AKTUALNOŚCI rok szkolny 2010/2011  

Archiwum aktualności   zobacz

 

 Zakończenie roku szkolnego 2010/2011


22 czerwca 2011 roku uczniowie Zespołu Szkół Samorządowych w Krasnymborze na dwa miesiące pożegnali mury szkoły. Atmosfera uroczystości była niezwykle radosna, bo było co podsumowywać.
Po odśpiewaniu Hymnu Państwowego Dyrektor Barbara Kotarska powitała wszystkich zgromadzonych z tej okazji na sali gimnastycznej, czyli Księdza Prałata Wiesława Domitrza, rodziców i cała społeczność uczniowską.
Następnie wręczyła uczniom klasy III Gimnazjum oraz VI Szkoły Podstawowej świadectwa, dyplomy oraz nagrody sportowe sponsorowane przez Wójta Gminy Sztabin.
Pani Dyrektor gratulując uczniom i ich rodzicom podkreśliła, że jest wdzięczna za ich czynny udział w życiu klasy i szkoły. Uczniowie klasy II i III Gimnazjum zachwycili wszystkich krótkim programem artystycznym przygotowanym przez siebie.
Po tym występie wręczono świadectwa i dyplomy uczniom z pozostałych klas. Uczniowie klasy III Gimnazjum wyrecytowali rotę ślubowania.
Na koniec pani Dyrektor życzyła wszystkim uczniom, ich rodzicom, wychowawcom, nauczycielom, pracownikom administracji i obsługi szkoły, wspaniałych wakacji i wypoczynku.
Do zobaczenia we wrześniu.

Oprac. Emilia Świątkowska
 

 

fot. Rafał Wyszyński kl. IG


" Wspólne pedałowanie"

W dniach od 1 do 3 czerwca 2011r klasa II gimnazjum w znakomitej większości (16 osób) wzięła udział w rajdzie rowerowym na trasie Krasnybór-Studzieniczna-Giby-Sejny-Płaska-Kozi Rynek-Krasnybór. Do naszej grupy dołączyła młodzież z Zespołu Szkół w Suchowoli wraz z opiekunem panem Jarosławem. Do pokonania mieliśmy ok. 150 km, a więc trasa bardzo poważna!
Plany też były bardzo napięte i wielotematyczne począwszy od szlaku papieskiego w Studzienicznej poprzez Puszczę Augustowską do Gib, gdzie wspominaliśmy tych , którzy nie wrócili z obławy lipcowej czytając znamienne hasło: "Zginęli za to, że byli Polakami" Pogranicze kultury Polsko-Litewskiej i Ziemia Sejneńska to w naszej pamięci przede wszystkim Konsulat Republiki Litewskiej i piękna szkoła dla dzieci i młodzieży Litewskiej. W Sejnach zwiedziliśmy Bazylikę Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny wraz z zespołem klasztornym poznając historie jego powstania i funkcjonowania. Zobaczyliśmy oczyszczalnię ścieków gdzie odbywa sie proces oczyszczania, aby zwrócić środowisku czystą wodę, oraz zobaczyliśmy jak pracują i się kształcą uczniowie Zespołu Szkół Kształcenia Rolniczego im. St. Staszica w Sejnach, a przy okazji zjedliśmy obiad w miejscowym internacie, który był bardzo smaczny.
W drodze powrotnej przecinając Kanał Augustowski mieliśmy okazje widzieć jak działa śluza w Gorczycy. A potem to juz przez Płaska i naszą Puszczę do domu. Jadąc z powrotem nie sposób było ominąć Rezerwat Kozi Rynek i miejsce bitwy powstańczej z 1863 roku a przy okazji leśną ścieżkę edukacyjną!! Ile tam bąków i komarów!!! A w Kozim Rynku to juz jak w domu!
Rajd ten był dla nas przede wszystkim okazją do integracji naszej klasy, poznania samych siebie i realizacji hasła „Nie ma mamy wszystko sami”. Nie zawsze było kolorowo! Zmagaliśmy się z takimi problemami jak przebite dętki w oponach, połamana kierownica, zaplanowanie i zrobienie zakupów, przygotowanie śniadania, zebrania chrustu na wieczorne ognisko itp. Dwa noclegi, dwie noce, które nie do końca były przespane, spędziliśmy w ośrodku wypoczynkowym „Gieret” w Gibach gdzie odpoczywaliśmy, robiliśmy wspólne posiłki, ognisko . Wielkim wyzwaniem było bezpieczne i sprawne poruszanie się po drogach publicznych. Pomimo trudu „przepedałowanych” kilometrów na pewno nie był to stracony czas i taką formę wypoczynku oraz turystyki gorąco polecamy i proponujemy dla każdego!!

Uczniowie klasy II g. wraz z wychowawcą.
 


Wycieczka do Parku Jurajskiego i Wioski Indiańskiej

9.06.2011 r. uczniowie klas 0-III wybrali się na całodniową wycieczkę. Najpierw obejrzeli figury prehistorycznych gadów w Jurajskim Parku Dinozaurów w Jurowcach. Zrobiły one na dzieciach duże wrażenie. Wielkością i wyglądem przypominały prawdziwe dinozaury. Dodatkowo usytuowanie ich wśród drzew i skał oraz nagrane odgłosy przyrody potęgowały odpowiedni nastrój.
    Podczas spaceru ścieżką edukacyjną uczniowie dowiedzieli się o życiu dinozaurów i terenach na których występowały. Uczniowie wykonali zdjęcia i kupowali pamiątki. Podziwiali też otoczenie parku - staw z rybkami i piękną roślinność.
    Korzystali z atrakcji parku zabaw: kolejki górskiej i elektrycznej, toru przeszkód, zjeżdżalni, trampoliny, autodromów oraz strzelali do celu.
   Następnym punktem programu wycieczki była wizyta w Wiosce Indiańskiej. Uczniowie na kilka godzin przenieśli się do świata Dzikiego Zachodu. Poznali legendy, tance i stroje indiańskie. Mogli przebywać w tipo, jeździć konno oraz poddać się „gorączce złota”. Niektórym udało się wypłukać malutkie błyszczące bryłki. Uczniowie malowali twarze, próbowali swoich sił w rzutach podkową, bitwie na tyczki, strzelaniu z łuku. Po uczcie przy ognisku chętnie zakupili pamiątki w sklepiku kowbojskim.
Uczniom podobała się wycieczka. Poprzez zabawę i ruch na łonie natury zdobyli wiele ciekawych wiadomości. Temu wszystkiemu dopisywała pogoda i dobry humor.
 

Oprac. Grażyna Anuszkiewicz
 

 


 

Dzień Dziecka, Dzień Sportu, Turniej Rodzin


2 czerwca 2011 roku w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Dziecka i Dzień Sportu połączony z Turniejem Rodzin w ramach ogólnopolskiej kampanii „Trzymaj Formę!” oraz programu profilaktycznego „W zdrowym ciele zdrowy duch”. Organizatorzy tej uroczystości to: Bogusława Anna Juchniewicz, Joanna Maciejewska i Urszula Bugieda, które przygotowały z tej okazji wiele atrakcji.
Dzień wcześniej nastąpiło losowanie kolorów koszulek i naklejek, które określały przynależność do danej klasy. Uczeń każdej klasy musiał ubrać się w określonym kolorze i przykleić znaczek z owocem lub warzywem. Uczniowie klasy IV byli ubrani na biało i mieli przyklejone truskawki, uczniowie klasy V – mieli pomarańczowe koszulki i przyklejone jabłuszka, uczniowie klasy VI wystąpili w czerwonych koszulkach z przyklejoną pomarańczą. Uczniowie klasy I Gimnazjum mieli niebieskie koszulki i naklejkę w kształcie winogrona, uczniowie klasy II Gimnazjum mieli zielone koszulki ozdobione marchewką a uczniowie klasy III Gimnazjum mieli żółte koszulki z buraczkiem.
Wszystko zaczęło się od apelu organizacyjnego na sali gimnastycznej, na którym podano w skrócie plan całego dnia. Kolejnym punktem programu było rozejście się z wychowawcami do klas po to, aby własnoręcznie wykonać piękne, kolorowe, a przede wszystkim smaczne i zdrowe surówki. W ten sposób uczniowie naszej szkoły poparli akcję „Trzymaj Formę!”, która propaguje zdrowe odżywianie. Surówki wyszły bardzo pięknie. Każda klasa z dumą prezentowała rezultaty swojej pracy.
Potem nadszedł czas na „Zabawy na wesoło”, czyli współzawodnictwo klas IV-VI na sali gimnastycznej. Uczniowie musieli zmierzyć się z następującymi konkurencjami: rozwiązywanie testu na temat wiedzy o zdrowiu pod nauczycielskim okiem jury, bieg z przejściem pod płotkiem, jazda na wózku w leżeniu na brzuchu, bieg z zawieszonym na szyi długopisem – włożenie go bez pomocy rąk do butelki, przeciąganie liny, gaszenie pragnienia poprzez bieg do wyznaczonego celu – wypicie soku – powrót, bieg - skoki przez skakankę – powrót, skoki na dużej piłce, bieg – zjedzenie kawałka cytryny – powrót oraz prowadzenie piłeczki slalomem kijem do unihokeja. Uczniowie z dużym zacięciem konkurowali między sobą. Jednak tylko jedna klasa okazała się najlepsza. Pierwsze miejsce zajęli uczniowie klasy VI, II miejsce – uczniowie klasy V, a III miejsce – uczniowie klasy IV. Zwycięzcy zostali nagrodzeni dyplomami i nagrodami rzeczowymi ufundowanymi w ramach projektu profilaktycznego „W zdrowym ciele zdrowy duch”
Następny w kolejności był Turniej Rodzin, który odbył się na boisku szkolnym. Rodziny współzawodniczyły ze sobą w następujących konkurencjach: rodzinny skok w dal z miejsca, rzut kaloszem, rzut beretem, przeciąganie liny, kalambury, zabawa z krzesłami, zadawanie pytań po zjedzeniu kawałka cytryny, skoki na dużej piłce, zabawa „Rodzina”, karaoke. Tytuł najbardziej usportowionej rodziny oraz pamiątkową statuetkę otrzymali państwo Ostapowicz. Na II miejscu uplasowała się rodzina Surowieckich oraz rodzina Hrehorowicz, na III miejscu rodzina Szczembara, na IV – rodzina Klim oraz Pietrzeniec i na miejscu V – rodzina Rudziewicz. Zwycięzcy zostali oczywiście nagrodzeni przez organizatorów w ramach projektu profilaktycznego „W zdrowym ciele zdrowy duch”
Teraz nadszedł czas na gimnazjalistów. Podzielono ich na 8-osobowe drużyny po 4 dziewczyny i 4 chłopców, które po wykonaniu powierzonego zadania przechodziły do następnego stanowiska. Drużyny musiały zmierzyć się z: rzutem woreczkiem do wiadra ustawionego w odległości 5 metrów, pompkami bez odpoczynku, sztafetowym skokiem w dal z miejsca, skakaniem przez skakankę, najoryginalniejszą żeńską i męską fryzurą, przeciąganiem liny, rowerowym torem przeszkód, przełajowym biegiem sztafetowym (8x200m), strzelaniem do bramki. W konkurencjach dla gimnazjum zwyciężyła klasa III Gimnazjum, na II miejscu byli uczniowie klasy I Gimnazjum.
Na koniec wyczynów sportowych odbyły się mecze piłkarskie: mecz piłki nożnej chłopców z klasy III Gimnazjum kontra I Gimnazjum i VI, mecz piłki ręcznej dziewcząt z klasy III Gimnazjum kontra dziewczyny z I Gimnazjum, mecz piłki nożnej chłopców klasy V i VI oraz mecz „piłki rzucanej” dla uczniów klasy IV, V i VI.
Po tym kilkugodzinnym wysiłku fizycznym nadszedł czas na ucztę, czyli grillowanie połączone z degustacją własnoręcznie wykonanych surówek. Fundatorem posiłku był Komitet Rodzicielski, pani Izabella Radenković z piekarni „Iza” w Sztabinie, twórcy projektu „W zdrowym ciele zdrowy duch”. Państwo Klim zafundowali wszystkim nauczycielom pyszności w postaci „gorącego kociołka”, a sklepik szkolny podarował wszystkim lody i lizaki.
Wszyscy bawili się świetnie. Pogoda była wprost idealna do tego rodzaju rozrywek. Rodzice chętnie brali udział w konkurencjach. Organizatorzy mają nadzieję, że powtórzą ten sukces za rok.

Oprac. Emilia Świątkowska
 

fot. Rafał Wyszyński kl. IG


 

„Zachowajmy miejsca pamięci dla potomności – nie niszczmy ich!”


Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji zakwalifikował do dofinansowania w 2011 r. ze środków rezerwy celowej budżetu państwa zgłoszony przez Powiat Augustowski w ramach Rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej” projekt „Zachowajmy miejsca pamięci dla potomności – nie niszczmy ich!”.
Projekt będzie realizowany do grudnia tego roku przez Wydział Oświaty, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Augustowie, jego koszt całkowity wynosi 38.682 zł.
Wezmą w nim udział uczniowie:
1) Zespołu Szkół samorządowych w Sztabinie – 20 osób (opiekun: Emil Malesiński),
2) Zespołu Szkół Samorządowych w Krasnymborze – 24 osoby (opiekun: Małgorzata Dawidowicz),
3) II Liceum Ogólnokształcącego w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie – 12 osób (opiekun: Maria Kisielewska).

W ramach projektu zostanie przeprowadzona inwentaryzacja miejsc pamięci narodowej, zabytków oraz innych miejsc zawiązanych z dziedzictwem kulturowym gminy.
Celem projektu jest nabycie przez uczniów szacunku dla tradycji, do obiektów zabytkowych, do miejsc pamięci, dbanie o te miejsca
i niedopuszczenie do ich dewastacji. Ważne jest więc zaangażowanie młodzieży we wszystkie prowadzone działania.
Dla uczestników projektu zorganizowany został cykl szkoleń, prowadzonych przez historyka Grzegorza Ryżewskiego, podczas których poznali oni historię regionu, najważniejsze wydarzenia, osoby i miejsca z nią związane, poruszone były kwestie dotyczące dokumentacji zabytków, sposobu tworzenia dokumentacji zdjęciowej i jednolitego inwentaryzowania miejsc związanych z ważnymi dla lokalnej społeczności wydarzeniami.
Zajęcia dotyczące podstaw fotografii, w tym także zajęcia terenowe, prowadził Roman Rogoziński – augustowski fotografik.

Dokumentacja fotograficzna obiektów, ich prezentacja będzie miała miejsce na stronie internetowej Powiatu Augustowskiego i Gminy Sztabin. Wydany zostanie folder informacyjny prezentujący materiał zebrany podczas realizacji projektu.
W czerwcu br. zorganizowany zostanie rajd rowerowy szlakiem zabytków
Fundacji Karola Brzostowskiego, a we wrześniu bieg uliczny szlakiem miejsc pamięci na trasie Sztabin – Jaminy. Zarówno rajd rowerowy jak i bieg uliczny przybliżą uczestnikom zabytki i miejsca ważne dla przeszłości ziemi sztabińskiej. Pozwolą budować emocjonalny związek z przeszłością rodzinnej ziemi i poczucie odpowiedzialności za jej zachowanie dla potomności.
Uczestnicy projektu wezmą udział w wyjeździe edukacyjnym szlakiem miejsc, gdzie sposób zachowania dla potomnych dziedzictwa narodowego jest wart obejrzenia i ewentualnego zastosowania na naszym terenie. Planowana jest wizyta podczas wyjazdu w: kościele parafialnym w Kalinówce Kościelnej, Osowcu, Wiźnie, Warszawie (cmentarz powązkowski, Muzeum Powstania Warszawskiego), twierdzy Modlin, skansenie Kurpiowskim w Nowogrodzie oraz w kościele parafialnym w Ostrykole.
Podsumowaniem efektów pracy będzie wystawa zdjęć wykonanych przez uczestników, obrazująca poznane sposoby upamiętniania i ochrony dziedzictwa narodowego, a także upamiętniająca miejsca ważne dla historii naszego regionu znajdujące się na terenie gminy Sztabin.
Projekt zakłada aktywizację społeczności lokalnej. Inwentaryzacja miejsc pamięci odbywać się będzie przy ścisłej współpracy jednostek samorządu terytorialnego, stowarzyszeń działających na terenie gminy Sztabin, organizacji kombatanckich, sołtysów oraz właściwych dzielnicowych. Poprzez dokumentowanie działań uczestników projektu w mediach przywrócona zostanie właściwa rola zabytków i miejsc pamięci narodowej w rozwoju turystyki i przedsiębiorczości – w promocji regionu.


Tobie Mamo za Twój uśmiech

26 maja - tego dnia wszystkie dzieci - zarówno te malutkie, jak i już całkiem dorosłe składają życzenia swoim Mamom, dają im kwiaty i prezenty.
Historia Święta Matki sięga czasów starożytnych - obchodzono je już w starożytnej Grecji (wiosenne święto Matki Natury, podczas którego składano hołd Rei, żonie Kronosa, która była matką wszechświata i wszystkich bóstw) i w Rzymie (święto bogini Cybele, również uważanej za matkę bogów, było ono obchodzone prawdopodobnie pomiędzy 15 a 18 maja).
W czasach nowożytnych, mniej więcej w 1600 roku, w Anglii pojawiła się tradycja świętowania tzw. Matczynej Niedzieli. W tym dniu (w czwartą niedzielę Wielkiego Postu) oddawano cześć swoim Matkom, składano Im życzenia i przynoszono drobne upominki.
W Polsce po raz pierwszy obchodzono Dzień Matki 1923 roku w Krakowie. Dzień ustalono po to aby ludzie uprzytomnili sobie przynajmniej raz w roku jak ważna jest rola Mamy w ich życiu.
Święto obchodzone corocznie w Polsce 26 maja to wyraz szacunku dla wszystkich Matek. W tym dniu są one zwykle obdarowywane laurkami, kwiatami oraz różnego rodzaju prezentami przez własne dzieci, rzadziej inne osoby. To święto ma na celu okazanie Matkom miłości, podziękowania za trud włożony w wychowanie.
W naszej szkole również obchodziliśmy uroczyście ten dzień. 26 maja 2011 roku w odświętnie przystrojonej kwiatami sali gimnastycznej pani dyrektor powitała wszystkich zebranych: przybyłe Mamy, całą Radę Pedagogiczną oraz społeczność uczniowską.
Kinga Adaszkiewicz i Dawid Szyper z klasy III zapowiedzieli występ klasy II Gimnazjum, która pięknie zaśpiewała piosenkę Magdaleny Dureckiej pt. „Tobie mamo”. Potem nastąpiło wręczenie Mamom własnoręcznie wykonanych przez uczniów upominków i kwiatów.
Następnie nadszedł czas na występ najmłodszych naszych wykonawców, czyli przedszkolaków, którzy recytowali wiersze okolicznościowe, zaśpiewali piosenkę pt. „Nie chcę cię znać” i zatańczyli do niej oraz piosenkę „Najłatwiejsze ciasto w świecie”.
Występ uczniów klasy I poprzedził taniec uczennic szkoły podstawowej z zespołu Super Stars.
Pierwszaki zachwyciły nas recytacją poezji na temat Dnia Matki oraz wykonaniem piosenki „Moja rodzina” i „Taniec-sprzątaniec” oraz złożyły życzenia swoim Mamom i zapewniły, że zawsze kochają je tak samo.
Kolejnym zespołem tanecznym, który nam się zaprezentował, był zespół Tantal składający się z uczennic Gimnazjum. Po ich występie nadszedł czas na uczniów klasy II, którzy zaśpiewali piosenkę o Mamie na melodię „Stokrotka rosła polna” oraz recytowali o Niej wiersze.
Uczniowie klasy III również pochwalili się piękną recytacją oraz zaśpiewali piosenkę pt. „Walczyk dla mamy”. Po nich nadszedł czas na kolejny występ zespołu Super Stars oraz na piosenkę „A ja wolę moją mamę” w wykonaniu uczniów klasy II Gimnazjum.
Uczniowie klasy V zaśpiewali piosenkę „W dniu imienin matuś moja” oraz wręczyli Mamom róże.
Na zakończenie wszyscy uczniowie zaśpiewali piosenkę „Drogi ojcze, droga matko” dziękując im za trud wychowania.
Wzruszone Mamy z radością obejrzały występ swych odświętnie ubranych pociech. Z pewnością na długo zapamiętają ten dzień.
 

Oprac. Emilia Świątkowska

 

fot. Rafał Wyszyński kl. IG


1 maja 2011 r. – Beatyfikacja Jana Pawła II
 




Biały Pielgrzym

Biały Pielgrzym w szacie pokory
niczym Pasterz swe owce liczący,
czy aby która nie zagubiona w świecie
szukająca drogi do życia.

Biała Perła wśród fal ciemności,
Ojciec Narodów, Polak z krwi i serca -
Nadzieja Cierpiących, Wysłannik Boży,
Słowiański Papież na rzymskim tronie...

,,(...) jeśli chcesz źródło odnaleźć (...)”

I świat wciąż biegnie nie myśląc o innych,
dzień dzisiejszy już teraz wczorajszy,
a słowa zostały w sercu człowieczym
i zostaną tam póty, póki ostatni Świadek Nadziei.

Darmo tak kroczyć po życia odmętach,
bez pomocy Papieża z Kraju Cierpienia,
który dla narodu wyprasza łaski
u Ojca naszego, Który JEST w Niebie.

Papież artysta, ,,Brat Naszego Boga”,
z tradycją romantyzmu w sercu,
z naturą polską w myśli wciąż żywej,
z uśmiechem słowiańskim i tą tradycją
wciąż w Polsce żywą, wyrosłą
z historii przepięknej, ale tragicznej.

Znak Boży dla nas, Iskra Pokoju,
nasz Rodak Kochany, nasz Papież Polskości,
takiego świat nie widział nigdy wcześniej -
o rysach Piotra, z miłością Pana,
z sercem polskim, ze wzrokiem spokoju.
A myśmy oglądać go mogli na co dzień,
A my czytamy jego wciąż wieczne słowa.

Santo Subito – lud krzyczał wtedy,
Santo Subito – na Placu Piotra,
Santo Subito – każde serce woła,
Santo Subito, Subito Santo -
dla Ojca Świętego daj Boże świętość,
daj nam nadzieję i jego przykład.

...świętym niech będzie nasz Wzór Nadziei,
módlmy się bracia, aby słowo ,,Santo” zabrzmiało -
pełne wdzięczności i miłosierdzia,
niech dzwoni każdy dzwon serca :
,,Polski Papież dołącza do grona Wybranych,
On ludzi miłował i my też go kochamy”


Spotkanie ze Strażą Graniczną

28 kwietnia 2011 r. odwiedzili nas funkcjonariusze Straży Granicznej Placówki w Lipsku. Zaprezentowali nam oni jak przebiega ich praca oraz jakim sprzętem się posługują podczas wypełniania swoich obowiązków.
Wszyscy zebrani na sali gimnastycznej mogli obejrzeć prezentację multimedialną mówiącą o specyfice ich pracy. Dowiedzieli się między innymi jakie są ich zadania i obowiązki, jakie trzeba spełniać warunki przyjęcia do służby w Straży Granicznej, jak wygląda umundurowanie funkcjonariusza, skąd biorą siły i środki do realizacji powierzonych im zadań.
Po części teoretycznej nadszedł czas na ćwiczenia praktyczne. W tym wypadku był to krótki kurs obrony przed atakiem psa, czyli nauka postawy obronnej, jaką jest tak zwany „żółwik”.
Oprócz tego widzowie mogli wysłuchać wykładu na temat 3 rodzajów broni, której używają Strażnicy: maszynowej, krótkiej i sygnałowej oraz obejrzeć ją z bezpiecznej odległości. Innymi ciekawostkami były: kamera termowizyjna, noktowizor, lornetki, tarczka „stop”.
Niektórzy mogli przymierzyć kamizelkę odblaskową i kuloodporną oraz specjalny hełm. Można było zobaczyć radio, odznakę, czyli tak zwaną „blachę” oraz legitymację służbową.
Wszyscy dowiedzieli się, że w pracy Strażnika Granicznego za środki przymusu bezpośredniego uważa się kajdanki oraz specjalnie szkolonego psa patrolowo-obronnego, który został wszystkim przedstawiony jako Dado. Służy on Strażnikom do tropienia śladów, do obrony i pościgu oraz do osaczania.
Na zakończenie spotkania odbyły się ćwiczenia w terenie właśnie z tym z psem. przedtem jednak widzowie zostali pouczeni o tym, jak powinni zachowywać się będąc w pobliżu psa, który nie ma kagańca. Wszyscy mogli zobaczyć jak pięknie aportuje, jaki jest posłuszny. Ze zdumieniem patrzyli na to jak zaciekle atakuje przestępcę. Gdyby napastnik nie miał na sobie ubrania ochronnego, pies rozszarpałby go na strzępy.
To było naprawdę udane spotkanie. Uczniowie wiele się z niego dowiedzieli. Pokaz ćwiczeń z psem zrobił na wszystkich ogromne wrażenie. Mamy nadzieję, że tego typu spotkania będą się odbywały w naszej szkole częściej.

Oprac. Emilia Świątkowska
 


Wesołego Alleluja!

„Wiosna, wiosna, wiosna, ach to ty...”
(Marek Grechuta)

Słowami tej piosenki uczniowie klasy IV przywitali wszystkich na uroczystym apelu związanym ze Świętami Wielkanocnymi. Odbył się on w naszej szkole w środę 20 kwietnia 2011 roku. Wszyscy uczniowie, nauczyciele, pracownicy administracyjni oraz dyrekcja zgromadzili się na uprzednio przygotowanej przez organizatorów sali gimnastycznej. Artyści w swym wystąpieniu zwrócili przede wszystkim uwagę na radosny aspekt przeżywania świąt Wielkiej Nocy. Opowiedzieli wszystkim zgromadzonym o zwyczajach wielkanocnych oraz związanych z tymi świętami tradycjach. Między innymi o zwyczaju zdobienia jaj, śmigusie – dyngusie i chodzeniu z kurkiem. Teksty mówione przez uczniów przeplatane były pięknym śpiewem piosenek o tematyce świątecznej, np. „Alleluja, Jezus zmartwychwstał”, „Zabierzesz mnie na drugi brzeg, za Tobą będę do Nieba biegł”. Występom towarzyszyła piękna dekoracja. Uwagę widowni przykuwały też barwne rekwizyty wykonawców.
Występ utrzymany był w świątecznym, bardzo radosnym i prawdziwie wiosennym nastroju, dlatego uczniowie i nauczyciele oglądali go z zainteresowaniem.
Na koniec przedstawienia pani dyrektor Barbara Kotarska złożyła wszystkim zgromadzonym świąteczne życzenia i podziękowała uczniom klasy IV, którzy przygotowali ten apel pod kierunkiem pani Katarzyny Rokita.


Oprac. Emilia Świątkowska
 

   

fot. Grażyna Anuszkiewicz


5 kwietnia 2011 r. - Sprawdzian kl. VI


Przegląd Talentów


21 marca 2011 r. w naszej szkole odbył się Przegląd Talentów. Uczestnicy tego wydarzenia popisywali się przed widownią swoimi umiejętnościami sztuki walki, tanecznymi, wokalnymi, aktorskimi, kabaretowymi, gry na instrumentach, plastycznymi, recytatorskimi oraz fotograficznymi.
Uczniowie każdej klasy wraz z wychowawcą mieli tego dnia ubrać się w jednakowym, wylosowanym przez przewodniczącego klasy, kolorze. Klasa III wylosowała czerwony, klasa II G - zielony, IG – pomarańczowy, VI- niebieski, II – różowy, V- żółty, IV – fioletowy, „zerówka” – brązowy, I – szary, III G – biały. Pozostali nauczyciele, czyli ci, którzy nie mieli wychowawstwa, mieli ubrać się wiosennie, czyli kolorowo i kwieciście.
Uroczystość rozpoczął występ zespołu tanecznego Tantal, w którego skład wchodzą uczennice klasy III G.
Następnie widzowie wysłuchali bajki Ignacego Krasickiego pt. „Przyjaciele” recytowanej przez uczennice kl. V – Magdalenę Hrehorowicz i Patrycję Rudziewicz.
Po tym występie pojawiło się coś miłego dla ucha, czyli piosenka „Był pastuszek bosy” w wykonaniu uczennic klasy I – Urszuli Dzienis i Patrycji Rogowskiej, która została nagrodzona gromkimi brawami.
Umiejętnością kręcenia hula-hop pochwalili się uczniowie klasy III - Joanna Grajewska i Andrzej Chomiczewski, których wszyscy z zapałem dopingowali.
Pokaz gracji i poczucia rytmu zaprezentowała Kinga Buczyńska, uczennica klasy IG, prezentując pokaz tańca towarzyskiego, jakim jest samba oraz jive.
Taniec zespołowy wykonały uczennice szkoły podstawowej tworzące zespół Super Stars.
Po nich Rafał Wyszyński z klasy IG zaśpiewał ułożoną przez siebie piosenkę pt. „Różowa taczka”.
Jeśli chodzi o talenty plastyczne, to uczestnicy Przeglądu Talentów mogli przez cały czas trwania uroczystości podziwiać wystawę plastyczną pt. „Szukamy wiosny...”. Zaprezentowane prace zostały wykonane różnymi technikami.
Ogromnym zainteresowaniem cieszył się występ Martyny Pietrzeniec z kl. II G, Julity Surowieckiej z kl. IG oraz Rafała Klima z kl. IV, którzy wykonali pokaz Taekwondo.
Uczniowie z kl. IV, czyli Patryk Mucharski i Daniel Ostapowicz zaśpiewali piosenkę pt. „Cztery osiemnastki”, a Wioleta Kukowska z II G - piosenkę Ewy Farny pt. „Ewakuacja”.
Mateusz Adaszkiewicz z kl. V wykonał utwór na instrumencie klawiszowym. Uczennice kl. IV – Ewa Pietrzeniec i Weronika Dyda zaprezentowały wszystkim zgromadzonym ułożony przez siebie układ taneczny.
Kamila Rosada z kl. II G pięknie zaśpiewała piosenkę Alicji Keys pt. „No one”.
Poruszającą recytacją wiersza Jana Twardowskiego pt. „Na szpilce” popisała się Anna Dawidowicz z kl. II G.
Następnie wystąpiło kółko teatralne działające w naszej szkole w inscenizacji bajki Ignacego Krasickiego pt. „Przyjaciele”.
Kamila Krotoszyńska z kl. II zachwyciła się najpiękniejszą porą roku w piosence pt. „Wiosna”.
Na zakończenie uroczystości uczniowie kl. III G, Krzysztof Sokołowski, Mateusz Piekarski i Adam Piekarski przedstawili skecz pt. „Wizyta księdza”, czym wywołali salwy śmiechu wśród widowni.
Na zakończenie prowadzący podziękowali wszystkim za udział w tym przedsięwzięciu. Każdy talent został nagrodzony w formie słodkiego upominku. Mamy nadzieję, że za rok odbędzie się kolejny taki Przegląd.
 

Oprac. Emilia Świątkowska


Marzec wyjął grosik srebrny
teraz będzie mu potrzebny.
Do kwiaciarni marzec pobiegł
kupić bukiet na Dzień Kobiet.
8 marca to wyjątkowy
dzień dla każdej kobiety.
Z tej okazji życzymy
wszystkim Paniom
dużo zdrowia, szczęścia,
radości z życia,
uśmiechu na twarzy
każdego dnia
i spełnienia wszystkich marzeń,
nawet tych najskrytszych.

     

fot. Łukasz Wojewnik kl. IIIG


Żywa lekcja historii ? "Zbóje"
Jak co roku zawitali do nas rycerze z Zamku Gniewskiego.


Święto Babci i Dziadka

Dnia 14 lutego 2011roku uczniowie Zespołu Szkół Samorządowych w Krasnymborze przygotowali program artystyczny dla swoich Babć i Dziadków. Do tej uroczystości przygotowywali się od dawna, bo komu jak komu, ale swoim Babciom i Dziadkom mieli za co dziękować.
U Babci zawsze jest przyjemnie, ciepło i miło. Z Dziadkiem można porozmawiać o dawnych czasach, które znane są nam tylko z kart książek historycznych. Dla Dziadków zawsze jesteśmy najważniejsi. Okazją do okazania im miłości, szacunku i wdzięczności była szkolna uroczystość z okazji Ich święta.
Szanowni Jubilaci, jak co roku, przybyli bardzo licznie na tę szczególną uroczystość. W tym dniu nie zabrakło wierszy, piosenek, tańców, które były wyrazem wdzięczności wobec kochanych dziadków za ich miłość i oddanie, opiekę i cierpliwość oraz niezmierzone morze miłości, ciepła i troskliwości.
Uroczystość rozpoczęła powitaniem gości i wszystkich zebranych oraz życzeniami skierowanymi do Babć i Dziadków Pani Dyrektor Barbara Kotarska. Życzyła Seniorom przede wszystkim zdrowia, siły, spełnienia marzeń oraz pociechy z wnucząt i radości z ich szkolnych i życiowych dokonań. Następnie dzieci z klas 0-III zaprezentowały montaż słowno-muzyczny przygotowany pod kierownictwem swoich wychowawczyń. Zaśpiewali wesołe piosenki, skocznie zatańczyli oraz pięknie recytowali wiersze. W przerwie między tymi występami, publiczność zachwycała się tancerzami z zespoły „Tantal” i „Super stars” oraz scenkami kabaretowymi w wykonaniu gimnazjalistów: Krzysztofa Sokołowskiego i Mateusza Piekarskiego pt. „Drzwi” oraz „Wyprawa do sklepu” .
Po uroczystym odśpiewaniu „Sto lat”, wnuczęta wręczyły swoim Babciom i Dziadkom własnoręcznie przygotowane upominki.
Wszystkie występy nagradzane były gromkimi brawami. Na twarzach widzów rysowały się naprzemiennie radość i wzruszenie. Dziadkowie byli pełni uznania dla swoich wnuków. Podziwiali zarówno ich postawę jak i umiejętności.
Po zakończeniu części artystycznej goście udali się na kawę i pyszne ciasto przygotowane przez Radę Rodziców.
Wspaniała atmosfera, która towarzyszyła spotkaniu, była okazją do umocnienia więzi rodzinnej, miłego spędzenia czasu oraz bliższego poznania się. W niejednym oku zakręciła się łza wzruszenia i nie było końca radosnej wymianie zdań.
Goście rozchodząc się do domów dziękowali gronu nauczycielskiemu za miłe i wzruszające chwile spędzone w naszej szkole.

Oprac. Emilia Świątkowska
 


CHOINKA SZKOLNA


   20 stycznia 2011 r. w szkole w Krasnymborze słychać było gwar i muzykę. Uczniowie i nauczyciele w wielkim pośpiechu przenosili ostatnie rekwizyty z klas do sali gimnastycznej. Przybywało coraz więcej gości, a wśród nich swoją obecnością zaszczyciła nas pani Sekretarz Gminy Sztabin. O godzinie 9.15 pani Dyrektor powitała wszystkich zebranych, czyli gościa honorowego - panią Sekretarz, Radę Pedagogiczną, rodziców oraz całą brać uczniowską. Choinka w naszej szkole to czas, kiedy wszyscy uczniowie prezentują swoje umiejętności aktorskie na scenie. Pod kierunkiem swoich nauczycieli ciężko pracują, aby przybyłych widzów przenieść w świat baśni, rozbawić inscenizacjami i humoreskami. Za wystrój Sali odpowiadała pani Danuta Wojewnik, która wraz z uczniami ustroiła salę balonami, mikołajami i choinkami.
   Program artystyczny, jak co roku, był bardzo różnorodny i bogaty. Świadczą o tym tytuły inscenizacji: „Bajka o Srebrnej Gwiazdce” w wykonaniu dzieci z klasy I pod kierunkiem pani Grażyny Anuszkiewicz, „Noworoczne podarunki” zaprezentowane przez uczniów klasy II przygotowanych przez panią Małgorzatę Milewską, „Baśń o dwunastu miesiącach”, którą przedstawiła klasa III pod opieką pani Haliny Wolskiej. Klasa IV wraz z panią Katarzyną Rokita przygotowała pokaz mody. „Operacja” to skecz klasy V przygotowany pod kierunkiem pani Bogusławy Anny Juchniewicz. ,,Tofik”, „Państwa-miasta” oraz „Chińska restauracja” to kabarety zaprezentowane przez klasę VI. Najmłodsi gimnazjaliści zatańczyli cha-chę przygotowaną przez panią Małgorzatę Dawidowicz. Imprezę zakończył skecz pt. „Drzwi” w wykonaniu uczniów z klasy III gimnazjum pod kierunkiem pani Lilii Kuleszewicz. Apel uświetniły też piosenki o tematyce zimowej i świątecznej, np. „Hu, hu, ha, nasza zima zła”, „Chociaż wkoło zima zła piesek w budzie ciepło ma”, „Poprzez białe drogi, z mrozem za pan brat pędzą nasze sanie szybkie niby wiatr”, „Pada śnieg”, „Był pastuszek bosy”, „Przyjdź Mikołaju”, „Święta, święta, śnieżynki”, „Piosenka grudniowa”. Oprócz tego mogliśmy podziwiać występ naszych dziewcząt z zespołu tanecznego „Super stars” i „Tantal” pod kierunkiem p. Danuty Wojewnik.
   W ciągu trzech godzin uczniowie dali z siebie wszystko i na zakończenie otrzymali gromkie brawa. Należy zaznaczyć, ze nasza młodzież jest niezwykle utalentowana zarówno muzycznie jak i tanecznie! Cały program wypadł bardzo dobrze i zarówno nauczyciele, jak i uczniowie byli niezwykle usatysfakcjonowani.
   Na zakończenie pani Dyrektor podziękowała uczniom biorącym udział w apelu oraz nauczycielom, którzy ich przygotowywali. Wszyscy mieli szczere uśmiechy na twarzach. Następnie wręczyła certyfikaty przyjaciół programu „Postaw na rodzinę” rodzicom, nauczycielom i uczniom biorącym udział w Andrzejkowym Festynie Rodzinnym. Certyfikaty otrzymali: p. Tadeusz Białous, p. Jadwiga Szyper, p. Mariola Dzienis, p. Bożena Gramacka, p. Wiesław Kotarski, p. Janusz Karp, p. Barbara Miklaszewicz, p. Anna Barszczewska, p. Beata Biedul, p. Urszula Krotoszyńska, p. Wioleta Karp, p. Iwona Kościuch, p. Marta Klim, p. Halina Pietrzeniec, p. Renata Pachucka, p. Małgorzata Puniszkis, p. Grażyna Anuszkiewicz, p. Danuta Wojewnik, p. Urszula Pastewska, p. Katarzyna Rokita, p. Jacenty Jerzy Chmiel, Martyna Klukowska, Patrycja Białołus i Krzysztof Sokołowski.
   Po wytężonej pracy uczniowie i wszyscy przybyli mogli uczestniczyć w zabawie przy muzyce, przygotowanej przez Samorząd Uczniowski, którego opiekunem jest pani Lilia Kuleszewicz. Na parkiecie uczniowie czuli się jak ryby w wodzie. Nauczyciele i rodzice postanowili dotrzymać kroku swoim wychowankom i po części im się udało. Jednak trzeba przyznać, że uczniowie naszej szkoły mają świetną kondycję.
   Najwięcej emocji wśród najmłodszych wzbudził św. Mikołaj, który dla każdego miał słodki prezent. Został przywitany gromkimi brawami. Obdarował on dzieci prezentami. Te niegrzeczne, czyli uczniowie klasy III gimnazjum, dostały rózgi.
   Wszyscy zgodnie twierdzili, że Choinka udała się na szóstkę, oby więcej takich sympatycznych wydarzeń naszej szkole.

Oprac. Emilia Świątkowska

fot. Mateusz Ostapowicz kl. III G


MOJA SZKOŁA

W tych murach wiele spędziłem lat
W dorosły zmienił się mój świat
Szkoła uczyła mnie jak żyć
Aby człowiekiem lepszym być
Szkoła jest pierwszą moją pracą
Tylko za trud mój nic nie płacą
W głowie zapełniam ciągle luki
Dlatego dużo mam nauki
Lubię kolegów i „belfrów z budy”
Bo nigdy tutaj nie czuję nudy
Ciągle nowości jestem ciekawy
Mam zapał do pracy i zabawy
Szkoła ciągle czegoś mnie uczy
Literatury, chemicznych kluczy
Matematycznych zadań szeregi
A na W-fie przez płotki biegi
Mam przed oczyma jak na tafli
Mapy z historii i geografii
W uszach brzmią pieśni śpiewane na głosy
Że na wspomnienie stają mi włosy
Moja szkoła moi mili
Jest jak lato dla Motyli
Jak majowy deszcz kroplisty
Ważna to fakt oczywisty
Czas w niej mija szybko tak
Że mi nieraz aż tchu brak
Już niedługo proszę was
Pożegnania przyjdzie czas
Wkrótce opuszczę szkolne mury
Taki jest bieg natury
Aby kształcić dalej ducha
Trzeba w Polskę gdzieś wyruszać

Mateusz Ostapowicz kl. III G
 


WIGILIA SZKOLNA

Boże Narodzenie - czas święty, a więc Bogu przeznaczony. Koloryt i atmosfera Świąt pozwalają człowiekowi oderwać się od szarej rzeczywistości i dostrzec inne wymiary swego istnienia w czasie, ujrzeć piękno i doznać dobroci, wyrazić komuś miłość i wdzięczność. Święta Bożego Narodzenia rozpoczyna Wigilia.
Świąteczny nastrój zawitał we wtorkowe (21.12.2010 r.) południe również do Zespołu Szkół Samorządowych w Krasnymborze. O kilku lat coroczne tuż przed Świętami przygotowywane jest spotkanie wigilijne dla uczniów i pracowników szkoły.

W tym roku uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum zaprezentowali program słowno - muzyczny przygotowany pod kierunkiem pani Danuty Wojewnik i pani Haliny Wolskiej i pani Grażyny Anuszkiewicz. Jak zwykle potrafili przykuć naszą uwagę wspaniałym występem- doskonałymi deklamacjami i pięknym śpiewem. Kolejny raz mogliśmy się przekonać, że młodzież mamy naprawdę utalentowaną. Sala gimnastyczna, udekorowana świątecznie choinkami i lampkami, wypełnia się melodią kolęd i pastorałek.
Podczas akademii widzowie nie kryli wzruszenia. Miło i dobrze jest spotkać się, aby posłuchać i pośpiewać kolędy, złożyć sobie świąteczno-noworoczne życzenia.

"Jest taki dzień, na który czekamy wszyscy - Wigilia, święta Bożego Narodzenia"- mówiła na koniec zebranym w sali gimnastycznej wychowankom, nauczycielom i gościom pani Barbara Kotarska, dyrektor Zespołu Szkół Samorządowych w Krasnymborze - "Ta krótka chwila zatrzymania się w tym całym przedświątecznym zabieganiu, wspólne spotkanie, śpiewanie kolęd, życzenia niech wprowadzą nas w świąteczny nastrój".

Oprac. Emilia Świątkowska

fot. Mateusz Piekarski i Łukasz Wojewnik kl. IIIG.


Andrzejkowy festyn rodzinny połączony  z charytatywną akcją dla powodzian


  25 listopada 2010 roku w Zespole Szkół Samorządowych w Krasnymborze, w pięknie udekorowanej przez sekcję dekoracyjną pod kierunkiem pani Danuty Wojewnik sali, w ramach ogólnopolskiej kampanii „Postaw na rodzinę”, odbyła się niecodzienna uroczystość – Andrzejkowy festyn rodzinny połączony z akcją dla powodzian. Do udziału w tym festynie organizatorzy, czyli pani Katarzyna Rokita i pani Lilia Kuleszewicz zaprosiły rodziców uczniów, gośćmi honorowymi byli Wójt Gminy Sztabin – Tadeusz Drągiewicz, pani Anna Grześko – pracownik GOPS-u oraz Ksiądz Prałat Wiesław Domitrz, którzy przybyli do nas po otrzymaniu zaproszenia wykonanego przez sekcję biblioteczną pod kierunkiem pani Emilii Świątkowskiej. Organizatorzy zadbali, by nikt się nie nudził i znalazł coś dla siebie. Przygotowano mnóstwo atrakcji z myślą nie tylko o dzieciach, ale i ich rodzicach.
   Po przywitaniu gości rozpoczęła się część artystyczna. Jej wstęp przygotowała wraz z uczniami pani Urszula Bugieda, nasza polonistka. Był to wykład na temat rodziny oraz jej funkcji społecznej. Wykładowi towarzyszyła prezentacja multimedialna wykonana przez uczniów pod kierunkiem nauczyciela informatyki, pani Barbary Kotarskiej.
Chcąc zmienić nieco poważny ton imprezy, organizatorzy zapowiedzieli „Kalambury” - konkurs dla klas IV-VI Szkoły Podstawowej przygotowany przez sekcję rozrywkową pod kierunkiem pani Małgorzaty Dawidowicz. W jury konkursu zasiedli: pan Tadeusz Drągiewicz, pani Anna Grześko, pani Aneta Wyszyńska oraz ksiądz Wiesław Domitrz. Wszyscy otrzymali plakietki wykonane przez sekcję biblioteczną. Do konkursu przystąpili uczniowie wraz ze swoimi rodzicami. Zabawa była znakomita.
  W przerwach pomiędzy konkursami wróżono sobie, jak to jest w andrzejkowym zwyczaju i w ten sposób uchylono rąbka tajemnicy przyszłości.
  Mogliśmy także posłuchać piosenek o rodzinie w wykonaniu uczniów klasy I Szkoły Podstawowej pod kierunkiem pani Grażyny Anuszkiewicz.
  Pani Bogusława Anna Juchniewicz zadbała o uśmiech na twarzach widzów i wraz z sekcją higieniczną przygotowała dwie scenki kabaretowe o tematyce rodzinnej.
  Panie z nauczania początkowego oraz oddziału przedszkolnego, czyli pani Małgorzata Milewska, pani Halina Wolska, pani Grażyna Anuszkiewicz oraz pani Urszula Pastewska zaplanowały zabawy sportowe dla swoich uczniów i ich rodziców.
Gimnazjaliści wraz ze swoimi rodzicami mogli wziąć udział w konkursie „Jaka to melodia?” zorganizowanego przez sekcję rozrywkową.
  Podczas trwania uroczystości można było podziwiać wystawę plakatów wykonanych przez uczniów naszej szkoły, których temat brzmiał: „Postaw na rodzinę”.
  Część artystyczną zakończyło rozdanie pamiątkowych dyplomów uczestnikom konkursów oraz odśpiewanie przez wszystkich piosenki Cliver`a pt. „Podziękowanie dla rodziców”.
  Biblioteka tego dnia zamieniła się w kawiarenkę, którą można było odwiedzić, by kupić pyszne ciasto upieczone przez rodziców uczniów klasy I S.P., IV S.P. i II Gimnazjum. Dochód ze sprzedaży przeznaczono na rzecz powodzian. Za przygotowanie stanowiska i organizację sprzedaży odpowiadała pani Grażyna Anuszkiewicz. Zbiórkę pieniędzy podsumowała pani Danuta Chmiel.
  Po części artystycznej nadszedł czas na świętowanie, czyli taniec i biesiadowanie w klasach.
  Festyn zakończył się około godziny 18.00. Na długo w pamięci pozostaną te niezwykłe Andrzejki. Należy podkreślić, iż ten wspaniały festyn powstał dzięki ogromnej, wspólnej pracy dyrektora szkoły, nauczycieli i rodziców. Dyrektor, rodzice, uczniowie i nauczyciele wykazali się wielką przedsiębiorczością i dużą odpowiedzialnością.
  Sprzedano wszystkie ciasta. Część artystyczna, jak inne atrakcje festynu były przeprowadzone fachowo. Można z całą pewnością stwierdzić, że festyn należy do udanych. Wszyscy bawili się znakomicie. Zebrano sporo pieniędzy.
   Organizatorzy składają podziękowania wszystkim uczestnikom za jego realizację, za pomoc, zaangażowanie i koleżeńską postawę.
 

Oprac. Emilia Świątkowska

 

 

fot. Robert Lewkowicz kl. II g


 

92 Rocznica Odzyskania Niepodległości

Jak co roku, także i dziś, 9 listopada 2010 r. obchodziliśmy Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. To już 92 rocznica. Z tej okazji zebraliśmy się wszyscy w sali gimnastycznej.
Pani dyrektor powitała zaproszonych z tej okazji gości, wśród nich znalazł się Zastępca Komendanta Głównego Straży Granicznej w Lipsku. Oprócz tego na uroczystość przybyli członkowie Rady Pedagogicznej oraz cała społeczność uczniowska.
Na początek wszyscy odśpiewali Hymn Państwowy. Następnie uczniowie klasy I i II gimnazjum odtańczyli staropolski taniec – poleczkę, który pomógł widzom przenieść się w czasy walki o niepodległość.
Dekoracja w wykonaniu pani Urszuli Pastewskiej również miała ku temu służyć. Był to bowiem front polskiej wiejskiej chaty przykrytej strzechą. Na środku papierowe drzwi, po bokach otwierane okna. Na tym tle rozgrywały się wydarzenia z historii Polski przedstawiane przez uczniów klasy I i II gimnazjum, przygotowanych przez panią Małgorzatę Dawidowicz, przebranych w stroje ułańskie i wiejskie stroje z przeszłości oraz rozbrzmiewały pieśni patriotyczne takie jak: „Pierwsza Kadrowa”, „Przybyli ułani”, „Wojenko, wojenko”, „Jedzie, jedzie na kasztance”, „Rota” przy akompaniamencie pana Wiesława Kotarskiego.
Święto Niepodległości świętowaliśmy w atmosferze nie tylko refleksyjnej zadumy, ale przede wszystkim w poczuciu radości i dumy z odzyskania niepodległości przez państwo polskie.
 

Oprac. Emilia Świątkowska
 

 

fot. Ernest Kościuch kl. IIG


 

  Krasnybór,  dnia 2 listopada 2010 r.

ZSS. 3410-01/2010                                                                          

ZAWIADOMIENIE

O WYBORZE NAJKORZYSTNIEJSZEJ OFERTY I O WYKONAWCACH, KTÓRYCH OFERTY ZOSTAŁY

ODRZUCONE LUB WYKLUCZONE

1.      Na podstawie art. 92 ust. 1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych ( tekst jedn. Dz. U. z 2007 r. Nr 223 poz. 1655 ze zm.), niniejszym informuję, iż w prowadzonym przez  Zespół Szkół Samorządowych w Krasnymborze  postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego na „Dostawę oleju opałowego lekkiego do Zespołu Szkół Samorządowych w Krasnymborze”, Zamawiający zgodnie z art. 91 ust. 1 w/w ustawy, po przeprowadzeniu procedury oceny ofert  dokonał wyboru oferty najkorzystniejszej , tj.  oferty złożonej przez Wykonawcę:

„PLUS” SPÓŁKA JAWNA Jan Jurkiewicz, Sławomir Gorustowicz,15-521 Białystok – Zaścianki, ul. Szosa Baranowicka 58

Przedmiotową decyzję Zamawiający uzasadnia tym, iż oferta tego Wykonawcy potwierdza spełnianie przez niego warunków udziału w postępowaniu określonych w specyfikacji istotnych warunków zamówienia oraz zawiera najniższą cenę za wykonanie przedmiotu zamówienia, a w związku z tym uzyskała najwyższą liczbę punktów w wyniku oceny ofert przeprowadzonej przez Zamawiającego na podstawie ustalonych kryteriów oceny ofert.   

2.      W postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego oferty złożyli następujący Wykonawcy. Oferty uzyskały następującą ilość punktów:

Numer oferty

Nazwa (firma) i adres wykonawcy

Liczba uzyskanych punktów

1

PRONAR SP. Z O.O.

17-210 NAREW  UL. MICKIEWICZA 101 A

 

98,90

 

2

PRZEDSIĘBIORSTWO TRANSPORTOWO SPRZĘTOWE BUDOWNICTWA TRANSBUD EŁK ul. Łukasiewicza 1,  19-300 Ełk

 

99,26

 

3

„PLUS” SPÓŁKA JAWNA Jan Jurkiewicz, Sławomir Gorustowicz                    15-521 Białystok – Zaścianki, ul. Szosa Baranowicka 58

 

100

 

4

„SETON” SPÓŁKA JAWNA K. CICHOCKI, R. MATUSIEWICZ

 NOWA WIEŚ EŁCK  UL. EŁCKA 9B, 19-300 EŁK

 

99,63

 

3.      W postępowaniu nie wykluczono żadnego Wykonawcy.

4.      W postępowaniu nie odrzucono oferty żadnego Wykonawcy.

5.      Zgodnie z art. 94 ust.2 pkt 3 ustawy Prawo zamówień publicznych, umowa w sprawie zamówienia publicznego będzie mogła być zawarte w terminie  krótszym niż 5 dni od dnia przesłania niniejszego zawiadomienia.


WITAMY PIERWSZAKÓW


Już od wielu tygodni wszystkie pierwszaki pilnie przygotowywały się do tego dnia – ich dnia. To one były dzisiaj najważniejsze. Oczy wszystkich zgromadzonych na sali gimnastycznej skierowane były na nie.
Z okazji pasowania na uczniów klasy pierwszej przybyło wielu znakomitych gości. Wśród nich Ksiądz Proboszcz Wiesław Domitrz, rodzice pierwszoklasistów, pani Dyrektor Barbara Kotarska, nauczyciele pracujący w Szkole Podstawowej oraz społeczność uczniowska.
Pani Dyrektor powitała wszystkich zebranych i zapowiedziała chrzest bojowy, jaki mieli przejść wszyscy, którzy chcą zostać pełnoprawnymi członkami społeczności uczniowskiej. Pierwszaki wiedziały, że od tego czy przejdą próbę zależy ich przyszłość w szkole.
Próbą był egzamin, który przeprowadzali szóstoklasiści. Zadawali młodszym kolegom pytania, na które musieli udzielić prawidłowej odpowiedzi. A pytania wcale nie były proste.
Każdy uczeń musi wiedzieć jak zachowywać się w szkole, co to jest Polska, jakie jest jej godło, flaga, co to takiego Wisła i co musi mieć w swym tornistrze? Pierwszaki wzorowo wywiązały się z zadania. Znały odpowiedź na każde pytanie zadawane im przez szóstoklasistów.
Popisały się także swoimi umiejętnościami artystycznymi. Pokazały wszystkim zgromadzonym na sali, że potrafią pięknie śpiewać, tańczyć i recytować. Rodzice pierwszaków z pewnością z dumą podziwiali, jak ich pociechy popisywały się na scenie. Nikt się nie pomylił, wszyscy byli znakomicie przygotowani przez swoją wychowawczynię, panią Grażynę Anuszkiewicz, która odtąd przez trzy lata będzie ich prowadziła przez ścieżki nauki.
Kiedy pani Dyrektor stwierdziła, że egzamin został przez pierwszoklasistów pomyślnie zdany, nadszedł moment najważniejszy, czyli ślubowanie. Wszyscy najmłodsi uczniowie podnieśli palec do góry i przyrzekli, że będą się pilnie uczyli i dbali o dobre imię szkoły. Każdy został pasowany na ucznia przez panią Dyrektor, a na pamiątkę zostawił odcisk palca w kronice szkolnej.
Szóstoklasiści życzyli swoim młodszym koleżankom i kolegom samych szóstek i piątek, by szkoła miała z nich pociechę.
Na koniec rodzice zaprosili wszystkich gości na poczęstunek w postaci pysznego ciasta. Tak oto kolejni młodzi, żądni wiedzy, stali się uczniami.
 

Oprac. Emilia Światkowska
 

fot. Kinga Buczyńska i Rafał Wyszyński kl.IG.


KOTKI NASZE, KOTKI

Tańcz, nie żałuj podłogi! Każdy kotek umie ładnie literować Miauczeć każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej.... Mleko – to co koty lubią najbardziej
Mam być aktorem? Będę aktorem! Najlepsze teledyski to te w wykonaniu kotów  Kalambury, czyli odpowiednie dać rzeczy słowo Koty to sam wdzięk
 
 A kto jest najmądrzejszy? Oczywiście koty Nasza Pani obiecuje: „Szóstek wam nie pożałuję!” Moment, na który wszyscy czekali – PASOWANIE NA GIMNAZJALISTĘ  

Oprac. Emilia Świątkowska
Fot. Patrycja Białous kl. III G

 


DZIEŃ NAUCZYCIELA – UCZNIÓW PRZYJACIELA

I oto nadszedł długo oczekiwany przez wszystkich dzień – Dzień Nauczyciela. 15 października 2010 roku zebraliśmy się wszyscy w sali gimnastycznej, aby uczcić święto wszystkich pracowników edukacji.
Organizatorzy uroczystości z tej okazji powitali zgromadzonych gości: pana Wójta Gminy Sztabin, panią Sekretarz Gminy Sztabin, Księdza Proboszcza Parafii Najświętszej Marii Panny w Krasnymborze, panią Dyrektor Zespołu Szkół Samorządowych w Krasnymborze oraz pracowników Zespołu Szkół Samorządowych w Krasnymborze i całą społeczność uczniowską.
Na początku pan Wójt złożył wszystkim nauczycielom życzenia oraz wręczył kwiaty na ręce pani Dyrektor. Rozdał także Nagrody Wójta, a otrzymali je: pani Bogusława Anna Juchniewicz oraz pani Małgorzata Dawidowicz za wybitne osiągnięcia w pracy pedagogicznej.
Nagrodę Dyrektora Szkoły otrzymały: pani Urszula Pastewska, pani Małgorzata Milewska, pani Halina Wolska i pani Alicja Augustynowicz.
Następnie pani Dyrektor odczytała życzenia przesłane nauczycielom przez pana Jarosława Zielińskiego, posła na sejm, przez Biskupa Ełckiego Jerzego Mazura, przez pana Grzegorza Biziuka, Komendanta Straży granicznej w Lipsku, przez pracowników Delegatury w Suwałkach Kuratorium Oświaty w Białymstoku oraz naszych absolwentów: Agnieszkę Karp, Joannę Gniedziejko i Norberta Klukowskiego.
Część artystyczną rozpoczęto od tańca nowoczesnego w wykonaniu dziewcząt z kółka tanecznego. Potem na scenę wkroczyła klasa II szkoły podstawowej z piosenką na ustach o tym, jak to „nauczyciel wie jak wesoło uczyć się”. Zaprezentowali także wiersz pt. „W święto naszej Pani” oraz życzyli wszystkim nauczycielom dużo zdrowia, szczęścia i pomyślności.
Klasa III szkoły podstawowej udowodniła, że wie, co sprawia przyjemność każdemu nauczycielowi, czyli na przykład: „gdy nikt nie spóźnia się do szkoły”, „gdy każdy grzeczny jest, wesoły”, „gdy widzi czysty ładny zeszyt”, „gdy ktoś na szóstkę odpowiada”- „wtedy się nasza Pani cieszy i uśmiechnięta jest i rada”. Złożyła życzenia dla wszystkich pedagogów w formie wierszyka pt. ”Życzenia dla naszej Pani”oraz piosenki pt. „Słowa dla naszej Pani”.
Wstępem do prezentacji umiejętności artystycznych klasy IV był ponowny występ koła tanecznego. Potem na scenę wkroczył Maciej Pastewski i zaprezentował dzień z życia ucznia na wesoło. Następie Patryk Mucharski, Patrycja Borkowska i Maciej Pastewski zaśpiewali swoje wersje piosenek takich jak: „ Czy ten pan i pani”, „Żono moja”, „Hej, sokoły” przedstawiając ich wersję szkolną.
Następnie klasa III gimnazjum odśpiewała zabawne charakterystyki poszczególnych nauczycieli oraz złożyła im same najlepsze życzenia. Oczywiście nie obyło się bez podarunków i małego poczęstunku.
Ten dzień z pewnością pozostanie w pamięci każdego nauczyciela.

Oprac. Emilia Świątkowska

 

 


 

Krasnybór: Dostawa oleju opałowego- lekkiego Ekoterm-Plus lub równoważnego do Zespołu Szkół Samorządowych w Krasnymborze gm. Sztabin.
Numer ogłoszenia: 329754 - 2010; data zamieszczenia: 13.10.2010
OGŁOSZENIE O ZAMÓWIENIU - dostawy

Zamieszczanie ogłoszenia: obowiązkowe.

Ogłoszenie dotyczy: zamówienia publicznego.

SEKCJA I: ZAMAWIAJĄCY

I. 1) NAZWA I ADRES: Zespół Szkół Samorządowych w Krasnymborze , Krasnybór 59, 16-310 Krasnybór, woj. podlaskie, tel. 0-87 6414004, faks 0-87 6414004.

·         Adres strony internetowej zamawiającego: www.szkolakrasnybor.pl

I. 2) RODZAJ ZAMAWIAJĄCEGO: Administracja samorządowa.

SEKCJA II: PRZEDMIOT ZAMÓWIENIA

II.1) OKREŚLENIE PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA

II.1.1) Nazwa nadana zamówieniu przez zamawiającego: Dostawa oleju opałowego- lekkiego Ekoterm-Plus lub równoważnego do Zespołu Szkół Samorządowych w Krasnymborze gm. Sztabin..

II.1.2) Rodzaj zamówienia: dostawy.

II.1.3) Określenie przedmiotu oraz wielkości lub zakresu zamówienia: Przedmiotem zamówienia jest dostawa oleju opałowego-lekkiego Ekoterm-Plus lub równoważnego dla Zespołu Szkół Samorządowych w Krasnymborze w okresie od listopada 2010 do 31 października 2012 r. w przewidywanej ilości 30 000 - 35 000 litrów na jeden sezon grzewczy ( w okresie lipiec 2009 r. - czerwiec 2010 r. zużyto 32 000 litrów oleju opałowego ). Olej opałowy należy dostarczać do siedziby Zamawiającego w terminach co 20-30 dni, dodatkowo potwierdzanych telefonicznie, jednorazowo w ilości około 8.000 litrów. Zamawiający może korygować terminy i ilości dostaw oleju opałowego, stosownie do aktualnych potrzeb, wynikających m.in. od panujących warunków atmosferycznych..

II.1.4) Czy przewiduje się udzielenie zamówień uzupełniających: nie.

II.1.5) Wspólny Słownik Zamówień (CPV): 09.13.51.00-5.

II.1.6) Czy dopuszcza się złożenie oferty częściowej: nie.

II.1.7) Czy dopuszcza się złożenie oferty wariantowej: nie.

 

II.2) CZAS TRWANIA ZAMÓWIENIA LUB TERMIN WYKONANIA: Zakończenie: 31.10.2012.

SEKCJA III: INFORMACJE O CHARAKTERZE PRAWNYM, EKONOMICZNYM, FINANSOWYM I TECHNICZNYM

III.1) WADIUM

Informacja na temat wadium: Nie wymagane

III.2) ZALICZKI

·         Czy przewiduje się udzielenie zaliczek na poczet wykonania zamówienia: nie

III.3) WARUNKI UDZIAŁU W POSTĘPOWANIU ORAZ OPIS SPOSOBU DOKONYWANIA OCENY SPEŁNIANIA TYCH WARUNKÓW

·       III.3.2) Wiedza i doświadczenie

Opis sposobu dokonywania oceny spełniania tego warunku

o    Wykonawca musi spełniać następujące warunki: - od co najmniej 3 lat prowadzić działalność w zakresie objętym przedmiotem zamówienia, - wykonać w okresie ostatnich 3 lat przed dniem wszczęcia postępowania, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy w tym okresie, co najmniej jedną usługę związaną przedmiotem zamówienia z podaniem wartości usługi, dat i miejsca wykonania oraz odbiorcę tych usług, a w szczególności polegającą na: wykonaniu minimum jednego zamówienia polegającego na dostawie oleju opałowego o łącznej wartości zamówienia u jednego Zamawiającego minimum 70 000 PLN brutto. - posiadać aktualne świadectwo autoryzacji,

·       III.3.3) Potencjał techniczny

Opis sposobu dokonywania oceny spełniania tego warunku

o    Wykonawca musi spełniać następujące warunki: posiadać odpowiedni potencjał techniczny przystosowany do przewozu oleju opałowego, który posiada aktualne świadectwo legalizacji instalacji pomiarowych zamontowanych na cysternach do dystrybucji cieczy innych niż woda, a w szczególności: minimum jeden pojazd przystosowany do przewozu oleju opałowego

III.4) INFORMACJA O OŚWIADCZENIACH LUB DOKUMENTACH, JAKIE MAJĄ DOSTARCZYĆ WYKONAWCY W CELU POTWIERDZENIA SPEŁNIANIA WARUNKÓW UDZIAŁU W POSTĘPOWANIU ORAZ NIEPODLEGANIA WYKLUCZENIU NA PODSTAWIE ART. 24 UST. 1 USTAWY

·       III.4.1) W zakresie wykazania spełniania przez wykonawcę warunków, o których mowa w art. 22 ust. 1 ustawy, oprócz oświadczenia o spełnieniu warunków udziału w postępowaniu, należy przedłożyć:

·         wykaz wykonanych, a w przypadku świadczeń okresowych lub ciągłych również wykonywanych, dostaw lub usług w zakresie niezbędnym do wykazania spełniania warunku wiedzy i doświadczenia w okresie ostatnich trzech lat przed upływem terminu składania ofert albo wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy - w tym okresie, z podaniem ich wartości, przedmiotu, dat wykonania i odbiorców, oraz załączeniem dokumentu potwierdzającego, że te dostawy lub usługi zostały wykonane lub są wykonywane należycie

·         wykaz narządzi, wyposażenia zakładu i urządzeń technicznych dostępnych wykonawcy usług lub robót budowlanych w celu realizacji zamówienia wraz z informacją o podstawie dysponowania tymi zasobami

·       III.4.2) W zakresie potwierdzenia niepodlegania wykluczeniu na podstawie art. 24 ust. 1 ustawy, należy przedłożyć:

·         oświadczenie o braku podstaw do wykluczenia

·         aktualny odpis z właściwego rejestru, jeżeli odrębne przepisy wymagają wpisu do rejestru, w celu wykazania braku podstaw do wykluczenia w oparciu o art. 24 ust. 1 pkt 2 ustawy, wystawiony nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia albo składania ofert, a w stosunku do osób fizycznych oświadczenie w zakresie art. 24 ust. 1 pkt 2 ustawy

·         aktualne zaświadczenie właściwego naczelnika urzędu skarbowego potwierdzające, że wykonawca nie zalega z opłacaniem podatków lub zaświadczenie, że uzyskał przewidziane prawem zwolnienie, odroczenie lub rozłożenie na raty zaległych płatności lub wstrzymanie w całości wykonania decyzji właściwego organu - wystawione nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia albo składania ofert

·         aktualne zaświadczenie właściwego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego potwierdzające, że wykonawca nie zalega z opłacaniem składek na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne, lub potwierdzenie, że uzyskał przewidziane prawem zwolnienie, odroczenie lub rozłożenie na raty zaległych płatności lub wstrzymanie w całości wykonania decyzji właściwego organu - wystawione nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia albo składania ofert

·         wykonawca powołujący się przy wykazywaniu spełniania warunków udziału w postępowaniu na potencjał innych podmiotów, które będą brały udział w realizacji części zamówienia, przedkłada także dokumenty dotyczące tego podmiotu w zakresie wymaganym dla wykonawcy, określonym w pkt III.4.2.

·       III.4.3) Dokumenty podmiotów zagranicznych

Jeżeli wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, przedkłada:

III.4.3.1) dokument wystawiony w kraju, w którym ma siedzibę lub miejsce zamieszkania potwierdzający, że:

·         nie otwarto jego likwidacji ani nie ogłoszono upadłości - wystawiony nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia albo składania ofert

·         nie zalega z uiszczaniem podatków, opłat, składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne albo że uzyskał przewidziane prawem zwolnienie, odroczenie lub rozłożenie na raty zaległych płatności lub wstrzymanie w całości wykonania decyzji właściwego organu - wystawiony nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia albo składania ofert

·         nie orzeczono wobec niego zakazu ubiegania się o zamówienie - wystawiony nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia albo składania ofert

·       III.4.3.2) zaświadczenie właściwego organu sądowego lub administracyjnego miejsca zamieszkania albo zamieszkania osoby, której dokumenty dotyczą, w zakresie określonym w art. 24 ust. 1 pkt 4-8 ustawy - wystawione nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia albo składania ofert - albo oświadczenie złożone przed notariuszem, właściwym organem sądowym, administracyjnym albo organem samorządu zawodowego lub gospodarczego odpowiednio miejsca zamieszkania osoby lub kraju, w którym wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania, jeżeli w miejscu zamieszkania osoby lub w kraju, w którym wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania, nie wydaje się takiego zaświadczenia

III.7) Czy ogranicza się możliwość ubiegania się o zamówienie publiczne tylko dla wykonawców, u których ponad 50 % pracowników stanowią osoby niepełnosprawne: nie

SEKCJA IV: PROCEDURA

IV.1) TRYB UDZIELENIA ZAMÓWIENIA

IV.1.1) Tryb udzielenia zamówienia: przetarg nieograniczony.

IV.2) KRYTERIA OCENY OFERT

IV.2.1) Kryteria oceny ofert: najniższa cena.

IV.2.2) Czy przeprowadzona będzie aukcja elektroniczna: nie.

IV.3) ZMIANA UMOWY

Czy przewiduje się istotne zmiany postanowień zawartej umowy w stosunku do treści oferty, na podstawie której dokonano wyboru wykonawcy: tak

Dopuszczalne zmiany postanowień umowy oraz określenie warunków zmian

Zamawiający dopuszcza możliwość zmiany umowy o zamówienie publiczne w następującym zakresie: - co do oznaczenia stron wyłącznie w wyniku dozwolonego w myśl ustawy Prawo zamówień publicznych następstwa prawnego albo zmiany nazwy lub innego oznaczenia strony (firmy) wynikającego z prawa albo dozwolonych prawem czynności powodujących taka zmianę Warunki dokonywania zmian: -inicjowanie zmian na wniosek wykonawcy lub zamawiającego, -uzasadnienie zmiany prawidłową realizacją przedmiotu umowy, -forma pisemna pod rygorem nieważności w formie aneksu do umowy.

IV.4) INFORMACJE ADMINISTRACYJNE

IV.4.1) Adres strony internetowej, na której jest dostępna specyfikacja istotnych warunków zamówienia: www.szkolakrasnybor.pl
Specyfikację istotnych warunków zamówienia można uzyskać pod adresem: Zespół Szkół Samorządowych w Krasnymborze 16-310 Sztabin, Krasnybór 59.

IV.4.4) Termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu lub ofert: 22.10.2010 godzina 11:00, miejsce: Zespół Szkół Samorządowych w Krasnymborze 16-310 Sztabin, Krasnybór 59.

IV.4.5) Termin związania ofertą: okres w dniach: 30 (od ostatecznego terminu składania ofert).

IV.4.17) Czy przewiduje się unieważnienie postępowania o udzielenie zamówienia, w przypadku nieprzyznania środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej oraz niepodlegających zwrotowi środków z pomocy udzielonej przez państwa członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA), które miały być przeznaczone na sfinansowanie całości lub części zamówienia: nie

 

OGŁOSZENIE O PRZETARGU NIEOGRANICZONYM pobierz

Specyfikacja istotnych warunków zamówienia  pobierz


 


„Bezpieczna droga do szkoły i do domu”


Policjanci z Posterunku Policji w Sztabinie, wspólnie z policjantami z Komendy Powiatowej Policji w Augustowie spotkali się z dziećmi klas „0” - V Szkoły Podstawowej w Krasnymborze. Podczas spotkania funkcjonariusze przypomnieli najmłodszym podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drodze oraz prawidłowego przechodzenia przez jezdnię. Na zakończenie spotkania najmłodsi otrzymali drobne upominki z wizerunkiem SpongeBoba.

Oprac. Katarzyna Diana Rokita




Fot. : http://www.augustow.policja.gov.pl


Rozpoczęcie roku szkolnego 1 września 2010 r.