AKTUALNOŚCI 2018/19

Archiwum aktualności   zobacz

 

12 grudnia 2018 r. - uczniowie klasy III dekorują pierniczki


19 Wycieczka do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Augustowie

11 grudnia 2018 r. uczniowie klasy IV i V Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Krasnymborze wybrali się wraz z wychowawczyniami, czyli panią Lilią Kuleszewicz i panią Joanną Maciejewską na wycieczkę, którą organizował nauczyciel bibliotekarz, czyli pani Emilia Świątkowska.
Na miejscu czekały na nich panie bibliotekarki: pani Krystyna Fiodorow i pani Iwona Truszkowska. Przygotowały one lekcję biblioteczną pod tytułem: „Mirabelka- kiełkująca historia”. Powstała ona na podstawie książki Cezarego Harasimowicza - „Mirabelka”.
Uczniowie mogli posłuchać nagrania fragmentu książki w wykonaniu pani Grażyny Wolszczak. Dowiedziały się od pań prowadzących, czym jest wojna. Skojarzenia z nią związane zostały zapisane na tablicy. Kolejne fragmenty książki nawiązały do pojęć kojarzących się z wojną, czyli gettem, powstaniem w getcie, opaską z gwiazdą Dawida, godziną policyjną, łapankami, obozami koncentracyjnymi. W dyskusji z uczniami pomagała prezentacja multimedialna oraz film przedstawiający autora książki.
Wyodrębniono główną myśl książki, czyli: „Tam, gdzie nie ma ludzi, trzeba starać się być człowiekiem”. Dzieci dowiedziały się, że do tego motta stosowała się pani Irena Sendlerowa, która została nazwana Matką Dzieci Holokaustu.
Panie prowadzące powiedziały dzieciom, że także w Augustowie było getto. Pokazały przy tym naczynia z tego okresu oraz książki napisane w języku hebrajskim. Uczniowie byli bardzo zainteresowani eksponatami.
Kolejnym punktem programu było napisanie przez uczniów na liściach mirabelki życzeń do współczesnych ludzi. Pojawiły się między innymi takie pragnienia: ”żeby nie było wojny”, „żeby wszyscy ludzie się kochali i sobie pomagali”. Gotowe liście uczniowie wieszali na specjalnie do tego celu ustawionym drzewku – mirabelce.
Na koniec lekcji wszyscy zebrani poczęstowali się kompotem oraz dżemem z mirabelek. Panie prowadzące otrzymały podziękowania z rąk organizatora. Odwdzięczyły się wręczając wychowawczyniom dyplomy za udział w tych warsztatach. Wszystkich połączyło wspólne zdjęcie.

Oprac. Emilia Świątkowska

fot. Emilia Świątkowska


19 Kochamy śnieg

fot. Emilia Świątkowska


Mikołajkowa Akcja Kolorów przeprowadzona przez Samorząd Uczniowski

fot. Emilia Światkowska i Katarzyna Diana Radziewicz


Andrzejki 2018

19 listopada 2018 r. w naszej szkole odbyły się Andrzejki. Z tej okazji wszystkie lekcje były skrócone. Po lekcjach odbyły się w klasach zabawy i wróżby andrzejkowe. Oprócz lania wosku, dzięki wróżbom można było dowiedzieć się między innymi, jak na imię będzie miał przyszły mąż lub żona, jaki zawód zdobędziemy w przyszłości oraz kiedy zabiją weselne dzwony.
Na korytarzu każdy miał możliwość zrobienia sobie zmywalnego tatuażu za symboliczną złotówkę. Pieniądze zostały przekazane na cel charytatywny.
Kolejną atrakcją był konkurs na najładniejszą andrzejkową dekorację drzwi zorganizowany przez Samorząd Uczniowski. Dekoracja oceniana była pod względem pomysłowości, oryginalności oraz ogólnego wrażenia estetycznego. Komisja w składzie: Pani Dyrektor Barbara Kotarska, pani Emilia Świątkowska i pani Maria Romanowska wyłoniła trzech zwycięzców, po jednym z każdego etapu edukacyjnego. W kategorii 0-III wygrała klasa II, w kategorii IV-VI – klasa VI, a w kategorii VII-VIII-IIIG: klasa VII. Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe.
Następnie odbyła się długo oczekiwana dyskoteka wraz z atrakcyjnymi zabawami.
Ten dzień z pewnością pozostanie długo w pamięci wszystkich uczniów.

Oprac. Emilia Świątkowska

fot. Emilia Świątkowska


19 listopada 2018 r. - Andrzejki w przedszkolu
 

fot. Katarzyna Diana Radziewicz


Akcja ,,100 kwiatów dla Niepodległej’’


,
,Choć mam rączki małe i niewiele umiem’’, to uczniowie klasy IV Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Krasnymborze pod kierunkiem wychowawczyni klasy namalowali 100 kwiatów w barwach biało- czerwonych w ramach akcji ,,100 kwiatów dla Niepodległej’’. Jako hołd i dar wdzięczności wszystkim tym, którzy walczyli o wolność i Niepodległość Naszej Ojczyzny, kwiaty te zostały złożone na ręce Pana Komendanta Placówki Straży Granicznej w Lipsku podczas pikniku niepodległości, który został zorganizowany przez naszą szkołę.

oprac. Kuleszewicz Lilia


fot. Lilia Kuleszewicz


9 listopada 2018 r. - wręczenie dyplomów za udział w biegu sztafetowym "WOKÓŁ NIEPODLEGŁEJ" organizowanego przez Komendanta Straży Granicznej. Uczennice wzięły udział w I etapie - Wołkusz godz. 19:39 (most na rzece Wokuszance) - Kopczany godz. 20:20, dystans 6,3 km, średni czas biegu 6 min. 30 sek./km

fot. B.A. Juchniewicz


PIKNIK NIEPODLEGŁOŚCIOWY


9.11.2018r. w Szkole Podstawowej im. Sybiraków w Krasnymborze nie był dniem jak co dzień! Wszyscy wyruszyliśmy bowiem na zajęcia poza jej teren. W ustalonej wcześniej kolejności wyjechaliśmy po pierwszej lekcji w głąb Puszczy Augustowskiej, do uroczyska Kozi Rynek. Wysiedliśmy z autobusu w środku puszczy, by zaoszczędzić na czasie przewozu drugiej grupy młodszych uczniów. Marszem przez las, z pieśnią na ustach, udekorowani kotylionami wyruszyliśmy na swój własny, blisko czterokilometrowy marsz dla Niepodległej. Tak rozpoczęliśmy obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Na parkingu, przy pomniku żołnierzy AK poległych w 1943 roku, czekaliśmy na drugą grupę uczniów i zaproszonych gości. Rozpaliliśmy stos ogniska przygotowanego przez gospodarzy tego miejsca, leśników z Nadleśnictwa Augustów. Stąd, wszyscy razem, wyruszyliśmy do mogiły Powstańców z 1863 roku w samym środku uroczyska. Tam, uroczyście, z pocztem sztandarowym naszej szkoły, po zapaleniu zniczy i odmówieniu modlitwy za zmarłych, po krótkiej prelekcji historycznej o godzinie 1111 – ile sił w płucach – zaśpiewaliśmy wszyscy razem hymn Polski. Niezwykłe wrażenie! Echo w lesie potęgowało jeszcze siłę hymnu, a nas przyprawiało o dreszcze! Wzruszenie ściskało gardło. W ciszy wracaliśmy z powrotem do pomnika żołnierzy AK.
Po zapaleniu zniczy pod pomnikiem, rozpoczęła się piknikowa część programu. Powitanie gości i rodziców przez panią dyrektor, to był sygnał do rozpoczęcia drugiej części naszych uroczystości. Rodzice oczekiwali na pozwolenie poczęstowania wszystkich gorącym bigosem przygotowanym przez nich i przywiezionym na miejsce uroczystości. Gorąca herbata i ciepło ogniska poprawiły wszystkim humory i dały siłę do dalszego świętowania.
Pan komendant Straży Granicznej w Lipsku udekorował medalami i wręczył pamiątkowe dyplomy uczestniczkom sztafety „Wokół Niepodległej”, która miała miejsce 10 października 2018 roku. W sztafecie wzięły udział cztery uczennice naszej szkoły: Patrycja Rogowska, Patrycja Karbowska, Ewelina Borkowska oraz Wiktoria Karbowska. Organizatorki konkursu plastycznego „100 lat dla niepodległej”, nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej, także wręczyły dyplomy najmłodszym zwycięzcom konkursu.
Później, tradycyjnie już, dzieci złożyły życzenia funkcjonariuszom straży granicznej, wręczając panu komendantowi wiązanki kwiatów jako dowód naszej wdzięczności za służbę Ojczyźnie.
A na zakończenie, po oficjalnych częściach naszego ogniska, było już tylko śpiewająco! Znowu echo puszczy poniosło w las słowa i melodie pieśni patriotycznych śpiewanych przez wszystkich uczestników pikniku. Były więc „Białe róże”, „O mój rozmarynie”, „Ułani, ułani”, „Wojenko, wojenko”, „Piechota”, „Legiony”. Na zakończenie wszyscy w postawie stojącej, przy dogasającym ognisku zaśpiewaliśmy „Rotę”. Wcale niespiesznie zaczęliśmy się zbierać do wyjazdu. Do szkoły wróciliśmy już tylko po to, by powoli wracać po niezwykłych lekcjach do domów. To był wkład Uczniów, Rady pedagogicznej i Rodziców Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Krasnymborze do obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości – Dla Niepodległej!
Tego dnia w naszej szkole nie było apelu, ale był to dzień nietuzinkowy, inny niż wszystkie i na pewno na długo wszystkim pozostanie w pamięci, bo była to, zdaje nam się prawdziwa, żywa lekcja naszego patriotyzmu. Dla Ciebie – Polsko!
Pomysłodawczynie i realizatorki dnia dla Niepodległej, dziękują przy tej okazji wszystkim za udział w lekcji, całą logistykę i pomoc w przygotowaniu pikniku.

Małgorzata Dawidowicz i Alicja Augustynowicz.
oprac. Alicja Augustynowicz

fot. Emilia Świątkowska


8 listopada 2018 r. - Kodowanie i programowanie, czyli szkolenie dla uczniów przygotowane przez instruktorów z Sokółki
 

fot. Katarzyna Diana Radziewicz


8.11.2018 r. - Powiatowy konkurs poezji i ballad W. Wysockiego

 W tym roku szkolnym, podobnie, jak w ubiegłym, nasi uczniowie: Ewelina Borkowska i Maciej Białous zaprezentowali swoje talenty w konkursie poświęconym poznaniu kultury rosyjskiej. Konkurs corocznie organizują: Augustowskie Placówki Kultury i Fundacja Mniejszości Narodowych „Rusicz”. W bieżącym roku, w 80 rocznicę urodzin rosyjskiego poety, barda i aktora – W. Wysockiego, uczniowie szkół podstawowych i średnich prezentowali jego twórczość poetycką i muzyczną. Uczeń naszej szkoły – Maciej Białous zajął 3 miejsce za wykonanie ballady „Pieśń o przyjacielu” (tłum.).

Mariola Juchniewicz

 

 fot. Mariola Juchniewicz


6 listopada 2018 r. - Dzień Czekolady

fot. Joanna Maciejewska


5 listopada 2018 r. Dzień Postaci z Bajek w Przedszkolu

fot. Katarzyna Diana Radziewicz


5 listopada 2018 r. - Dzień Postaci z Bajek

fot. Emilia Świątkowska


31 października 2018 r. - Dzień Dyni

 fot. Katarzyna Diana Radziewicz


31 października 2018 r. - Uczniowie klasy VII i VIII sprzątają mogiły

fot. B.A. Juchniewicz


29 października 2018 r. - Europejski Dzień Języków Obcych

Języki to wspaniałe dziedzictwo i żywy dowód różnorodności kulturowej Europy.
Hasło tegorocznych obchodów Europejskiego Dnia Języka Obcego w Polsce brzmi „Kultury języków, języki kultur”. Nawiązuje ono do potrzeby doskonalenia języka ojczystego i poznawania języków obcych, a także wskazuje na nierozerwalny związek między językiem i kulturą. To także przypomnienie, że w tym roku UE obchodzi Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego. Kolorowy wiatrak będący przewodnim motywem graficznym wydarzeń organizowanych z okazji EDJ symbolizuje językową wielobarwność naszego kontynentu.
W tym roku bierzemy udział w projekcie Europejski Dzień Języków. A oto zdjęcia upamiętniające to przedsięwzięcie:

oprac. Kuleszewicz Lilia
 

fot. Lilia Kuleszewicz

fot. Katarzyna Diana Radziewicz


29 października 2018 r. - Odblaski nosimy - bezpieczeństwem świecimy!

fot. Emilia Świątkowska


26 października 2018 r. - Żywa lekcja historii

 fot. Katarzyna Diana Radziewicz


25 października - Ślubowanie uczniów klasy I

Najmłodsi uczniowie klasy I, 25 października 2018 r. złożyli uroczyste ślubowanie przed całą społecznością uczniowską Najstarsza klasa w szkole podstawowej, czyli klasa VIII, przygotowała naszym pierwszakom liczne próby siły i odwagi, które były przepustką do złożenia przysięgi i wejścia w progi uczniów. Najmłodsi spisali się znakomicie. Wykonali wszystkie zadania.

Oprac. Joanna Maciejewska

 fot. Katarzyna Diana Radziewicz


Dzień Edukacji Narodowej

Dzień Edukacji Narodowej odbył się w naszej szkole 15 października 2018 r. Organizatorami był Samorząd Uczniowski pod opieką K.D. Radziewicz i J. Maciejewskiej. Młodzież przygotowała część artystyczną, w którą szczególnie zaangażowały się klasy VII, VIII, III oraz III gimnazjum i działający przy naszej szkole zespół Tańczące Emotki. W podzięce za trud i wychowanie Rada Rodziców wraz z uczniami wręczyła nauczycielom upominki.

Oprac. Joanna Maciejewska

fot. Joanna Maciejewska


XVIII Dzień Papieski

,,Promieniowanie Ojcostwa’’

XVIII Dzień Papieski w tym roku obchodzimy 14 października. Hasłem przewodnim jest ‘’Promieniowanie Ojcostwa’’. W tym Dniu Papieskim nasze rozważania i działania chcemy zogniskować wokół dwóch rocznic z życia św. Jana Pawła II to jest :
1. 60ej rocznicy sakry biskupiej Karola Wojtyły i 40ej rocznicy wyboru Jana Pawła na Stolicę Piotrową metropolity krakowskiego.
oraz
Ważnej dla naszej Ojczyzny -setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Hasło Dnia Papieskiego jest zaczerpnięte bezpośrednio z literackiego dziedzictwa Papieża Polaka. Promieniowanie ojcostwa – to tytuł utworu Karola Wojtyły datowanego na 1964 rok.
Znajdujemy tam rozdział zatytułowany: Ojcostwo na wzór św. Józefa, w którym właśnie św. Józef jest postawiony za wzór dla „wszystkich powołanych do ojcostwa – w rodzinie, albo w kapłaństwie”. „Wiemy, że Chrystus zwracał się do Boga Ojca słowem Abba – słowem bliskim i rodzinnym, takim, jakim dzieci Jego narodu zwracają się do swoich ojców. Papież zauważa też, że św. Józef ofiarował Dziecku – Jezusowi: podporę męskiej równowagi, jasne widzenia spraw i odwagę, służył zaletami dobrego ojca, czerpiąc siłę z tego najwyższego źródła, od którego bierze nazwę wszelkie ojcostwo na niebie i na ziemi. Trzeba wejść w promieniowanie ojcostwa, bo w nim dopiero wszystko staje się rzeczywistością. Wołajmy: „Ojcze, bądź moją Drogą, bądź moim Źródłem!”
Hasło tegorocznego Dnia Papieskiego Promieniowanie Ojcostwa zachęca też do IV Przykazania Bożego – Czcij ojca swego i matkę swoją. Przypomina nam, że Bóg potęguje swoje imię „Ojciec” troszcząc się
o Nas. Stanowi to zarazem wskazanie, żebyśmy lepiej poznawali Boga, który jest naszym Ojcem.
Uczniowie klasy IV i VI Szkoły Podstawowej im Sybiraków zaprezentowali w Kościele parafialnym
w Krasnymborze i w naszej szkole montaż poetycko-muzyczny poświęcony pamięci Jana Pawła II pod tytułem ,,Promieniowanie Ojcostwa’’.

oprac.Kuleszewicz Lilia


 

 fot. Katarzyna Diana Radziewicz


5 października 2018 r. - Wyjazd klas 0-III do Muzeum Wojska i Fabryki Misia w Białymstoku

 fot. Katarzyna Diana Radziewicz


4 października 2018 r. Wycieczka do Warszawy

fot. Joanna Maciejewska


Wybory do Samorządu Uczniowskiego

24 września 2018 r. odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Po dwóch turach wyborów, został wyłoniony opiekun, którym została p. Katarzyna Diana Radziewicz. Do zarządu Samorządu Uczniowskiego wybrani zostali: Maciej Białous, Patrycja Rogowska, Dawid Karp, Mateusz Puniszkis. Serdecznie gratulujemy, że społeczność uczniowska wybrała Was na swoich reprezentantów.

Oprac. Joanna Maciejewska


20 września 2018 r. - Dzień Przedszkolaka

 fot. Katarzyna Diana Radziewicz


17 września 2018 r. - Wyjazd klas 0-III do lasu w Kryłatce

 fot. Katarzyna Diana Radziewicz


14 września 2018 r. - Międzynarodowy Dzień Kropki w przedszkolu

 fot. Katarzyna Diana Radziewicz


Narodowe czytanie

10 września 2018 r. w naszej szkole odbyło się Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. Nawet najmłodsi uczestniczyli we wspólnym słuchaniu tego dzieła. Uczniowie klasy III gimnazjum oraz J. Maciejewska włączyli się całym sercem w organizację przedsięwzięcia i przepięknie odczytali fragmenty powieści.

Oprac. Joanna Maciejewska
 

fot. Joanna Maciejewska


Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019


3 września 2018 r., po pięknych i upalnych wakacjach wróciliśmy do szkoły. Rozpoczął się rok szkolny 2018/2019. Z nowym rokiem przyszedł nowy zapał do pracy i nauki. Wszystkim uczniom życzymy pogody ducha i zacięcia w pracy, a pracownikom szkoły i nauczycielom cierpliwości i uśmiechu.

Oprac. Joanna Maciejewska