagrody rzeczowe. Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali nagrody pocieszenia.

Oprac. Halina Wolska


Jedna pomoc

Dnia 14 czerwca 2016r. uczennice klasy I Gimnazjum im.Sybiraków w Krasnymborze reprezentowały szkołę podczas Ogólnopolskiej Prezentacji Projektów Młodzieżowych w Zamku Królewskim w Warszawie. Dziewczyny (Marta Barszczewska, Klaudia Gramacka, Agata Szymkuć i Aleksandra Wojewnik) przed organizatorami i koordynatorami OPPM przedstawiły projekt pt.: ,,Jedna pomoc lepsza niż sto rad’’. Jest to bajka o Grzesiu naszym absolwencie oparta na faktach autentycznych.
Było to wydarzenie pełne wspaniałych i ciepłych wrażeń, miła przyjazna atmosfera, integracja młodzieży i szkół z całej Polski, wymiana doświadczeń i pomysłów. Otrzymaliśmy podziękowania i indywidualne gratulacje (za pomysł i wykonanie projektu) od:
1) Pani Dyrektor Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności-dr Katarzyny Maniszewkiej
(na zdjęciu). Pani Kasia zaproponowała też umieszczenie prezentacji na stronie you tube i wykonanie wystawy projektu bajki w naszej szkole.




2) Od pani koordynator programu ,,Młodzi Przedsiębiorczy’’- pani Magdaleny Świderskiej
(na zdjęciu), która była zachwycona naszą prezentacją bajki. Pani Magdalena poprosiła również o wysłanie prezentacji na emaila i zaprosiła do dalszej współpracy.



Zdjęcia upamiętniające udział naszej szkoły w Ogólnopolskiej Prezentacji Projektów
Młodzieżowych w zamku Królewskim w Warszawie to :


DZIĘKUJEMY BARDZO
ORGANIZATOROM I KOORDYNATOROM OGÓLNOPOLSKIEJ PREZENTACJI PROJEKTÓW MŁODZIEŻOWYCH ZA ZAPROSZENIE I WSPANIAŁE PRZEDSIĘWZIĘCIE.


Zdjęcia i sprawozdanie opracowała Kuleszewicz Lilia

Dokładna treść bajki i więcej informacji na temat projektu znajduje się na stronie naszej szkoły:

 

 

 

 

 

 


Osobliwości Biebrzańskiego Parku Narodowegoo

   8 czerwca 2016 roku uczniowie Gimnazjum imienia Sybiraków w Krasnymborze, wraz z opiekunkami: panią Lilią Kuleszewicz, panią Joanną Maciejewską i panią Emilią Świątkowską, wyjechali na wycieczkę połączoną z warsztatami terenowymi do Terenowego Ośrodka Edukacji „Grzędy”.
   Jest to sieć szlaków turystycznych, ścieżek edukacyjnych w Obwodzie Ochronnym Grzędy, położonym w basenie środkowym doliny Biebrzy. Uroczysko Grzędy to obszar który cechuje wielka różnorodność siedlisk od rozległych torfowisk, poprzez bory bagienne, lasy mieszane po ciągnące się pasmami wydmy. Występuje tu wiele rzadkich gatunków roślin i zwierząt.
Uczniowie zwiedzanie terenu rozpoczęli od obejrzenia pomnika oraz krzyża upamiętniającego powstańców listopadowych z 1863 roku z partii Wawra, którzy polegli na Grzędach za wolność ojczyzny w akcji „Burza”. Wielu ciekawych informacji o otaczającym terenie udzielali uczniom pracownicy Biebrzańskiego parku Narodowego.
   Uczniowie mogli zobaczyć jak wygląda łoś i dzik, ponieważ odwiedzili Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt. Zauważyli, że zwierzęta mają zapewnione warunki zbliżone do naturalnych, duże wybiegi z roślinnością, stały dostęp do wody, odpowiednio zbilansowaną dietę oraz stałą opiekę weterynaryjną.
   Następnie wszyscy skierowali swoje kroki na ścieżkę przyrodniczą zwaną „Czerwone Bagno”. Trasa rozpoczynała się od szlaku czerwonego prowadzącego z leśniczówki Grzędy przy uschniętej sośnie z kapliczką. Miejsce to zwane jest uroczyskiem „Święta Sosna”. Dalej poprowadzona jest kładką ze względu na znaczne uwodnienie podłoża. Niestety nie można było tego zobaczyć z powodu suszy. Przemierzając kładkę, uczniowie otrzymali karty pracy, na podstawie których poznawali rośliny torfowiska wysokiego: bagno zwyczajne, żurawinę błotną, borówkę bagienną i rzadką modrzewnicę zwyczajną. Wszyscy dotarli do boru bagiennego, w którym szumią ponad 200-letnie sosny otoczone wałem grądzików mineralnych. Po dotarciu do tego miejsca teren zmieniał się w torfowiska niskie będące częścią Czerwonego Bagna, obszaru ochrony ścisłej.
   Kolejnym punktem na trasie szlaku czerwonego były wydmy zwane Nowy Świat. Podążając tą trasą wszyscy zauważyli, że krajobraz się zmienia. Te wydmy powstałe jeszcze przed II wojną światową, były zamieszkiwane przez ludzi. Obecnie po domostwach nie ma śladu, ale krzaki bzów i lip są pozostałością osady. Ścieżka biegnie drogą u podnóża jednej z największych wydm do platformy widokowej, z której można było podziwiać panoramę otwartych turzycowisk aż do przeciwległego wysokiego brzegu doliny, po której spacerowały łosie. Ścieżka kończyła się przy wieży widokowej na Wilczej Górze, gdzie za pomocą lornetek można było podziwiać otaczający krajobraz. Wracając wszyscy zwracali uwagę na ciepłolubne rośliny i zwierzęta. Uczniowie podczas wędrówki znaleźli wylinki zaskrońca oraz żmiji.
   Wspaniała wędrówka zakończyła się ogniskiem i pieczeniem kiełbasek. Potem wszyscy pełni wrażeń wrócili do szkoły.

Oprac. Emilia Świątkowska
 

fot: Emilia Świątkowska


Wioska Darów Lasu w Kopcu

   Uczniowie klasy I, II i III Szkoły Podstawowej imienia Sybiraków w Krasnymborze wraz z wychowawczyniami dnia 1.06.2016 roku zwiedzili Wioskę Darów Lasu w Kopcu.
    Odkrywali ciekawe miejsca na jej terenie np. mrowisko, pajęczą sieć, budowlę wodną itp. Dowiedzieli się o życiu mrówek i pszczół. Spotkali również postacie z bajek Marii Konopnickiej jak: Jagodowego Króla i Panny Borówczani z bajki „Na jagody”.
    Dzieci mogły też upiec kiełbaski na ognisku. Na koniec kupiły pamiątki i pełni wrażeń wróciły do szkoły. Tak oto spędziły swój Dzień Dziecka.

Oprac. Halina Wolska
 


Wycieczka do Trójmiasta

    W dniach 23-25 maja uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej i I-II gimnazjum Zespołu Szkół Samorządowych w Krasnymborze, brali udział w wycieczce do Trójmiasta. W bardzo bogatej ofercie programowej wycieczki, punktem pierwszym i jednym z ważniejszych było zwiedzanie Szymbarka.
Szymbark, jest to wieś położona w woj. pomorskim na terenie Kaszub. Miejscowość ta znajduje się w jednym z najładniejszych turystycznie miejsc w Szwajcarii Kaszubskiej, w sercu Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, ale dla nas stała się ważną z zupełnie innego powodu.
To tu doświadczyliśmy historii tragicznych losów polskich zesłańców na Sybir. Syberia była krainą zsyłek i katorgi Polaków.
   Dom Sybiraka, czyli drewniany dom przywieziony spod Irkucka i na nowo złożony w Szymbarku, to niezwykle sugestywny obraz życia polskich zesłańców na Syberię. Przypomina on nam nieustannie, że na bezkresnej Syberii żyją ciągle nasi Rodacy.
Dom-Sybirak tak wita gości: „Rodacy, którzy tu przybyliście! Oto dom, którego poza Szymbarkiem nie znajdziecie ani w Polsce, ani w najodleglejszym zakątku Europy. Gdybyście chcieli zobaczyć podobny dom, musielibyście przejechać 8 tysięcy kilometrów w okolice Irkucka na Syberii. Ten dom został zbudowany przez Polaków, zesłańców syberyjskich”…
   Nieopodal, na zrekonstruowanej rampie kolejowej,na nieznanej, stacji stoi pociąg donikąd. Na lokomotywie zachowała się wielka czerwona gwiazda, jeden z symboli Związku Radzieckiego. "Podróż" takim transportem trwała nawet 3 miesiące. W jednym bydlęcym wagonie tłoczyło się minimum 50 osób.
   Tragicznych losów Sybiraków nie przysłonił ani „krzywy dom do góry nogami”, ani najdłuższe deski z Księgi rekordów Guinnessa. Dla nas Szymbark kojarzyć się już będzie z Centrum Światowych zjazdów Sybiraków, które od 2002 roku odbywają się właśnie w Szymbarku.

Oprac. Alicja Augustynowicz

 

fot. Alicja Augustynowicz

 


 

Wśród książek i eksponatów

    5 maja 2016 r. odbyła się wycieczka do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Augustowie i Muzeum Ziemi Augustowskiej zorganizowana przez Bibliotekę Szkolną w Krasnymborze. Udział w niej wzięli uczniowie klasy IV i V Szkoły Podstawowej w Krasnymborze. Opiekunkami uczniów były: pani Alicja Augustynowicz i pani Emilia Świątkowska.
  Celem wycieczki było kształtowanie i rozwijanie zainteresowań czytelniczych, zapoznanie się z pracą bibliotekarza miejskiego. Uczniowie poznali też historię terenów, z których pochodzą. Kształtowali uczucia patriotyczne. Starali się zrozumieć pojęcia związane z eksponatami muzealnymi. Poznali także pracę kustosza muzeum.
   Byli uczestnikami dwóch lekcje bibliotecznych oraz dwóch lekcji muzealnych. Podczas lekcji bibliotecznych uczniowie wysłuchali fragmentu książki Renaty Piątkowskiej pod tytułem „Szczęście śpi na lewym boku” przeczytanego przez panią bibliotekarkę, Małgorzatę Malinowską, opowiadającego o przygodach kotów. Następnie wykonywali ćwiczenia związane z tym tekstem. Kolejna lekcja dotyczyła sposobów wyszukiwania informacji w bibliotece. Było ich wiele: od wyszukiwania w katalogach, na półkach bibliotecznych, w książkach popularnonaukowych, po przyswojenie informacji odnalezionych w Internecie. Podczas tych poszukiwań uczniowie poznawali słownictwo związane z wyszukiwaniem informacji, na przykład skorowidz, dowiedzieli się, co oznaczają skróty umieszczone na regałach bibliotecznych. Potrafili wymienić trzy życzenia skierowane do książki. Poznali datę, jaką jest 23 kwietnia i dowiedzieli się, że wtedy obchodzimy Światowy Dzień Książki. Podjęli próbę wykonania projektu plakatu z okazji tego święta.
   Lekcje muzealne także wywołały wiele emocji. Można było podziwiać podczas nich wystawę etnograficzną poświęconą kulturze ludowej Puszczy Augustowskiej. Uczniowie poznali wiele nowych nazw eksponatów, na przykład: dziadek, szlaban, siemię lniane, a także historię wielu spośród tych przedmiotów. Dowiedzieli się, że niektóre z nich pochodzą z ich stron. Można je podzielić na związane z takim rzemiosłem jak: tkactwo, garncarstwo, plecionkarstwo, rybołówstwo, rolnictwo. Uczniowie żywo dyskutowali na ich temat. Jednocześnie z dużym zainteresowaniem słuchali słów pani kustosz Anny Guzewicz.
   Wizyta w bibliotece i muzeum bardzo im się podobała. Dzieci pełne wrażeń wróciły do szkoły.

Oprac. Emilia Świątkowska

fot. Emilia Świątkowska
 


„Wiwat Maj, Trzeci Maj!”

   29 kwietnia 2016 roku w naszej szkole świętowaliśmy 225 Rocznicę Obchodów Konstytucji Trzeciego Maja. Z tej okazji odbył się uroczysty apel.
   Akademię uświetnił swoim przybyciem poczet sztandarowy. Nie obyło się bez odśpiewania przez wszystkich zgromadzonych Hymnu Państwowego oraz Pieśni Szkoły.
   Na część główną uroczystości składała się recytacja uczniów klasy V szkoły podstawowej przygotowanych przez panią Alicję Augustynowicz przeplatana pięknym śpiewem w wykonaniu uczniów klasy VI szkoły podstawowej przygotowanych przez panią Danutę Wojewnik. Uczniowie występowali na tle dekoracji wykonanej przez panią Emilię Świątkowską przy współpracy uczniów klasy I i III gimnazjum.
  Piątoklasiści podczas apelu opowiedzieli w skrócie o tym, w jakich okolicznościach historycznych doszło do uchwalenia przez Sejm Wielki Konstytucji Trzeciego Maja. Widowni bardzo podobał się pomysł z pokazywaniem na mapie granic państw zaborców oraz podziału Polski, będący uzupełnieniem opowieści uczniów.
   Występ urozmaiciła także recytacja poezji oraz odśpiewanie pieśni okolicznościowych takich jak: „Jak długo w sercach naszych”, „Witaj, majowa jutrzenko!”. Na szczególną uwagę zasługuje przepiękne wykonanie piosenki pod tytułem „Żeby Polska była Polską” przez ucznia klasy VI szkoły podstawowej.
   Na koniec głos zabrała pani dyrektor Barbara Kotarska, która podziękowała organizatorkom za trud włożony w przygotowanie do apelu, a uczniom za piękny występ.

Oprac. Emilia Świątkowska

 

fot. Rafał Klim 


Moja mała Ojczyzna

   W klasach I-III Szkoły Podstawowej w Krasnymborze odbył się konkurs plastyczny pod tytułem „Moja Mała Ojczyzna”.
   Dnia 25.04.2016 roku komisja w składzie: panie - Emilia Świątkowska, Danuta Wojewnik, Urszula Pastwiska, Grażyna Anuszkiewicz, Małgorzata Milewska, Halina Wolska, wyróżniła prace następujących osób:
   Pierwsze miejsce zajęły: Ola Daniszewska z kl. I, Maja Kaczyńska z klasy II i Patrycja Szyper z klasy III. Drugie miejsce zajęły Wiktoria Kulmacz z klasy I, Katarzyna Sawicka z klasy III i Dominika Daniszewska z klasy III. Trzecie miejsce zajęły: Gabrysia Adaszkiewicz z klasy I, Wiktoria Kotarska z klasy II, Oliwia Skok z klasy III i Wiktoria Jurguć z klasy III.
   Wszystkie wyróżnione osoby otrzymały nagrody rzeczowe.

Wychowawczynie klas I-III
 

fot. Emilia Świątkowska

 


 

Klasa VI Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Krasnymborze.
Wychowawca: Danuta Wojewnik

 


Razem możemy więcej”

   10 kwietnia 2016 roku o godzinie 15.00 w Zespole Szkół Samorządowych w Krasnymborze odbyło się spotkanie, którego głównym celem było wsparcie finansowe Grzegorza Mariusza, który uległ wypadkowi i potrzebuje pieniędzy na protezę nogi i rehabilitację. Grzegorz jest absolwentem naszej szkoły, dlatego czuliśmy się zobowiązani do tego, żeby mu pomóc. Podczas spotkania zebraliśmy 940zł.
    Akcje charytatywne uczą nas dostrzegać osoby żyjące wśród nas, mające tylko trochę inne potrzeby niż my i niewielkie możliwości, aby je zrealizować. "Praca" dla nich uczy nas pokory wobec życia i poczucia spełnionego obowiązku. Podjęte działania wzbudzają poczucie własnej wartości, uwrażliwiają na potrzeby innych (słabszych, mniej sprawnych...), integrują środowisko, uczą empatii, większej wrażliwości, a przede wszystkim tego, że „Razem możemy zdziałać więcej!”


„Nie płacz w liście
nie pisz że los ciebie kopnął
nie ma sytuacji na ziemi bez wyjścia
kiedy Bóg drzwi zamyka --- to otwiera okno
odetchnij popatrz
spadają z obłoków
małe wielkie nieszczęścia potrzebne do szczęścia
a od zwykłych rzeczy naucz się spokoju
i zapomnij, że jesteś gdy mówisz że kochasz”

 

ks. Jan Twardowski

    Przewodnim tematem naszego wieczorku poetyckiego była twórczość ks. Jana Twardowskiego. Jego wspaniałe wiersze, mimo upływu czasu, nie straciły nic ze swojej aktualności i nadal niosą nam uniwersalne wartości związane z przemijaniem, miłością i nadzieją. Całość wieczornicy dopełniły występy zespołu KAPRYS .Wiersze i piosenki wykonane przez uczniów naszej szkoły wprowadziły nas we wspaniały klimat, odpowiedni do rozmyślań i refleksji. Mamy nadzieję, że ten wieczór wyciszył nasze zmagania z codziennym pośpiechem i zbliżył nas nieco do cieplejszych relacji z drugim człowiekiem.
   Spotkanie prowadziła p. Lilia Kulaszewicz i Jacenty Jerzy Chmiel, który na zakończenie spotkania zaśpiewał piosenkę pt. „Tatrzańskie wiersze”.
 

Oprac. Małgorzata Dawidowicz
 


Dwujęzyczne „Czytanie na drugie śniadanie” baśni pt. „Trzy świnki”

Kiedy czytasz pokazujesz dziecku, jak wygląda twój system
wartości. Pokazujesz, że to coś ważniejszego od telewizji
i centrum handlowego. Czytasz i wlewasz dziecku słowa.
One tworzą gigantyczny rezerwuar- zasób terminów, które
dziecko magazynuje i będzie potrafiło przywołać
w odpowiednim momencie
Jim Trelease

   Kwiecień 2016 zaczęliśmy od dwujęzycznego „Czytania przy śniadaniu”. W klasie IV Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Krasnymborze odbyło się spotkanie z książką.
   Pani Lilia Kulaszewicz przeczytała baśń pod tytułem „Three littre pigs” w języku angielskim, a gość spotkania, pani Sylwia Łazarska, (Gminna Biblioteka Publiczna - Filia w Jastrzębiej Drugiej) w języku polskim. Pani Emilia Świątkowska uatrakcyjniła czytanie pięknymi ilustracjami multimedialnymi przedstawiającymi sceny występujące w książce.
   Uczniowie z zadowoleniem i zachwytem wysłuchali i obejrzeli baśń. Wyrazili tez chęć takich spotkań z książką.
   Słuchając, uczniowie mieli za zadanie odpowiedzieć na pytania do tekstu.
   Celem dwujęzycznego „Czytania przy śniadaniu” było motywowanie i zachęcanie uczniów do samodzielnego studiowania literatury w języku polskim i angielskim oraz częstszego odwiedzania biblioteki.

Oprac. Emilia Świątkowska i Lilia Kuleszewicz

fot. Emilia Świątkowska
 


Misterium Zmartwychwstania Pańskiego

   23 marca 2016 roku w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Świąt Wielkanocnych. Organizatorkami uroczystości były panie: Małgorzata Dawidowicz i pani Lilia Kuleszewicz. Przy apelu pomagali także: pani Urszula Pastewska i pan Wiesław Kotarski. Aktorami na scenie byli uczniowie klasy VI Szkoły Podstawowej i III Gimnazjum.
Na uwagę zasługiwała piękna dekoracja namalowana przez księdza Wiesława Domitrza oraz stroje wykonane przez panią Urszulę Pastewską.
   Inscenizacja nosiła tytuł „Historia o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim” w adaptacji utworu Mikołaja z Wilkowiecka.
   Aktorzy w pięknych strojach z licznymi rekwizytami popisali się talentami recytatorskimi oraz muzycznymi, gdyż obok ról mówionych śpiewali okolicznościowe pieśni kościelne, na przykład „Zwycięzca śmierci”, „Chrystus Zmartwychwstan jest” oraz piosenkę zespołu Arka Noego: „Zabierz mnie” .
   Przedstawienie zmusiło widzów do refleksji, powagi, szczególnej zadumy, która w rezultacie przynosiła radość i nadzieję. Te uczucia towarzyszą nam także w przeżywaniu Święta Paschy, czyli Wielkanocy.
   Następnie organizatorki złożyły wszystkim życzenia z okazji zbliżających się Świąt. Życzyły między innymi tego, by Pan był z wszystkimi obecnymi podczas uroczystości i obdarzył ich potrzebnymi łaskami, radością, przyniósł pokój w ich domy.
   Na koniec głos zabrała pani dyrektor Barbara Kotarska, która również złożyła życzenia spokojnych, błogosławionych Świąt Wielkanocnych pełnych wiary, nadziei i miłości.

Oprac. Emilia Świątkowska

fot. Beata Miklaszewicz
 


Pierwszy Dzień Wiosny


21 marca 2016 roku obchodziliśmy w naszej szkole Pierwszy Dzień Wiosny. Z tej okazji organizatorzy, czyli pani Joanna Maciejewska i pan Jacenty Jerzy Chmiel przygotowali wiele atrakcji.
Na początek uczniowie klasy II Gimnazjum przedstawili projekt pod tytułem „Co kraj to obyczaj”. Opowiedzieli oni o potrawach spożywanych w Rosji, Białorusi i Francji. Potem przeprowadzili quiz z wiadomości przedstawionych w prezentacji multimedialnej na ten temat. Na koniec częstowali własnoręcznie przygotowanymi daniami z wymienionych przez siebie krajów.
Kolejnym punktem programu był przegląd plakatów wykonanych przez przedszkolaków i uczniów klas I-III na temat wiosny.
Następnie nadszedł czas na konkurs „Jaka to melodia?”. Uczniowie odgadywali tytuły i wykonawców usłyszanych piosenek. Ten, komu się udało, otrzymywał słodki podarunek.
Poezję wiosenną recytowali uczniowie klasy III Szkoły Podstawowej.
Potem nadszedł czas na quiz o wiośnie i kalambury. Kalambury polegały na pokazywaniu bez użycia głosu przysłów o wiośnie. Nie obyło się bez śmiechu. Wszyscy wspaniale się bawili.
Jednak gwoździem programu był konkurs na najlepszą panią wiosnę. Do konkursu stanęli chłopcy przebrani za tę porę roku.
Na koniec głos zabrała pani dyrektor Barbara Kotarska, która podziękowała wszystkim występującym oraz organizatorom imprezy.
Tego dnia nie obyło się także bez spalenia i topienia Marzanny. Dokonały tego przedszkolaki oraz uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej.

Oprac. Emilia Świątkowska
 

fot. Adrian Wojewnik kl.VI


„Zima w poezji”

   Dnia 1.03.2016 roku wśród uczniów klas I-III Szkoły Podstawowej odbył się konkurs recytatorski „Zima w poezji”.

Po wstępnych eliminacjach klasowych do konkursu przystąpiło 15 uczniów, po 5-ciu z każdej klasy.

Komisja ustaliła, trzy miejsca pierwsze

Wiktoria Kulmacz – kl. I
Oliwia Sztukowska kl. II
Dominika Daniszewska – kl. III

Trzy miejsca drugie:

Patrycja Szyper – kl. III
Wiktoria Jurguć - kl. III
Wiktoria Kotarska – kl. II

Dwa miejsca trzecie:

Hubert Skok – kl. I
Kamil Węgliki – kl. III

Wyróżnieni uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody książkowe. Pozostali uczestnicy otrzymali nagrody pocieszenia.
Na koniec wszyscy uczestnicy stanęli do wspólnego zdjęcia.

Oprac. Halina Wolska


WARTO BYĆ DOBRYM

"Człowiek jest wielki nie przez to, co ma, nie przez to, kim jest,
lecz przez to, czym dzieli się z innymi."

Jan Paweł II

    Uczniowie klasy I Gimnazjum im. Sybiraków w Krasnymborze brali udział się w Ogólnopolskiej Akcji „Szlachetna Paczka”. Zebrane artykuły spożywcze, zostały przekazane rodzinie ucznia naszej szkoły. Ofiarowane dary sprawiły wielką radość obdarowanej rodzinie, która nie kryła wzruszenia i serdecznie podziękowała młodzieży za dar serca. Każdy z nas może sprawić drugiemu człowiekowi radość i spowodować uśmiech na jego twarzy drobnostką, miłym słowem lub gestem. Jesteśmy szczęśliwi, że mogliśmy włączyć się w dzieło niesienia radości bliźniemu. Postanowiliśmy także, że ,,Szlachetna Paczka’’ wejdzie do naszej klasowej tradycji i każdego roku postaramy się pomagać innym – mówią uczniowie.

Kuleszewicz Lilia




,, AKCJA CHARYTATYWNO-EKOLOGICZNA’’
 

‘’ Bądź jak światło,
które wędruje przez noc
i po drodze zapala
zagasłe gwiazdy.’’

Phil Bosmans


  
Uczniowie Zespołu Szkół Samorządowych w Krasnymborze aktywnie włączyli się w Akcję Charytatywno-Ekologiczną ,,Zbiórkę plastikowych nakrętek’’. W naszej szkole organizowana jest pod hasłem: ,,Nakręć siebie i innych, dając radość i nadzieję chorym dzieciom’’. Akcja polega na zbieraniu nakrętek po napojach czy detergentach, które to są przekazywane potrzebującym osobom – rodzinie ucznia naszej szkoły. Celem akcji jest pomoc chorym dzieciom. Zbieranie plastikowych nakrętek to prosty sposób, aby komuś pomóc. Każda plastikowa nakrętka jest cenna! – mówi młodzież. Nie wyrzucaj więcej nakrętek z innymi odpadami do śmieci, wyznacz miejsce i zacznij je zbierać.
    Działania wspierające akcję rozpoczęliśmy wykonaniem plakatów i pudełek na nakrętki. Cele przedsięwzięcia: - Uwrażliwienie i zaangażowanie uczniów w dzieło niesienia pomocy i radości drugiemu człowiekowi, okazywania wzajemnej życzliwości, mobilizacja do pracy na rzecz potrzebujących, - Kształtowanie postaw chrześcijańskich i norm etycznych, przejawiających się troską o bliźniego oraz chęcią udzielenia im pomocy, - Znajdowanie zadowolenia i satysfakcji z udzielonej bezinteresownej pomocy, która powoduje uśmiech na twarzy, - Promocja wychowania ekologicznego – odzyskiwanie surowców wtórnych, nauka segregacji.
   DZIĘKUJEMY BARDZO PLACÓWCE STRAŻY GRANICZNEJ W LIPSKU, SKLEPOWI ,,AGNES’’ I APTECE CENTRUM DELIKATESY W LIPSKU ZA WŁĄCZENIE SIĘ DO NASZEJ SZKOLNEJ AKCJI ,,Nakręć siebie i innych, dając radość i nadzieję chorym dzieciom’’. Wspólnie możemy więcej.

Razem budujmy zamki z plastikowych nakrętek!

Oprac. Kuleszewicz Lilia

Tak zaczynaliśmy:



Tyle już nazbieraliśmy:



Przyjemne z pożytecznym

I będziemy zbierać dalej… Warto być dobry i pomóc bliźniemu. To nasza misja - mówi młodzież.

 


Miłość bliźniego


,,Dla Ciebie cały słońca blask, dla Ciebie niebo pełne gwiazd, dla Ciebie uśmiech, piękne sny, bo dla mnie szczęściem jesteś Ty!”


Jak co roku w naszej szkole miała miejsce poczta walentynkowa. Można było przekazać Walentynkowe serdeczności- szkolny listonosz nie narzekał na brak pracy. Odbyły się też konkursy:
1. Walentynka i Walenty 2016 – konkurs polegał na otrzymaniu największej liczby walentynek, która jest miarą sympatii
2. Konkurs- ,,Najciekawsza Walentynka 2016”. Wszystkie klasy biorące udział wykonały piękne, staranne, pomysłowe, oryginalne walentynki i otrzymały nagrody. Kartki Walentynkowe można obejrzeć na wystawie w szkole.
3. Tajemnicza Walentynka i tajemniczy Walenty. Uczniowie mieli za zadanie znaleźć swoją drugą połowę serca wcześniej wylosowaną.

Cel: - kultywowanie tradycji walentynkowej – zachęcanie dzieci do okazywania szacunku, tolerancji, miłości innym osobom- rodzicom, nauczycielom, kolegom
- nawiązywanie kontaktów interpersonalnych w czasie wspólnych zabaw
- integracja dzieci i młodzieży
- czerpanie radości ze wspólnej zabawy.

Organizatorzy
I Gimnazjum
ZSS w Krasnymborze

fot. Karol Ostaszewski kl. IG


 

Święto Babci i Dziadka

  
W tym roku Święto Babci i Dziadka w naszej szkole obchodziliśmy 12 lutego.
   Jak co roku Babcie i Dziadkowie licznie zaszczycili nas swoją obecnością.
   Uroczystość rozpoczęła się powitaniem i życzeniami Pani Dyrektor Barbary Kotarskiej, a po niej uczennica klasy III Dominika Daniszewska w imieniu wnucząt z naszej szkoły składała najserdeczniejsze życzenia.
   Potem odbyła się część artystyczna, którą rozpoczął występ zespołu „Tupot Małych Stóp”.
Wiersze, piosenki, przedstawienia prezentowały kolejno 6-latki pod kierownictwem pani Urszuli Pastewskiej, 5-latki – pani Katarzyny Diany Radziewicz, klasa I – pani Małgorzaty Milewskiej klasa II – pani Haliny Wolskiej i klasa III – pani Grażyny Anuszkiewicz.
   Uczniowie klasy I Gimnazjum przedstawili kabaret pod tytułem: „Poczta”. Dostarczyli nam dużo śmiechu.
   Po zakończeniu części artystycznej, goście udali się na poczęstunek.
Na uroczystość przybyła też pani fotograf, która robiła zdjęcia dla chętnych Babć.

Oprac. Małgorzata Milewska
 

fot Emilia Świątkowska


 Karnawałowy Bal Przebierańców


   
Kiedy za oknem zimno, u nas jest wesoło i gorąco.
   Dnia 09.02.2016 r. dzieci z Zespołu Szkół Samorządowych w Krasnymborze ( czyli przedszkolaki, dzieci z klas I – III oraz z klas IV – VI) ochoczo przebrały się za różne postacie i wzięły udział w Balu Przebierańców. Całą imprezę prowadziła animatorka z Augustowa Pani Justyna Grzybowska. Wszyscy ciekawie poprzebierani tańczyli podczas zabaw organizowanych przez p. Justynę.
   Tego dnia na salę gimnastyczną przybyło wiele urodziwych „pań”, księżniczki, wróżki, kowboje, kolorowe zwierzęta, przedstawiciele różnych zawodów oraz wiele innych ciekawych postaci. Prowadząca zorganizowała różne zabawy i pląsy. Było dużo śmiechu i radości.
   Na koniec zostali wybrani Miss – Magda Ostapowicz „ Babuleńka” i Mister Balu – Arek Ostaszewski „Asterix”. Wszystkie dzieci bawiły się znakomicie. Wybory Miss i Mistera były jednogłośne. Stroje wybrańców były charakterystyczne i pasowały do swoich właścicieli. Wyróżnione dzieci otrzymały szarfy oraz „berła” w postaci lizaków. Po za tym wszyscy uczestnicy balu otrzymali słodkie upominki.

Opracowała: Katarzyna Diana Radziewicz
 

fot. Katarzyna Diana Radziewicz


CHOINKA SZKOLNA 2016

  
23 stycznia 2016 roku, w sobotę, obchodziliśmy największą uroczystość w roku, czyli CHOINKĘ SZKOLNĄ.
   Za organizację imprezy odpowiadał Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem, panem Jacentym Jerzym Chmielem.
    Na początek organizatorzy powitali wszystkich przybyłych gości, czyli panią dyrektor, Radę Pedagogiczną, rodziców oraz całą społeczność uczniowską.
   Jako pierwszy wystąpił zespół „Super Stars”, który zatańczył do piosenki „Dale Fuego”, wprowadzając wszystkich w karnawałowy nastrój. Jego opiekunem jest pani Danuta Wojewnik.
Po nim sześciolatkowi, pod kierunkiem pani Urszuli Pastewskiej, zaprezentowali inscenizację pod tytułem „Zima”. Natomiast najmłodsi przedszkolacy, których wychowawczynią jest pani Katarzyna Diana Radziewicz, przedstawili inscenizację pełną wierszyków i piosenek o zimie, na przykład „Zimowa poleczka”, „Jadę, jadę w świat sankami”.
    Pierwszaki, pod kierunkiem pani Małgorzaty Milewskiej, przedstawiły widzom montaż słowno-muzyczny pod tytułem „Dary Nowego Roku”. Zaśpiewały „Wyliczankę zimową”, „Grającą choinkę” oraz „Przyjedź do nas, Mikołaju”. Na uwagę zasługiwały ich wspaniałe przebrania.
   Drugoklasiści, przygotowani przez panią Halinę Wolską, zaprezentowali przedstawienie pod tytułem „Szopka szkolna” oraz zaśpiewali piosenkę „Pozdrawiamy Ciebie, Święty Mikołaju” przy akompaniamencie na keyboardzie jednej z uczennic, Wiktorii Kotarskiej. Życzyli także wszystkim Szczęśliwego Nowego Roku.
   Po nich nadszedł czas na kolejny występ „Super Stars” w piosence „Cola song”.
Następnie widzowie przenieśli się do krainy bajek, ponieważ kolejne wystąpienie należało do klasy III, której wychowawczynią jest pani Grażyna Anuszkiewicz. Przedstawiła ona „Bajkę o Śpiącej Królewnie” oraz zaśpiewała piosenkę Sylwii Grzeszczak pod tytułem „Królewna” oraz zespołu Akcent „Przez twe oczy zielone”.
    Klasa IV, pod kierunkiem pani Bogusławy Anny Juchniewicz, zaprezentowała kabaret „Teleturniej dla matołów” oraz piosenkę „Biała dama, sroga zima”.
    W końcu przyszedł czas na najmłodszy zespół taneczny „Tupot Małych Stóp” , którego opiekunkami są pani Joanna Maciejewska i pani Katarzyna Diana Radziewicz”. Zatańczył on do piosenki „Gumi miś”
   Potem nadszedł czas na piosenkę zespołu „Piękni i Młodzi” w wykonaniu uczniów klasy I gimnazjum, których wychowawczynią jest pani Lilia Kulaszewicz, pod tytułem „Te nasze święta”.
Uczniowie klasy VI rozbawili widownię do łez prezentując skecz „Spotkanie z dzikiem”. Zaśpiewali także dwie piosenki „Kto wie” oraz „Magia świąt”.
   Następnie znów na scenie znaleźli się uczestnicy zespołu „Tupot Małych Stóp” i zatańczyli przy piosence „Taniec połamaniec”.
    Po nich uczniowie klasy IV zaśpiewali piosenkę pod tytułem „Choinka”.
Śmiech wpływa korzystnie na zdrowie, więc nigdy go nie jest za wiele. Wiedzą o tym uczniowie klasy I gimnazjum, którzy zaprezentowali skecz pod tytułem „Poczta”.
    Na koniec ponownie wystąpił zespół „Tupot Małych Stóp” tańczący do piosenki „Trawe suras”.
Wszystkie występy były godne zapamiętania. Każdy zasługiwał na pochwałę. Organizatorzy uroczystości spisali się wspaniale. Całości dopełniały wspaniałe stroje uczestników oraz dekoracja sali gimnastycznej. Oczywiście kolejnym punktem programu była dyskoteka oraz odwiedziny Świętego Mikołaja.

Oprac. Emilia Świątkowska
 

fot. Dawid Szyper i Marta Rogowska kl. II G


Zasady zachowania się podczas wycieczek na ulicy i w autobusie

  
Dnia 20.01.2016 roku uczniowie klas I-III szkoły podstawowej zapoznali swoich młodszych kolegów i koleżanki z przedszkola z zasadami zachowania się podczas wycieczek na ulicy i w autobusie.
   Wcześniej w klasach były przeprowadzone zajęcia, dotyczące bezpieczeństwa podczas wycieczek szkolnych.
   W zespołach uczniowie przygotowali scenki dramowe, plakaty oraz hasła dotyczące tego tematu.
Poznali zagrożenia, jakie niesie ze sobą nieodpowiednie zachowanie w miejscach publicznych.
Postanowili swoją wiedzę przekazać młodszym kolegom z przedszkola.

Wychowawcy klas I-III
 


Wigilia Szkolna

  
22 grudnia 2015 r. odbyła się w naszej szkole Wigilia Szkolna. Organizatorkami uroczystości były: wychowawczyni uczniów klasy IV, pani Bogusława Anna Juchniewicz oraz wychowawczyni uczniów klasy VI, pani Danuta Wojewnik.
    Piękne hasło będące dekoracją sali głosiło –„Bóg się rodzi”. Cała uroczystość utrzymana była w tym podniosłym nastroju. Piękną poezję okolicznościową recytowali uczniowie klasy IV i VI. Oprócz tego nie zabrakło najpiękniejszych polskich kolęd, na przykład „Cicha noc”, „Bóg się rodzi”, „Jezus malusieńki”, „Wśród nocnej ciszy”, „Przybieżeli do Betlejem”.
   Uczniowie klasy I zaśpiewali „Kolędę świetlistą”, drugoklasiści „Pachnące święta” a trzecioklasiści „Był pastuszek bosy”.
   Pani Dyrektor Barbara Kotarska podziękowała organizatorom za przygotowanie apelu. Zacytowała także słowa księdza Jana Twardowskiego:

„Dlaczego jest święto Bożego Narodzenia?
Dlaczego wpatrujemy się w gwiazdę na niebie?
Dlaczego śpiewamy kolędy?
Dlatego, żeby się nauczyć miłości do Pana Jezusa.
Dlatego, żeby podawać sobie ręce.
Dlatego, żeby uśmiechać się do siebie.
Dlatego, żeby sobie przebaczać.”


  Życzyła wesołych Świąt gościom, nauczycielom, pracownikom i uczniom naszej szkoły. Odczytała życzenia radości, refleksji, planów na Nowy Rok, tego, aby ogarniało nas uczucie miłości, szczęścia, siły do marzeń, skierowane do wszystkich przez Radę Rodziców.
   Ksiądz Proboszcz Maciej Maciejewski również dołączył się do życzeń. Zwrócił uwagę na to, abyśmy nie zapomnieli, że w czasie Świąt przychodzi do nas Syn Boży, który jest wielką radością. Podczas Bożego Narodzenia spotykamy się wspólnie po to, aby cieszyć się z tego, że Bóg jest w nas.

Oprac. Emilia Świątkowska
 

 fot. Karol Ostaszewski kl. IG


Mikołajkowy wyjazd przedszkolaków


  
Dnia 04.12.2015 r. przedszkolaki z Zespołu Szkół Samorządowych w Krasnymborze z okazji Mikołajek wyjechali do Bajkolandii – Centrum Rozrywki w Białymstoku. Dzieci korzystały z różnorodnych zabaw, prowadzonych przez animatorkę. Nie było czasu na nudę, gdyż każda chwila była wypełniona atrakcją. Jedną z rozrywek było malowanie twarzy maluszkom przez Panią. Po dwugodzinnej zabawie, przedszkolaki miały przerwę na ciepły posiłek. Dzieci zmęczone, ale zadowolone wróciły do domów.

Opracowała: Katarzyna Diana Radziewicz


 

Spotkanie z leśnikami

  
2.12.2015 r. w klasie III odbyło się spotkanie z ludźmi lasu. Przyszli na nie leśnicy z Nadleśnictwa Augustów, pani Joanna Harmuszkiewicz oraz państwo Marta i Karol Klim. Był również czworonożny gość – pies myśliwski „Bono”.
   Pani Harmuszkiewicz opowiadała dzieciom o wilkach, które można spotkać na tym terenie.
   Pan Klim opowiadał o pracy leśnika. Pokazywał slajdy o zwierzętach naszych lasów. Uczniowie po gałązkach i szyszkach rozpoznawali drzewa.
   Dowiedzieli się, w jaki sposób można obliczyć wiek drzewa. Przypomnieli zasady zachowania się w lesie.
  Na zakończenie spotkania uczniowie otrzymali pamiątki.

Oprac. Grażyna Anuszkiewicz
 


26.11.2015 r. - Dzień Pluszowego Misia w przedszkolu


Ciekawe zajęcia

19 i 20 listopada 2015r. uczniowie kl. III sp ,, podróżowali do przeszłości”. Dziewczynki przebrały się za księżniczki a chłopcy przygotowali miecz, tarcze i inne akcesoria rycerskie.
Pierwszego dnia uczniowie odbyli wirtualną wycieczkę po zamkach i najpiękniejszych pałacach w Polsce. Poznali rolę i przeznaczenie tych budowli. Następnie w zespołach 3osobowych tworzyli i prezentowali przed klasą opowiadania pt. ,,Moja przygoda na zamku”. Niektóre z nich były śmieszne a inne z elementami grozy. Przed projektowaniem własnych herbów, uczniowie przypomnieli zasady pisania zaproszenia. Samodzielnie układali zaproszenie na Turniej Rycerski.
Kolejny dzień był pod hasłem: Turniej Rycerski. Po wysłuchaniu opowiadania pt.,, Bój się” uczniowie określali, jakimi cechami powinien charakteryzować się rycerz. Wyszukiwali tradycje rycerskie i określali, kto mógł zostać rycerzem. Na kolejnej godzinie oglądali fragment filmu o Bractwie Rycerskim. Zafascynowani byli piękną zbroją oraz sztuką walki. Dziewczynkom podobała się jazda konno.
Sali gimnastycznej odbył się Turniej Rycerski. Polegał on na rzucaniu do tarczy, wyścigach na kocu , toczeniu piłki slalomem między pachołkami, zarzucaniu kółka na laski, przeciąganiu liny oraz walki na uśmiechy. Nie mogło też zabraknąć dworskiego tańca. Uczniowie śpiewali i tańczyli do piosenki ,,Na moście w Awinionie”. Odbył się również turniej matematyczny, podczas którego ,,księżniczki i rycerze” w zespołach 2osobowych rozwiązywali zadania o tematyce: przyjęcie na zamku, turniej rycerski, polowanie, uczta na zamku.
Po gimnastyce ciała i umysłu przyszedł czas na zbiorowe ułożenie Klasowego Kodeksu Rycerza

RYCERZ SZANUJE INNYCH.
RYCERZ STAJE W OBRONIE SŁABSZYCH.
RYCERZ ZAWSZE DOTRZYMUJE SŁOWA.
RYCERZ RZETELNIE WYPEŁNIA SWOJE
RYCERZ MÓWI PRAWDĘ.
RYCERZ JEST UCZCIWY.
RYCERZ JEST ODWAŻNY I WALECZNY.
RYCERZ PRZEGRYWA Z HONOREM I GODNOŚCIĄ.
RYCERZ UNIKA BÓJEK I KŁÓTNI.
RYCERZ JEST WZOREM DLA INNYCH.
RYCERZ JEST WIERNY SWOIM IDEAŁOM.
NA RYCERZU ZAWSZE MOŻNA POLEGAĆ.

Ostatnim punktem zajęć było pasowanie na klasowego rycerza. Oczywiście wszyscy chętnie złożyli przyrzeczenie, że sumiennie będą przestrzegać Klasowego Kodeksu Rycerza i na specjalnej planszy umocowali swoje herby.
Ja mam nadzieję, że zapisane przez uczniów hasła w Klasowym Kodeksie Rycerza nic nie straciły na swojej aktualności ich przestrzeganie ułatwi współpracę oraz umili atmosferę w klasie.

Oprac. Grażyna Anuszkiewicz

fot. Emilia Świątkowska


Andrzejki 2015/2016

fot. Emilia Świątkowska


97 Rocznica Odzyskania Niepodległości


  
W roku 2015 mija 97 Rocznica Odzyskania przez Polskę Niepodległości. 11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące I wojnę światową. Po ponad 120 latach Polska odzyskiwała niepodległość.
    Z tej okazji w naszej szkole 10 listopada 2015 roku odbył się uroczysty apel przygotowany przez panią Małgorzatę Dawidowicz i panią Grażynę Anuszkiewicz.
   Oprócz wspaniałego montażu słowno-muzycznego, w którym nie zabrakło pieśni patriotycznych np. Piechota, Hymnu Sybiraków oraz wierszy okolicznościowych i np. legendy o Sandomierzu, na uwagę zasługiwało podkreślenie za pomocą dramy symboliki historii Polski.
   Takim ważnym symbolem było rozdarcie przez zaborców Polski, której granice narysowane były na papierze. Oprócz tego Polska, w której rolę wcieliła się dziewczynka z młodszych klas została owinięta łańcuchem, który symbolizował niewolę i przesiadła się z tronu na kamień. Zrobiło to piorunujące wrażenie na widzach. Kolejnym, jakże obrazowym pokazem, było porwanie kartek z datami powstań, miało to na celu pokazanie ich upadku, daremnej walki. Ostatnim symbolem było zapalenie znicza, który był znakiem światełka nadziei.
   W III Rzeczypospolitej, Narodowe Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada jest najważniejszym świętem narodowym Polski. Dzień ten jest dniem wolnym od pracy. Rocznicowe uroczystości mają miejsce w wielu polskich miastach, jednak największe obchody z udziałem najwyższych władz państwowych odbywają się w Warszawie na placu Józefa Piłsudskiego, przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Oprac. Emilia Świątkowska
 

fot. Karol Ostaszewski kl. IG


Otrzęsiny 2015/2016

Koty - rozrabiaki Rozrabiaki zawsze chętne do psot
Wyciągnięcie kota z worka to nie zawsze kłopoty Kocie tańce – wywijańce
Kołysanka dla pani do spanka Pani kalambury im pokaże i odgadnąć je rozkaże
Szkoło, szkoło – czy cię znamy? Pędzi kot między krzesłami
Szkoda, że nie widać czy wszystko zjedzone Jeden ruch i nie ma ogonka
Ślubują, że będą godnie nosić miano gimnazjalistów Obiecują być wzorowymi uczniami

 


ŚLUBOWANIE UCZNIÓW KLASY I

  
22 października 2015 roku w Zespole Szkół Samorządowych w Krasnymborze przyjęto w poczet uczniów najmłodszych, czyli pierwszoklasistów. Na tę uroczystość przybyli rodzice oraz zaproszeni goście. O każdy szczegół tej uroczystości zadbała wychowawczyni klasy pierwszej, pani Małgorzata Milewska oraz wychowawczyni klasy szóstej, pani Danuta Wojewnik.
   Tradycją szkoły jest, że w tym dniu uczniowie klasy szóstej są opiekunami swoich najmłodszych kolegów. Po przecięciu szarfy przez uczniów klasy pierwszej, wprowadzili ich na salę.
Zanim pierwszoklasiści przystąpili do ślubowania, musieli się wykazać swoimi umiejętnościami. Zaprezentowali swój program artystyczny. Składały się na niego wiersze i piosenki. Kolejną próbą było odgadywanie zagadek. Ostatnia próba polegała na zjedzeniu z uśmiechem plasterka cytryny.    Wszystko wypadło pomyślnie.
   Po występach odbyło się coroczne ślubowanie.
Następnie pani dyrektor Barbara Kotarska ołówkiem pasowała najmłodszych na uczniów.
    Pierwszoklasiści otrzymali pamiątkowe dyplomy, a od starszych kolegów drobne upominki.
   Po części oficjalnej uczniowie klasy pierwszej wraz z rodzicami zaprosili nauczycieli i szóstoklasistów na poczęstunek.

Oprac. Małgorzata Milewska
 

fot. Emilia Świątkowska


Wycieczka do Białegostoku

   20.10.2015 r. uczniowie klas I-III pojechali do Białegostoku. Bawili się w parku rozrywki Fikoland.
   Animatorki przygotowały kilka ciekawych zabaw np. „naleśniki”, „żółty-czerwony”, „zbijak na poduchach”, „przeciąganie liny” oraz eksperyment z „małym bączkiem”.
  Potem uczniowie pojechali do Muzeum Wojska. Pan przewodnik bardzo ciekawie opowiadał o broni, której używali w różnych okresach historii oraz o ludziach, którzy wywarli duży wpływ na losy naszego kraju. Uczniowie obejrzeli salę poświęconą Sybirakom
Wycieczka bardzo się podobała. Uczniowie wrócili do szkoły pełni wrażeń.

Oprac. Grażyna Anuszkiewicz
 


Dzień Edukacji Narodowej

  
Dzień Edukacji Narodowej to polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowione 27 kwietnia 1972 r. określone ustawą – Karta praw i obowiązków nauczyciela jako Dzień Nauczyciela. Od 1982, na mocy ustawy – Karta Nauczyciela obchodzone jako Dzień Edukacji Narodowej. Upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i zrealizowana przez Sejm Rozbiorowy w dniu 14 października 1773 r. Potocznie, dzień ten nadal zwany jest Dniem Nauczyciela.
   13 października 2015 roku , w przeddzień Dnia Nauczyciela, w naszej szkole odbył się uroczysty apel z tej okazji. Organizatorem uroczystości był pan Jacenty Jerzy Chmiel.
    Swoją obecnością zaszczycili nas następujący goście: Sekretarz Gminy Sztabin - pan Zbigniew Szymański, przedstawiciele Koła Sybiraków na czele z panią sekretarz, Rada Pedagogiczna, przedstawiciele rodziców oraz cała społeczność uczniowska.
   Na początku głos zajął Sekretarz Gminy Sztabin, który złożył podziękowania Radzie Pedagogicznej za wytrwałość i trud włożony w wychowywanie młodzieży i kształtowanie prawidłowych postaw, życzył satysfakcji z wyników nauczania. Wręczył Nagrodę Wójta pani dyrektor Barbarze Kotarskiej oraz pani Marii Romanowskiej.
   Następnie przedstawiciele Koła Sybiraków w imieniu Koła życzyli nauczycielom, aby w tym dniu ominęły ich wszystkie przykrości.
    Pani Dyrektor także złożyła życzenia swoim współpracownikom oraz wręczyła Nagrodę Dyrektora paniom: Joannie Maciejewskiej, Danucie Wojewnik, Małgorzacie Milewskiej. Nagrodę Dyrektora otrzymały także panie: Alicja Augustynowicz i Małgorzata Dawidowicz.
Do życzeń dołączyła się także Rada Rodziców, której przewodnicząca, pani Marta Klim, wręczyła nauczycielom z tej okazji smaczne podarunki.
   Po tym wstępie rozpoczęła się część artystyczna, na początku której uczniowie w imieniu całej społeczności uczniowskiej złożyli najserdeczniejsze życzenia nauczycielom i pracownikom szkoły. Następnie na scenę wkroczyli najmłodsi tancerze z zespołu „Tupot małych stóp” przygotowani przez panie: Joannę Maciejewską i Katarzynę Radziewicz. Zatańczyli oni do melodii „Gummy bear”.
Po nich wystąpiły przedszkolaki pięknie recytując wierszyki o nauczycielach z naszej szkoły oraz śpiewając piosenkę pt. „Boogie woogie”, do której dodatkiem był taniec. Ich wychowawczyniami są panie: Katarzyna Radziewicz i Urszula Pastewska.
   Uczniowie klasy II zaprezentowały wierszyki dla nauczycieli, z których wynikało, że „trzeba cierpliwości wiele, aby być nauczycielem”, życzyli, aby ich Pani „była zawsze wesoła i aby znikła jej zmarszczka z czoła”. Zaśpiewali także piosenkę pt. „Słowa dla naszej pani”. Ich wychowawczynią jest pani Halina Wolska.
    Trzecioklasiści, po kierunkiem pani Grażyny Anuszkiewicz, zaśpiewali „Jesienną piosenkę” z użyciem instrumentów muzycznych wykonanych przez siebie z darów jesieni, czyli np. kasztanów, jarzębiny itp. Popisali się też piękną recytacją okolicznościowych wierszy np. Barbary Lewandowskiej „Nasza pani”. Złożyli też życzenia swojej Pani i wyznali, że są w niej zakochani. Ich występ zakończyła piosenka pt. „Panny parasolki”, do której tańczyli z parasolkami.
Uczniowie klasy IV, której wychowawczynią jest pani Bogusława Anna Juchniewicz zaśpiewali „Piosenkę dla nauczyciela”.
    Następnie nadszedł czas na starsze uczennice z zespołu tanecznego „Super Stars”, którego opiekunką jest pani Danuta Wojewnik. Zatańczyły one do melodii z teledysku Shakiry pt. „Dare”.
Po tym tanecznym występie zaśpiewali uczniowie klasy VI, których wychowawczynią jest również pani Danuta Wojewnik, przerobioną przez siebie piosenkę Krzysztofa Krawczyka i Gorana Bregovića pt. „Mój przyjacielu”.
   Kolejnym tanecznym przerywnikiem był ponowny występ zespołu „Tupot małych stóp”, który zatańczył do rytmów latynoskich.
    Po nich wystąpili uczniowie klasy V, której wychowawczynią jest pani Alicja Augustynowicz. Przedstawiciele klasy zaśpiewali piosenkę pt. „Czternastego października”, której wynika, że aby być nauczycielem, trzeba mieć cierpliwość jak aniołów sto, ale nauczyciel to potrafi i dlatego otrzymuje od uczniów szóstkę.
   Na zakończenie zatańczył zespół „Super Stars” . Podczas ich występu uczniowie wręczyli kwiaty oraz złożyli życzenia swoim nauczycielom.

Oprac. Emilia Świątkowska

fot. Karol Ostaszewski kl. IG


Serdecznie gratulujemy Klaudii Gramackiej (uczennicy klasy I Gimnazjum im. Sybiraków w Krasnymborze) wygranej w konkursie dotyczącym dziejów Lipska organizowanym przez Towarzystwo Przyjaciół Lipska.
Klaudii życzymy dalszych sukcesów w konkursach.
 

Kuleszewicz Lilia
 


 

,,HABEMUS PAPAM’’
PAPIEŻ JAN PAWEŁ II – PATRON RODZINY

   Dnia 11 pażdziernika 2015r. w Kościele parafialnym w Krasnymborze wspólnie jako jedna rodzina parafialna oddaliśmy hołd naszemu Kochanemu Janowi Pawłowi II. ,,Barka’ – tą oazową pieśnią uczniowie kl.I Gimnazjum im.Sybiraków w Krasnymborze pod kierunkiem p.Lilii K. rozpoczęli i zaprezentowali inscenizację słowno-muzyczną, której towarzyszył chór uczniów klasy VI Szkoły Podstawowej im.Sybiraków. Do śpiewania najbardziej lubianych przez naszego Kochanego Jana Pawła II pieśni włączyła się też cała wspólnota parafialna. Celem wspólnego biesiadowania był tegoroczny XV Dzień Papieski obchodzony pod hasłem Jan Paweł II – Patron Rodziny oraz przypomnienie i podkreślenie jak ważna i jakie znaczenie ma dla nas rodzina. Jan Paweł II był papieżem rodziny. Kiedyś sam tak powiedział, że chciałby zostać zapamiętany jako papież rodziny. Zawsze mówił: ,,Ja syn polskiej ziemi.’’ Jan Paweł II jest i pozostanie naszym Kochanym Papieżem, zawsze podziwianym, obdarzony największym szacunkiem. Największy autorytet moralny tego świata. Naśladując jego czyny, jego miłość do bliźniego i rodziny, bezinteresowną pomoc i dobro odbyła się w naszej szkole akcja charytatywna. Wszystkim, którzy włączyli się i chcieli pomóc – bardzo dziękujemy.
   ,,Nie bój się, wypłyń na głębię’’, ,,Nie lękajcie się, otwórzcie drzwi Chrystusowi’’ – te słowa stały się przewodnią ideą pontyfikatu Jana Pawła II.


Kuleszewicz Lilia

 

   

 



Zgodnie z decyzją Rady Europy dzień ten przypada na 26 września i jest obchodzony w szkołach całej Europy. go Dnia Języków Obcych uczniowie klasy III, IV, V, i VI Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Krasnymborze mieli za zadanie wykonać plakat na temat: ,,Język Obcy w oczach dziecka’’ oraz przebrać się za jeden z krajów Europy. Plakaty i czapeczki z logo danej klasy można zobaczyć na wystawie w szkole.
Uczniowie klas Gimnazjalnych – wykonać plakat i prezentację multimedialną na temat ,,Europejskiego Dnia Języka Obcego’’ oraz przebrać się za jeden z krajów Europejskich.
Organizatorzy tj. uczniowie klasy III Gimnazjum im. Sybiraków w Krasnymborze mieli dodatkowe zadanie: ,,Język Obcy na scenie szkolnego teatru’’. Młodzież zaprezentowala się w przedstawieniach: ,,The tramp’’ i ,,Birthday party’’. Aktorzy odegrali swoje role bardzo dobrze, aczkolwiek mieli utrudnione zadanie bo prezentowali scenki w języku angielskim - w języku dla nas obcym. Uczennice zarecytowały wiersze pt.: ,,Hymn o miłości (1 list do Koryntian), Love never ends’’ i ,,Friends’’ także w języku angielskim. Było coś mądrego, poważnego i był też mini quiz wiedzy o krajach europejskich. Uczniowie mieli za zadanie odgadnąć kraj Europejski na podstawie flagi, powiedzieć jego stolicę i język danego kraju.
Celem zorganizowania Europejskiego Dnia Języka Angielskiego w naszej szkole było przybliżenie uczniom tradycji obchodzenia Europejskiego Dnia Języka Obcego w krajach Europejskich. Zaprezentowanie uczniom różnorodności, wielojęzyczności i wielokulturowości; motywowanie uczniów do nauki języka obcego i podkreślenie, że znając język obcy można porozumiewać się z wieloma narodowościami i poznawać ich kraj oraz, że znajomość języków obcych jest warunkiem aktywnego uczestnictwa w życiu społeczności europejskiej i globalnej.
Relacje z tej uroczystości, która miała miejsce w naszej szkole można zobaczyć na stronie: http://edl.ecml.at/Events

Kuleszewicz Lilia
ZSS w Krasnymborze

 


OSP w Krasnymborze

Dnia 28.09.2015 odbyło się spotkanie z pracownikami Ochotniczej Straży Pożarnej w Krasnymborze. Strażacy przyjechali wozem strażackim na boisko szkolne. Przedszkolacy oglądali sprzęt, a także mieli możliwość obejrzenia ubioru strażaka biorącego udział w akcji gaszenia pożaru. Dzieci mogły również zobaczyć wnętrze wozu strażackiego. Strażacy zainscenizowali scenkę gaszenia pożaru. Odbyła się pogadanka na temat bezpiecznego zachowania się podczas zagrożenia. Przy udziale dzieci strażacy pokazali jak należy udzielić pierwszej pomocy poszkodowanemu. Na koniec odbył się quiz przygotowany przez strażaków.

Oprac. Urszula Pastewska i Katarzyna Radziewicz
 

fot. Katarzyna Radziewicz


21 września 2015 r. - Wybory do Samorządu Uczniowskiego
 

fot. Izabela Sipko kl. IG i Emilia Świątkowska


15 września 2015 r. - Wycieczka do lasu uczniów klas "0-III"
  


 

Narodowe Czytanie 2015

   4 września 2015 roku w naszej szkole odbył się uroczysty apel poświecony Narodowemu Czytaniu pod Honorowym Patronatem pary Prezydenckiej. Organizatorem spotkania była biblioteka szkolna.
   W zeszłym roku w niemal 2000 miejscowości w całej Polsce odbyło się czytanie „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. W tym roku kontynuujemy ten piękny zwyczaj.
Gimnazjaliści Zespołu Szkół Samorządowych w Krasnymborze czytali fragmenty „Lalki” Bolesława Prusa. Ich występ poprzedził krótki film przybliżający widzom treść tej powieści.
   Zaproszeni goście z przyjemnością wysłuchali pięknego czytania fragmentów tej powieści. Z pewnością zachęciło to ich do częstszych wizyt w bibliotece.

Oprac. Emilia Świątkowska

fot. Daniel Ostapowicz kl. IIIG


1.09.2015 r. - Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016

 

 

fot. Rafał Klim kl. IIIG