AKTUALNOŚCI 2012/13

Archiwum aktualności   zobacz

 
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2012/2013

   No i nadszedł ten długo oczekiwany dzień, 28 czerwca 2013 roku, kiedy wszyscy wyróżniający się w nauce lub sporcie zostali uhonorowani świadectwami z czerwonym paskiem, dyplomami oraz nagrodami .   Nie obyło się bez wzruszeń, ponieważ pożegnaliśmy naszych najstarszych gimnazjalistów wspominając ich wyczyny w ciągu dziesięciu lat nauki w Zespole Szkół Samorządowych w Krasnymborze. Teraz pozostaną z nami we wspomnieniach jako wspaniali, sympatyczni, czasem rozbrykani nastolatkowie.
   Po części oficjalnej wszyscy rozeszli się do swoich klas, by pożegnać się ze swymi wychowawcami.
Teraz pozostało im tylko powitać te niesamowite, tajemnicze, nieodgadnione jeszcze dni gorących WAKACJI.

Oprac. Emilia Świątkowska
 


Rajd rowerowy….

   W czasie spotkań z wychowawcą i rozmów na temat znajomości miejsc naszego zamieszkania, doszliśmy do wniosku, że nie znamy własnych okolic. Postanowiliśmy je poznawać w ciągu najbliższego czasu. Chcieliśmy też spędzić czas inaczej, bardziej czynnie i samodzielnie. Niewątpliwie wyjazd autokarem, który jest klimatyzowany, zapewnienie przewodnika, posiłków to luksus!!
Ale, nie ma tego uroku, jaki ma impreza zorganizowana przez siebie, kiedy trzeba pokonać trudności, zmęczenie czasami złość za nieudany posiłek…a czasami trzeba liczyć na pomoc kolegi i też umieć pomagać!!!
   Padło hasło: Rower! Było do przyjęcia i został ten pomysł od razu zaakceptowany przez naszego wychowawcę p. St. Anuszkiewicza. Pomógł nam przemyśleć trasę i podjął się organizacji całej imprezy. Za parę dni przedstawiał się on w miarę interesująco-wyjeżdżamy z Krasnegoboru przez Studzieniczną- Frącki –Giby (nocleg) potem Sejny i powrót dopiero na dzień trzeci….
I się doczekaliśmy!!! Czwartek 13 czerwca 2013 r. już od rana nikt nie mógł się doczekać, kiedy wsiądziemy i ruszymy w trasę dla na s nieznaną. Czekaliśmy z wyjazdem do godz. 10, ponieważ paru naszych kolegów miało jeszcze „potyczkę” z chemią. Udało się!! Wyruszamy w końcu. Jedziemy 16-osobową grupą z dwoma opiekunami: naszym Wychowawcą i p. Markiem Jarmusikiem, nauczycielem j. angielskiego. Mieliśmy świadomość, że czeka nas dość długi odcinek drogi (ok. 70km!!)do celu jakim była miejscowość Giby. Tam czekały na nas miejsca w domkach w których mieliśmy spędzić 2 noce! Pierwszym miejscem , które odwiedziliśmy to był cmentarz w Krasnymborze. Staliśmy przed pomnikiem , na którym widniały nazwiska osób naszej parafii, którzy zostali wywiezieni w tzw. Obławy Lipcowej 1945. Było to ważne, żebyśmy mogli skojarzyć później to miejsce. Droga zaczęła się lekko pechowo. Jechaliśmy duktem leśnym i dość często zdarzały się odcinki piaszczyste. To była próba, którą nam zafundował nasz wychowawca!! Na dodatek już prawie przed samą Studzieniczną naszemu koledze Maćkowi odpadł pedał w rowerze!! Nasza ekipa remontowa nie mogła nic na to poradzić, ale za to poradził mieszkaniec Studzienicznej i przyspawał pedał!! Dziękujemy Panu!!!! Zrobił to tak dobrze, że wytrzymał do końca Rajdu!!! Zdjęcia z naszej obecności w tym przepięknym miejscu, niech zastąpią słowa. Wjechaliśmy na trasę do Sejn. Po drodze widzieliśmy osobliwości przyrodnicze, gdzie widać siłę przyrody(dwa drzewa, sosna i świerk obok siebie) zrobiliśmy dwa przystanki w tym jeden w miejscowości Frącki, gdzie zjedliśmy lody.
   Dojechaliśmy do Gib, do Ośrodka wypoczynkowego Gieret. Tam poznaliśmy swoje miejsce zakwaterowania. Liczyliśmy na to, że sami podzieliliśmy się na grupy, ale okazało się, że nasz opiekun miał inny pomysł. Układanie, porządki, regulamin naszego pobytu itd. I nawet nie obejrzeliśmy się jak nadszedł czas kolacji. Cóż! Nie ma Mamy, wszystko sami!!
   Każdy domek otrzymał termin dyżuru i był odpowiedzialny za przygotowanie posiłków dla nas wszystkich,. Zakupy, kanapki, herbata i zaproszenie reszty do stołu. Smakowało znakomicie. Potem sprzątanie po sobie i do domków! Naszych nocnych wybryków i harców opisywać nie będę, Dość powiedzieć, że podczas śniadania, paru naszych kolegów i koleżanek, którzy zasnąć długo nie mogli, otrzymali dyżur do sprzątania poza kolejnością! Ok godz. 9 wyruszyliśmy rowerami do odległych o ok. 7 km Sejn. Po drodze zobaczyliśmy pomnik poświęcony właśnie tym , którzy zostali wywiezieni z Obławy Lipcowej 1945 roku. Teraz dopiero spostrzegliśmy sens odwiedzin pomnika w Krasnymborze. Zarówno tu jak i tam zapaliliśmy znicze. Przed samymi Sejnami zajechaliśmy do oczyszczalni ścieków. Kierownik opowiedział nam o procesie technologicznym oczyszczania ścieków. Nawet nie myśleliśmy, że przy tym zajęciu jest tak dużo pracy! Ale warto-nasza przyroda, a przede wszystkim my, potrzebujemy czystej wody. Dojechaliśmy do Sejn i swoje pierwsze kroki skierowaliśmy do Konsulatu Republiki Litewskiej. Mogliśmy poczuć oddech dyplomacji. Zostaliśmy tam przyjęci przez Sekretarza placówki, dowiedzieliśmy się o pracy placówki dyplomatycznej, zostaliśmy poczęstowani daniem regionalnym i typowo litewskim ”kibinai”. Było pyszne. Po wyjściu z Konsulatu swoje rowerowe kroki skierowaliśmy do Szkoły w której uczą się nasi rówieśnicy w języku litewskim. Mają piękną i bardzo dobrze wyposażoną szkołę.
   W Sejnach zwiedziliśmy jeszcze Bazylikę, gdzie poznaliśmy historię Cudownej Figury Matki Bożej Sejneńskiej dość specyficzną bo „Szafkową” nazywaną z racji możliwości jej otwierania. Muzeum Ziemi Sejneńskiej, Centrum Kształcenia Rolniczego, synagoga i obiad wypełniły nam czas prawie do godziny 17. Mieliśmy szczęście ponieważ byliśmy uczestnikami obchodów 450-lecia powstania Sejn. Nawet mieliśmy okazję spróbować grochówki, którą poczęstowały nas panie z Muzeum w Sejnach. Dzień pełen wrażeń kończył się zrobieniem zakupów na planowane wieczorne ognisko. Tuz za Sejnami zjechaliśmy na chwilę w boczna drogę, aby odwiedzić i zobaczyć Kirkut-cmentarz żydowski.
Naciskaliśmy na pedały w drodze powrotnej, bo liczyliśmy na chwilę wolnego czasu…ale nasz wychowawca był niestrudzony!!!
   Zapowiedział, że ognisko ma być wydarzeniem nadzwyczajnym i w tym celu mamy: po pierwsze- nazbierać chrustu i opału, po drugie przygotować się do ogniska, to znaczy opowiedzieć w formie piosenki, wiersza o tym co wiedzieliśmy, co robiliśmy, co się nam podobało. Pomysł się spodobał i już po chwili było słychać w każdym domku narady i próby wokalne. Ok. godz. 21 zapłonęło ognisko. Każdy domek miał przygotowany krótki występ, który budził ogólną wesołość. Po upieczeniu kiełbasek zaczęły się zabawy już w zupełnych ciemnościach. Myśleliśmy, że jesteśmy bardziej mocni. Jednak okazało się, że ok. godziny 2 w nocy było słychać chrapanie w każdym domku. Najbardziej wytrzymałe okazały się dziewczyny-Joasia i Patrycja –podziwiamy je!
   Ostatni dzień pobytu w Ośrodku to śniadanie przygotowane przez ekipę męską a potem ogólne sprzątanie i wyjazd w drogę powrotną. Nie jechaliśmy ta samą trasą. Wracaliśmy teraz malowniczymi drogami nad Jeziorem Serwy, przekroczyliśmy w Gorczycy Kanał Augustowski. Mieliśmy okazję być świadkami śluzowania jachtu tym samym byliśmy pełni podziwu dla myśli technicznej sprzed ponad 100lat, gdzie urządzenia działają do dnia dzisiejszego. Dalsza droga to już serce Puszczy Augustowskiej, miejscowość Płaska, Czarny Bród. Na leśnym dukcie posililiśmy się kanapkami i potem już za jednym skokiem do przodu znaleźliśmy się w znanych nam rodzinnych okolicach.
Trzy dni minęły nam bardzo szybko. Przeżyliśmy je przy wspaniałej zabawie i miłej serdecznej atmosferze i może nie uwierzycie…bez komórek, bez smsów!!!!! Telefonów używaliśmy tylko przez pół godziny wieczorem, aby powiadomić rodziców, że jest nam dobrze i że jesteśmy zdrowi. Rozgrywaliśmy mecze piłki siatkowej, nożnej, opowiadaliśmy dowcipy, graliśmy w karty, zwiedziliśmy brzeg jeziora-nie było czasu na nudę!!!!! Udało się nam zobaczyć wiele, dotknąć, być świadkiem wydarzeń, pomóc sobie nawzajem, zobaczyć siebie z innej perspektywy. Staliśmy się zgraną grupą rowerową. Zostaliśmy lekko zmoczeni przez deszcz i wyschliśmy też na rowerach, poczuliśmy smak potu i zmęczenia, ale to wszystko było niczym w stosunku do naszych doznań i wiedzy praktycznej. Pokonaliśmy trasę około 180 km! Jest się czym pochwalić i mamy nadzieję, że już niedługo po raz kolejny skorzystamy z takiej formy poznawania naszych okolic!! Zapraszamy innych do takiej formy wypoczynku i turystyki.
   Dziękujemy też naszym opiekunom p. St. Anuszkiewiczowi p. M. Jarmusikowi za atmosferę, za wiedzę, za opiekę oraz za wytrwałość i za to, że wytrzymali z nami.

Oprac. Stanisław Anuszkiewicz oraz uczniowie kl. IG

 

 


I stało się!

             Skończyło się gadanie i nadszedł czas działania. To co przez wiele razy było omawiane stało się rzeczywistością. Całość jako klasa zdecydowaliśmy się na wspólny wyjazd- wycieczkę do stolicy naszego pięknego województwa-Białegostoku. Chcieliśmy to zrobić inaczej jak zwykle wyglądają wycieczki szkolne, nie autobusem, czy wygodnym autokarem, a szynobusem.

            Jako miejsce spotkania i zbiórki ustaliliśmy dwa punkty:  Stację kolejową w Jastrzębnej i Ostrowie Biebrzańskie. Pora zbiórki też była trochę nietypowa, bo odjazd pociągu następował parę minut przed godziną szóstą rano. Musieliśmy więc wstać  wcześniej niż zwykle. Pociąg przyjechał punktualnie i wraz z wychowawcą i opiekunami  panią Anią Juchniewicz i Barbarą Karp zajęliśmy miejsca w pociągu. Parę minut później dołączyli pozostali uczniowie. Byliśmy więc w komplecie- 17 uczniów i 3 opiekunów. Wschód słońca powitaliśmy na trasie kolejowej w okolicach Sokółki. Dworzec w Białymstoku powitał nas lekką mgłą i parostopniowym mrozem. Od tej chwili zaczęliśmy realizować program  naszej szkolnej eskapady. Zaczęliśmy od zwiedzenia kościoła p.w. św. Rocha. Następnie kierując się w kierunku południowym Białegostoku zobaczyliśmy cerkiew św. Mikołaja, pałac I zespół Parkowy Branickich, Teatr im. Węgierki. Kierując się pod prąd rzeki Białki dotarliśmy do Galerii Białej. Po drodze widzieliśmy również pomniki poświęcone ludziom, którzy rozsławili imię tego miasta- Józef Piłsudski, Ksiądz Jerzy Popiełuszko, oraz znany na całym świecie twórca miedzynarodowego języka Esperanto Ludwika Zamenhofa. Mieliśmy okazję nauczyć się paru słów w tym języku z tablic i gablot ustawionych na placu Józefa Piłsudskiego. W końcu nasze nogi mogły odpocząć i chwila relaksu w kinie. Zdecydowaliśmy się na film pt.:" Piękne istoty". Film był z napisami, dlatego uczniowie musieli wytężyć swój wzrok, co mogło być dla niektórych utrudnieniem. Po zakończonej projekcji poczuliśmy głód. Niektórzy z nas zdecydowali się na małą przekąskę w KFC, ale większość czekała na obiad w jadłodajni "Dąbrówka". Zupa i schabowy wzmocniły nasze młode organizmy i nadszedł czas powrotu na dworzec PKP. Po drodze widzieliśmy Budynek Uniwersytetu Białostockiego, kościól św. Wojciecha obok Seminarium Duchowgo oraz kościół Farny. Okazało się, że musieliśmy przyśpieszyć, ponieważ godzina odjazdu pociągu szybko się zbliżała. W dziesięć minut przed odjazdem pociągu wszyscy byliśmy już na dworcu. Powitani zostaliśmy z uśmiechem przez kierownika i konduktorką pociągu. Około godziny zajęła nam droga powrotna. Staraliśmy się zapamiętać nazwy mijanych stacji kolejowych, które czasami wydawały nam się inne i nieznane: Gieniusze, Rozedranka, Różanystok… i w końcu przez okna szynobusu  zobaczyliśmy naszych rodziców.

               Bardzo cieszyliśmy się z tej udanej wycieczki. Mogliśmy sami i po niewielkich kosztach spędzić wspólnie czas, zobaczyć Białystok i poznać język Esperanto. Wielu z nas  po raz pierwszy miało okazję odbyć podróż pociągiem. Uczyliśmy się też radzić sami w wielu miejscach bez opieki mamy i taty. Wszystkim polecamy taki sposób spędzenia pożytecznie czasu szkolnego!lnego!lnego!

                                          Uczniowie klasy I gimnazjum wraz z wychowawcą i opiekunami.


Kozi Rynek

   20. 06.2013 roku uczniowie klasy III Szkoły Podstawowej w Krasnymborze wybrali się do Rezerwatu Kozi Rynek. Udało im się tam dotrzeć dzięki uprzejmości rodziców Eweliny Borkowskiej, Macieja Białousa i Patrycji Rogowskiej.
   Na miejscu uczniów spotkała pracownica Nadleśnictwa Augustów (która już kilkakrotnie prowadziła pogadanki w naszej klasie)pani Marta Klim. Razem z nią spacerowaliśmy ścieżką dydaktyczną o długości ok. 1,8 km. Ścieżka miała postać pętli, rozpoczynającej i kończącej się przy leśnym parkingu. Na trasie ścieżki znajdowały się tablice informujące o roślinach i zwierzętach występujących w rezerwacie.
   Ponadto pani Marta przypomniała o warstwowej budowie lasu, a uczniowie wyróżniali roślinność poszczególnych pięter. Dowiedzieli się również o sposobie określania (bez kompasu) kierunków w lesie.
Podczas wycieczki dzieci miały też krótką lekcję historii. Dowiedziały się, że w latach 1863-64 na uroczysku Kozi Rynek, które z uwagi na niedostępność i puszczański charakter było miejscem stacjonowania największego na Augustowszczyźnie oddziału powstańczego. Wydarzenia te upamiętnia pomnik, przy którym uczniowie zapalili znicze.
   Po spacerze przyszedł czas na ognisko. Uczniowie podziękowali pani marcie Klim za ukazanie walorów przyrodniczych Rezerwatu Kozi Rynek. Uczniom, którzy mieli „oczy i uszy szeroko otwarte” przyznane zostały pamiątkowe kredki i gwizdki, a wszystkim pocztówki z rezerwatu Kozi Rynek.
Wielka ilość komarów nie zepsuła nastrojów i dobrej zabawy w chowanego.

Oprac. Grażyna Anuszkiewicz
 

 


Moja ulubiona piosenka

   18 czerwca 2013 roku odbył się konkurs dla uczniów klas I-III Szkoły Podstawowej pod tytułem „Moja ulubiona piosenka”. Organizatorem konkursu była pani Grażyna Anuszkiewicz. Do udziału w obradach jury zaprosiła: panią Małgorzatę Milewską, panią Halinę Wolską, Panią Katarzynę Dianę Radziewicz, panią Urszulę Pastewską i panią Emilię Świątkowską.
   W konkursie udział wzięli następujący uczniowie: Natalia Rudziewicz z klasy I, która zaprezentowała piosenkę pod tytułem „Maszeruje wiosna”, Ewelina Borkowska z klasy III z piosenką „Pomarańczowe lato”, Wojciech Szczytko z klasy II z piosenką „Ziemia-wyspa zielona”, Patrycja Rogowska z klasy III z piosenką „Tańcz, tańcz”, Wiktoria Karbowska z klasy I z piosenką „Moja mama”, Maciej Białołus z klasy III z piosenką „Alleluja”, Natalia Stefanowska z klasy I z piosenką „Puszek okruszek”, Weronika Dołęgowska z klasy III z piosenką pod tytułem ”Kraina rodzina”, Kinga Krotoszyńska z klasy I z piosenką „Walczyk dla rodziców”, Bartek Hrehorowicz z klasy III z piosenką „Szkolne niespodzianki” oraz Urszula Dzienis z piosenką „Ona tańczy dla mnie”.
   Wszystkie wykonania piosenek były bardzo piękne. Jury miała ogromnie trudne zadanie z wyborem zwycięzców. Pierwsze miejsce zajął Maciej Białołus z klasy III, drugie miejsce Weronika Dołęgowska i Wojciech Szczytko, trzecie miejsce Kinga Krotoszyńska i Patrycja Rogowska. Wyróżnienie otrzymała Urszula Dzienis.
  Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe. Było to bardzo emocjonujące widowisko.

Oprac. Emilia Świątkowska
 

 


Wycieczka do Warszawy

04.06.2013 r. uczniowie z kl. III, IV, V, VI Zespołu Szkół Samorządowych w Krasnymborze pojechali na wycieczkę do Warszawy.
Na początku zwiedzaliśmy ZOO. Podobały nam się zwierzęta, które do tej pory widzieliśmy tylko na kartach książek lub filmie przyrodniczym. Zachwyceni byliśmy widokiem rafy koralowej i różnorodnością świata podwodnego. Śmieszyło nas zachowanie goryli i szympansów oraz podziwialiśmy dostojne żyrafy. Wielobarwność upierzenia ptaków przyprawiała nas o zawrót głowy.
Następnie udaliśmy się do Centrum nauki Kopernik. Tam znaleźliśmy się w królestwie eksperymentów. Wszystkie eksponaty i urządzenia znajdujące się w Centrum Nauki Kopernik zgrupowane są w sześciu tematycznych galeriach: Świat Ruchu, Człowiek i Środowiska, Strefa Światła, Korzenie Cywilizacji, BZZZ! i Re: Generacja. Oprócz tego w centrum funkcjonuje także Teatr Robotyczny, Planetarium i Park Odkrywców. W galerii Świat Ruchu prezentowane są różnorodne zagadnienia związane z ruchem w fizyce. W specjalnych symulatorach można się dowiedzieć, jak wygląda trzęsienie ziemi, jak powstaje tornado, jak rozchodzi się światło i fale dźwiękowe albo też jakie wrażenia towarzyszą człowiekowi chodzącemu po powierzchni księżyca. W galerii Człowiek i Środowisko można poznać tajniki ludzkiego organizmu, a także zrozumieć otaczające nas na co dzień zjawiska, takie jak np. występowanie prądu w gniazdku elektrycznym. Galeria Strefa Światła pozwala zrozumieć szereg skomplikowanych zjawisk związanych ze światłem w rozumieniu naukowym. Tutaj można m.in. przekonać się, w jaki sposób można oszukać swój zmysł wzroku. Galeria Korzenie Cywilizacji to z jednej strony podróż przez najbardziej spektakularne osiągnięcia myśli ludzkiej, z drugiej natomiast podróż w przyszłość, do wydarzeń i odkryć czekających na nas prawdopodobnie w najbliższym czasie. Galeria Re: Generacja została stworzona z myślą o ludziach młodych, a można tam poznać przede wszystkim tajniki ludzkiej psychiki. Natomiast galeria BZZZ! To miejsce stworzone specjalnie dla dzieci, które ma im pomóc w odkrywaniu otaczającego ich świata. Przez 4 godziny mo9gliśmy skakać, biegać, puszczać bańki i jeździć różnymi pojazdami. Ważne jest, że mogliśmy dotykać eksponatów i samodzielnie wykonywać na nich eksperymenty. Obserwowaliśmy przebieg doświadczeń oraz ich rezultaty, a tym samym lepiej rozumieliśmy nawet skomplikowane zjawiska i funkcjonowanie świata wokół nas.
Kolejnym punktem programu naszej wycieczki był spacer po Warszawie. Po spotkaniu z panią przewodnik udaliśmy się Traktem Królewskim pod pomnik Mickiewicza. Widzieliśmy pałac Radziwiłłów (dziś rezydencja Prezydenta RP) oraz Kościół Trzech Krzyży. Na Placu Zamkowym pokłoniliśmy się przed Kolumną Zygmunta i dowiedzieliśmy się wiele ciekawych rzeczy o życiu na Zamku Królewskim. Poruszając się w stronę Starego Miasta podziwialiśmy przejeżdżające dorożki i zabytkowe kamienice. Zrobiliśmy wspólne zdjęcie przed Pomnikiem Syrenki. Następnie na Placu Piłsudskiego obserwowaliśmy honorową zmianę warty na Grobie Nieznanego Żołnierza. Wielką atrakcją była dola nas przejażdżka metrem.
Ostatnim punktem programu był spacer po warszawskich Łazienkach. Słuchaliśmy szumu wierzb przy pomniku Chopina i widzieliśmy dumnie spacerujące pawie po alejkach parku.
Wieczorem trzeba było pożegnać naszą stolicę i udać się w drogę powrotną do domu.
Wycieczka była bardzo udana. Na długo pozostanie w naszej pamięci. Przypominać nam o niej będą pamiątki i zdjęcia.

Oprac. Grażyna Anuszkiewicz
 


Dzień Dziecka i Dzień Sportu


  
3 czerwca 2013 roku obchodziliśmy Dzień Dziecka oraz Dzień Sportu.
   Na początku nastąpiła prezentacja czterech projektów autorstwa klasy VI i II Gimnazjum.
   Pierwszy z nich był na temat ekologii, a konkretnie dowiedzieliśmy się co trafia do pojemników na śmieci i jak należy fachowo segregować odpadki. Uczniowie, których opiekunem była pani Małgorzata Dawidowicz, przebrali się w stroje składające się z tego, co można znaleźć w koszu na śmieci, czyli w stare gazety, folię, plastikowe butelki. Pięknie zaprezentowali przedstawienie pod tytułem „Tarapaty Jego Królewskiej Mości” na temat surowców wtórnych, którego mottem było „Oszczędzamy, zachęcamy, zbieramy” oraz plakaty, które samodzielnie wykonały. Widzowie dowiedzieli się także, jak różna jest szybkość rozkładania się gazety i o ile dłużej rozkłada się plastikowa butelka. Przebierańcy udawali śmieci, które marzą o tym, by ponownie ich używano. Pragnęły wymóc zobowiązanie od wszystkich uczniów, aby segregowali odpadki, czyli zajęli się recyklingiem.
   Kolejnym projektem był teatrzyk kukiełkowy w wykonaniu dziewcząt z klasy II Gimnazjum pod kierunkiem pani Joanny Maciejewskiej. Miało ono tytuł „Od scenariusza do przedstawienia”. Przedstawiły widzom cały proces przetworzenia treści książki na scenariusz przedstawienia, a następnie odegrały teatrzyk kukiełkowy. Oczywiście bohaterów teatrzyku oraz scenę wykonały same. Przedstawienie przeznaczone było dla najmłodszych widzów, ale i starsi z ciekawością go obejrzeli.
   Trzecim projektem była prezentacja multimedialna wykonana w programie Prezi oraz stworzenie ulotki na temat Bezpieczeństwa w Internecie. Uczniowie z klasy II Gimnazjum przeprowadzili wywiad z policjantem oraz sondaż wśród uczniów naszej szkoły na temat tego, czy znają zagrożenia płynące z Internetu i czy potrafią bronić się przed nimi. Policjant podczas wywiadu dał kilka rad użytkownikom Sieci. Rady te zostały ujęte w formie ulotki i rozdane uczniom. Uczniowie zaprezentowali także krótkie przedstawienie, aby uwiadomić wszystkim, że nigdy nie ma się pewności, kto jest naszym rozmówcą w Internecie. Opiekunami projektu były: pani Barbara Kotarska i pani Emilia Świątkowska.
   Ostatnim projektem uczniów klasy II Gimnazjum był występ pod tytułem „Szkolne igrzyska olimpijskie”. Jego opiekunem była pani Bogusława Anna Juchniewicz. Jego celem było zapoznanie uczniów z ideą starożytnej olimpiady, przybliżenie tradycji i historii igrzysk olimpijskich oraz zorganizowanie i przygotowanie imprezy sportowej z wykorzystaniem konkurencji olimpijskich. Na początku przedstawili prezentację multimedialną i odczyt w strojach z epoki na temat: „Historia i tradycje igrzysk olimpijskich”. Kolejnym elementem projektu było przygotowanie oprawy plastycznej, artystycznej i technicznej szkolnej olimpiady. Złożyło się na to: przygotowanie tła muzycznego, znicza z prawdziwym ogniem, medali, miejsca rozgrywania dyscyplin sportowych, odtworzenie ceremonii otwarcia i zakończenia igrzysk przeprowadzonych w konkurencjach olimpijskich takich jak: bieg na 60 metrów, skok w dal, bieg sztafetowy. W konkurencjach udział wzięli uczniowie klas IV-VI Szkoły Podstawowej i I-III Gimnazjum. Na koniec igrzysk zwycięzcom zostały wręczone medale i dyplomy. Dekoracji dokonała pani dyrektor Barbara Kotarska.
   Jak co roku, nie obyło się też bez Turnieju Rodzin, w którym ochoczo wzięli udział rodzice uczniów klas IV-VI. Imprezę prowadzili: pani Joanna Maciejewska i pan Marek Jarmusik. Wśród konkurencji był slalom, rekwizyty w postaci balonów umieszczonych między nogami, bieg dzieci z rodzicami na trzech nogach, rzut woreczkiem do pojemnika, slalom z piłką, wyścig na deskorolkach, trafienie obręczą do celu. Zwycięzców uhonorowała nagrodami pani dyrektor Barbara Kotarska.
Imprezę zakończyły rozgrywki międzyklasowe dziewcząt i chłopców w piłkę nożną.
Jak co roku, tak i w tym dniu Dzień Dziecka i Sportu wywołał wiele pozytywnych emocji. Zwycięzcy cieszyli się ze swojej wygranej, reszta samego faktu wzięcia udziału w zdrowej rywalizacji i grze fair play. Oprócz tych emocji również oczy widzów cieszyły się oglądaniem różnokolorowych strojów zawodników. Z pewnością już nie mogą się doczekać zobaczenia kolejnych igrzysk.

Oprac. Emilia Świątkowska

 

 


We wszystkich słowach świata MAMA jest najpiękniejsze

29 maja 2013 roku obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Matki i z tej okazji zorganizowano uroczysty apel. Prowadzący z klasy III Szkoły Podstawowej powitali wszystkich zgromadzonych, czyli Mamy, Radę Pedagogiczną oraz społeczność uczniowską i zaprosili na poetycki program artystyczny. Imprezę rozpoczęli słowami wiersza:

„Mamo, tak trudno ująć w słowa
To, co chcę w dniu święta wyrazić
Pragnę jednak Ci podziękować
Za życiowe szczęścia obrazy

Twe ręce mocno spracowane
W chwilach niepowodzeń tuliły
Kryłem się za Twym parawanem
Pozbawiałaś wrażeń niemiłych

Gdy błędy różne popełniałem
Liczyć mogłem na wybaczenie
Dla Ciebie były one małe
Zawsze czekałaś, aż się zmienię

Dbałaś, by nic nie brakowało
Choć możliwości miałaś skromne
Okazywałaś serca całość
Nigdy Ci tego nie zapomnę.”

Jako pierwszy wystąpił zespół taneczny „Tupot małych stóp” składający się z uczniów klasy I-III Szkoły Podstawowej, którzy pięknie ubrani w orientalne stroje zatańczyli taniec dedykowany wszystkim Mamom. Tancerzy przygotowała pani Joanna Maciejewska.
Następne na scenę wkroczyły 5-latki przebrane za bohaterów bajek i przedstawiły specjalnie przygotowany przez panią Katarzynę Dianę Radziewicz program artystyczny. Ich mottem były słowa: „Dziękujemy Ci Mamo za Twą miłość wielką, chcemy to wyrazić tańcem i piosenką”.
Potem wystąpiły wspólnie 5-latki i 6-latki tańcząc i śpiewając piosenkę pod tytułem „Na kubeczku z porcelany”.
6-latki przygotowane przez panią Urszulę Pastewską zaprezentowały program poetycki, a następnie taniec z chustami śpiewając piosenkę „Zawsze niech będzie słońce”.
Występ wszystkich przedszkolaków, zakończył taniec skandynawski „Swing w uliczce”.
Uczniowie klasy I Szkoły Podstawowej zaśpiewali piosenkę pod tytułem „Moja mama umie wszystko” , zatańczyli „Walczyka dla rodziców” oraz zaprezentowali utwory poetyckie związane z Dniem Matki. Przygotowała ich pani Małgorzata Milewska.
Uczniów klasy II Szkoły Podstawowej przygotowała pani Halina Wolska. Zaprezentowali oni piosenkę pod tytułem „Mama zadumana”, którą zaśpiewali wspomagając się instrumentami muzycznymi. Przedstawili także program poetycki o Mamie.
Uczniowie klasy III Szkoły Podstawowej, których wychowawczynią jest pani Grażyna Anuszkiewicz, zaśpiewali „A ja lubię moją Mamę” oraz zaprezentowali przedstawienie pod tytułem „Nikt nie chce słuchać bajek”. Na koniec złożyli śpiewająco życzenia wszystkim Mamom.
Następnie znowu nadszedł czas na tancerzy. Tym razem wystąpiła grupa „Super Stars” przygotowana przez panią Danutę Wojewnik.
Po nich wystąpili uczniowie klasy IV, których wychowawczynią jest pani Bogusława Anna Juchniewicz z piosenką „To dzięki Wam mam teraz to co mam”. Następnie złożyli życzenia swoim Rodzicielkom i wręczyli czerwone róże.
Po tej wzruszającej chwili nastąpił taniec Zumba w wykonaniu Zespołu „Tupot małych stóp”.
„Tobie Mamo” zaśpiewali uczniowie klasy I Gimnazjum, których wychowawcą jest pan Stanisław Anuszkiewicz. Następnie podziękowali Mamom za cierpliwość i oddanie.
Jako ostatni wystąpił zespół „Super Stars”, składający się z dziewcząt z klas IV-VI.
Prowadzący apel podziękowali wszystkim za występ. Pragnęli, aby te słowa pisane wierszem były podziękowaniem kochanym Mamom:

„Dziękujemy Wam za życie. Za pacierz wieczorny
I uśmiech o świcie.

Za to, że jesteście z nami w pogodę i niepogodę.
A nasze serce tak mocno bije
I ono Wam mówi DZIĘKUJĘ.

Do tych życzeń dołączyła się pani dyrektor Barbara Kotarska składając życzenia Mamom i Tatom. Życzyła im zdrowia i tego, aby byli zadowoleni ze swoich pociech.
Uczestnicy apelu rozdali mamom własnoręcznie zrobione podarunki i zaprosili na poczęstunek do stołówki szkolnej.
Mamy były tego dnia wzruszone i z przyjemnością oglądały przygotowany dla nich program artystyczny. Na pewno każda była dumna ze swego dziecka występującego na scenie.

Oprac. Emilia Świątkowska

 

 


 

Wycieczka do Białowieży

Dnia 28 maja 2013 roku odbyła się wycieczka do Białowieży. Uczestniczyło w niej 25 uczniów z klas gimnazjalnych i V klasy Szkoły Podstawowej, a opiekunami byli Pani Dyrektor Barbara Kotarska i Pan Stanisław Anuszkiewicz, z czego byliśmy bardzo zadowoleni.
W świetnych humorach o godzinie 7:00 wyjechaliśmy autokarem sprzed szkoły. Podróż minęła nam bardzo szybko, a to za sprawą naszych opiekunów i miłego Pana kierowcy i około godziny 10:00 znaleźliśmy się w Puszczy Białowieskiej. Zwiedzanie zaczęliśmy od Rezerwatu Pokazowego Zwierząt, gdzie oglądaliśmy z bliska żubry, jelenie, sarny, dziki, wilki, rysie, żubronie i wiele innych zwierząt. Następnie odwiedziliśmy Technikum Leśnie w Białowieży, gdzie kształcą się przyszli leśnicy i miłośnicy przyrody, po którym oprowadzał nas Wicedyrektor opowiadając o szkole, osiągnięciach i warunkach naboru. Kolejnym etapem naszej wycieczki było Muzeum Białowieskiego Parku Narodowego, gdzie Pani przewodnik ciekawie opowiadała o Puszczy Białowieskiej dodatkowo podkreślając to filmem, a z wieży widokowej podziwialiśmy Park. To były piękne lekcje przyrody i biologii!! W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Białymstoku, gdzie zjedliśmy smaczny obiad w barze "Dąbrówka", a następnie udaliśmy się do Galerii Białej. Odpoczywając w kinie na filmie "Iron Men 3" nabraliśmy sił, by wykorzystać je na szał zakupów w czasie wolnym.
Pogoda nam sprzyjała, a wycieczka odbyła się bez przykrych niespodzianek. Zadowoleni i pełni wrażeń, lecz trochę zmęczeni o godzinie 20:30 wróciliśmy przed budynek szkoły, skąd odebrali nas rodzice

Oprac. Sandra Wyszyńska kl. IIG

 


Co potrafią uczniowie klasy III


Uczniowie klasy III Szkoły Podstawowej postanowili zrobić swoim mamom niespodziankę i nauczyli się czterech ściegów, za pomocą których wyszyli na Dzień Matki kolorowe serwetki
W zespołach 2-osobowych wykonywali też latawce, które później były puszczane na boisku szkolnym.


Oprac. Grażyna Anuszkiewicz
 

 


Debiut „ Tupotu małych stóp”

Zespół taneczny „ Tupot małych stóp” działający od lutego 2013 r. przy ZSS w Krasnymborze, zadebiutował na dużej scenie. Dnia 26.05.2013 podczas „ Dni kultury w Lipsku” publiczność miała okazję oglądać występ tańców do dwóch piosenek. Kolorowe stroje oraz uroda małych tancerzy przyciągnęły uwagę oglądających. Po pokazie swoich umiejętności, dzieci zostały zaproszone przez swoich organizatorów na obiad.
Mali tancerze szczęśliwi, pełni wrażeń i zmotywowani do dalszych występów powrócili do domów.
Serdeczne podziękowania rodzicom za dzielne wspieranie swoich pociech.

Oprac. Katarzyna Diana Radziewicz
Joanna Maciejewska

 

 


Maluchy w Fantasy Park w Suwałkach


Dnia 10.05.2013 r. 5 – latki, 6 – latki oraz klasa I i II Szkoły Podstawowej pojechały do Suwałk, skorzystać z atrakcji Fantasy Park. Dzieci bawiły się w basenie z piłeczkami, zjeżdżały ze zjeżdżalniah (miały do dyspozycji trzy), pokonywały różne tory przeszkód i tunele oraz miały możliwość pograć w gry na automatach. Podczas przerwy w zabawie zjadły obiad.
Zmęczeni, ale szczęśliwi oraz pełni nowych wrażeń i emocji wróciliśmy do domów.

Opracowała: Katarzyna Diana Radziewicz

 


Święto Pracy, Święto Flagi Państwowej, Święto Konstytucji

30 kwietnia 2013 roku pani Małgorzata Dawidowicz zorganizowała apel z okazji zbliżających się na początku maja świąt,. Rozpoczął się on od odśpiewania przez wszystkich zebranych hymnu państwowego.
Następnie można było obejrzeć prezentację multimedialną na temat tych świąt, czyli: Święta Pracy, Dnia Flagi Rzeczypospolitej, Święta Konstytucji 3 Maja oraz Uroczystości Najświętszej Marii Panny Królowej Polski.
Po obejrzeniu prezentacji, organizatorka apelu, zadawała pytania związane z tematem spotkania. Każdy, kto prawidłowo odpowiedział, otrzymywał cukierka.
Na koniec odśpiewano pieśń pod tytułem „Jest taki kraj”.

Oprac. Emilia Świątkowska
 

 

fot. Damian Plisko kl. IIG


„Nowe doświadczenia zawsze wzbogacają…!”


W niedzielę (21.04.2013r) nasze trzy dziewczynki z oddziałów przedszkolnych czyli: Oliwia Sztukowska, Dominika Daniszewska i Patrycja Szyper wzięły udział w Eliminacjach Środowiskowych do XXI Wojewódzkiego Festiwalu Piosenki Przedszkolaków P.T „ Mama, Tata I Ja”, które odbyły się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Lipsku. Dziewczyny po odśpiewaniu swoich piosenek (Oliwia – „Zuzia, lalka nie duża”; Dominika – „Pluszowy miś”; Patrycja – „Najłatwiejsze ciasto w świecie”) otrzymały dyplomy za udział oraz puzzle, odsłuchały jeszcze 25-ciu innych uczestników świetnie się przy tym bawiąc.
Dziewczynki świetnie poradziły sobie z tremą, udowadniając, że nawet przedszkolak może rewelacyjnie zaprezentować się na scenie. Dla małych artystek była to niesamowita przygoda, którą na pewno będą wspominać z uśmiechem na ustach.
Wszystkim naszym uczestniczkom serdecznie gratulujemy!


Opracowała: Katarzyna Diana Radziewicz

 

 

 


Alleluja dziś śpiewamy!

27 marca 2013 r. odbył się apel z okazji Wielkanocy. Wzięli w nim udział uczniowie klasy VI oraz I i II gimnazjum pod kierunkiem pani Emilii Świątkowskiej. Przedstawili oni wszystkim zgromadzonym zwyczaje wielkanocne. Ich występ miał charakter ludowy, o czym świadczyły stroje.
Przypomnieli o tym, co znajduje się w koszyczku przeznaczonym do święcenia umieszczając w ogromnym koszu stanowiącym dekorację wykonane przez siebie z kartonu; pisanki, baranka, kurczaczka oraz babę wielkanocną.
Oprócz tego zwrócili uwagę na takie zwyczaje jak robienie palm i oczywiście Śmigus-Dyngus.
Ich występ wzbogacał taniec Krakowiak w wykonaniu uczniów klasy IV pod kierunkiem pani Małgorzaty Milewskiej oraz chór składający się z uczniów klasy III szkoły podstawowej przygotowany przez panią Danutę Wojewnik, który zaśpiewał „Pisanki, kraszanki” oraz „Niezwykłą noc”.
Na koniec apelu występujący życzyli wszystkim Wesołych Świąt.

Oprac. Emilia Świątkowska
 

 


Czas na porządki…..

   Jak co roku w okresie wiosennym, kiedy zima ustąpi wiośnie pojawiają się „kwiatki„ po zimie. Są nimi śmieci i odpady, które niewiadomo jak i skąd się wyłoniły po stopieniu się śniegu. Tak było zawsze i pewnie będzie. Biała puchowa pierzyna śnieżna skrywała wszystko!! O ile wiemy co należy zrobić ze śmieciami, do którego pojemnika go ulokować, to o tyle trudniej jest znaleźć pomysł na odpady organiczne jakimi są np. liście, które spadły z drzew ostatniej jesieni.
   Uczniowie naszej szkoły, wraz z nauczycielem biologii i przyrody w tym celu założyli kompostownik. Dodatkowo, aby przyśpieszyć proces rozkładu zasiedlono go dżdżownicą kalifornijską (Eisenia fetida). Na efekty trzeba było poczekać tylko pół roku i już w tym roku mamy efekt w postaci dobrej i żyznej ziemi próchnicznej, którą wykorzystamy do użyźnienia naszego szkolnego ogródka jak również do kwiatów doniczkowych!!
   Przy naszej szkole w czasie porządków wiosennych nie dymią już ogniska palących się liści!!!!

St. Anuszkiewicz
 

 


Dzień Wiosny w naszej szkole

   21 marca 2013 roku obchodziliśmy Pierwszy Dzień Wiosny. Z tej okazji na wszystkich czekało wiele atrakcji.
   Już od rana na sali gimnastycznej przedszkolaki i uczniowie klas I-III szkoły podstawowej bawili się w młodych cyrkowców. To widowisko cyrkowe odbyło się pod okiem przybyłych animatorów, którzy poprzez zabawę ćwiczyli koncentrację i koordynację ruchową dzieci. Udowodnili, że sztuka cyrkowa sprzyja nabywaniu umiejętności sprawnościowych.
   Uczniowie mogli się o tym przekonać ucząc się chodzić po linie rozłożonej na ziemi, przechodząc pod liną, której końce trzymają animatorzy, kręcąc talerzem na patyku lub utrzymując patyk za pomocą dwóch innych. Chętni uczniowie mogli poćwiczyć kręcenie szarfą na patyku oraz chodzić na klockach przymocowanych do sznurków. Na koniec wszyscy śmiałkowie przedstawili wspólny występ cyrkowy demonstrując, czego się nauczyli podczas całego spotkania.
   Trochę starsi uczniowie, czyli klas IV-VI szkoły podstawowej i I-III gimnazjum wzięli udział w warsztatach perkusyjnych, podczas których poznali instrumenty muzyczne, na których mogli samodzielnie zagrać. Inspiracją dla muzyków była pieśń wielkopostna.
   Dzień Wiosny nie obył się bez spalenia i topienia Marzanny wykonanej przez uczniów najmłodszych klas szkoły podstawowej pod kierunkiem swych wychowawczyń oraz pani praktykantki.
   Przedszkolaki, czyli 5-latki i 6-latki pod opieką pani Katarzyny Radziewicz i pani Urszuli Pastewskiej zaprezentowały występ słowno-muzyczny z wykorzystaniem instrumentów muzycznych dotyczący nadchodzącej wiosny. Pięknie przedstawiły wiersz Jana Brzechwy pt. „Przyjście wiosny” oraz zaprezentowały nadejście wiosny widzianej oczami zwierząt leśnych. Dzieci były wspaniale przebrane, na buziach miały piękne maski zwierząt takich jak np: wiewiórka, borsuk, żaba, kret, jeż, wąż, sroka, kos.
   Z okazji Pierwszego Dnia Wiosny uczniowie wszystkich klas postanowili przebrać się. Tego dnia można było spotkać: kucharzy, biznesmenów, lekarzy, zwierzęta, postacie z bajek, piratów, klaunów, sportowców, cyganów, żołnierzy oraz bohaterów z „Harrego Pottera”. Uczniowie klasy III gimnazjum mogli przez chwilę poczuć się nauczycielami, prowadząc lekcje w starszych klasach szkoły podstawowej.
   Był to dzień obfitujący w wiele zdarzeń i pełen pozytywnych wrażeń. Z pewnością zostanie zapamiętany.

Oprac. Emilia Świątkowska

 


WIZYTA DUSZPASTERSKA W KRASNYMBORZE

   13.03.2013 roku zostanie w pamięci krasnoborskiej parafii dniem szczególnym. Ledwie co uradowała nas wszystkich wiadomość z Watykanu o zakończonym konklawe i ujrzeliśmy najpierw biały dym znad kaplicy sykstyńskiej, a później Umiłowanego Ojca Świętego – Franciszka, a tu już od rana 14.03.2013 roku, szykowaliśmy się na przyjęcie Dostojnego Gościa z naszej diecezji. Do Krasnegoboru przybył Czcigodny Duszpasterz – Ksiądz Biskup Romuald Kamiński. Niby nic takiego – wobec innych wielkich wydarzeń, a jednak dla nas – szczególne.
   Ksiądz Biskup odwiedził nas w czasie drugiego dnia rekolekcji wielkopostnych. Społeczność uczniowska naszej szkoły wraz z wychowawcami uczestniczyła w uroczystej Mszy Świętej, celebrowanej przez Eminencję, Księdza Biskupa – Romualda. A po Mszy Świętej, Ksiądz Biskup zechciał spotkać się z młodzieżą i Radą Pedagogiczną w naszej szkole. Do szkoły przyprowadził dostojnego gościa proboszcz naszej parafii, ksiądz kanonik Maciej Maciejewski. W progach szkoły powitała Go pani dyrektor, Barbara Kotarska.
   W sali gimnastycznej oczekiwała dziatwa szkolna. Jakże ciepłe to było spotkanie! Ksiądz Biskup zjednał sobie serca nas wszystkich, a dzieci i młodzież naszego Zespołu – zachwycone niezwykle ciepłą z Biskupem rozmową. Najbardziej spotkanie to przeżyła zapewne Dominika z oddziału przedszkolnego, bo jak powiedział sam Biskup – to na jej barkach spoczywał ogrom zadań dzisiejszego dnia. Były słowa wierszem wypowiedziane na powitanie, były kwiaty i wspólne śpiewanie. Jego Eminencja kierował wiele ciepłych słów do dzieci i młodzieży, dodawał także otuchy i kierował słowa wdzięczności do nauczycieli, z którymi zechciał spotkać się osobiście w kameralnej, swobodnej atmosferze sali lekcyjnej klasy III szkoły podstawowej.
   Najważniejsze dla nas przesłanie dzisiejszego dnia, to pokora (jak u św. Franciszka) i miłość do bliźniego, która w trudnym zawodzie nauczycielskim jest podstawą jego bycia. Ksiądz Biskup zjednał nas sobie całkowicie. Okazał się wyśmienitym rozmówcą i chwile z Nim spędzone były prawdziwą ucztą, nie tylko intelektualną. Umówiliśmy się nawet na kolejne ze sobą spotkanie – można by rzec, że z inwencji samego Księdza Biskupa. To był piękny – i taki błogosławiony – dzień. Mamy nadzieję, że ksiądz proboszcz był także zadowolony i nie odmówi nam kolejnego w szkole spotkania.

Opracowała Alicja Augustynowicz

 


Baby, ach te Baby!
 

 


WALENTYNKI 2013

   „Miłość niejedno ma imię”. O tym przekonali się widzowie, którzy obejrzeli przedstawienie z okazji Walentynek, które odbyło się w naszej szkole 12 lutego 2013 roku.
Aktorzy klasy II gimnazjum, pod kierunkiem pani Joanny Maciejewskiej, pokazali, jak wyglądała miłość w czasach prehistorycznych. Nie zabrakło walki na maczugi i podarunków w postaci biżuterii z kości dawanych ukochanej. Następnie odegrali parodię sceny balkonowej z „Romeo i Julii”. To wszystko skontrastowali ze współczesnym pojmowaniem miłości, czyli randkami, pocałunkami i prezentami w świecie wirtualnym.
   Młodsi uczestnicy apelu, czyli uczniowie klasy IV przygotowani przez panią Bogusławę Annę Juchniewicz, pokazali miłość widzianą oczami Jana Brzechwy, wcielając się w bohaterów trzech jego wierszy: „Żuraw i czapla”, „Hipopotam” i „Żuk”.
Przedstawienie odbyło się na tle przygotowanym przez panią Bogusławę Annę Juchniewicz oraz czwartoklasistów, składającym się z baloników w kształcie serduszek oraz słów „kocham cię” w różnych językach świata.
   Po części artystycznej odbyła się dyskoteka walentynkowa.
   Tego dnia organizatorzy święta okazali także miłość bliźniemu, sprzedając ciasta i pierniki. Dochód z tego przedsięwzięcia został przeznaczony uczniowi naszej klasy
na cele charytatywne.

Oprac. Emilia Świątkowska
 

fot.: Emilia Świątkowska


Bal przebierańców
 

fot. Kinga Krzywicka kl. IIIG, Marta Rogowska kl. V


Święto Babci i Dziadka
 

 


Z górki na pazurki

Zima tego roku była długa i mroźna. Często więc korzystaliśmy z jej darów. Wychodziliśmy na górkę, aby pozjeżdżać na sankach lub na boisku ulepić bałwana.

Oprac. Grażyna Anuszkiewicz
 

 


 

Akcja charytatywna w 5 – latkach

    Dnia 07.02.2013 w TŁUSTY CZWARTEK w 5 – latkach odbyła się akcja charytatywna, z której pieniążki zostaną przekazane dla ucznia naszej szkoły. Maluszki sprzedawały za symboliczne kwoty smakołyki czyli: faworki, rogaliki i różyczki zrobione przez rodziców dzieci.
Serdeczne podziękowania dla Pani S. Czerwińskiej, Pani A. Sztukowskiej oraz Pani D. Ostaszewskiej za pyszne wypieki.

Oprac. Katarzyna Diana Radziewicz

   

 


„Choinka – niby królewna
taka zielona i srebrna”

(M. Terlikowska ”Zaczarowane drzewko”)

   17 stycznia 2013 roku odbyła się najhuczniejsza impreza szkolna – Choinka. Przygotował ją pan Stanisław Anuszkiewicz wraz z Samorządem Uczniowskim. Na szczególne brawa zasłużyła sekcja dekoracyjna, która przepięknie przystroiła salę gimnastyczną. U sufitu zwisały różnobarwne girlandy stworzone z balonów i bibuły. Ściany także były przyozdobione bibułką oraz światełkami ułożonymi w kształcie napisu CHOINKA 2013, można też było podziwiać pięknie udekorowane choinki zdobiące scenę.
   Na takim pięknym tle występowały kolejno uczniowie zaczynając od najmłodszych, czyli przedszkolaków a skończywszy na gimnazjalistach. Przedstawiali oni swój program artystyczny, który przygotowali pod kierunkiem swoich wychowawców.
   Jak co roku słychać było śpiew, czasem wspomagany grą na instrumencie i tańcem, a także recytację wierszy okolicznościowych. Można było obejrzeć przedstawienia teatralne, scenki kabaretowe, a także występ szkolnego zespołu tanecznego „Super Stars”.
   Rodzice z dumą podziwiali swe latorośle, które bezbłędnie odgrywały wyuczone role. Pięknie przebrane z tej okazji i niezwykle przejęte występem pokazały swe zaangażowanie w powodzenie imprezy.
   Na koniec pani dyrektor podziękowała gościom, Radzie Pedagogicznej oraz społeczności uczniowskiej za liczne przybycie, a wszystkim występującym oraz ich opiekunom za wspaniały popis umiejętności.
Kolejnym punktem programu była dyskoteka szkolna przerwana nadejściem długo oczekiwanego gościa, czyli świętego Mikołaja, który wręczał prezenty w zamian za recytację wierszyka lub zaśpiewanie piosenki.
   Jak co roku wspomnienie Choinki szkolnej pozostanie na długo w pamięci jako wspaniała zabawa i niezwykłe przeżycie.

Oprac. Emilia Świątkowska
 

fot.: Joanna Dołęgowska kl. IG, Sandra Wyszyńska kl. IIG, Angelika Wróblewska kl. IIIG


 

PROJEKT KONKURSOWY: 150 LAT POWSTANIA STYCZNIOWEGO
 

Ewa Pietrzeniec, Weronika Dyda, Rafał Klim kl. VI   Joanna Dołęgowska, Patrycja Rudziewicz, Magdalena Hrehorowicz, Aleksandra Buraczyk kl. IG


„Wszakże powiedziałem, że cuda ujrzymy:
Dziecię, Boga świata, w żłobie zobaczymy”
(fragment kolędy „Bracia, patrzcie jeno”)

   21 grudnia 2012 roku obchodziliśmy w naszej szkole Wigilię. Z tej okazji w odświętnie udekorowanej sali zgromadzili się wszyscy pracownicy Zespołu oraz uczniowie. W świąteczny nastrój wprawiło wszystkich obecnych przygaszone światło. W półmroku widać było zielone choinki ustrojone kolorowymi bombkami, łańcuchami i lampkami oraz żłóbek ze Świętą Rodziną. Na uwagę zasługiwała również piramida z wypisanymi hasłami: Bóg, praca, pokój, życzliwość, szczęście, miłość, dobroć, zgoda, przebaczenie, słońce. Zwracała ona uwagę, na czym należy skoncentrować się podczas nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.
   Podczas apelu nie zabrakło nastrojowych wierszy i kolęd w wykonaniu uczniów klasy III Szkoły Podstawowej pod kierunkiem pani Grażyny Anuszkiewicz. Recytacją zachwycili także uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum, natomiast śpiewem chór składający się z uczennic klasy VI oraz II i III Gimnazjum pod kierunkiem pani Danuty Wojewnik.
   Wsłuchując się w przesłanie, jakie niósł ten apel, wszyscy przypomnieliśmy sobie, w jakim celu świętujemy Boże Narodzenie. Uświadomiliśmy sobie, co jest w tym czasie najważniejsze i od kogo należy czerpać wiedzę na temat miłości bliźniego. Organizatorzy wyjaśnili nam, że to Bóg powinien uczyć nas, jak żyć i zaprowadzić nas do 2013 roku.

Oprac. Emilia Świątkowska
 

fot. Łukasz Zakrzewski kl. IIG


MIKOŁAJKI 2012

Witaj, Święty Mikołaju!

         6 grudnia 2013 roku, czyli w Mikołajki, oprócz tradycyjnej wizyty Świętego Mikołaja wraz z prezentami, czekało na uczniów wiele atrakcji.

        6-latki witały zapowiedzianego gościa. Otrzymały podarunki oraz mogły wysłuchać czytanej przez niego książki w ramach programu „Czytające przedszkola”.  Natomiast 5-latki oprócz Mikołaja witały także panią pedagog Joannę Maciejewską, która zorganizowała zabawę w malowanie po buźkach. Dzieciaki od razu zamieniły się w kolorowe zwierzątka. Przeczytała, także w ramach akcji „Czytające przedszkola” książeczkę pod tytułem „Wigilijny wieczór” Alicji Patey Grabowskiej.

         Tego dnia w bibliotece można było kupić książkę w Mikołajkowym kiermaszu. Szczególnie przedszkolaki chętnie skorzystały z tej możliwości, robiąc sobie przy okazji prezenty mikołajkowe.

          Starsze dzieci, czyli uczniowie klas IV-VI wzięły udział w konkursie pod tytułem „Mikołajki z Mikołajkiem” ze znajomości książek Sempe i Goscinnego. Każdy uczestnik otrzymał czekoladowego Mikołaja, zwycięzcy dostali także książki. Nagrody ufundowała Rada Rodziców.

         Pozostali uczniowie Szkoły Podstawowej oraz  Gimnazjaliści także obdarowali się wzajemnie podarunkami.

          Mikołajki zawsze kojarzyły się z niespodziankami, prezentami. Wszyscy cieszyli się, że Święty Mikołaj nie ominął naszej szkoły. Każdemu zostawił coś w prezencie, bo przecież uśmiech jest najlepszym podarunkiem, a 6 grudnia nie było osoby, która byłaby go pozbawiona.

Oprac. Emilia Świątkowska


28.11.2012R. - ANDRZEJKI W NASZEJ SZKOLE

 


 

 

„Sprzeczka krótka prosto z ogródka” –
inscenizacja 6-latków według tekstu Elżbiety Śnieżkowskiej-Bielak


„Osoby: Haneczka, Koper, Cebula, Kalarepka, Marchewka, Pietruszka, Chrzan, Burak, Pory
 

Weszła do ogródka mała Haneczka.
Słucha: na grządkach trwa jakaś sprzeczka.

KOPER
Kto tu pierwszy zaczął spory?

CEBULA
To jak zwykle wstrętne pory!

PORY
Hola, hola, zła Cebulo,
z rozczochraną wciąż fryzurą!
W żadnym razie do tej pory
Nie zaczęły kłótni Pory!

KALAREPKA
Jestem krzepka kalarepka,
Nie tak dumna jak marchewka.
To na pewno właśnie ona
Z jarzynami jest skłócona!

MARCHEWKA
Ależ pani się przyczepia!
To natura kalarepia.
Ja już teraz mówię wam,
Że do kłótni skory chrzan.

PIETRUSZKA
Zgoda, zgoda, miła pani.
Rosnę właśnie grządkę za nim.
Chrzan jest ostry jak pokrzywa...

CHRZAN
Ta pietruszka jest kąśliwa.
Moi mili, to za wiele!
Jam warzywo jest-nie ziele!

BURAK
Ja go bronię, miłe panie.
Chrzan jest zdrowy niesłychanie!

HANECZKA
Cicho, cicho, co się dzieje?
Wnet dokładnie was podleję.
Nie sprzeczajcie się jarzyny-
Wszystkie macie witaminy!”



27 listopada 2012 roku 6-latki pod kierunkiem pani Urszuli Pastewskiej zaprezentowały przedstawienie kukiełkowe pod tytułem: „Sprzeczka krótka prosto z ogródka”. Wśród widowni gościły 5-latki wraz z wychowawczynią, panią Katarzyną Dianą Radziewicz, uczniowie klas I-III szkoły podstawowej wraz z panią Grażyną Anuszkiewicz, Małgorzatą Milewską oraz Haliną Wolską. Przedstawienie bardzo się podobało, aktorzy otrzymali gromkie brawa. Choć był to ich pierwszy taki występ, wywiązali się ze swego zadania wzorowo. Potrafili przykuć uwagę widzów piękną recytacją tekstu oraz grą aktorską z użyciem własnoręcznie wykonanych kukiełek . Na szczególną uwagę zasługiwała własnoręcznie wykonana przez 6-latki dekoracja przedstawiająca warzywa występujące w przedstawieniu.
Czekamy niecierpliwie na kolejne występy zdolnych przedszkolaków!

Oprac. Emilia Świątkowska

 

 


 

94 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ


   „Mały słownik języka polskiego” pod redakcją Stanisława Skorupki podaje, że niepodległość to niezależność jednego państwa(narodu) od innych państw w sprawach wewnętrznych i stosunkach zewnętrznych.
  
Podczas apelu zorganizowanego przez panią Małgorzatę Dawidowicz oraz uczniów klasy VI Szkoły Podstawowej i I i III Gimnazjum, który odbył się w naszej szkole 9 listopada 2012 roku, dowiedzieliśmy się jak doszło do tego, że obchodzimy Święto Niepodległości.
   Ponieważ każdy Polak powinien znać Hymn Państwowy, nie obyło się bez wspólnego odśpiewania wszystkich Jego zwrotek przez zgromadzonych na sali, czyli panią dyrektor Barbarę Kotarską, Radę Pedagogiczną Zespołu Szkół Samorządowych oraz społeczność uczniowską.
   Dużym urozmaiceniem uroczystości był film animowany przedstawiający w skrócie najważniejsze momenty historii naszego kraju.
   Na początku uczniowie występujący na scenie wprowadzili wszystkich w nostalgiczny nastrój, ponieważ przypomnieli, że mamy już jesień. Jednak zwrócili uwagę na to, że kojarzy się ona nie tylko z przemijaniem, ale także świętem Niepodległości Polski.
   Głównym elementem przedstawienia była rozmowa dziadka z wnuczkiem na temat historii naszego państwa. Każde opowiedziane wydarzenie zostało dodatkowo zainscenizowane przez aktorów w strojach z epoki. Opowieść przeplatały wiersze okolicznościowe np. Ignacego Krasickiego „Hymn do miłości Ojczyzny”, Edwarda Słońskiego „Ta, co nie zginęła” , Leopolda Staffa „Polsko, nie jesteś Ty już niewolnicą” oraz pieśni patriotyczne jak np. „Gaude, Mater Polonia” odśpiewanej w języku łacińskim, „My, Pierwsza Brygada”, „Jest takie miejsce u zbiegu dróg”. Podkreślona została działalność Józefa Piłsudskiego, jako najwybitniejszego działacza niepodległościowego. Jego portret został wyeksponowany i stał się tłem całej inscenizacji.
   Na zakończenie pani dyrektor podziękowała pani Małgorzacie Dawidowicz oraz młodzieży za przygotowanie uroczystości oraz panu Wiesławowi Kotarskiemu za akompaniament. Następnie rozdała dyplomy za zajęcie I miejsca w VI Gminnym Przeglądzie Pieśni Patriotycznej „To nasze miejsce, to nasz kraj” organizowanym przez Bibliotekę Publiczną w Sztabinie. Otrzymały je: Ewa Pietrzeniec, Oliwia Dołęgowska i Joanna Dołęgowska. Ich opiekunem w konkursie była pani Danuta Wojewnik.



Oprac. Emilia Świątkowska
 

 

   

fot. Damian Plisko kl. IIG


 

OTRZĘSINY 2012

Prowadzący imprezę(Anna Haraburda, Sandra Wyszyńska, Karol Jurguć)  Jury (p. Joanna Maciejewska, Urszula Zamojska, Łukasz Zakrzewski)
Szybkie zjedzenie i złapanie myszy (Mateusz Adaszkiewicz, Maciej Kanoza, Maciej  Karp) Zaprezentowanie się naszych Kociaków :-)(Sylwia Szczembara, Magdalena  Hrehorowicz, Patrycja Rudziewicz, Karol Pastewski)
Uwodzenie naszej Kotki z II G przez uczniów klasy I (Aleksandra Buraczyk,  Krystian Pietkiewicz, Maciej Sipko) Szalone tańce naszych Kotków (Aleksandra Buraczyk,Daria Karczewska, Sylwia Szczembara, Maciej Karp, Jakub Kościuch, Karol Pastewski)
Wymiałczenie piosenki: "Sto lat", "Hej, Sokoły!", "Gaz, gaz...", "Wlazł kotek na płotek" (Mateusz Adaszkiewicz, Maciej Karp, Daniel Krotoszyński, Krystian Pietkiewicz) Zaprezentowanie lektury szkolnej pt: "Zemsta", "Krzyżacy", "W pustyni i w puszczy", "Pinokio" (Aleksandra Buraczyk, Magdalena Hrehorowicz, Bartosz Kukowski, Grzegorz Michałowski)
 
Otrzęsiny dyplom - Podziękowanie i wręczenie dyplomu w ręce wychowawcy Uczniowie klasy IG śpiewają piosenkę o swojej klasie
Wychowawca kl. IG śpiewa piosenkę pt. "Śpiewać każdy może" za karę, że nie  wystąpił w przebraniu (p. Stanisław Anuszkiewicz) Oprac. Sandra Wyszyńska kl. IIG Fot. Sandra Wyszyńska i Kamil Krotoszyński kl. IIG  


Oprac. Sandra Wyszyńska kl. II G
Fot. Sandra Wyszyńska i Kamil Krotoszyński kl. II G


 

 

 

Pasowanie na ucznia


   24 października 2012 r. w Zespole Szkół Samorządowych w Krasnymborze przyjęto w poczet uczniów najmłodszych, czyli pierwszoklasistów.
Na tę uroczystość przybyli rodzice oraz zaproszeni goście.
   O każdy szczegół uroczystości zadbały: wychowawczyni klasy I, pani Małgorzata Milewska oraz wychowawczyni klasy VI, pani Danuta Wojewnik.
   Przed złożeniem ślubowania dzieci musiały pochwalić się swymi umiejętnościami.
   Pierwszą próbą było wybranie odpowiedniego zachowania do konkretnej sytuacji. Kolejną – odgadywanie zagadek. Ostatnia próba polegała na zjedzeniu z uśmiechem plastra cytryny.
   Następnie pierwszoklasiści zaprezentowali swój program artystyczny.
   Ze wszystkich zadań dzieci wywiązały się znakomicie, za co zostali nagrodzeni gromkimi brawami.
Po uroczystym przyrzeczeniu, pasowania na ucznia dokonała Pani Dyrektor Barbara Kotarska.
   Starsi koledzy z klasy VI obdarowali pierwszaków drobnymi upominkami.
   Ksiądz kanonik Maciej Maciejewski, który przybył na tę uroczystość, też wręczył dzieciom upominki.
   Po zakończeniu oficjalnej uroczystości uczniowie klasy I wraz z rodzicami zaprosili nauczycieli i sześcioklasistów na wspólny poczęstunek.


Oprac. Małgorzata Milewska
 

 


 


 

17 października 2012 r.- uczniowie Zespołu Szkół Samorządowych obchodzą Dzień Ziemi

 


 


 

 XII Dzień Papieski: Jan Paweł II – Papież Rodziny


   "Jan Paweł II - Papież Rodziny" - takie hasło przyświecało obchodom XII Dnia Papieskiego.
"Rodzina jest pierwszą i podstawową szkołą miłości społecznej. Musi być na tyle silna Bogiem, czyli miłością wzajemną wszystkich, którzy ją tworzą, że potrafi pozostać ostoją człowieka wśród niszczycielskich prądów i bolesnych doświadczeń" - mówił Jan Paweł II.
    Jan Paweł II bardzo często podkreślał wartość rodziny, zwracając uwagę na jej wymiar duchowy i znaczenie we współczesnym świecie.
   Uczniowie naszej szkoły, organizujący apel z okazji Jego święta, również pragnęli przybliżyć zebranej publiczności wspomnienia o domu, pochylić się nad sprawami rodziny. Uczynili to recytując wiersz Kazimierza Węgrzyna pt. „Dom”. Zacytowali słowa Jana Pawła II, który mówił, że „Rodzina jest zespolona z narodem, a naród z rodziną”. Pieśń „Pan jest mocą swojego ludu” pokazała, kto daje siłę w najtrudniejszych momentach., odwagę w wytrwaniu przy Nim.
   Wymienili też ważne dokumenty Jana Pawła II mówiące o rodzinie, czyli adhortację, encyklikę i „List do ludzi w podeszłym wieku”. Wspomnieli, że mówił, iż „Troska o dziecko jest pierwszym i podstawowym sprawdzianem stosunku człowieka do człowieka”. W sercach dzieci bije przecież tętno całej ludzkości.
    Mówiąc o rodzinie, nie należy zapominać o miłości małżeńskiej i rodzicielskiej, która ciągle powinna być doskonalona i uszlachetniana przez wspólne troski i radości, wzajemne wspieranie w chwilach trudnych. Staje się wtedy źródłem szczęścia i spokoju dla rodziców i dzieci. Jej wzorem jest Chrystus, tak jak w pieśni „Pan jest Pasterzem moim”.
    Wspomnieli, że szczególnym wyrazem troski o rodzinę była inicjatywa Światowych Spotkań Rodziny, które odpowiedziały na wezwanie Chrystusa do pracy w Jego imieniu, czyli jak mówią, „by łowić serca Słów Bożych prawdą”. Odśpiewanie słów „Barki” zakończyło występ młodzieży z klasy VI i I Gimnazjum pod kierunkiem pani Danuty Wojewnik.
   Następnie ksiądz Maciej Maciejewski wyjaśnił w kilku słowach, dlaczego obchodzimy Dzień Papieski. Wspomniał też o rocznicy wybrania Jana Pawła II na Papieża oraz o Roku Wiary, który rozpoczął się od 11 października 2012 , który świętujemy odmawiając na każdej katechezie „Wierzę w jednego Boga”.
   Wspólne „Wyznanie wiary” zakończyło apel poświęcony czci Jana Pawła II.
 

Oprac. Emilia Świątkowska
 

 

fot. Łukasz Zakrzewski, Damian Plisko kl. IIG


 

 

„...Cała klasa uśmiechnięta dała kwiaty naszej pani...”
(J. Ficowski „Radosny dzień”)

 

   15 października 2012 roku obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej. To święto stało się dobrym pretekstem do tego, aby podczas uroczystego apelu zorganizowanego przez panie: Alicję Augustynowicz i Joannę Maciejewską złożyć wszystkim nauczycielom i wychowawcom najserdeczniejsze życzenia od uczniów oraz wręczyć Nagrody Wójta oraz Dyrektora Szkoły najbardziej zasłużonym nauczycielom. W tym roku Nagrodę z rąk Wójta otrzymała pani Alicja Augustynowicz i pani Joanna Maciejewska. Nagrodę Dyrektora otrzymały panie: Małgorzata Dawidowicz, Grażyna Anuszkiewicz, Danuta Wojewnik, Małgorzata Milewska i Urszula Pastewska. Pan wójt Tadeusz Drągiewicz złożył wszystkim pedagogom życzenia pomyślności i utrzymania się jak najdłużej w zawodzie nauczyciela oraz wręczył kwiaty pani dyrektor Barbarze Kotarskiej.
   Pani dyrektor powiedziała w imieniu swoim i osób, które nadesłały życzenia do szkoły, że pragnie życzyć wszystkim nauczycielom i wychowawcom zadowolenia z wykonywanej pracy, samych sukcesów w napełnianiu głów wiedzą, energii, siły i wytrwałości w wykonywaniu zawodu.
Po tej części oficjalnej nadeszła pora na montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów z edukacji wczesnoszkolnej oraz ostatniej klasy szkoły podstawowej i pierwszej klasy gimnazjum, dla którego tło stanowiły dekoracje wykonane pod kierunkiem pani Augustynowicz i p. Maciejewskiej.
   Uczniowie klasy II szkoły podstawowej przygotowani przez panią Halinę Wolską zaprezentowali wiersze okolicznościowe i piosenkę pt. „Jesienny koszyk”, a na koniec swego występu poczęstowali nauczycieli jabłkami ze swoich koszyczków.
   Trzecioklasiści oprócz pięknej recytacji udowodnili publiczności, że nie obcy im jest ruch sceniczny i zatańczyli z wykonanymi przez siebie motylami i przyniesionymi kolorowymi parasolkami śpiewając przy tym piosenki .
   Najstarsi wykonawcy przedstawili inscenizację, w której głównymi bohaterami byli nauczyciele naszej szkoły. W ich imieniu zaśpiewali piosenkę skierowaną do wójta na melodię „Mój przyjacielu” prosząc go o pieniążki. W dalszej części przedstawienia wymieniali problemy, z którymi musi mierzyć się każdy nauczyciel, czyli: trudy uczenia, ciągłe reformy, sprawdzanie zeszytów, kartkówek sprawdzianów do późna w nocy, psucie się wzroku tym spowodowane i w rezultacie noszenie grubych szkieł.
   Uczennice zaśpiewały jeszcze kilka piosenek o nauczycielach, będących coverami już istniejących, czyli: Urszuli: „Niebo dla Ciebie”, Tango de la pasion”, „Przeżyj to sam” Lombardu, „Jak się masz” Happy Endu, „Kochać to nie znaczy” De Mono. Ich występ uświetnił taniec grupy „Super Stars” przygotowanej przez panią Danutę Wojewnik.
   Piosenką, którą zakończyła się cała część artystyczna była: „Wyśpiewać dziś chcemy wam życzenia”, podczas której nastąpiło wręczenie kwiatów i składanie życzeń nauczycielom.
 

Oprac. Emilia Świątkowska
 

 

fot. Kamil Krotoszyński i Łukasz Zakrzewski kl. IIG


 

Pan policjant w szkole

 

Dnia 05.10.2012 odwiedził nas Pan policjant podkom. Paweł Jakubiak. Pięciolatki, sześciolatki oraz dzieci z klas I - III z niecierpliwością na niego czekały. Najmłodsi dowiedzieli się o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Policjant radził im, w jaki sposób uniknąć zagrożeń mogących wystąpić w czasie codziennej drogi do szkoły. Instruował jak się zachowywać w przypadku ataku groźnego psa, bądź kontaktu z osobami obcymi. Dzieci dowiedziały się, jak korzystać z chodnika i jak poruszać się bezpiecznie po drodze, jeżeli go nie ma. Po raz kolejny utrwaliły sobie, iż odblaskowe materiały są bardzo ważne nie tylko przy słabej widoczności . Maluszki słuchały pana policjanta z wielkim zaciekawieniem. Na zakończenie spotkania Pan mundurowy został zaproszony do oddziału przedszkolnego. Policjant w ramach ogólnopolskiej kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”. „Program Czytające przedszkola” przeczytał najmłodszym książkę o bezpieczeństwie w ruchu drogowym autorstwa Jerzego Ławickiego pt. „Uważaj! Uważaj!”.

Oprac. Katarzyna Diana Radziewicz
 

 

fot. p. Katarzyna Diana Radziewicz


 

 

Na leśnych ścieżkach

 

      Uczniowie klasy III ZSS w Krasnymborze uczestniczyli  w kilku lekcjach pod wspólnym tytułem „Na leśnych ścieżkach”. Rozpoczęli te lekcje od wycieczki do lasu, podczas której mieli do wykonania w grupach szereg zadań.

      Następnego dnia każda grupa prezentowała swoje okazy oraz opowiadała o dokonanych obserwacjach. Zebrane „leśne skarby” zostały umieszczone w kąciku przyrodniczym.

     3.10.2012 r. w ramach zajęć o tematyce leśnej uczniowie zaprosili leśników z Nadleśnictwa Augustów: państwa Martę i Karola Klim. Zaproszeni goście opowiedzieli o swojej pracy, pokazali mundur leśnika czym wzbudzili zainteresowanie uczniów.

     Leśnicy przynieśli wiele okazów przyrodniczych oraz pomocy dydaktycznych – książki, broszury, zakładki. Uczniowie z zainteresowaniem oglądali prezentację multimedialną pt. „Rośliny i zwierzęta naszych lasów”. Wyróżniali po liściach i owocach drzewa i krzewy oraz określali ich miejsce w poszczególnych piętrach lasu. Nazywali zwierzęta leśne oraz przypomnieli zasady zachowania się w lesie.

    W podziękowaniu za aktywne uczestnictwo podczas zajęć oraz zdobytą wiedzę uczniowie otrzymali od uczestników upominki.

    Na zakończenie uczniowie klasy III zaśpiewali piosenkę pt. „Rodzina leśników” oraz wręczyli gościom laurkę.

 

 

Oprac. Grażyna Anuszkiewicz

 

 


Wycieczka do lasu

Pod koniec września (27.09.2012) pięciolatki, sześciolatki oraz klasy I –III szkoły podstawowej wybrały się autokarem na wycieczkę do lasu. Dzieci były ciekawe, czy zawitała tam już Pani Jesień. Spacer po lesie dostarczył im wielu wrażeń. Przyglądały się jesiennym barwom liści, słuchały odgłosów przyrody: szumu drzew, śpiewu ptaków. Dzieciom udało się także zebrać różne dary jesieni (między innymi kolorowe liście, szyszki, żołędzie oraz owoce lasu takie jak grzyby), którymi później przyozdobiły kąciki przyrody. Po udanym spacerze, wygłodniali, przystąpiliśmy do pieczenia kiełbasek na ognisku. Dzieci skorzystały ze słonecznej pogody, by również pobawić się na leśnej polanie, a także aby wykorzystać swoje kreatywne pomysły np. do budowy szałasów z gałęzi. Z dużą dawką dobrego humoru i z ogromnym haustem świeżego powietrza wróciliśmy do domów. Na długo wizyta w lesie pozostanie w naszej pamięci.

Katarzyna Diana Radziewicz
 

 


DOŻYNKI GMINNE 2012

„Roześmiały się oczy żniwiarzy weselem,
Zbiorą, zbiorą z pola plonów bogatych tak wiele!
A do Dawcy wszechrzeczy ślą wdzięczne westchnienia:
- Przyjmij, Boże, pokorne, dziękczynne serc pienia!”


   W pracy każdego rolnika bardzo ważnym momentem jest zbieranie żniwa. Jest to czas radosny, wart świętowania. Każdego przepełnia radość z ukończonej roboty. Dlatego dożynki są tak hucznie obchodzone. Wszyscy dziękują Bogu za urodzajne plony.
   W tym roku Dożynki Gminne odbyły się 16 września. Gospodarzem uroczystości była parafia Krasnybór. Msza rozpoczynająca świętowanie odbyła się w kościele p.w. św. Rocha w Krasnymborze.
Po niej nastąpił przemarsz Korowodu Dożynkowego na plac przy Zespole Szkół Samorządowych w Krasnymborze. Został on powitany przez tłumnie przybyłych widzów.
   Na początku odbył się koncert orkiestry dętej w Suchowoli. Następnie Starosta i Starościna Dożynek, czyli państwo Stolarscy ze wsi Ostrowie, wręczyli Gospodarzowi Dożynek – Wójtowi Gminy Sztabin chleb będący symbolem obfitych plonów. Wójt Gminy Sztabin, Tadeusz Drągiewicz, w kilku słowach podziękował rolnikom za ogromny trud włożony w uzyskanie urodzajnych zbiorów.
   Po części oficjalnej nadszedł czas na zabawę, czyli Turniej Parafii Gminy Sztabin. Składały się na niego konkurencje dożynkowe przeplatane występami artystycznymi. Na ten moment czekało wielu. Kibicowano swoim drużynom. Wybrani reprezentanci poszczególnych Parafii rywalizowali w takich konkurencjach jak: pompowanie balonów przez Radnych Gminy Sztabin i mieszkańców parafii Jaminy, Sztabin, Krasnybór, zebranie kosza ziemniaków przez małżeństwa z poszczególnych parafii, rzut jabłkiem do celu przez gospodynie, wypicie na czas jednego litra napoju przez sołtysów, slalom rowerowy z przeszkodami na czas w wykonaniu księży. Oprócz tego odbył się konkurs płodów rolnych na: „najdłuższy ogórek”, „najcięższy pomidor” i największą głowę kapusty. Najwięcej emocji wzbudził konkurs misternie wykonanych wieńców dożynkowych, podczas którego I miejsce zajął wieniec z Jaziewa wykonany przez panią Beatę Koronkiewicz, II miejsce zajęły wieńce z Mogilnic i Krasnegoboru, III miejsce należało do sztabińskiej drużyny ZHP i biblioteki 40+ oraz pani Ewy Białous z Jastrzębnej Drugiej. IV miejsce zajęły Krasnoborki.
   Czas między konkurencjami umilała miejscowa młodzież z z Samorządowej Szkoły Podstawowej w Jaziewie, uczniów Zespołu Szkół Samorządowych w Sztabinie oraz Zespołu Szkół Samorządowych w Krasnymborze, która podczas swoich występów zaprezentowała dorobek warsztatów tanecznych, muzycznych, kabaretowych i teatralnych. Na uwagę zasługiwał występ artystyczny uczniów z Krasnegoboru, czyli zespołu „Super Stars”, którego opiekunką jest pani Danuta Wojewnik, także przedszkolaków i uczniów klasy I przygotowanych przez panią Urszulę Pastewską, które zaprezentowały taniec ludowy „Trojak” oraz piosenkę „Zawsze niech będzie słonce”, czwartoklasiści pod opieką pani Małgorzaty Milewskiej pięknie zaśpiewali piosenkę pt. „Niepodległość” oraz zatańczyli „Krakowiaka”, a uczennica kl. I Gimnazjum, Joanna Dołęgowska zaprezentowała piosenkę „Kocham cię życie”.
   Uczniowie Zespółu Szkół Samorządowych w Krasnymborze dołączyli się także do przygotowania dekoracji dożynkowych. Teren szkoły i boiska szkolnego został udekorowany balonami. Z beli słomy został wykonany przez uczniów klasy III Gimnazjum pod kierunkiem pani Barbary Kotarskiej i pani Joanny Maciejewskiej kot i świnka z prosiaczkami. Pani Urszula Pastewska i pani Katarzyna Radziewicz wykonały napis: Dożynki Gminne. Krasnybór 2012. Uczennice klasy I gimnazjum i uczniowie klasy III Gimnazjum wykonali „Komitet powitalny”, czyli dwoje wypchanych gospodarzy witających Korowód Dożynkowy.
Jeśli chodzi o dekoracje to należą się podziękowania rodzicom z parafii Krasnybór: pani Kindze Jurguć, panu Bogusławowi Karczewskiemu, Krzysztofowi Michałowskiemu oraz Radosławowi Szyper.
    W tegorocznych Dożynkach uczestniczyło wielu mieszkańców Gminy Sztabin. Pogoda w tym dniu była nad wyraz łaskawa. Wszyscy z niecierpliwością czekamy na przyszłoroczne święto plonów.

Oprac. Emilia Świątkowska
 

 


WYBORY SAMORZĄDOWE

Dnia 14.09.2012 r. odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Udział wzięło pięciu uczniów i czternastu nauczycieli. Przewodniczącym szkoły z liczbą 65 głosów został Maciej Anuszkiewicz, a opiekunem z liczbą 38 głosów został p. Stanisław Anuszkiewicz.

Gratulujemy zwycięzcom!


Życzymy wszystkim nauczycielom i uczniom samych radosnych dni w nowym roku szkolnym 2012/2013