AKTUALNOŚCI 2009/2010

 

Archiwum aktualności   zobacz     

 

Czeka na nas gorące lato!


25. 06. 2010 r. wreszcie nadszedł tak długo oczekiwany przez wszystkich uczniów, a także pewnie niektórych nauczycieli, koniec roku szkolnego.
Tego dnia zebrali się w sali gimnastycznej nauczyciele, rodzice oraz cała społeczność uczniowska.
Po odśpiewaniu Hymnu państwowego, pani dyrektor Barbara Kotarska powitała wszystkich zebranych, a następnie podsumowała kończący się rok szkolny 2009/2010.
Wystawiono 47 ocen wzorowych z zachowania, 85 ocen celujących z przedmiotów. Uczniowie otrzymali 14 świadectw z wyróżnieniem oraz 41 nagród książkowych dla uczniów z najwyższą średnią. 23 nagrody sportowe, w tym 6 ufundowanych przez Wójta Gminy Sztabin. Przyznano 2 nagrody za pracę w Samorządzie Uczniowskim, 13 nagród za wzorowe czytelnictwo, 6 nagród dla dziewcząt tańczących, 5 dyplomów za 100% frekwencję oraz nagrody uczniom będących laureatami i finalistami wojewódzkich konkursów przedmiotowych.
Świadectwa z czerwonym paskiem i średnią przynajmniej 4,75 otrzymali: Sandra Wyszyńska z kl. V (śr.5,4), Maciej Anuszkiewicz z kl. V (śr.5,3), Joanna Gniedziejko z kl. III G (śr.5,23), Krystyna Gniedziejko z kl. I G (śr.5,14), Dorota Gniedziejko z kl. V (śr.5,1), Aleksandra Buraczyk z kl. IV (śr. 5,09)Łukasz Zakrzewski z kl. V (śr. 5,0), Łukasz Pachucki z kl. VI (śr.4,80), Julita Surowiecka z kl. VI (śr.4,80), Anna Haraburda z kl. V (śr. 4,8), Martyna Klukowska z kl. IIG (śr. 4,79), Sebastian Surowiecki z kl. VI (śr. 4,78), Joanna Barszczewska z kl. IIIG(śr.4,76), Dawid Chmiel z kl. III G (śr.4,76)
Rodzice także zostali nagrodzeni Listami Gratulacyjnymi: państwo Barszczewscy, p. Anna Gniedziejko, państwo Chmiel, państwo Klukowscy, państwo Surowieccy, państwo Zakrzewscy, , państwo Wyszyńscy, państwo Haraburda, państwo Anuszkiewicz, p. Katarzyna Niedzielko.
Podziękowanie za pracę i zaangażowanie na rzecz szkoły otrzymali: państwo Szyper, państwo Grajewscy, państwo Pastewscy, państwo Klim, państwo Sipko, państwo Kościuch, państwo Karczewscy, , państwo Hrehorowicz, p. Grażyna Pietrzeniec, , p. Barbara Czerwińska, p. Aneta Wyszyńska, p. Ewa Białołus, p. Celina Wojewnik, p. Alicja Klukowska, p. Małgorzata Kozłowska, p. Joanna Sulik, p. Danuta Chmiel, państwo Chojnowscy, p. Aneta Barszczewska, p. Ewa Dec.
Nagrody sportowe ufundowane przez Wójta Gminy Sztabin otrzymali: Julita Surowiecka, Mariusz Chojnowski, Joanna Barszczewska, Martyna Pietrzeniec, Łukasz Stanulewicz.
Dyplom i nagrodę za godne reprezentowanie szkoły w konkursach powiatowych i wojewódzkich otrzymali: Joanna Gniedziejko, Krystyna Gniedziejko, Anna Haraburda. Dyplomy za największą ilość przeczytanych książek w Gimnazjum otrzymała Krystyna Gniedziejko – 195 książek, natomiast w Szkole Podstawowej Dorota Gniedziejko – 149 książek.
Gdy już wszystkie nagrody dla klasy I-VI Szkoły Podstawowej i I-III Gimnazjum ostały rozdane, nastąpiło uroczyste ślubowanie klasy III G, a po nim część artystyczna najpierw z udziałem klasy II G. Podziękowali oni w kilku słowach absolwentom za 9 lat wspólnej nauki wręczając im maskotki i medale, np. Joannie Barszczewskiej za odwagę i uśmiech na twarzy, Joannie Kukowskiej za zostanie mistrzem piłkarzyków, Mariuszowi Chojnowskiemu za zostanie sportowcem roku, Małgorzacie Serowieckiej za największą gadułę, za wiedzę i groźne spojrzenie dla Joanny Gniedziejko. Potem nadszedł czas na prezentację i konsumpcję tortu pożegnalnego
Następnie wystąpili uczniowie klasy III Gimnazjum, którzy pożegnali młodszych kolegów i koleżanki. Wspominali wraz z nimi lata spędzone w szkole. Zaśpiewali własne wersje piosenek np. „Samo życie”, Przedstawili też zabawne piosenki o nauczycielach. Na koniec złożyli podziękowania wszystkim nauczycielom oraz wręczyli im kwiaty.
Tym akcentem zakończyła się uroczystość pożegnania roku szkolnego 2009/2010. Z pieśnią szkoły na ustach wszyscy rozeszli się do klas, aby tam otrzymać resztę świadectw. Potem pozostanie już tylko rozpocząć wakacje.

Oprac. Emilia Świątkowska

fot. Anna Dawidowicz kl. IIG


Dzień Języka Angielskiego

21 czerwca 2010 roku świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Języka Angielskiego. Z tej okazji odbył się apel przygotowany przez panią Lilię Kuleszewicz, nauczycielkę języka angielskiego.
Na początku Anna Dawidowicz w imieniu organizatorów powitała wszystkich zgromadzonych na sali gimnastycznej: panią dyrektor Barbarę Kotarską, całą Radę Pedagogiczną i wszystkich uczniów naszej szkoły i zaprosiła do oglądania programu artystycznego.
Jako pierwsi wystąpili uczniowie klasy III szkoły podstawowej. Zaśpiewali oni po angielsku piosenkę o dniach tygodnia oraz zaprezentowali czynności, które lubią wykonywać np. swimming, jumping.
Następnie odbyła się angielska „Randka w ciemno” w wykonaniu gimnazjalistów: Urszuli Dawidowicz, Piotra Kozłowskiego, Krzysztofa Sokołowskiego i Mateusza Ostapowicza. Zadaniem chłopaków było odpowiadanie na pytania w języku angielskim
zadawane przez Ulę.
Potem Joanna Barszczewska z klasy III gimnazjum zaśpiewała piosenkę pt. „I belive i can fly”.
Apel śpiewająco zakończyły dziewczyny z gimnazjum: Marcelina Szymkuć, Urszula Sulik, Joanna Szczytko, Małgorzata Serowiecka i Klaudia Kotowska, które zaprezentowały piosenkę pt. „Play In team” a także do niej zatańczyły

Oprac. Emilia Świątkowska
 

fot. Anna Kasjan kl. III G

 


 

W pierwotnej puszczy


16 czerwca uczniowie klas 0-IV ZSS w Krasnymborze uczestniczyli w wycieczce do Białowieży. Zwiedzanie rozpoczęli od Muzeum Przyrodniczo-Leśnego. Wielkie wrażenie wywarły na nich efekty multimedialne: śpiew ptaków, odgłosy dzikich zwierząt, szum drzew. Z zainteresowaniem słuchali opowieści przewodników i sprawdzian- quiz zaliczyli na 100%. Następnie spacerowali po Parku Pałacowy, obserwując, fotografując ciekawe rośliny i piękne widoki. Zachwyciły ich stare, ogromne dęby, a jeszcze bardziej duże w nich dziuple.
Po spacerze nadszedł czas na obiad. Zjedliśmy go w Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Białowieży. Bo nabraniu sił wyruszyliśmy w dalszą trasę. Naszym kolejnym przystankiem był Rezerwat Pokazowy Żubrów. Tu przewodnikiem była p. Marta Klim, która ciekawie opowiadała o zwierzętach Puszczy Białowieskiej. Największe wrażenie wywarł na dzieciach król puszczy- żubr. Były one w małym stadzie. Miały w prawdzie w tym czasie „sjestę poobiednią i leżakowały w trawie”, ale i tak dzieci były zachwycone ich wyglądem i wielkością.
Uczniowie przywieźli ze sobą nie tylko wiele pamiątek i zdjęć, ale również niezapomniane wrażenia związane z pobytem w pierwotnej puszczy, która zaliczana jest do najcenniejszych zakątków świata i od 1979r. została wpisana przez UNESCO na Światową Listę Dziedzictwa Ludzkości.

Grażyna Anuszkiewicz
 

 


 

Miłośnicy przyrody


Uczniowie klas 0-III z ZSS w Krasnymborze przystąpili w tym roku szkolnym do VI Ogólnopolskiego Konkursu ,,Czysty Las”.
Klasy II-III zakwalifikowały się do kategorii ,,Leśna edukacja dzieci”. W ramach przygotowanego wcześniej planu działań uczniowie klasy III wybrali się do Rezerwatu Kozi Rynek. 26 maja 2010r. dzięki życzliwości Dyrekcji Nadleśnictwa Augustów, które zorganizowało przewóz dzieci, znaleźliśmy się w rezerwacie. Na początku uczniowie przywitali się z przewodnikiem p. Romanem Rogozińskim, który już niejednokrotnie prowadził ciekawe spotkania.
Czy to spotkanie było także ciekawe? Oto kilka pisemnych wypowiedzi dzieci, które zostały utrwalone po wycieczce:
Weronika Dyda: ,,Gdy szliśmy do Pomnika Powstańców z 1863r. , musieliśmy pokonać trudną trasę. Przechodziliśmy przez most, który był śliski i obok którego rozciągało się bagno. Przeszkodą były też stare, powalane drzewa. Pan Rogoziński opowiadał, że są one pożywieniem i domem dla wielu malutkich zwierząt. Przed pomnikiem zapaliliśmy znicz i uczciliśmy minutą ciszy pamięć poległych za wolność naszej ojczyzny. Dowiedzieliśmy się, że mech na pniu drzew wyznacza nam kierunek północy. Przy ognisku słuchaliśmy opowieści przewodnika oraz leśniczego p. Klima. Pogoda nam dopisała i było bardzo fajnie.”
Rafał Klim: ,,Wędrując po ścieżce edukacyjnej widzieliśmy wiele tablic informujących o zwierzętach i roślinach, które można spotkać w rezerwacie. Szczególnie ciekawy okazał się ,,ptasi zegar”. Widzieliśmy na drzewie żółty grzyb, który nazywał się żółciak siarkowy. Na koniec było ognisko, przy którym piekliśmy kiełbaski. Wycieczka bardzo mi się podobała.”
Ewa Pietrzeniec: „W rezerwacie widzieliśmy krzew kaliny, wiele starych dębów, ogromne paprocie oraz mech widłak, który jest pod ścisłą ochroną. Przewodnik opowiadał, że można tu spotkać rysia i wilka. Na szczęście my żadnego z tych drapieżników nie spotkaliśmy. Było super!”
Kształtowanie wrażliwości i szacunku dla ojczystej przyrody oraz właściwego zachowania w lesie jest bardzo ważnym priorytetem, który należy wdrażać u każdego dziecka od najmłodszych klas. To dzięki odpowiedniej edukacji przyrodniczej i ukształtowanym postawom wyrosną z naszych najmłodszych uczniów prawdziwi miłośnicy przyrody.


Grażyna Anuszkiewicz

 


 

Wakacyjny konkursrs

   Zapraszam uczniów klas gimnazjalnych do udziału w wakacyjnym konkursie pt. „Wakacje z biblioteką”. Zadaniem uczestników konkursu jest spędzenie czasu wolnego z jak największą liczbą przeczytanych książek; następnie krótka prezentacja najciekawszej z nich.
Konkurs zostanie rozstrzygnięty 3 IX 2010 r.

Urszula Bugieda
 


Turniej Rodzin

fot. Katarzyna Rokita


 

Żyjmy zdrowo i wesoło

 

          Tegoroczny Dzień Dziecka w Zespole Szkół Samorządowych w Krasnymborze przebiegał pod hasłem „Trzymaj Formę” i „Żyjmy zdrowo i wesoło”. Związane było to z programem edukacyjnym, do którego przystąpiła nasza szkoła. Koordynatorem tego projektu była pani Bogusława Anna Juchniewicz. Celem programu „Trzymaj Formę” była edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej i ich rodzin poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety.

           Pani dyrektor Barbara Kotarska, w kolorowo i odświętnie przybranej sali gimnastycznej, powitała wszystkich zebranych: grono pedagogiczne, rodziców oraz zgromadzoną młodzież.

           Organizatorzy na wstępie nawiązali do tematyki prozdrowotnej, przypomnieli wszystkim, co to jest piramida zdrowego żywienia. Dowiedzieliśmy się dużo na temat tego, co można bez obaw zjeść, a jakie jedzenie jest niezdrowe.

            Następnie oczom naszym ukazał się rolnik z pobliskiej wsi. W tej roli wystąpił Krzysztof Sokołowski z klasy II gimnazjum. Opowiedział nam o swoim wspaniałym ekologicznym gospodarstwie. Towarzyszyła mu świnka uwiązana na sznurku.

            Przez cały czas trwania apelu ściany sali gimnastycznej ozdabiały plakaty ze zdrowymi  jadłospisami wykonane przez uczniów klasy I gimnazjum.

            Poszerzyliśmy naszą wiedzę na temat tego, co to jest otyłość, anoreksja i bulimia. Widzowie zostali zaproszeni na pokaz multimedialny o tej tematyce wykonany przez uczennice klasy II i III gimnazjum pod kierunkiem pani Emilii Świątkowskiej.

           Organizatorzy zwrócili naszą uwagę na to, że aby być zdrowym należy nie tylko prawidłowo się odżywiać, ale przede wszystkim często się śmiać, bo „śmiech to zdrowie”.

Po tym wstępie Krzysztof Sokołowski i Mateusz Piekarski  z klasy II gimnazjum zaprezentowali skecz będący rozmową sportowca z gangsterem-dresiarzem.

            Potem uczniowie przedstawili serię przykładowych ćwiczeń na rozwijanie wybranych grup mięśniowych.

           Na zakończenie pani Juchniewicz podziękowała za pomoc w realizacji programu „Trzymaj Formę”: pani Barbarze Kotarskiej za przygotowanie wraz z uczennicą klasy III gimnazjum logo programu, pani Emilii Świątkowskiej za przygotowanie prezentacji multimedialnych o tematyce prozdrowotnej, pani Danucie Wojewnik za nadzór nad wykonaniem plakatów, pani Katarzynie Rokita za pomoc przy dekoracji sali, panu Jacentemu Jerzemu Chmielowi za wykonanie wraz z uczniami jadłospisów i pani Lilii Kuleszewicz za wykonanie przepisów surówek w języku angielskim.

           Następnie rozstrzygnięto Konkurs wiedzy na temat zdrowia i sportu, który zakończył część I uroczystości.

           W części II miał odbyć się turniej rodzin, turniej klas IV-VI i mecz piłki nożnej.

     Oprac. Emilia Świątkowska

 

fot. Katarzyna Rokita


Dzień Matki

Dziś w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Matki. W odświętnie przybranej sali gimnastycznej pani dyrektor Barbara Kotarska powitała wszystkich zebranych, czyli przybyłe mamy, Radę Pedagogiczną oraz całą społeczność uczniowską Zespołu Szkół Samorządowych w Krasnymborze. Złożyła wszystkim mamom życzenia pomyślności i zadowolenia z pociech..
Program artystyczny rozpoczął się od tańca zespołu dziewcząt z gimnazjum. Następnie zerówka, przygotowana przez panią Urszulę Pastewską, zaprezentowała wierszyki okolicznościowe i odśpiewała piosenkę o „najłatwiejszym cieście w świecie” oraz o „kubeczku z porcelany, na którym mieszka zając malowany”.
Następna w kolejności była klasa I, przygotowana przez panią Małgorzatę Milewską. Uczniowie recytowali wierszyki o mamie. Dowiedzieliśmy się, że mama jest najładniejsza na świecie, że się trudzi od rana dla swych dzieci. Pierwszaki zaśpiewały „My rodzinę dobrą mamy, zawsze razem się trzymamy – mama, tata, siostra, brat – to mój cały świat”.
Klasa II, pod kierunkiem pani Haliny Wolskiej, zaśpiewała piosenkę dla mamy pod tytułem „Twoje święto dziś mamo” oraz wyrecytowała kilka wierszy poświęconych mamie.
Uczniowie klasy III, przygotowani przez panią Grażynę Anuszkiewicz na początku swego występu serdecznie powitali wszystkie mamy i zaprosili do wspólnej zabawy. Oprócz wierszy i piosenek dowiedzieliśmy się, że trzecioklasiści kochają swoje mamy za to, że są cierpliwe, mają ładne oczy i włosy, są jak słońce, rosa srebrzysta na łące, jak piękny kwiat, są delikatne jak stokrotka. Mamy otrzymały od nich w darze słowo KOCHAM. Na koniec życzyli swoim mamom, aby żyły sto lat, bo bez nich świat nie jest ładny.
Część artystyczną uroczystości także zakończył taniec dziewcząt z gimnazjum.
Po tym wzruszającym występie pani dyrektor zaprosiła wszystkie mamy na mały poczęstunek.

Oprac. Emilia Świątkowska

Anna Kasjan kl. III g


Sprawozdania z wycieczki do Muzeum Ziemi Augustowskiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Augustowie


Dnia 11.05.2010 r. klasy czwarta i piąta Szkoły Podstawowej w Krasnymborze wybrały się na wycieczkę do Augustowa. Celem wyprawy było zwiedzanie Muzeum Ziemi Augustowskiej.
W Muzeum czekała na nas pani przewodnik, która pokazywała nam eksponaty i mówiła o życiu i pracy ludzi z terenu dzisiejszego powiatu augustowskiego w dawnych czasach.
Widzieliśmy tam narzędzia, którymi posługiwali się ówcześni ludzie w polu, takie jak pługi, brony. Dowiedzieliśmy się też dużo na temat naszych ubrań i bielizny.
Kolejnym punktem naszej wycieczki była biblioteka dla dzieci i młodzieży. Rozwiązywaliśmy tam różne zagadki, krzyżówki związane ze znajomością książek. Po pobycie w bibliotece zwiedziliśmy pomieszczenie, w którym znajdowało się wszystko do łowienia ryb. Były tam różnego rodzaju sieci, łódź do połowu ryb (czółno), podbieraki.
Wycieczka ta bardzo przybliżyła nam dawne czasy i życie ówczesnych ludzi. Mieliśmy też możliwość zobaczenia dużego zbioru książek. Była to niezapomniana lekcja historii w połączeniu z językiem polskim.
Oprac. Mateusz Kowalczuk, kl. V



11 maja tego roku uczniowie klasy IV i V Szkoły Podstawowej z Krasnegoboru wybrali się na wycieczkę do Augustowa do Muzeum Ziemi Augustowskiej.
Wyjechaliśmy autokarem z przed szkoły o godzinie 8.15. Krótka podróż trwała niecałą godzinę. Przed rozpoczęciem zwiedzania pani przewodnik opowiedziała nam legendę o powstaniu Augustowa. Następnie przedstawiła nam do czego służyły narzędzia znajdujące się w muzeum, w co się ubierali ludzie, co jedli. Dwie sale jakby ilustrowały słowa pani przewodnik. Dzięki ekspozycjom można było poznać funkcjonowanie ludzi w dawnych czasach. Pani przewodnik opowiedziała nam również o zwyczajach i tradycjach związanych z Ziemią Augustowską.
Kończąc oprowadzanie zachęcała nas do zadawania pytań. Dotyczyły one przede wszystkim dziejów samego Augustowa jak i jego bliskich terenów.
Ta wycieczka bardzo nam się podobała, ponieważ nabyliśmy dużo wiedzy o naszej pięknej Ziemi Augustowskiej i chcielibyśmy, aby takich wycieczek było więcej.
 

Oprac. Sandra Wyszyńska, kl. V
 


Dnia 11.05.2010 r. (wtorek) odbyła się wycieczka klas IV i V Szkoły Podstawowej z Krasnegoboru do Muzeum Ziemi Augustowskiej. Celem naszej wycieczki było zdobycie wiedzy na temat życia i pracy naszych przodków.
Przed wejściem do muzeum oglądaliśmy drewniane krzyże, na których widniały zdjęcia z opisami osób zabitych w Katyniu, Ostaszkowie i Miednoje. W muzeum czekała na nas pani przewodnik, aby pokazać i opisać w skrócie stare znajdujące się tam eksponaty. Tymi eksponatami były narzędzia, którymi nasi dziadkowie i pradziadkowie posługiwali się w gospodarstwie. Do takich ciekawych narzędzi należała kijanka, która służyła do tłuczenia lnu, krehelki do nawijania nici, czyże, którymi czyżowano wełnę i wiele innych ciekawych narzędzi.
Wycieczka bardzo nam się podobała, ponieważ była ciekawą lekcją historii, na której poznaliśmy jak ciężka i trudna była praca naszych przodków.

Oprac. Kamil Czerwiński, Marcin Skok, Damian Plisko, Anna Haraburda, kl. V
 

Oprac. Emilia Świątkowska

Anna Kasjan kl. III g
 


Nasi absolwenci

Rada Pedagogiczna i absolwenci kl III g w Krasnymborze.
Od góry od lewej: p. Anna Bogusława Juchniewicz , Małgorzata Surowiecka, Joanna Gniedziejko,
Łukasz Stanilewicz, Mariusz Chojnowski, Maciej Szczytko, Adam Dec, Karol Hrechorowicz , Dawid Chmiel
Środkowy rząd od lewej: p.Grażyna Anuszkiewicz, p Alicja Augustynowicz, Martyna Granacka , Klaudia Kotowska, Joanna Kukowska, Ewelina Kochanowska, Anna Kozłowska, Anna Kasjan, Magdalena Wierzbicka, Ewelina Pastewska, Agnieszka Karp, Joanna Barszczewska, Urszula Toczko, Justyna Strykowska, p.Dyrektor Barbara Kotarska.
Dolny rząd od lewej: Justyna Skok, Joanna Szczytko, p. Katarzyna Rokita, p. Urszula Bugieda, p. Urszula Pastewska, p. Danuta Wojewnik, wychowawca klasy p. Małgorzata Dawidowicz, p. Małgorzata Milewska, p. Lilia Kuleszewicz.

 


Witaj, majowa jutrzenko!

219 rocznica Konstytucji 3 maja

Dnia 5 maja 2010 roku w naszej szkole odbył się apel z okazji obchodów 219 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja 1791 roku.
Apel przygotowała klasa III gimnazjum we współpracy z p. Emilią Świątkowską.
Uczniowie pragnęli przypomnieć młodszym kolegom i koleżankom te chwile, kiedy polscy patrioci na czele z Hugonem Kołłątajem i Stanisławem Małachowskim oraz królem Stanisławem Augustem Poniatowskim, a także całym stronnictwem patriotycznym uchwalili Konstytucję, zwaną wówczas Ustawą Rządową.
Apel zaczął się od odśpiewania hymnu państwowego. Opowiadał on o tym, jak oprócz szlachty i duchowieństwa ustanowieniem Konstytucji radował się cały polski naród. Ludzie wierzyli w to, że „teraz” (tzn. w 1791r.) obalą znad swych głów rosyjski miecz i będą mogli żyć spokojnie.
Oprócz tego uczniowie odśpiewali kilka piosenek o 3-cim maja (np. „Witaj majowa jutrzenko!”) i wspomnieli o prawach, jakie gwarantowała Polakom Konstytucja 3 maja. Była to pierwsza Konstytucja takiego typu w Europie (drugą była francuska) i drugą na świecie (po amerykańskiej).
Apel bardzo podobał się naszym młodszym kolegom i koleżankom.


Oprac. Joanna Gniedziejko

 

 
Kinga Buczyńska kl. V


14.04.2010 r. Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty.

fot. Grażyna Anuszkiewicz.


 

Na pamiątkę

Dzień śmierci Pana Prezydenta
Każdy z nas na długo zapamięta.
Zginął tam, gdzie przed laty
Zginęły elity polskiej kwiaty.
To katyński los przeklęty
Nasycony przed siedemdziesięciu laty ludzką krwią,
Nadal łaknie krwi, ludzkiej krwi.
Sprawa Katynia nadal nie przemija,
Złączyła przeszłość z przyszłością.
Leciał, by oddać cześć umarłym, a umarli go ze sobą zabrali.
Słowo „Katyń” zadrą w sercu Polaka jest
I tym, którzy zginęli, tam będziemy oddawać cześć.
Czy ja o tym śnię?
Sama już nie wiem.
Wiem tylko tyle,
Że zawsze Katyń zabiera nam elitę.
Na długo zapamiętamy
Tych, co zginęli.

                                             Joanna Gniedziejko kl. IIIg

 


„Zbawienie przyszło przez krzyż”


 31 marca 2010 roku na sali gimnastycznej budynku ZSS w Krasnymborze odbył się uroczysty apel zorganizowany z okazji zbliżających się świąt Wielkiej Nocy. Część artystyczną przygotowała pani Joanna Maciejewska wspólnie z uczniami klasy Ig oraz panie z nauczania początkowego wraz ze swoimi klasami.
Apel rozpoczął się o godzinie 11.00. Uczniowie przypomnieli nam znaczenie wielkanocnych tradycji. W formie inscenizacji,  wierszyków, piosenek, ciekawostek i wersetów z Biblii przekazali nam wiedzę, która jest niezbędna do zrozumienia świątecznych obrzędów. Następnie Pani Dyrektor złożyła wszystkim wielkanocne życzenia i ogłosiła wyniki konkursów, które doczekały się rozstrzygnięcia. Wręczyła też nagrody zwycięzcom.

Oprac. Emilia Świątkowska
 

 


 fot. Justyna Strękowska kl. III g

 


 

 

List do rodziców

SZANOWNI PAŃSTWO


Pragnę poinformować, że Państwa dziecko będzie uczestnikiem programu edukacyjnego na temat zapobiegania chorobom przenoszonym przez kleszcze na człowieka
pn. ”Kleszcz mały czy duży - nic dobrego nie wróży”
Program ten został zainicjowany przez pracowników promocji zdrowia Państwowej Inspekcji Sanitarnej województwa podlaskiego i członków Polskiego Towarzystwa Oświaty Zdrowotnej Oddział w Białymstoku. Głównym powodem powstania programu i jego realizacji jest sytuacja epidemiologiczna naszego województwa w zakresie występowania chorób przenoszonych przez kleszcze: boreliozy i kleszczowego zapalenia mózgu i opon mózgowych. Województwo podlaskie jest terenem endemicznym tych chorób, czyli ma wyższy od ogólnopolskiego wskaźnik zapadalności na te choroby.
Przytaczając te dane pragnę Państwu przypomnieć jak ważna jest edukacja młodzieży z naszego regionu w zakresie profilaktyki chorób odkleszczowych, czyli wykształcenie umiejętności zabezpieczania się przed ukąszeniem kleszcza, zachowania się po stwierdzeniu ukąszenia oraz roli szczepień ochronnych w zapobieganiu zachorowaniom na kleszczowe zapalenie mózgu i opon mózgowych.
Mam nadzieję, że zajęcia, w których będą uczestniczyć Państwa dzieci zainicjują rozmowy na ten temat w Waszym domu, co być może przyczyni się do zabezpieczenia członków Państwa rodziny przed zachorowaniem na groźne choroby przenoszone przez kleszcze na człowieka.
 

Nauczyciel

 


 

 

Dzień kobiet


  
Dziś, 8 marca 2010 roku, w Światowy Dzień Kobiet pragnęliśmy złożyć hołd wszystkim paniom. Tym dorosłym i tym całkiem młodziutkim.
   Z tej okazji pan Jacenty Jerzy Chmiel zorganizował apel. Wzięli w nim udział uczniowie naszej szkoły.
Uroczystość rozpoczął Krzysztof Sokołowski z klasy II g, który pięknie zaśpiewał wszystkim kobietom zgromadzonym na sali „Pokochaj właśnie mnie”.
   Następnie wystąpili uczniowie klasy I i II szkoły podstawowej, którzy swą deklamacją wierszy o Dniu Kobiet wzruszyli wszystkie słuchaczki.
   Gimnazjaliści przybliżyli wszystkim pochodzenie dzisiejszego święta i zabrali widzów w wędrówkę poprzez wieki w poszukiwaniu kobiet oraz zdradzili swój przepis na kobietę idealną.
    Agnieszka Karp z klasy III g zachwyciła wszystkich słuchaczy swoim wykonaniem piosenki Edyty Górniak „To nie ja byłam Ewą”
   Na zakończenie montażu słowno-muzycznego panowie gimnazjaliści życzyli wszystkim kobietom zgromadzonym na sali wszystkiego najlepszego oraz wręczyli po drobnym podarunku.

Oprac. Emilia Świątkowska

 

 

fot. Justyna Strękowska kl. IIIg.

 


 

 

Wizyta w Parlamencie Rzeczypospolitej Polskiej
 

   W końcu września 2009 roku uczniowie Gimnazjum w Krasnybmorze, wyjechali na jednodniowa wycieczkę do Warszawy. Wyjazd odbył się w ramach programu profilaktycznego. Uczniowie ponieśli koszt biletu wstępu do Zamku Królewskiego i obiadu.
   Zwiedzili budynek senatu i sejmu, po uprzedniej kontroli osobistej. Następnie zwiedzali komnaty Zamku Królewskiego. Ta okazała budowla wzbudzała zainteresowanie wszystkich uczniów. Piękne obrazy, rzeźby, cenne przedmioty. Naprawdę było na co popatrzeć. Następnie przeszli starówką i udali się na Grób Nieznanego Żołnierza. W godzinach popołudniowych zjedli obiad i udali się na spacer po Królewskich Łazienkach. Ostatnim punktem wycieczki był seans filmowy w kinie Imax na filmie pt. Klopsiki.
   Wycieczka została uznana za udaną i interesującą, a jej program zwiedzania był ciekawy, więc uczestnikom bardzo się podobał. Uczniowie jednak żałowali, że wyjazd nie trwał dłużej.


Małgorzata Dawidowicz

 


 

 

Szkoła wzięła udział w projekcie UNICEF

 

Szkoła wzięła udział w projekcie UNICEF „Szkoła z prawami dziecka”. Nauczyciele przeprowadzili lekcje dotyczące praw dziecka, wykorzystując  konspekty lekcji i filmy animowane, przysłane przez organizację. Pani Augustynowicz, wykonała gazetkę na korytarzu o  prawach dziecka.

Pani Dyrektor zakupiła hel i balony. W dniu 20 listopada balony zostały napełnione helem i dzieci zapisały na nich prawa najistotniejsze dla nich. Przed godziną 12 wyszliśmy na boisko szkolne, zrobiliśmy kółka i odliczając do dziesięciu, wypuściliśmy balony. Około dwustu balonów zostało wypuszczonych w powietrze.

 

Małgorzata Dawidowicz

 

 

Walenty, zawsze bądź uśmiechnięty!


   Miłość niejedno ma imię – wiedzą to wszyscy: starsi i młodsi, kobiety i mężczyźni, dziewczęta i chłopcy, zakochani i porzuceni. Każdy odbiera ją z perspektywy własnych przeżyć, nadaje jej własne miano.
   16 lutego 2010 r. w naszej szkole otaczaliśmy się miłością. Miłość upajała nas, kiedy śpiewaliśmy piosenki na jej temat, np. „Zabiorę cię właśnie tam”, „No kochaj mnie”, „Napisz proszę chociaż krótki list”, „Do ucha chcę wyszeptać Ci”, „Kiedy znajdziemy się na zakręcie”. Śpiewając je śmialiśmy się i czuliśmy, że wszystko wokół jest lepsze, radosne.
   Tego dnia nie mogło obyć się bez tańców. Uczniowie całej szkoły radośnie pląsali na sali gimnastycznej, porywając do zabawy swoich wychowawców. Czuliśmy skrzydła u ramion. Mieliśmy wrażenie, ze cały świat tańczy razem z nami. Wszystkie troski odeszły daleko.
   Miłość dla każdego znaczy co innego. Może być nieszczęśliwa, niespełniona, kojarząca się z bólem i cierpieniem. Dla nas miłość to radosne zapomnienie, a Walentynki to czas szczęścia, przesyłania miłych liścików, wspólna zabawa.

 

Oprac. Emilia Świątkowska
 

 

 

Dzień Babci i Dziadka



„W ten mroczny piękny dzionek spieszy każda wnusia,
aby złożyć dziś życzenia dla swej babci i dziadziusia
oprócz kwiatów też życzenia gorące składamy,
by pokazać, ze serduszkiem całym
Ich kochamy.”


Dzieciom od najmłodszych lat przekazywany jest szacunek wobec innych i uczone są, aby pamiętać o swoich najbliższych. Wyrazem tego jest między innymi święto styczniowe – Dzień Babci i Dziadka.
W naszej szkole już tradycyjnie od wielu lat jest ono obchodzone po feriach zimowych. Do tej uroczystości najmłodsi wychowankowie przygotowują się już znacznie wcześniej. Piszą zaproszenia a także własnoręcznie wykonują upominki oraz przygotowują montaż słowno-muzyczny.
Na salę gimnastyczną przybyło bardzo wiele babć i dziadków. Przed rozpoczęciem uroczystości mogą odszukać swój portret w „Galerii babcinej”.
Pani dyrektor powitała przybyłych gości i złożyła serdeczne życzenia. Następnie uczniowie klas „0”-III zaprezentowali montaż słowno-muzyczny. Podczas uroczystości można było zobaczyć na twarzach zebranych uśmiech, ale i wzruszenie. Były wiersze, piosenki, tańce i przedstawienia.
Na koniec każdy wnuk i wnuczka wręczyli swoim babciom i dziadkom upominki i życzenia 100 lat.
Po zakończeniu występów goście zostali zaproszeni do stołówki na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Tu też każdy miał okazję na spotkanie, rozmowy przy herbacie i kawie.
Zorganizowana impreza była okazją do wyrażenia przez wnuków wdzięczności i miłości kochanym Babciom i Dziadkom.


Oprac. Grażyna Anuszkiewicz i Urszula Pastewska
 

 

fot. Adam Dec kl. III g


 

 

Zabawa choinkowa



23 grudnia 2010 r. wszyscy zgromadziliśmy się na dorocznej uroczystości choinkowej. Wystrój sali gimnastycznej wprowadził wszystkich w karnawałową atmosferę. Specjalnie na to święto, organizatorzy przygotowali wiele atrakcji, szczególnie inscenizacyjnych. Były one przez wiele tygodni trenowane w klasach wraz z nauczycielami.
W karnawałowe rytmy wprowadziła nas grupa taneczna „7stars”.W końcu karnawał jest to okres zimowych balów, maskarad i pochodów i nie może obejść się bez muzyki i tańca. W tym czasie nie myśli się o poważnych sprawach, to jest czas zabawy.
Przedszkolacy pod kierunkiem pani Urszuli Pastewskiej zaprezentowali przedstawienie pod tytułem „Kłopoty Burka z podwórka”. Klasa I przygotowana przez panią Małgorzatę Milewską piosenki i tańce związane z karnawałem. Klasa II pod kierunkiem pani Haliny Wolskiej hucznie powitała zimę wierszami i piosenkami o niej. Z przedstawieniem noworocznym pod tytułem „Nie ma tego złego wystąpiła klasa III przygotowana przez panią Grażynę Anuszkiewicz. Żeby dowiedzieć się, co słychać w świecie, trzeba było wysłuchać klasy IV i jej programu informacyjnego. W klasie V, pod kierunkiem pani Alicji Augustynowicz, straszny wilk ściga się z gajowym, czyli obejrzeliśmy przedstawienie „O Czerwonym Kapturku”. Nie zabrakło także klasyka popu oraz niezwykłej wersji „Czerwonego Kapturka”, czyli występu klasy I g przygotowanej przez panią Joannę Maciejewską. Klasa VI, której wychowawcą jest pan Jerzy Chmiel oznajmiła w swoim występie, że „szkoła żyje i nic co szkolne nie jest nam obce”. Zaprosili więc wszystkich widzów na „Wywiadówkę”. Na koniec wystąpili nasi szkolni kabareciarze z klasy II i III gimnazjum przygotowani przez panią Lilię Kulaszewicz i Małgorzatę Dawidowicz.
Na koniec zatańczyła grupa „Tantal” przygotowana przez panią Danutę Wojewnik, która to wprowadziła nas w klimat zabawy. Po jej występie odbyła się wielka dyskoteka choinkowa.


Oprac. Emilia Świątkowska
 

 

 

 


 

 

Z górki na pazurki

 

 

fot. Grażyna Anuszkiewicz


 

 

W WIGILIJNEJ ATMOSFERZE

 

          Według wierzeń ludowych przebieg Wigilii decyduje o całym nadchodzącym roku. Dlatego wigilijny wieczór powinien przebiegać w a atmosferze radości i  harmonii, aby smutek nie panował w domu aż do następnego Bożego Narodzenia.

           Nasz szkolny wieczór wigilijny obchodzony 22 grudnia 2009 r. przebiegał właśnie w takiej wesołej atmosferze. Zaproszeni goście, czyli Ksiądz Prałat Wiesław Domitrz, Rada Pedagogiczna, rodzice i wszyscy uczniowie naszej szkoły z przejęciem oglądali przedstawienie przygotowane przez  panie: Danutę Wojewnik, Grażynę Anuszkiewicz,  Halinę Wolską oraz uczniów naszej szkoły.

            W pięknie udekorowanej sali gimnastycznej wszystkich obecnych powitała Joanna Barszczewska, przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego. Zapowiedziała występ najmłodszych uczestników uroczystości, czyli uczniów klasy II  i  III. Zachwycili oni wszystkich wspaniałą recytacją wierszy o tematyce świątecznej, na przykład wiersza Tadeusza Kubiaka „Wieczór wigilijny”, Jerzego Ficowskiego „Przed Gwiazdką”, Wandy Chotomskiej „Kolęda domowa”. Śpiewali także piosenkę pt. „Grudniowa ballada”.

             Swym talentem popisał się także chór szkolny, który zaśpiewał kolędy takie jak: „Wśród nocnej ciszy”, „Bóg się rodzi”, „Dzisiaj w Betlejem”, „Lulajże Jezuniu”, „Cicha noc”.

              Dawid Chmiel z klasy III gimnazjum pięknie odczytał fragment Pisma Świętego mówiący o Bożym Narodzeniu. Członkowie Samorządu Uczniowskiego recytowali fragmenty mówiące o zwyczajach wigilijnych, znaczeniu opłatka, wspólnego kolędowania, o tym, że wtedy „Bóg rodzi się w człowieku”. Stwierdzili, ze Noc Betlejemska prowadzi nas do 2010 roku.

              Na koniec uroczystości pani dyrektor Barbara Kotarska złożyła wszystkim życzenia. Powiedziała, ze podczas łamania się opłatkiem dzielimy się uczuciami płynącymi ze szczerego serca.

 

 

Oprac. Emilia Świątkowska

 

 

     

Adam Dec kl. III g.


 

 

 

„Dzisiaj wielka jest rocznica”



Święto Odzyskania Niepodległości przez Polskę stało się dla nas symbolem miłości do ojczyzny i walki o wolność. W tym wyjątkowym dniu okazujemy szczególny szacunek symbolom narodowym.
W przededniu tego wydarzenia w naszej szkole odbył się uroczysty apel, który przygotowały panie: Grażyna Anuszkiewicz i Małgorzata Dawidowicz wraz z klasą III Szkoły Podstawowej i Gimnazjalistami. Uroczystość rozpoczęliśmy odśpiewaniem Hymnu Państwowego.
Honorowym gościem był przedstawiciel Straży Granicznej w Lipsku. Został on uroczyście przywitany przez organizatorów imprezy. Sala gimnastyczna była z tej okazji odświętnie udekorowana. Na uwagę zasługiwały drewniane krzyże, drzewa, flaga Polski z datami powstań narodowowyzwoleńczych i datą odzyskania niepodległości. Biorący udział w przedstawieniu uczennice były ubrane w mundury wojskowe. Śpiewały one pieśni patriotyczne i recytowały utwory poetyckie o tematyce związanej z rocznicą odzyskania niepodległości. Ich występ uświetniała gra sióstr Dawidowicz na gitarze i akordeonie oraz pana Wiesława Kotarskiego na organach.
Narratorem wydarzeń był dziadek, w którego rolę wcielił się Dawid Chmiel z klasy III Gimnazjum. Dowiadywaliśmy się o wydarzeniach z przed lat słuchając jego rozmowy z wnuczką.
Na zakończenie części artystycznej odbył się mini-przegląd piosenek i wierszy o tematyce patriotycznej. Wystąpili uczniowie naszej szkoły, którzy wcześniej zostali laureatami sztabińskiego konkursu o tej tematyce, czyli: Julita Surowiecka, Mateusz Kowalczuk, Joanna Barszczewska, Martyna Klukowska i Agnieszka Karp.
 

Oprac. Emilia Świątkowska

 



 

 

Kici, kici, miau, miau...

 

Oto my, kociaki-łobuziaki Oto my, kociaki-łobuziaki Czekają, żeby zrobić z nas gimnazjalistów Czekają, żeby zrobić z nas gimnazjalistów
Śpiewamy o tym,że weszliśmy w gimnazjalistów świat Kotki lubią mleko Tor przeszkód z kubkiem mleka Za mamusię, za tatusia…
Przelewanie mleka z miseczki do miseczki Zmiana garderoby Wizyta u fryzjera Trochę się zakurzyło
   
Ślubowanie Mały poczęstunek    

fot. Joanna Maciejewska


 

 

 

Pasowanie na ucznia klasy I



  
W Zespole Szkół Samorządowych w Krasnymborze uroczyste ślubowanie pierwszoklasistów odbyło się 19 października 2009 roku. Przygotowania do tak ważnej uroczystości odbywały się już od pierwszych dni września. I o to nadszedł ten dzień.
   Zanim pierwszoklasiści przystąpili do złożenia ślubowania, starsi koledzy przeprowadzili im egzamin. Egzamin składał się z trzech zadań, które najmłodsi uczniowie wykonali pomyślnie.
   Następnie pierwszoklasiści zaprezentowali swój program artystyczny. Składały się na niego wiersze i piosenki.. Cała brać uczniowska z Radą Pedagogiczną i rodzicami nagrodziła małych artystów gromkimi brawami.
   Po uroczystym ślubowaniu pani Dyrektor Barbara Kotarska dokonała pasowania na uczniów. Starsi koledzy z klasy VI obdarowali pierwszaków drobnymi upominkami.
  Po zakończeniu części oficjalnej niezawodni rodzice i uczniowie klasy I zaprosili nauczycieli i szóstoklasistów na poczęstunek.
 

Oprac. Małgorzata Milewska
 

 

 

 

DZIEŃ NAUCZYCIELA

 

„(…)Dla nauczycieli mamy, najpiękniejszy bukiet słów”


  
14 października 2009 roku jest Dzień Edukacji Narodowej. W naszej szkole apel z tej okazji odbył się następnego dnia.
Pani dyrektor Barbara Kotarska uroczyście powitała wszystkich zebranych z tej okazji na sali gimnastycznej. Wśród nich byli uczniowie, rodzice oraz najważniejsi widzowie, czyli Rada Pedagogiczna. Z tej okazji zaproszono również sekretarz Gminy Sztabin, panią Dorotę Kapla oraz księdza proboszcza Wiesława Domitrza.
   Pani dyrektor złożyła życzenia wszystkim nauczycielom i pracownikom administracji oraz odczytała życzenia przesłane przez pana Grzegorza Biziuka, Komendanta Straży Granicznej w Lipsku, który w imieniu swoim oraz pracowników Straży życzył nauczycielom wytrwałości w pełnieniu swojej misji, ambicji do podejmowania kolejnych wyzwań, radości z wykonywanego zawodu. Nauczyciele otrzymali życzenia także od posła Jarosława Zielińskiego, Wójta Gminy Sztabin – Tadeusza Drągiewicza oraz byłego ucznia naszej szkoły – Norberta Kukowskiego.
   Następnie głos zabrała pani sekretarz Dorota Kapla, od której wszyscy nauczyciele również dostali mnóstwo życzeń. Pani Kapla wręczyła pani dyrektor kwiaty oraz nagrodę za osiągnięcia dydaktyczne.
   Pani dyrektor Barbara Kotarska złożyła gratulacje nauczycielom, którzy awansowali na stopień nauczyciela dyplomowanego: pani Alicji Augustynowicz, pani Joannie Maciejewskiej oraz pani Danucie Wojewnik. Nagrodę Dyrektora otrzymały: pani Danuta Wojewnik, pani Grażyna Anuszkiewicz, pani Danuta Chmiel, pani Małgorzata Dawidowicz oraz pani Lilia Kuleszewicz.
   Po tym wstępie nadeszła pora na część artystyczną, którą przygotowali uczniowie klas I-III pod kierunkiem wychowawców oraz członkowie Samorządu Uczniowskiego z klasy IV i V pod kierunkiem pani Alicji Augustynowicz. Tradycyjny montaż słowno-muzyczny ubarwiał występ dziewcząt z kółka tanecznego.
    Po wysłuchaniu wierszyków i piosenek okolicznościowych, każdy nauczyciel otrzymał podarunek i życzenia od wdzięcznych uczniów. Wszyscy nauczyciele z pewnością będą miło wspominać swoje święto.
 

Oprac. Emilia Świątkowska


 

 

     

fot. Adam Dec kl. III g


 

IX Dzień Papieski

 

            12 października 2009 r. w naszej szkole obchodziliśmy IX Dzień Papieski.  Z tej okazji pani Danuta Wojewnik wraz z uczennicami  Zespołu Szkół Samorządowych w Krasnymborze przygotowała krótką uroczystość, na którą została zaproszona Rada Pedagogiczna oraz wszyscy uczniowie naszej szkoły. Organizatorzy zwrócili szczególna uwagę na  hasło tegorocznych obchodów Dnia Papieskiego, a mianowicie :Jan Paweł II - Papież Wolności. Według arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego to hasło ma podwójny wymiar. Dotyczy zarówno wolności politycznej jak i osobistej. Oba wymiary poruszał Jan Paweł II w swojej nauce.

            Obchody IX Dnia Papieskiego w naszej szkole wiązały się, jak co roku, ze wspomnieniami na temat życia i działalności Papieża Jana Pawła II. Uczennice  za pośrednictwem zarówno prozy jak i wiersza, przypominały nam o wielkości tego człowieka, który w tak pokorny sposób służył kościołowi i światu. Nadal pozostaje dla nas wzorem do naśladowania. W naszych uszach brzmią Jego słowa. Żyjemy ze świadomością, że uważał młodzież za sól ziemi, światłość świata, jego przyszłość i nadzieję, a nadzieja według Niego wspiera każdego człowieka w jego wędrówce.

          Nie obyło się bez ukochanej pieśni Jana Pawła II – „Barki” oraz wiersza ks. Jana Twardowskiego „Spieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą”.

            Ten apel pozostawił nas w niezwykle podniosłych nastrojach. Wyszliśmy z sali gimnastycznej pełni zadumy. Minęły już 4 lata od śmierci Jana Pawła II a on wciąż pozostaje żywy w naszych wspomnieniach.

 

Oprac. Emilia Świątkowska

 

fot. Adam Dec kl. III g

 


 

KOLONIE

PIERWSZY DZIEŃ KOLONII

W poniedziałek 22 czerwca 2009 o godz. 900 uczestnicy kolonii spotkali się w Zespole Szkół Samorządowych w Krasnymborze. Zostali zapoznani z regulaminem, dzieci zostały również podzielone na trzy grupy warsztatowe (kulinarna i dwie grupy wyjazdowe na warsztaty tkackie i ginące zawody ).
Po drugim śniadaniu, przygotowanym przez panie kucharki ( p. Agata Karp oraz p. Małgorzata Karp ) wraz z grupą kulinarną, odbyło się spotkanie z panią Wiktorią Malinowską.
Jest to osoba, która była deportowana na Syberię w czasie II wojny światowej. Los nie oszczędzał jej ! Dwutygodniowy przejazd wagonem bydlęcym, następnie przesiadki i wreszcie dotarcie do miejsca docelowego. Mieszkanie w ziemiankach i głód, który był najgorszy w czasie pięciu lat niewoli. Opowiadała również o swoim spotkaniu z watahą wilków i ratunek, który otrzymała od tubylców. Opowiadała o swoich przyjaciółkach, spotkanych w niewoli, o postaciach, które utkwiły jej w pamięci np. Krysia – mieszkanka Sztabina. Pani Wiktoria nie dawno zamieściła swoje wspomnienia w miesięczniku „Nasz Sztabiński Dom”. Pani Malinowska otrzymała telefon od księdza biskupa Zawistowskiego, który był szczególnie zainteresowany losami Krysi, ponieważ chodził z nią do jednej klasy. Krysia zmarła na tyfus w czasie zesłania. Spotkanie bardzo podobało się dzieciom, w skupieniu i z wielkim zaciekawieniem słuchali opowieści pani Wiktorii. Na koniec spotkania młodzież i opiekunowie oklaskami i bukietem róż podziękowali pani Malinowskiej za chęć przybycia do nas i za podzielenie się z nami swoimi doświadczeniami.Po spotkaniu uczestnicy półkolonii wraz z opiekunami wyszli na boisko przy ZSS w Krasnymborze w celu rozbicia namiotów. Czynność została wykonana ! Zostało rozstawionych dziewięć namiotów. W trakcie dzieci losowały karteczki z kolorami potrzebne do późniejszej zabawy. O godz. 1430 przeszliśmy na stołówkę na pyszny obiad. Po posiłku w sali gimnastycznej odbyła się zabawa „ ćwierćlandia”. Dzieci i młodzież mieli za zadanie dobrać stroje oraz elementy do wylosowanego przez siebie koloru. W ten sposób powstały 4 drużyny: czerwoni, zieloni, niebiescy i różowi. Na początku została przeczytana I część bajki przez panią Dawidowicz. Następnie drużyny miały za zadanie urządzić swój kraj z przedmiotów, które ze sobą zabrali. Po przeczytaniu II części bajki grupy miały stworzyć hymn narodowy i godło swojego kraju, a także pomnik szczególnie zasłużonej osoby, postaci lub ważnego wydarzenia i mowę z okazji odsłonięcia tego pomnika. Następnie po przedstawieniu swoich pomysłów młodzież opowiadała o najważniejszym święcie państwowym danego kraju. Pokazała również pantomimę zawodów występujących w ich krajach. Kolorowe drużyny utworzyły nazwy swoich restauracji narodowych oraz stworzyły specjalne menu. Po przeczytaniu III części bajki wszystkie kolory się zjednoczyły poprzez wspólną zabawę. Dzieciom zabawa bardzo się podobała, z dużym zaangażowaniem brali udział i z wielką radością wykonywały polecenia. Po zakończeniu zabawy z dobrymi humorami poszliśmy na kolację. Po posiłku chłopcy ( Wojtek Szymański i Dawid Chmiel ) przygotowali sprzęt oraz salę gimnastyczną na dyskotekę, która rozpoczęła się o godz. 1900. Przybyło na nią 25 gości z zewnątrz. Impreza zakończyła się o godz. 2200 . Uczestnicy półkolonii po wieczornej toalecie, zmęczeni po wyczerpującym dniu pełnym wrażeń ułożyli się do snu.

Małgorzata Dawidowicz
Katarzyna Rokita

więcej zdjęć kliknij

Drugi dzień kolonii

Po pierwszej nocy spędzonej w namiotach wszyscy wstali wypoczęci i pełni wigoru. Po mszy św. zjedliśmy śniadanie i wyruszyliśmy do wsi Wolne, gdzie mieszka pan Andrzej Szymkuć. Ku naszemu miłemu zaskoczeniu, czekały na nas talerze pełne truskawek i smaczne truskawkowe ciasto upieczone przez żonę pana Andrzeja panią Marysię. Mistrz od kręcenia lin czekał na nas przy ustawionym przyrządzie. Szczegółowo przedstawił nam jego budowę i historię wyrobu lin i zaznaczył, że to nie jedyny sposób bo w zależności od regionu lub czasu zmieniał się sposób splotu lin i budowa przyrządu. Dla przykładu wcześniej w podobnym przyrządzie koła zębate wykonane były z drewna, a i sam przyrząd ulegał ciągłym udoskonaleniom. Wcześnie do wyrobu lin używano konopii, obecnie wyrabia je się ze sznurka do belowania siana. Właśnie z takiego materiału pan Andrzej pokazał nam jak się splata liny. Jest to bardzo ciekawe rzemiosło, którego wyroby niezbędne są w gospodarstwie. Na zakończenie państwo Szymkuciowie zafundowali nam krótką wycieczkę do żeremi bobrów znajdujące się w pobliżu ich domu. Na zakończenie, jeden z uczniów otrzymał własnoręcznie wykonaną linę. Ze wsi Wolne pojechaliśmy do Jasionowa do pana Zygmunta Piekarskiego. Na przygotowanej wcześniej metalowej konstrukcji, artysta pokazał nam jak wykonuje się z gałązek brzozowych różne zwierzęta, ozdobne kosze i dzbany na kwiaty. Mimo pracy w gospodarstwie pan Zygmunt znajduje na to czas, bo jak twierdzi jest to jego pasją. Pasją tą dzieli się z innymi. Na dożynkach diecezjalnych w Świętajnie jego wieniec zajął III miejsce. Co roku reprezentuje naszą parafię na dożynkach gminnych i diecezjalnych. Ponadto pan Zygmunt zajmuje się pszczelarstwem. Pokazał nam w jaki sposób i jakimi przyrządami wybiera się miód. Zapoznał nas z budową i zasadą działania wirówki do miodu oraz opowiedział nam o życiu i organizacji pszczół. Na zakończenie poczęstował nas świeżym miodem. Po słodkim poczęstunku udaliśmy się na kolejne warsztaty do pana Józefa Plisko z Krasnegoboru. Jest to prawdziwy mistrz w swoim fachu, a jego koszyki to istne cuda. Nakręcony przez nas film i komentarz pana Józefa to dobra lekcja dla tych, którzy chcieli by upleść samodzielnie koszyk. W drodze powrotnej uczestnicy rajdu zbierali kwiaty i zioła na wianki. Po obiedzie (szczawiówka i schabowy z ziemniakami i mizerią) grupy przygotowały ognisko i zajęły się wiciem wianków. W dalszej części programu dnia były śpiewy przy ognisku z akompaniamentem gitary pana Wiesława Kotarskiego i pieczenie kiełbasek. Dzień zakończylismy wyjściem nad rzekę Lebiedziankę, gdzie obchodziliśmy Noc Świętojańską i późną noca wróciliśmy do obozowiska.

Jerzy Chmiel
Wiesław Kotarsk

więcej zdjęć kliknij

Trzeci dzień kolonii

Pomimo niesprzyjającej aury w dniu 24 czerwca 2009 roku, koloniści zgodnie z harmonogramem na trzeci dzień półkolonii wyjeżdżali do Sztabina na warsztaty tkackie u pani Jolanty Pawłowicz i zwiedzili Izbę Regionalną im . Romana Gębicza w Sztabinie. Druga grupa wraz z opiekunami panią Małgorzatą Dawidowicz i panią Katarzyna Rokitą była u pana Józefa Pliski w Krasnymborze na pokazie wyplatania koszyków. Pokaz swój pan rozpoczął od wygięcia pałąka i wykonaniu szkieletu kosza. Poznaliśmy wyplatanie kosza z taśmy plastikowej, odzyskanej z tartaku i firm budowlanych (taśma są spinane materiały). Zobaczyliśmy przygotowanie korzenia świerkowego do wyplatania koszyka tradycyjnego. Pan Plisko zademonstrował jak zaczyna się wyplatanie kosza z korzenia literką X. Poznaliśmy wyplatanie kosza ze sznurka, który jest odzyskiwany z bel siana. Sznurkiem należy dwa razy okręcać pałągi, żeby wzmocnić kosz. Należy również po wykonaniu kosza odpowiednio go związać, żeby gdy będzie sechł nie zmienił swojego kształtu. W ciągu dnia można zrobić jeden kosz.
Następnie udaliśmy się do Wolnego, żeby zobaczyć jak kręci się liny. Jesteśmy mieszkańcami tej ziemi, jednak nie wiedzieliśmy, że pan Andrzej Szymkuć wykonuje to rzemiosło. Przejął tą umiejętność od swojego ojca. Do wykonania liny potrzebny jest sznurek z włókna sztucznego , kiedyś były to konopie. Muszą być trzy osoby, ponieważ są dwa urządzenie, które trzeba napędzać siłą swoich mięśni, a trzecia osoba rozdziela sznurek. Pokaz był imponujący, wytrzymałość liny dzieci sprawdziły przeciągając się. Można wykonać linę do 5 cm średnicy. Tego dnia nie zastaliśmy rzeźbiarza, więc czas spędziliśmy na nauce cza-czy. Martynka Klukowska, uczennica tańca towarzyskiego, dała nam lekcję tego tańca.
Wróciliśmy na obiad, menu: grochówka z wkładką.
Po obiedzie pan Stanisław Anuszkiewicz, pokazał pisanie jajek techniką batikową. Każda dziecko opisało jajko i następnie zrobiono wystawę pisanek. Ziemia lipska słynie z pisankarstwa, my mieszkamy na jej obrzeżach więc w naszych domach, również pisze się jajka w okresie Wielkiego Postu.
W dalszej części dnia odbył się konkurs karaoke. Wszyscy uczestnicy wzięli udział w tej zabawie. Śpiewano grupami, trio, kwartet i solo. Występ solistów, pokazał możliwości wokalne uczestników półkolonii. Pierwsze miejsce Ilona Milewska, II miejsce Alicja Surowiecka, III miejsce Marcelina Szymkuć. Wszyscy uczestnicy karaoke otrzymali nagrody.
Po kolacji, menu: bułeczka drożdżowa z marmoladą i jogurt, pan Grzegorz Łapszys zademonstrował wykonanie kwiatów i ozdób z bibuły i kolorowego papieru.
Dzieci poznały hobby pana G. Łapszysa, który jest policjantem i pana S. Anuszkiewicza, który jest nauczycielem. Były to integracyjne spotkania, które miały uświadomić dzieciom, wagę zainteresowań. Pokazać formę spędzania czasu wolnego inną niż telewizor i komputer.
Ognisko i śpiewanie piosenek wypełniło dzień do końca

Małgorzata Dawidowicz
Katarzyna Rokita

więcej zdjęć kliknij

CZWARTY DZIEŃ KOLONII

Czwarty dzień kolonii upłynął również intensywnie. Po pobudce o godz. 6 30, udaliśmy się na Mszę świętą, ksiądz Proboszcz Wiesław Domitrz dał każdemu uczestnikowi kolonii po batonie i ciastkach „Jeżykach”. Zjedliśmy śniadanie o godzinie 8 00, menu: kanapki z szynką. Zabraliśmy ze sobą drugie śniadanie i udaliśmy się na wyjazdy. Z trzecią grupą pojechaliśmy do Sztabina na warsztaty tkackie u pani Jolanty Pawłowicz i do Izby Regionalnej im. Romana Gębicza.
Pani Jolanta Pawłowicz przywitała nas z uśmiechem częstując drożdżowymi faworkami. Pycha! Ta grupa okazała się najlepsza, utkała 32 cm chodnika. Pobity został rekord w ilości tkania, natomiast oglądaliśmy grzybka na chodniku, który został utkany przez poprzednią grupę. Byliśmy godni podziwu. Robert Lewkowicz prządł wełnę. To był jedyny uczeń z kolonistów, któremu udało się kręcić kółkiem i wić nitkę. Bardzo trudna sztuka. Byliśmy zachwyceni obrazami wyszywanymi, szczególnie spodobał nam się zegar i portret papieża Jana Pawła II. Ten obraz był już w pięknych ramach. Pani Jolancie podziękowaliśmy dyplomem za warsztaty.
O godzinie 12:00 spotkaliśmy się z kustoszem Izby Regionalnej panem Andrzejem Urniłowiczem, który oprowadził nas po Izbie. Dzieci, oglądały eksponaty, poznawały przeznaczenie owych przedmiotów, do czego one służyły. Zatrzymaliśmy się nad portretami osób, które walczyły za naszą Ojczyznę. Próbowaliśmy określić na czym polega dzisiejszy patriotyzm.
Po wizycie w muzeum, pojechaliśmy na plażę nad rzeką Biebrzą gdzie zjedliśmy drugie śniadanie: bułeczkę maślaną z serkiem.
Po przyjeździe, zjedliśmy obiad, menu: rosół, kurczak pieczony i mizeria.
Następnie rozegraliśmy mecz siatkówki i palanta. Rozpaliliśmy ognisko i śpiewaliśmy piosenki przy akompaniamencie gitary. Gitara pan Wiesław Kotarski. Dzieciom bardzo podobał się śpiew na trzy głosy piosenki Płonie ognisko. Zjedliśmy podwieczorek, menu: makaron z truskawkami. Ponownie zebraliśmy się przy ognisku i śpiewaliśmy. Następnie upiekliśmy kiełbaski i po zjedzeniu o godz. 21: 00, udaliśmy się na dyskotekę ,która trwała do 24:00.


Dawidowicz Małgorzata
Katarzyna Rokita

 więcej zdjęć kliknij


Piąty dzień kolonii

Po niedospanej nocy ostatni dzień kolonii rozpoczęliśmy od uczestnictwa we mszy św. W oczekiwaniu na spotkanie z funkcjonariuszami Straży Granicznej w Lipsku, po śniadaniu grupy przystąpiły do składania namiotów i porządkowania obozowiska. Około godziny 11.00 odbyło się spotkanie z gośćmi, którzy zapoznali nas z tajnikami swojej pracy. Pokazali i omówili sprzęt, którym posługują się pełniąc służbę na granicy. Mogliśmy obejrzeć i dotknąć: noktowizora, pistoletów, karabinka maszynowego, rakietnicy, lornetki, kamizelki kuloodpornej, hełmu, kajdanek i środków łączności. Szczególne zainteresowanie było ze strony chłopców. Jednego z nich panowie ze straży ubrali w pełny ekwipunek. Po pokazie i omówieniu przez panów zasad bezpieczeństwa podczas wakacji, kolejną atrakcją była przejażdżka samochodem służbowym po boisku szkolnym. Dziewczętom zaimponowała brawurowa jazda 140-to konną KIA, przy włączonych sygnałach dźwiękowych i świetlnych. Na zakończenie zaproszonych gości poczęstowano smaczną zupą jarzynową, kawą i ciastem upieczonym przez grupę kulinarną. Obowiązki służbowe nie pozwoliły im spróbować drugiego dania, które było w trakcie przygotowania.
Przez cały okres kolonii uczestnicy zbierali punkty za warsztaty kulinarne i pracę w kuchni, karaoke, gry i zabawy oraz szczególne zaangażowanie. Dlatego też po obiedzie odbyło się wręczenie nagród i wyróżnień. Każdy z uczestników otrzymał bluzę sportową, breloczek z długopisem, notatnik oraz zaświadczenie o uczestnictwie w koloniach. Na zakończenie kolonii pani dyrektor Barbara Kotarska podsumowała kolonie, życząc wszystkim wesołych i pełnych słońca wakacji.

Jerzy Chmiel
Wiesław Kotarski

więcej zdjęć kliknij


Powitanie szkoły
 

    1 września 2009 roku członkowie Rady Pedagogicznej, społeczność uczniowska oraz wszyscy uczniowie Zespołu Szkół Samorządowych w Krasnymborze powitali nowy rok szkolny 2009/2010. Wypoczęci po wakacjach, ale jednak z pewnym niepokojem zastanawiali się nad tym, jaki będzie ten rok szkolny? Na pewno ciężki dla uczniów klasy trzeciej gimnazjum, bo czeka ich egzamin. Niełatwy dla przedszkolaków, bo muszą jakoś znaleźć się w nowej szkole.
   Pani Małgorzata Dawidowicz przypomniała wszystkim, że 1 września to nie tylko pierwszy dzień szkoły, ale także rocznica wybuchu II wojny światowej. Z tej okazji przygotowała krótki apel upamiętniający tamte straszne wydarzenia. W apelu wzięli udział: Sandra Wyszyńska, Anna i Urszula Dawidowicz, Weronika Dyda, Agnieszka Karp, Joanna Barszczewska, Rafał Klim, Sebastian Surowiecki, Łukasz Jewdokimow, Kamil Pietkiewicz i Paweł Wojewnik. Po odśpiewaniu przez zgromadzonych Hymnu Państwowego, Anna Dawidowicz wprowadziła wszystkich w nastrój tamtych dni. Następnie wysłuchano poezji o tematyce wojennej, między innymi: „Alarmu” Antoniego Słonimskiego, „Pieśni o Żołnierzach z Westerplatte” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, „Żołnierza Polskiego” Władysława Broniewskiego, „Liryki mego życia” Jana Brzechwy. Recytacji towarzyszyła prezentacja multimedialna o tematyce patriotycznej zaprezentowana przez Pawła Wojewnika. Agnieszka Karp zaśpiewała pieśń pt. „Rozszumiały się wierzby płaczące”. Urszula Dawidowicz zagrała na gitarze, towarzysząc słowom pieśni „Czuwaj wiaro”.
    Po przedstawieniu części artystycznej, głos zabrała pani dyrektor Barbara Kotarska. Podziękowała zgromadzonym za liczne przybycie. Wyraziła słowa uznania z powodu występu uczniów, którzy poświęcili swój wolny czas w wakacje na przygotowanie się do uroczystości. Następnie przedstawiła członków Rady Pedagogicznej i zapoznała ze zmianami dotyczącymi nauczania poszczególnych przedmiotów.
    Po apelu uczniowie rozeszli się do klas, aby tam spotkać się ze swoimi wychowawcami. Teraz już wszyscy nie mają wątpliwości, że zaczęła się nowy rok szkolny, niosący nowe wyzwania.


Oprac. Emilia Świątkowska