XIII Krajowy Zjazd Dyrektorów Szkół
i Placówek oraz Prezesów Stowarzyszeń Noszących Imiona Upamiętniające Zesłańców Sybiru

5 – 7 czerwca 2024r.,  Nowy Sącz

Mottem zjazdu były słowa z wiersza Mariana Jonkajtysa:

,,To dla Was, Bezimienne, Polskie Matki’’.

Program zjazdu był bogaty w wydarzenia. Obejmował wymianę  doświadczenia, warsztaty szkoleniowe, historyczne, dyskusje merytoryczne, prelekcje, wizytę w Ratuszu – Urzędzie Miasta Nowego Sącza, wręczenie Odznaczeń,  zwiedzanie Miasteczka Galicyjskiego i Nowego Sącza,  spacer Starówką, historię Nowego Sącza, prezentację i zwiedzanie Zespołu Szkół Nr 2 im. Sybiraków, pamiątkowe zdjęcie pod Muralem Matki Sybiraczki, zaznaczanie przez uczestników Zjazdu miejscowości na mapie, wpisy do kroniki Zjazdów, złożenie kwiatów pod symbolicznym pomnikiem, Galowy Koncert Orkiestry reprezentacyjnej Straży Granicznej w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ, atrakcje folklorystyczne, obrady, podsumowanie zjazdu, podziękowania.

Celem Zjazdu było przekazanie wiedzy, wymiana doświadczenia, wychowanie młodego pokolenia do wartości i patriotyzmu, hołd i uszanowanie pamięci tragedii Polaków, którzy w nieludzkich warunkach zostali wywiezieni na Syberię, upamiętnienie ciężkich losów polskich zesłańców, pielęgnowanie tożsamości narodowej, pamięć o swoim Patronie, kultywowanie sybirackich tradycji i doskonalenie form współpracy z żyjącymi Sybirakami
w pracy wychowawczej i dydaktycznej z uczniami.

Serdeczne podziękowania Organizatorom Zjazdu za zaproszenie i tak ciepłą, miłą atmosferę

Oprac. Lilia Kuleszewicz

fot. Lilia Kuleszewicz