AKTUALNOŚCI rok szkolny 2011/2012

Archiwum aktualności   zobacz

 
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2011/2012 w Zespole Szkół Samorządowych w Krasnymborze
 

 


Sprawozdanie z biwaku kl. II. g.

W dniach 19 – 20 czerwca 2012r. odbył się biwak klasy IIg. Klasa pojechała rowerami do bazy ZHP nad jezioro Serwy w Suchej Rzeczce. Pogoda bardzo sprzyjała. Wszyscy od razu weszli do wody i zaczęli w niej brodzić. Wieczorem było ognisko. Na drugi dzień wszyscy się opalali i po obiedzie wyruszyli w drogę powrotną. Biwak był bardzo udany, wszyscy wrócili cali i zdrowi.
 

 


6.06.2012r. Ognisko 5-latków z rodzicami w Jastrzębnej Drugiej w ramach kampanii "Postaw na Rodzinę"
 

 fot. Katarzyna Diana Radziewicz


4.06.2012 r. - Wycieczka uczniów klasy 0-III szkoły podstawowej do Płociczna

 


1.06. 2012 r. Wyjazd 5-latków z wychowawczynią p. Katarzyną Dianą Radziewicz do Jurajskiego Parku Dinozaurów w Jurowcach koło Białegostoku z okazji Dnia Dziecka

 


Sprawozdanie z Dnia Dziecka i Dnia Sportu

6 czerwca 2012r. w Zespole Szkół Samorządowych w Krasnymborze odbył się Turniej klas gimnazjalnych – Euro 2012 w ramach Dnia Sportu. Rozpoczęła go o godz. 8.15 powitaniem przybyłych gości p. Alicja Augustynowicz pełniąca obowiązki dyrektora.
P. Augustynowicz złożyła też uczniom życzenia z okazji Dnia Dziecka i zaprosiła wszystkich do wspólnej zabawy.
Następnie krótkie przemówienie wygłosiła prowadząca, uczennica kl. II g. Kinga Buczyńska, zaraz potem cała szkoła zaśpiewała polski hymn na Euro 2012 – piosenkę zespołu Jarzębina pt. „Koko, koko, euro spoko”.
Po przedstawieniu jury w składzie: p. Jerzy Chmiel i p. Joanna Maciejewska, reprezentacje klas gimnazjalnych rozpoczęły odpowiadanie na wylosowane przez siebie pytania dotyczące Euro 2012, po 2 losowania w każdej partii. Partie pytań były przedzielane przez prezentacje wymyślonych wcześniej przez klasy okrzyków i wylosowanych wcześniej piosenek, a także przez próby sprawnościowe: żonglerka piłki nogą i odbicia piłki głową.
Jako pierwsi prezentowali się uczniowie kl. I g., którzy zaśpiewali piosenkę Czerwonych Gitar pt. „Polska to my”. Kl. II g. zaprezentowała piosenkę Marka Torzewskiego pt. „Do przodu Polsko”, a kl. III g. piosenkę Maryli Rodowicz pt. „Futbol”.
Po ostatnich pytaniach zostały ogłoszone wyniki: I miejsce – kl. I g., II miejsce – kl. III g., III miejsce – kl. II g.
Następnie szkolny zespół taneczny zatańczył do oficjalnej piosenki Euro 2012 „Endless summer”, po nim uczennice gimnazjum: Martyna Pietrzeniec i Julita Surowiecka, wykonały pokaz Taekwon-do.
O godz. 9.15 odbyło się uroczyste otwarcie i poświęcenie nowego boiska z udziałem Wójta Gminy Sztabin Tadeusza Drągiewicza i Księdza Prałata Wiesława Domitrza. Nastąpiło ono po przecięciu wstęgi przez Wójta, p. Dyrektor ZSS w Krasnymborze oraz przewodniczących Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego. Po wygłoszeniu przemówienia przez Wójta Gminy Sztabin oraz Dyrektor Zespołu nastąpiło poświęcenie boiska przez Proboszcza parafii w Krasnymborze. Otwarcie boiska uhonorowały strzały na bramkę w wykonaniu Wójta, Proboszcza, p. Dyrektor, przewodniczącego Rady Rodziców oraz przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego.
O godz. 10 rozpoczął się Turniej Rodzin, w którym w wielu konkurencjach udział wzięły cztery rodziny: Karp, Ostapowicz, Pietrzeniec i Klim.
Od godz. 11.05 do godz.11.45 klasy IV – VI wzięły udział w zabawach ruchowych, zaś w tym samym czasie na boisku klasy I – III gimnazjum grały w piłkę ręczną (dziewczęta) i nożną (chłopcy). O
O godz. 13 odbyło się wręczenie nagród, które zakończyło cały turniej.

Krystyna Gniedziejko
kl. III g.

 


Dzień Matki obchodzony w Zespole Szkół Samorządowych w Krasnymborze
 

fot. Kamila Rosada kl. IIIG


Zdjęcia przekazane przez księdza Wiesława Domitrz, proboszcza parafii krasnoborskiej dla szkoły. Poszukujemy osób z tych zdjęć.
Na jednym z tych zdjęć jest ksiądz Aleksander Drozd, proboszcz parafii krasnoborskiej w latach międzywojennych i po II Wojnie Światowej



16 maja 2012 r. - 5-latki pod opieką pani Katarzyna Diana Radziewicz wykonują domki z herbatników 

 

     

 


Obóz językowy w Bystrzycy Kłodzkiej

   Młodzież Gimnazjum w Zespołu Szkół Samorządowych w Krasnymborze uczestniczyła w obozie językowym Euroweek w Bystrzycy Kłodzkiej organizowanym przez Europejskie Forum Młodzieży. Uczniowie przebywali na Ziemi Kłodzkiej prze 5 dni, podczas których uczyli się języka angielskiego, uczestniczyli w wykładach na temat Finlandii, Islandii, Argentyny, Włoch, Peru, Rumunii, Łotwy, Azerbejdżanu, Turcji. Poznali tradycje, zwyczaje, obyczaje, menu, muzykę, sport tych 11 krajów. Musieli wykonać własne twórcze prezentacje oraz brali aktywny udział w Debacie Oxfordzkiej. Gimnazjaliści mieli także okazję nauczyć się kroków narodowych tańców krajów europejskich. Podczas obozu odbyła się wycieczka krajoznawcza do Kłodzka i Bystrzycy Kłodzkiej oraz kolic Sudetów.
    Uczniowie wrócili z obozu języka angielskiego zachwyceni, pełni wrażeń, zadowoleni, z myślą wyjazdu na wymiany i wolontariatu do krajów europejskich. Szkoła w Krasnymborze otrzymała podziękowania za organizację i współpracę z Europejskim Forum Młodzieży, a Gimnazjaliści otrzymali certyfikaty obozu języka angielskiego.

Współorganizator obozu – Kuleszewicz Lilia

 



 

„Jest takie miejsce, taki kraj...”

27 kwietnia 2012 roku w naszej szkole odbyła się lekcja historii na temat świąt państwowych obchodzonych przez nasz kraj w maju, poprzedzona odśpiewaniem Hymnu Narodowego. Przeprowadziły ją na sali gimnastycznej panie: Małgorzata Dawidowicz i Lilia Kuleszewicz. Obie były ubrane na biało i przepasane czerwoną wstęgą. Przypomniały w ten sposób czasy, kiedy wywieszanie biało-czerwonych flag było zakazane i kobiety swoim strojem zaznaczały swoje oddanie Ojczyźnie.
Za pomoc w przekazywaniu wiedzy służyły prowadzącym trzy prezentacje multimedialne. Dzięki temu uczniowie przypomnieli sobie na przykład kiedy i gdzie doszło do powstania Święta Pracy, dlaczego obchodzimy Święto Flagi Narodowej oraz jakie były postanowienia Konstytucji 3 Maja?
Po obejrzeniu prezentacji odbył się quiz dla widzów dotyczący wiadomości zawartych w prezentacjach. Odpowiedzi na zadawane przez panie prowadzące pytania nie stanowiły dla uczniów żadnej trudności. Zwycięzcy otrzymali słodkie nagrody.
Na koniec pan Jacenty Jerzy Chmiel nauczył wszystkich pieśni patriotycznej pt. „Jest takie miejsce, taki kraj...”, która została odśpiewana na zakończenie tego pouczającego apelu.

Oprac. Emilia Świątkowska
 

     

 


„PRZEZ KRZYŻ DO CHWAŁY”

Z okazji zbliżających się świąt Wielkanocy 4 kwietnia 2012 roku w Zespole Szkół Samorządowych w Krasnymborze odbył się uroczysty apel przygotowany przez panią Urszulę Bugieda i panią Joannę Maciejewską.
Motywem przewodnim uroczystości był krzyż, który został przedstawiony jako znak zbawienia.
Tłem montażu słowno-muzycznego zaprezentowanego przez uczniów klasy V, gości z kl. VI szkoły podstawowej oraz II i III gimnazjum była wielkanocna prezentacja multimedialna przygotowana przez piątoklasistów pod kierunkiem pani Urszuli Bugieda i pani Joanny Maciejewskiej. Wyjaśniała ona pojęcia wiążące się z tym świętem, którymi są np. droga krzyżowa, Niedziela Palmowa, Wielki Tydzień, Wigilia Paschalna.
Ważnymi rekwizytami podczas apelu były drewniane krzyże, które aktorzy prezentowali widzom. Wiązała się z tym „Ballada o krzyżu” ukazująca trud, obowiązek i cierpienie każdego chrześcijanina, którego powinnością jest wzięcie swego krzyża i podążanie za Chrystusem.
Widzowie usłyszeli pieśni takie jak: „Tylko mnie poprowadź”, „Ofiaruję Tobie, Panie mój”, „Wystarczy byś był”, „Rozpięty na ramionach jak sokół na niebie”, „Nie zdejmę krzyża z mojej ściany za żadne skarby świata”, „Matka, która pod krzyżem stała”.
Uczestnicy apelu popisali się także piękną recytacją wierszy związanych ze zmartwychwstaniem Jezusa.
Odczytali także mówiące o tym fragmenty Ewangelii według świętego Mateusza oraz Ewangelii według świętego Łukasza
Na zakończenie uroczystości pani dyrektor Barbara Kotarska złożyła wszystkim życzenia zdrowych i pogodnych świat Wielkanocy, żeby zmartwychwstały Chrystus błogosławił każdej rodzinie.
Udział w tej uroczystości uświadamiał każdemu chrześcijaninowi, że wiara otwiera nas na życie wieczne. Bez niej nie jesteśmy w stanie dźwigać trudów życia codziennego. Spoglądając na krzyż, widzimy największą ofiarę, jaką poniósł Jezus z miłości do człowieka. Jego zmartwychwstanie jest naszą gwarancją na lepsze jutro, zwycięstwem dobra nad złem.

Oprac. Emilia Świątkowska
 

 


 

21 marca 2012 r. prezentacje projektów edukacyjnych przez uczniów klasy II Gimnazjum w Krasnymborze

Jak obywatele Wielkiej Brytanii obchodzą święta Bożego Narodzenia, Walentynki       i Halloween?  opiekun p. Lilia Kuleszewicz

   

 


Rozwój polskiej motoryzacji opiekun p. Jacenty Jerzy Chmiel
 

   

 


Wpływ rozwoju motoryzacji i innych środków transportu na środowisko naturalne- opiekun p. Stanisław Anuszkiewicz

     

 


Kwiaty i życzenia dla wszystkich Pań

   Kobiet nie pyta się o wiek, jednak o Święcie Kobiet powiedzieć można, ze liczy już sobie ponad sto lat.
   W 1910 roku na Międzynarodowej Konferencji Kobiet w Kopenhadze, Klara Zetkin, niemiecka socjalistka i feministka, wystąpiła z inicjatywą obchodzenia Międzynarodowego Dnia Kobiet. Od tego czasu co roku 8 marca świętujemy ten dzień.
   Z tej okazji w naszej szkole odbył się uroczysty apel poświęcony właśnie kobietom. Organizatorami uroczystości byli: pani Alicja Augustynowicz, opiekun kółka teatralnego oraz pan Stanisław Anuszkiewicz, wychowawca klasy III Gimnazjum.
   Członkowie kółka teatralnego, czyli uczniowie klas V i VI Szkoły Podstawowej zaprezentowali wszystkim zebranym szereg skeczy przedstawiających relacje damsko-męskie w krzywym zwierciadle. Widzowie dowiedzieli się z nich między innymi, że należy puszczać kobiety przodem, bo nie wiadomo, czy za rogiem nie czai się psychopata. Według nich kobieta to nie zawsze „słaba płeć”. Natomiast mężczyzna jest jak samochód, który za dużo pali, brakuje mu przyspieszenia i nie zamyka się mu maska. Na koniec ich występu zaprezentowali własną wersję stworzenia kobiety.
   Następnie wystąpili gimnazjaliści płci tak zwanej brzydkiej. Jednak gdy przebrali się za kobiety, w niczym nie ustępowali im urodą ani wdziękiem.
  Widzowie wraz z nimi przeszli wędrówkę przez wieki i mogli podziwiać jak mogło w dawnych czasach wyglądać świętowanie Dnia Kobiet. Na ich występ składała się recytacja, śpiew a także taniec. Zaczęli od czasów Adama i Ewy a skończyli na współczesności. Ich występ przeplatały takie utwory jak: „Kawiarenki”, „To nie ja byłam Ewą”, „Jestem kobietą”, „Rudy rydz”, „Jej portret”, „Mały Książę” i inne.
    Na koniec uroczystości wszystkie Panie zostały obdarowane przez uczniów życzeniami oraz wspaniałymi kwiatami, bo przecież po to są Kobiety, by mogły od mężczyzn przyjmować bukiety.

Oprac. Emilia Świątkowska
 

fot. Maciej Karp kl.VI


 

BAL PRZEBIERAŃCÓW I DYSKOTEKA WALENTYNKOWA

   21 lutego 2012 roku w Zespole Szkół Samorządowych w Krasnymborze odbył się Bal Przebierańców organizowany przez Samorząd Uczniowski, którego opiekunem jest pani Urszula Bugieda.
   Specjalnie na tę okazję każdy przedszkolak i uczeń pierwszej, drugiej i trzeciej klasy Szkoły Podstawowej uruchomił swoją wyobraźnię, aby jego kostium był jak najpiękniejszy i najbardziej oryginalny. Wszyscy przebierańcy, oprócz tego, że tańczyli, startowali także w konkursie na króla i królową balu. Zwycięzcą zostali uczestnicy, którzy mieli najciekawsze stroje.
   Gimnazjaliści w tym czasie zajmowali się sprzedażą kotylionów. Po balu odbyła się dyskoteka walentynkowa przeznaczona dla nich i uczniów klas IV-VI Szkoły Podstawowej.
   Zabawa okazała się bardzo udana. Wszyscy bawili się znakomicie. Mają nadzieję, ze podobna impreza odbędzie się za rok.

Oprac. Emilia Świątkowska
 

 


Dzień Babci i Dziadka


14 lutego 2012 roku obchodziliśmy w naszej szkole trochę spóźniony Dzień Babci i Dziadka. Z zaproszenia skorzystały babcie i dziadkowie, którzy z tej okazji zostali obdarowani prezentami własnoręcznie wykonanymi przez naszych uczniów. Gości powitała pani dyrektor Barbara Kotarska. Życzyła im dużo zdrowia, pociechy z wnucząt oraz miłych wrażeń podczas oglądania programu artystycznego
Na początku uczniowie klasy III Szkoły Podstawowej zapowiedzieli występ swoich kolegów i koleżanek. Uprzedzili, że postarają się, aby wszyscy miło spędzili czas.
Imprezę rozpoczął występ szkolnego zespołu tanecznego „Super Stars” pod kierunkiem pani Danuty Wojewnik.
Potem na scenę wkroczyły 5-latki przygotowane przez panią Bożenę Kraszewską wraz z życzeniami w formie wierszyków dla babć i dziadków oraz piosenką wspomaganą układem choreograficznym pt. „Babciu droga, babciu, powiedz mi, czy potrafisz robić to co my?”
Kolejne były 6-latki, których wychowawczynią jest pani Urszula Pastewska, które zaśpiewały piosenkę „Witaj babciu, witaj babciu, jak się masz” na melodię „Panie Janie”. Opowiedziały także o prezentach, które wymarzyły dla swoich babć i dziadków, a były nimi między innymi: złota rybka, buty siedmiomilowe, stoliczek, co się sam nakrywa. Na koniec zatańczyły taniec ludowy zwany trojakiem do melodii „Zasiali górale”. Wspaniale pokazał on rozwinięte w przedszkolakach poczucie rytmu.
Pierwszoklasiści, przygotowani przez panią Halinę Wolską, popisali się zdolnościami wokalnymi, gdy zaśpiewali piosenkę o tym, jak to „Nasza babcia umie tyle, że uwierzyć trudno w to, czego dotknie się na chwilę, jak zegarek będzie szło”. Popisali się też piękną recytacją wierszy o babciach i dziadkach, dla których wnuczęta są oczkiem w głowie. Na koniec zaśpiewali piosenkę „Najdroższy dziadku to jest piosenka, którą śpiewają tobie wnuczęta”.
Uczniowie klasy II pod kierunkiem pani Grażyny Anuszkiewicz rozpoczęli swój występ piosenką” Zatańcz jak potrafisz”. Następnie przenieśli widzów do krainy leżącej za siedmioma górami przedstawiając humorystyczną wersję baśni „O śpiącej królewnie”. Zachwycili też publiczność, gdy zaśpiewali piosenkę „Babciu, Dziadku to znów ja, niespodziankę dla Was mam”. Wielu babciom i dziadkom zakręciła się łezka w oku ze wzruszenia, gdy usłyszeli od swych wnucząt, że tak wiele ich nauczyli, śpiewali do snu piosenki, byli zawsze blisko, nigdy nie odmawiali pomocy nawet w środku nocy i dlatego dziękują im za poświęcenie, mocno ściskają i życzą sto lat życia w zdrowiu.
Trzecioklasiści, których wychowawczynią jest pani Małgorzata Milewska zaśpiewali o tym, że każde dziecko ma od rana buzię uśmiechniętą, bo pamięta o święcie swego dziadka i babci. Zadawali także zagadki związane Świętem Babci i Dziadka. Przyznali, że bez babci i dziadka smutny byłby świat. Życzyli im 200 lat życia. Ich występ zakończył wspaniały krakowiak tańczony w strojach ludowych.
Uczniowie klasy IV przygotowani przez panią Alicję Augustynowicz zaprezentował przedstawienie pod tytułem „Kopciuszek”. Baśń kończyła się morałem: „Nie pomoże dobra wróżka, gdy u panny brudna nóżka”.
Na zakończenie widzowie ponownie mogli zobaczyć występ zespołu „Super Stars”, do którego dołączyły najmłodsze, 5-letnie, tancerki.
Następnie babcie i dziadkowie przyjęli życzenia zdrowia i długiego życia oraz zaproszenie na pyszny poczęstunek.

Oprac. Emilia Świątkowska
 

fot.p.Grażyna Anuszkiewicz


ZESPÓŁ SZKÓŁ SAMORZĄDOWYCH W KRASNYMBORZE BIERZE UDZIAŁ W AKCJI „WARTO BYĆ DOBRYM”

 

Czas trwania: od 2 stycznia 2012 do 20 czerwca 2012 r.

Do zapoznania się ze szczegółami akcji zapraszamy na stronę: www.wartobycdobrym.pl

O akcji

Nagrody

• Nagrodą główną w Konkursie dla Uczestników każdej szkoły jest rower marki Kross ufundowany przez Organizatora.

• Wszyscy Uczestnicy, którzy wywiążą się z zadań zostają członkami OKI Klubu.
• 10 szkół, które uzyskają najwyższy wskaźnik będący stosunkiem ilości Uczestników, którzy zostaną członkami OKI Klubu do ilości uczniów Szkoły otrzyma nagrody w postaci grantów po 10 000 zł na zrealizowanie projektu z dziećmi wg. własnego pomysłu.

• Każda szkoła, która weźmie udział w akcji, otrzyma od firmy FORMAT nagrodę do wyposażenia biblioteki szkolnej. Będzie nią zestaw edukacyjnych programów multimedialnych – Akademia Umysłu ® cz.2, w skład którego wchodzą aż 3 programy: PAMIĘĆ, KONCENTRACJA, SZYBKIE CZYTANIE. Zawarte w nich ćwiczenia zwiększają zdolność zapamiętywania, wspomagają koncentrację oraz sprawne czytanie u dzieci i młodzieży.

Opis akcji

• Akcja "Warto Być Dobrym" to największa, interdyscyplinarna kampania edukacyjna w Polsce, kreująca u dzieci dobre postawy, ucząca poszanowania dla innych ludzi, ich emocji, uczuć i praw, a także premiująca zachowania prospołeczne i wolontariat jako drogę do samorealizacji.
• Kampania ta realizowana jest w szkole, bo to miejsce największej aktywności młodzieży, oraz przestrzeń gdzie dokonuje się wymiana poglądów o świecie rzeczywistym. To nie tylko miejsce zdobywania wiedzy lecz środowisko gdzie kształtują się postawy młodych ludzi i rozwijają ich talenty.
• Głównym elementem akcji jest konkurs skierowany do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, który każda szkoła będzie prowadziła samodzielnie na podstawie tych samych zasad i z tą samą nagrodą główną - rowerem górskim.
• Akcja wymyślona i organizowana przez Stowarzyszenie "Przyjazna Szkoła", została zainicjowana 10 lat temu w śląskich szkołach. W roku szkolnym 2011/2012, wprowadzona zostaje nowa, rozbudowana formuła i zwiększony zasięg do 1500 placówek, będących członkami Stowarzyszenia. Daje to grupę 500 000 dzieci i ok 1 000 000 rodziców.

Zasady konkursu

• Nagrodę główną w każdej szkole dostanie dziecko, które zostanie wylosowane spośród finalistów konkursu reprezentujących poszczególne klasy w danej szkole.
• Nagrodą główną jest markowy rower górski o wartości ok. 1000 zł (Kross). Każda szkoła otrzyma jeden rower do rozlosowania wśród swoich finalistów.
• Finaliści z poszczególnych klas( po jednej osobie na klasę) to uczniowie najlepiej ocenieni przez rówieśników ze społeczności danej klasy, spośród tych dzieci, które przystępując do akcji na początku roku zobowiążą się do wypełnienia zadań w 3 obszarach i to zobowiązanie zrealizują:
o Pomoc drugiemu człowiekowi. (ja i bliźni)
o Zaangażowanie w środowisko klasy, szkoły, społeczność lokalną. (ja i społeczność)
o Działania globalne na rzecz praw człowieka i ochrony środowiska. (ja i świat)
• Każde dziecko, które wypełni swoje zobowiązanie otrzyma członkostwo w elitarnym klubie OKI, który został powołany w celu promocji i identyfikacji młodzieży mogącej być przykładem dla innych.

Cele akcji

• Pokazanie, że być dobrym to nie wstyd i słabość a wręcz przeciwnie to duma i siła, a czasami bohaterstwo.
• Wyzwolenie w młodych ludziach mody na dobro, oraz uświadomienie, że warto być dobrym, a tym dobrem można zarażać innych nawet starszych.
• Pokazanie dobra i wolontariatu jako wartości, świetnej zabawy i drogi do samorealizacji.
• Promowanie pozytywnego systemu wartości jako wzorca postaw.
• Docenienie odpowiedzialnego i pomocne zachowania wobec drugiego człowieka, zwierzęcia, społeczności lokalnej, świata

.


Pracownicy i uczniowie Zespołu Szkół Samorządowych

w Krasnymborze dziękują za zakup plansz matematycznych dla Szkoły Podstawowej i Gimnazjum

16-310 Sztabin, Krasnybór 59

 Lista sponsorów:

1. 

Jacek Sobieszczański

ELEKTRO-TECH

 

 

16-300 Augustów

 

 

ul. Śliwkowa 51

2. 

Joanna Klepacka       

P.H.U. „Klepaccy” S.C.

 

Dawid Klepacki    

16-300 Augustów

 

 

ul. Kopernika 4

3.

Andrzej Chrulski

Produkcja z tworzyw sztucznych

 

   

Handel artykułami przemysłowymi

 

 

16-300 Augustów

 

 

ul. Słowackiego 64

 4.

 Krzysztof  Krygiel

Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowe „STAL- MET”

 

 

16-300 Augustów

 

 

ul. Konarskiego 24

 5.

 Jerzy Sotnik

Usługi stolarskie

 

 

16-300 Augustów

 

 

ul. Proletariacka 12

6. 

Henryk Zaskowski   

Zakład ogólnobudowlany

 

 

16-300 Augustów

 

 

ul. Nowomiejska 24

 7.

Łukasz Dyczewski

„AUTO-COMPLEX”

 

 

 16-300 Augustów

 

 

ul. Słowackiego 1

 


„Choinko, piękna jak las...”
 

   19 stycznia 2012 roku to dla Zespołu Szkół Samorządowych w Krasnymborze dzień szczególny. Wówczas to obchodziliśmy jedno z najbardziej hucznych wydarzeń w życiu szkoły - Choinkę szkolną. Organizatorkami tej imprezy byli: pani Urszula Bugieda, która opracowała i zrealizowała scenariusz imprezy, pani Lilia Kuleszewicz, pani Emilia Świątkowska, wychowawcy klas, sekcja dekoracyjna, i Samorząd Uczniowski.
   Już od rana wszędzie panowała karnawałowa atmosfera. Wszyscy zebrali się w odświętnie udekorowanej sali gimnastycznej. Z tej okazji przybyli przedstawiciele Straży Granicznej w Lipsku, członkowie Rady Pedagogicznej Zespołu Szkół Samorządowych w Krasnymborze, rodzice oraz uczniowie.
   Uroczystość uświetnił występ grupy tanecznej „Super Stars” jak zwykle znakomicie przygotowanej przez panią Danutę Wojewnik, składającej się z uczennic Szkoły Podstawowej, Gimnazjum a także kilku pięciolatków z Oddziału Przedszkolnego. Dziewczęta dwukrotnie zaprezentowały bezbłędny popis tańca synchronicznego między innymi z użyciem pomponów.
   Po tym tanecznym wstępie na scenę wkroczyły pięciolatki przygotowane przez panią Bożenę Kraszewską. Zaśpiewały one piosenkę pt. „Choinkowe całusy” oraz pięknie recytowały wiersze „Rodzinka”, „Jeden-dwa” i „Prośba chmury”. Nasi najmłodsi wykonawcy byli bardzo przejęci, jednak udało im się nie pomylić ani razu i z pewnością ich rodzice obecni na sali byli z nich dumni.
   Następnie swoim niebywałym talentem popisały się sześciolatki pod kierunkiem pani Urszuli Pastewskiej. Przedstawiły one montaż słowno-muzyczny, w którego skład wchodziły wiersze: „Orszak mikołajkowy”, „Wigilia” oraz piosenka „Kolęda”. Ukoronowaniem ich występu był odtańczony z wielkim zapałem taniec ludowy zwany trojakiem.
   Pani Halina Wolska postarała się o to, aby jej wychowankowie, czyli uczniowie pierwszej klasy Szkoły Podstawowej, wspaniale wypadli w spektaklu pt. Księżniczka na ziarnku grochu”, który wymagał dodatkowej scenografii i kostiumów.”
   Drugoklasiści przywitali widzów równie baśniowo, ponieważ przygotowali pod kierunkiem pani Grażyny Anuszkiewicz przedstawienie pt. „Zabawa w śpiącą królewnę”, w którym wykazali się niezwykłym talentem aktorskim , a także dużym poczuciem humoru. Zaśpiewali także dwie piosenki: „Fantazja” i „Zatańcz jak potrafisz”.
   Uczniowie klasy trzeciej udowodnili, że są bardzo muzykalni. Pani Małgorzata Milewska pomogła im przygotować piosenki: „Leśna kołysanka” i „Zasypało nas na biało”, a także taniec ludowy jakim jest krakowiak.
   Uczestnicy kółka teatralnego, do którego należą uczniowie klas V i VI tego dnia także postawili na humor. Pod kierunkiem pani Emilii Świątkowskiej zaprezentowali pięć skeczy: „Operacja trudna jest”, czyli dylematy służby zdrowia, „Sprawiedliwość bliżej człowieka”, czyli spotkanie z wymiarem sprawiedliwości, „Terapia”, czyli nie każdy z nas jest doskonały, „Sumienie”, którego wyrzuty dopadną cię wszędzie oraz „Śmierć u lekarza, czyli niełatwo być lekarzem. Oprócz rozśmieszenia publiczności uczniowie mieli na celu popisanie się grą aktorską, umiejętnością przyciągnięcia uwagi widza, pracą z rekwizytem na scenie, prawidłową dykcją.
   Uczniowie klasy czwartej postanowili wyciągnąć „Rzepkę”. Zaprezentowali więc inscenizację znanego wiersza Juliana Tuwima. Za przygotowanie do przedstawienia odpowiadali: pani Alicja Augustynowicz i pan Jacenty Jerzy Chmiel. Czwartoklasiści we wspaniałych kostiumach wspaniale odegrali swoje role zarówno dzięki talentowi do recytacji, jak i doskonale wyuczonemu ruchowi scenicznemu.
   Najstarsi uczniowie Szkoły Podstawowej, czyli szóstoklasiści, których wychowawczynią jest pani Bogusława Anna Juchniewicz, zaprezentowali skecz pt. „Wojna o kota”, którym rozśmieszyli publiczność oraz zaśpiewali piosenkę „A kto wie”, dzięki której przekonali wszystkich, że warto mieć marzenia.
   Po uczniach Szkoły Podstawowej nadszedł czas na Gimnazjalistów. Uczniowie klasy I, której wychowawczynią jest pani Lilia Kuleszewicz, przedstawili kabaret pt. „Policjanci na Euro 2012” oraz „Kanar” dostarczając widzom wiele radości. Aktorzy znakomicie poradzili sobie z zapamiętaniem trudnego tekstu. Podczas występu cechowała ich duża swoboda
   Trzecioklasiści, przygotowani przez pana Stanisława Anuszkiewicza, zaprezentowali występ pełen śpiewu i tańca pt. „Karnawał w Krasnymborze”. Widzowie usłyszeli piosenki takie jak „Chałupy”, „Chłopaki nie płaczą”, „Kobiety są gorące”, „Prawy do lewego” z zupełnie nowym tekstem, pasującym do okazji, jaką jest Choinka. Poznali także historię tańca, podziwiając przykłady wykonania niektórych tańców. Gimnazjaliści bawili się znakomicie, mistrzowsko przedstawiając swój program artystyczny. Postanowili zatem wciągnąć do zabawy publiczność, tańcząc i śpiewając razem z nimi słynne „Kaczuszki”.
   Niespodzianką dla wszystkich był jak zawsze znakomity występ absolwenta naszej szkoły, który wcielił się w Cezarego Pazurę.
   Choinka szkolna to czas śmiechu i zabawy. Program artystyczny zaprezentowany w tym dniu był tego odzwierciedleniem. Na sukces tego wydarzenia składała się nie tylko praca opiekunów, ale przede wszystkim zapał wykonawców, którzy, co było widać, z całą pewnością kochają występy na scenie.

Oprac. Emilia Świątkowska
 

 


Wigilia szkolna

   22 grudnia 2011 roku nasza szkoła obchodziła Wigilię Szkolną organizowaną przez panią Urszulę Bugieda i panią Danutę Wojewnik. Z tej okazji wszyscy zebrali się w odświętnie udekorowanej przez sekcję dekoracyjną sali gimnastycznej.
   Wigilia Szkolna jest wydarzeniem, które każdemu kojarzy się ze wzruszeniem, ciepłem i rodzinną atmosferą. Nastrój potęgował blask lampek choinkowych świecących w półmroku, pięknie ubrane choinki oraz szopka bożonarodzeniowa. Widzowie w podniosłych nastrojach chłonęli atmosferę tej niezwykłej uroczystości.
   Organizatorzy byli świadomi tego jakie wrażenie wywołuje przygotowana przez nich uroczystość, ponieważ rozpoczęli ją słowami K. Chojeckiej:
„ Ten nastrój wszystkim się udziela,
Ogarnia serca, dusze
Radością szczęścia i wesela
I czystych, wielkich wzruszeń.”
   Na początku wystąpili uczniowie Oddziału Przedszkolnego, którzy zaprezentowali piosenkę „Przyjdź do nas Mikołaju” oraz wiersz „Cześć choinko wszystkim”.
   Po nich na scenę wkroczyli uczniowie klasy II Szkoły Podstawowej z piosenką „Był pastuszek bosy”, a uczniowie klasy III Szkoły Podstawowej zaśpiewali „Lecą już z nieba aniołki małe”.
   Punktem kulminacyjnym uroczystości były jasełka na wesoło w wykonaniu uczniów klasy V i VI Szkoły Podstawowej, gdzie diabełki używały telefonów komórkowych i śpiewały Lucyferowi kołysanki. Kolejne sceny przedstawienia przeplatały się z najpiękniejszymi polskimi kolędami: Pójdźmy wszyscy do stajenki”, „Przybieżeli do Betlejem”, „Lulajże Jezuniu”, „Wśród nocnej ciszy”. Pojawiły się też piosenki związane ze Świętami Bożego Narodzenia: „Świeć gwiazdeczko”, „Magia świąt”.
   Występ zakończył wiersz W. Melzackiego pt. „Wesołych Świąt”, w którym każdy usłyszał skierowane do siebie życzenia np. świąt bez zmartwień, zwykłego ludzkiego szczęścia podczas przeżywania wraz z najbliższymi cudu narodzin Syna Bożego.
   Na koniec pani Bogusława Anna Juchniewicz przekazała życzenia między innymi od dyrektor Zespołu Szkół Samorządowych w Krasnymborze, pani Barbary Kotarskiej, Wójta Gminy Sztabin, pana Tadeusza Drągiewicza, pracowników oświaty Gminy Sztabin, OKE w Łomży oraz Biebrzańskiego Parku Narodowego.
   Wszyscy opuścili salę gimnastyczną przejęci. Ten apel z pewnością uzmysłowił im, że Święta Bożego Narodzenia będą już niedługo.
 

Oprac. Emilia Świątkowska

 

   

fot. Wojciech Daniszwewski kl. III G


Dzień Tolerancji połączony z Andrzejkami


   24 listopada 2011 roku w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Tolerancji kończący Tydzień Tolerancji. W ramach tego święta uczniowie klas I-III Gimnazjum wykonywali plakaty na temat tolerancji, które zostały wywieszone na gazetce szkolnej.
   Podsumowaniem tygodnia był apel zorganizowany przez panią Urszulę Bugieda i panią Joannę Maciejewską, podczas którego dowiedzieliśmy się, że tolerancja to umiejętność zaakceptowania odmienności. Tolerować to widzieć odrębność innych ludzi i zaakceptować ją, być otwartym na czyjeś poglądy, rozumieć racje drugiej strony. Widzów wzruszył występ uczniów śpiewających utwory: Stanisława Sojki – „Tolerancja”, Czesława Niemena – „Dziwny jest ten świat” oraz Edyty Geppert – „Kocham cię życie”.
   Następnie wystąpiło kółko teatralne składające się z uczniów klasy V i VI Szkoły Podstawowej przygotowane przez panią Emilię Świątkowską, którego zadaniem była zmiana panującego nastroju z poważnego, pełnego refleksji na wesoły, kojarzący się z zabawą. Zaprezentowało ono parodię baśni takich jak: „Dama na wieży”, „Czerwony Kapturek”, „Królewna Śnieżka” i „O królewiczu, który szukał żony”.
   Po ich występie organizatorzy zaprosili wszystkich na dyskotekę andrzejkową.

 

Oprac. Emilia Świątkowska

 


21 listopada 2011 r. - Spotkanie z Anglikiem

 


18 listopada 2011 r. - Sześciolatki na Balu Baśni

fot. p. Urszula Pastewska 

 


Moja ojczyzna – słoneczny dom


   10 listopada 2011 roku w Zespole Szkół Samorządowych w Krasnymborze świętowaliśmy Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Z tej okazji odbył się uroczysty apel przygotowany przez gimnazjalistów a także kilku uczniów klasy V szkoły podstawowej pod kierunkiem pani Małgorzaty Dawidowicz. Do jego organizacji przyłączyli się także uczniowie klasy III Szkoły Podstawowej, której wychowawczynią jest pani Małgorzata Milewska, którzy zaśpiewali pieśń patriotyczną do słów Elżbiety Buczyńskiej pt. „Uwięziony ptak”.
   Na początku w odświętnie udekorowanej symbolami narodowymi sali gimnastycznej wszyscy zebrani odśpiewali Hymn Narodowy. Zaproszono pracowników Straży Granicznej w Lipsku, Księdza Prałata Wiesława Domitrza, rodziców oraz nauczycieli, którzy także wzięli czynny udział w apelu.
Na dekorację składały się flagi naszego państwa, rozrzucone jesienne liście. W tle stały krzyże, a na nich nekrologi z datami ważnych wydarzeń historycznych: 1772, 1793, 1795, 1830, 1863, 1914.
Podczas tego apelu rolę Polski odgrywała uczennica ubrana na biało-czerwono, która zasiadła na tronie przyjmując minę strapionej. Wokół niej ustawiły się uczennice w czerni, które przedstawiały strapiony lud polski.
   Tak oto rozpoczęła się niezwykła lekcja historii, podczas której przypomnieliśmy sobie jak bardzo cierpiała nasza ojczyzna w ciągu 123 lat niewoli, a także dokładną datę odzyskania przez nią niepodległości.
   Rolę zaborców Polski odgrywali gimnazjaliści ubrani na czarno i przepasani szarfą z nazwą państwa, które reprezentowali. Zakuli oni Polskę w symboliczne kajdany. Polacy modlili się tęskniąc za ojczyzną. Nazwa „Polska” zniknęła wówczas z historycznych dokumentów, zaborcy próbowali narzucić Polakom swoja kulturę, język i obyczaje. Jednak wszyscy wiemy, ze najcenniejsze wartości zostały uratowane. Reprezentowali je: Rodzic, Nauczyciel, Ksiądz i Żołnierz. Zaproszeni na apel goście odegrali te role. Dowiedzieliśmy się dzięki nim, że wówczas Rodzic był przykładem dla swoich dzieci, Nauczyciel uczył języka polskiego mimo zakazów zaborców, ksiądz bronił wiary chrześcijańskiej, a Żołnierz służąc obcej armii-pamiętał, że jest Polakiem.
   Wszystko zmieniło się, gdy wybuchła I wojna światowa, o której wykrzykiwał gazeciarz, którego zagrał uczeń podstawówki w ubraniu z epoki. Żołnierze byli zmuszeni walczyć w szeregach obcych armii. Polskie kobiety żegnały swoich mężów i synów, którzy szli na wojnę. Ich rolę odgrywali uczniowie przebrani za żołnierzy na koniach.
    Mimo tego w sercach Polaków zapłonęła nadzieja na odzyskanie upragnionej niepodległości. Do boju zagrzewał Józef Piłsudski, na którego rozkaz żołnierze ruszyli do boju śpiewając „My, pierwsza Brygada”, „Piechota”. Nie zabrakło także „Roty” oraz pieśni „Nie zginaj karku”. Polskie dziewczęta , czyli nasze gimnazjalistki, pięknie odśpiewały pieśń „Rozkwitały pęki białych róż”.
Walka zakończyła się w 1918 roku wielką radością. Wówczas to na ziemiach polskich rodziły się pierwsze zalążki niepodległego państwa. Poinformowali nas o tym oczywiście gazeciarze. Wówczas żołnierze podnieśli spętaną Polskę, zdjęli jej kajdany i posadzili na tronie mówiąc: „Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą!”.
   Po obejrzeniu tego jakże emocjonującego widowiska dochodzimy do wniosku, że nie wolno nam zapominać o przeszłości. Obowiązkiem każdego Polaka jest zachęcanie młodego pokolenia do poznania i próby zrozumienia naszej skomplikowanej przeszłości po to, aby mocniej odczuwało więź z historią i tradycją, która powinna kształtować ich tożsamość. Należy jak najczęściej pokazywać przeszłość jako wartość ważną w ich życiu, bo ta wiedza pomoże im w zdefiniowaniu siebie samych.


Oprac. Emilia Świątkowska

 


MIEJSCA PAMIĘCI

Jasionowo koło Krasnegoboru

Uroczysko Kozi Rynek

 Jastrzębna Druga

Ostrowie Biebrzańskie

Krasnybór

 


Dzień Edukacji Narodowej

„Niech Wam nie zabraknie nigdy zdrowia,
niech szkoła w dom się wspólny zmienia!
Praca wychowawcy to praca niełatwa,
bo często leniwa i krnąbrna jest dziatwa.
Kocha ona figle i chętnie się czubi,
lecz stroni od książki, uczyć się nie lubi.
Trzeba dużo zdrowia, dużo czasu stracić,
który gdy dorośnie, dopiero zrozumie,
jak jest w życiu ciężko, gdy się mało umie.”

13 października 2011 roku tymi słowami przywitali wszystkich zgromadzonych w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej Zespołu Szkól Samorządowych w Krasnymborze organizatorzy apelu z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
Pani dyrektor Barbara Kotarska przedstawiła wszystkim przybyłych z tej okazji gości: Wójta Gminy Sztabin – pana Tadeusza Drągiewicza, Sekretarza Gminy Sztabin – pana Zbigniewa Szymańskiego, całą Radę Pedagogiczną oraz emerytowanych nauczycieli: państwa Krystynę i Sławiana Bućko.
Uroczystość rozpoczęto tańcem w wykonaniu szkolnego zespołu „Super Stars” składającego się z uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum pod kierunkiem pani Danuty Wojewnik.
Następnie uczniowie klasy II szkoły podstawowej, której wychowawczynią jest pani Grażyna Anuszkiewicz zaśpiewały piosenkę na melodię „Ciągle pada” będącą podziękowaniem nauczycielom za ich trud.
Wierszem i piosenką okolicznościową uczciły święto wszystkich nauczycieli uczniowie klasy III szkoły podstawowej pod opieką pani Małgorzaty Milewskiej.
Nie obyło się bez humoru. A dostarczył go występ członków Samorządu Uczniowskiego, którego opiekunem jest pani Urszula Bugieda w skeczu o „nowoczesnej” mamie przyprowadzającej swego synka do szkoły oraz przedstawienie jednego niesamowitego dnia z życia szkoły w wykonaniu członków koła teatralnego pod kierunkiem pani Alicji Augustynowicz.
Wspaniale spisał się również chór gimnazjalistów, który śpiewał piosenki o szkole i nauczycielach na melodię „Dla ciebie” Urszuli, „A kiedy przyjdzie na ciebie czas” De Mono, „A wszystko to, bo ciebie kocham” Ich Troje.
Uroczystość zakończyło złożenie życzeń wszystkim nauczycielom oraz wręczenie upominków.
Uczniowie dziękowali swoim pedagogom za trud wychowania. Życzyli anielskiego spokoju w szkole i poza nią.
Jak co roku przy okazji tego święta nastąpiło wręczenie Nagrody Wójta i Dyrektora. Nagrodę Wójta otrzymała pani dyrektor Barbara Kotarska, natomiast Nagrodę Dyrektora: pan Jacenty Jerzy Chmiel, pani Bogusława Anna Juchniewicz, pani Lilia Kulaszewicz i pani Emilia Świątkowska.
Pani dyrektor podziękowała wszystkim nauczycielom i pracownikom obsługi. Przekazała życzenia od Biskupa Ełckiego Jerzego Mazura, Komendanta Placówki Straży Granicznej w Lipsku – majora Grzegorza Biziuka oraz od absolwenta naszej szkoły Norberta Klukowskiego kontynuującego edukację w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie.

Oprac. Emilia Świątkowska
 


Ślubowanie uczniów klasy I


   
19 października 2011 roku stał się dniem niezwykłym dla naszych pierwszoklasistów. To dziś mieli oni oficjalnie dołączyć do grona uczniów Zespołu Szkół Samorządowych w Krasnymborze.
Wiedzieli oni, ze zanim do tego dojdzie, będą musieli przejść szereg prób oraz zaprezentować się wszystkim zgromadzonym na sali gimnastycznej z jak najlepszej strony.
    Już od początku uroczystości oczy wszystkich widzów skierowane były na uśmiechnięte twarze pierwszaków. Weszli oni na salę gimnastyczną po uprzednim przecięciu wstęgi, która była symbolem wkroczenia ich w nowy etap podróży ku wiedzy. Towarzyszyli im najstarsi koledzy z podstawówki.
Po odśpiewaniu Hymnu Państwowego głos zabrała pani dyrektor Barbara Kotarska, która przywitała wszystkich serdecznie oraz skierowała kilka słów do uczniów klasy I. Następnie przemawiał przedstawiciel klasy VI, której wychowawczynią jest pani Bogusława Anna Juchniewicz.
    Gdy wstęp już się odbył, nadszedł czas na część artystyczną, w której pierwszoklasiści zaśpiewali takie piosenki jak: „Witaj nasza dobra szkoło”, „Bawimy się wesoło”, „Nasze uszy słyszą świat” oraz recytowali wierszyki okolicznościowe, których nauczyli się pod kierunkiem swojej wychowawczyni, pani Haliny Wolskiej.
    Następnie szóstoklasiści sprawdzali wiedzę i umiejętności swoich młodszych kolegów i koleżanek. Pomyślne przejście testów warunkowało przyjęcie pierwszaków w poczet uczniów naszej szkoły.
Pierwszym zadaniem była próba mądrości, podczas której pierwszoklasiści musieli odgadnąć 6 zagadek związanych ze szkoła. Następna była próba zręczności, podczas której trzeba było ruchem ciała „opowiedzieć” treść wiersza. Ostatnia i najtrudniejsza była próba uśmiechu, polegająca na zjedzeniu kawałka cytryny bez skrzywienia ust.
    Werdyktem widzów wszyscy śmiałkowie przeszli pomyślnie próby i w nagrodę powinni zostać przyjęci do społeczności uczniowskiej. Dlatego też następnym punktem programu było ŚLUBOWANIE oraz ceremonia pasowania dzieci na uczniów przez panią dyrektor. Na koniec każdy pierwszoklasista musiał zaznaczyć swoja przynależność do szkoły odciśnięciem palca w Kronice Szkoły obok swojego imienia i nazwiska.
    W nagrodę za odwagę i na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każdy pierwszak otrzymał od swego starszego kolegi mały upominek wraz z życzeniami najlepszych ocen na pierwszym szkolnym świadectwie.
   Uroczystość zakończyła się odśpiewaniem Pieśni Szkoły oraz wspólnym pamiątkowym zdjęciem.


Oprac. Emilia Świątkowska
 

   

fot. B.A. Juchniewicz i E. Świątkowska


„Jan Paweł II - Człowiek Modlitwy”


   9 października 2011 roku obchodziliśmy XI Dzień Papieski. W tym roku przebiegał on pod hasłem „Jan Paweł II – człowiek modlitwy”. Tegoroczny Dzień Papieski był podziękowaniem za beatyfikację Jana Pawła II, który dołączył do grona świętych i męczenników. Od 9 do 16 października 2011 roku trwał tydzień wdzięczności Polaków za wyniesienie na ołtarze Papieża Polaka i prośba o jego kanonizację.
   Z tej okazji 10 października 2011 roku w Zespole Szkół Samorządowych w Krasnymborze odbył się uroczysty apel, którego organizatorem były uczennice gimnazjum należące do Samorządu Uczniowskiego pod kierunkiem pani Danuty Wojewnik.
   Podczas apelu wysłuchaliśmy utworów takich jak: „Leć muzyczko do niebiańskiej krainy”, „Abba , Ojcze”, Ojcu Świętemu śpiewajmy” w wykonaniu naszych gimnazjalistek. Nie obyło się bez ulubionej pieśni Ojca Świętego – „Barki”. Wiele wzruszeń dostarczyło wysłuchanie utworu „Ave Maria” w wykonaniu Marii Callas.
   Przypomnieliśmy sobie także moment wyboru Karola Wojtyły na Papieża. Uświadomiliśmy sobie po raz kolejny jak bardzo Go kochamy. Jest przecież dla nas autorytetem, wzorem pięknego chrześcijańskiego życia.
    Ojciec Święty był człowiekiem nie potrafiącym żyć bez kontaktu z Bogiem poprzez modlitwę. Stąd hasło tegorocznego Dnia Papieskiego, podczas którego wszyscy składamy dziękczynienie za łaskę życia i działania tak wybitnego Polaka.
 

Oprac. Emilia Świątkowska

 

     

 


Otrzęsin nadszedł czas...

 

1.Bez mleka kotki żyć nie mogą.

2.Niech żyje zgrabność.

3.Wychowawczyni jak malowana.

4.Jaaaaaaakie to pytanieee ?

5. Kocia mama.

6. Co się dzieje ?!

Oprac. Kółko informatyczne

 


VII Olimpiada Matematyczna Gimnazjalistów 

 29 września 2011 r. o godzinie 9.00 czworo gimnazjalistów z Zespołu Szkół Samorządowych w Krasnymborze wzięło udział w zawodach I stopnia części testowej VII Olimpiady Matematycznej Gimnazjalistów organizowanej przez Stowarzyszenie na rzecz Edukacji Matematycznej w Warszawie. Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach projektu MEN: opracowanie i wdrożenie kompleksowego systemu pracy z uczniem zdolnym, współfinansowane przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Szkolnym koordynatorem Olimpiady jest pani Danuta Chmiel.

Powyższe zawody są trójstopniowe:

1)zawody I stopnia: 1 września - 24 października 2011 r.:
- część korespondencyjna
- część testowa (w szkołach): 29 września 2011 r., godz. 9:00.
http://www.omg.edu.pl/download/plakat2011.pdf

2) zawody II stopnia: 7 stycznia 2012 r.
3) zawody III stopnia: 17-18 marca 2012 r.

O Olimpiadzie Matematycznej Gimnazjalistów

http://www.omg.edu.pl/o_olimpiadzie.php

 


27 i 28 września 2011 r. - "Sprzątanie świata" pod hasłem "Lasy to życie"!


Wybory do Samorządu Uczniowskiego

   26 września 2011 roku w naszej szkole odbyły się demokratyczne wybory do Samorządu Uczniowskiego. Kandydaci przez cały miesiąc przeprowadzali kampanię wyborczą w taki sposób, aby osiągnąć zamierzony efekt, czyli zostać członkiem Samorządu. Na szkolnej tablicy ogłoszeń można było zobaczyć ich plakaty, na których widniał wizerunek kandydata, hasło i program wyborczy.
   Na kandydatów można było głosować od godziny 8.00. W głosowaniu wzięli udział wszyscy uczniowie i nauczyciele naszej szkoły wypełniając karty do głosowania specjalnie do tego celu przygotowane przez uczennice klasy I Gimnazjum.

Oprac. Emilia Świątkowska
 


Relacja z wycieczki projektowej

   W dniach 19, 20 września 2011 roku w ramach projektu „Razem bezpieczniej”, grupa młodzieży Gimnazjum w Sztabinie i Krasnymborze wraz z uczniami II Liceum Ogólnokształcącego w Augustowie, uczestniczyła w wycieczce, której trasa biegła przez Kalinówkę Kościelną-Twierdzę w Osowcu- Wiznę – Warszawę- Twierdzę w Modlinie – Skansen w Nowogrodzie.
   Pierwszego dnia zwiedziliśmy drewniany Kościół w Kalinówce Kościelnej, następnie Twierdzę w Osowcu. Podzieleni na dwie grupy zwiedzaliśmy carską Twierdzę. Chodziliśmy korytarzami podziemnymi , niejednokrotnie bez światła. Trudno sobie wyobrazić jak czuli się żołnierze, przemieszczając się w pełnym rynsztunku żołnierza.
   Następnie przejechaliśmy do Wizny, gdzie na Górze Strękowej złożyliśmy kwiaty na grobie kapitana KOP-u Władysława Raginisa i poległych żołnierzy we wrześniu 1939 roku.
   Najważniejszym punktem programu tego dnia było Muzeum Powstania Warszawskiego. Na murze Muzeum, wypisane nazwiska tysięcy ludzi, którzy ponieśli śmierć w imię wolnej Stolicy. Młodzież zbierała kartki z kalendarza koniec lipca- 2 października 1944 roku (więcej niż 63dni). W ramach tego zwiedzania oglądnęliśmy film Miasto ruin w kinie 3D. Liczby mieszkańców Warszawy mówią same za siebie 1400000 – we wrześniu 1939, 900000- przed wybuchem Powstania i 20000 po klęsce. Zwiedzaliśmy także kanały, którymi powstańcy przemieszczali się w czasie działań. Gdy zgasło światło, wielu z nas zgubiło trasę. Powstańcy znali ją bardzo dobrze, przemieszczali się bez światła, w odorze, z ładunkami.
    Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w teatrze Studio na sztuce pt. „Lekcja chińska”. Aktorzy ruchem, grą światła i niewielką ilością słów przekazali nam bolesną prawdę o ludziach w Chinach, których prawa są łamane.
   Nocleg odbył się w hostelu To-tu.
  Drugi dzień rozpoczął się od śniadania, następnie zwiedzaliśmy metropolię cmentarza powązkowskiego – Cmentarz Wojskowy. Szczególne wrażenie wywarły na nas groby Powstańców, najnowszy Pomnik- katastrofy smoleńskiej i groby poległych w tej katastrofie.
   Następnie przejechaliśmy na Stare Powązki, gdzie podziwialiśmy piękne nagrobki sławnych ludzi i katakumby z prochami osób, które zapisały się na kartach historii Polski.
   Kolejną zabytkową budowlą na naszej trasie była Twierdza Modlin i Rotunda Napoleona, naziemna twierdza obronna.
   Weszliśmy na wieżę widokową Twierdzy Modlińskiej. Pan przewodnik opowiadał nam o miłości Józefa Piłsudskiego do Baśki modlińskiej. Była to niedźwiedzica, która niestety tragicznie zginęła.
   Ostatnim punktem wycieczki był skansen kurpiowski na ziemi łomżyńskiej. Zwiedzaliśmy go z wielkim zainteresowaniem, porównując budownictwo z ziemią suwalską.
   Na koniec zjedliśmy pyszny obiad w Łomży i udaliśmy się w drogę powrotną do domu. Z tej wycieczki wróciliśmy bogatsi o nową wiedzę i niezapomniane wrażenia.

Oprac. Małgorzata Dawidowicz
 


Sprawozdanie z rajdu Krasnybór – Lipsk –Długie – Krasnybór

W piątek 16 września 2011 r. odbył się rajd rowerowy klas V i VI w ramach programu „Trzymaj formę”. Opiekunami wycieczki były panie : Urszula Bugieda, Anna Juchniewicz oraz Joanna Maciejewska. Trasą do pokonania był szlak Krasnybór – Lipsk –Długie – Krasnybór. Głównym celem wycieczki było: poznanie walorów turystycznych pokonanej trasy, propagowanie zdrowego stylu życia, zachęcenie młodzieży do aktywnego spędzania czasu na rowerze, zapoznanie z pracą Straży Granicznej w Lipsku, integracja klas.
Z uśmiechem i piosenką na ustach pokonywaliśmy nasz szlak. Uczniom najbardziej podobało się spotkanie z pracownikami Straży Granicznej w Lipsku, którym serdecznie dziękujemy za mile spędzony czas.
Humor oraz dobre samopoczucie dopisywało przez cały dzień wycieczki, która zakończyła się ogniskiem we wsi Długie. Do domu wróciliśmy bardzo zadowoleni i bogatsi o nowe doświadczenia turystyczne myśląc już o następnych „podróżach rowerowych”.

Urszula Bugieda
Anna Juchniewicz

 


Rajd „Szlakiem Fundacji Sztabińskiej”


   8 czerwca 2011 roku w ramach projektu „Zachowajmy miejsca pamięci dla potomności – nie niszczmy ich!”. odbył się rajd rowerowy uczestników projektu, uczniów Gimnazjum w Sztabinie i Gimnazjum w Krasnymborze. Temat rajdu brzmiał: „Szlakiem Fundacji Sztabińskiej. Trasa prowadziła przez Sztabin-Jaminy- Sosnowo, Krasnybór- Kryłatka- Sosnowo.
   Uczniowie poznali szkoły wybudowane ze środków fundacji (Krasnoborki, Sztabin, Kryłatka, Sosnowo), poznali tereny na których była przeprowadzona melioracja z tych pieniędzy.
    Zostały wykonane zdjęcia tych obiektów. Dyrektor Marek Marciniak i pani Danuta Chmiel przybliżyli historię tych szkół. Przekazali informację o ilości uczniów w latach 80tych o nauczycielach którzy uczyli, a także o likwidacji szkół. Tylko jedna szkoła pełni swoją funkcję pierwotną –szkoła w Sztabinie, pozostałe dwie są w rękach prywatnych. Jedna z nich nabrała nowego blasku jako obiekt agroturystyczny. Natomiast była szkoła w Krasnoborkach jest własnością sołectwa Krasnoborki.
    Na boisku szkoły w Sosnowie koordynator tego projektu, pan Zbigniew Kaszlej, przygotował ognisko. Była to spotkanie integracyjne młodzieży.
    Młodzież stanęła przed jeszcze jednym wyzwaniem, jakim była Śluza w Sosnowie. 4 km odcinek tej drogi okazał się wielkim wyzwaniem. Spóźniliśmy się 10 minut na śluzowanie. „Śluzowy” w kilku zdaniach opowiedział jak wygląda przejście jednostki pływającej przez śluzę. Tutaj mieliśmy okazję zobaczyć elementy śluzy z huty Karola Brzostowskiego. Wróciliśmy tą samą drogą.
    Gdy dotarliśmy do Huty i drogi asfaltowej wszyscy z ulgą odetchnęliśmy. Również drogi uczestników się rozeszły. Swoimi trasami wróciliśmy do szkół.
   Zapamiętamy na długo ten rajd, dzięki któremu wiele zwiedziliśmy i nauczyliśmy się.
 

Opracowała: Małgorzata Dawidowicz
 


 

 

Życzymy wszystkim udanego roku szkolnego 2011/2012, zarówno nauczycielom, jak i uczniom. Niech ten rok sprawi Wam wiele radości w nauczaniu i nauce!