AKTUALNOŚCI 2018/19

Archiwum aktualności   zobacz

 

Zakończenie roku szkolnego 2018/2019

Niech te słowa oddadzą klimat panujący wśród uczniów w dniu zakończenia roku szkolnego 2018/2019:

Kabaret OT.TO – „Wakacje”
Chodzę do szkoły, różne stopnie zbieram
Szóstki i piątki, i jedynki nieraz
Uczę się dzielnie od niedzieli do soboty
Lecz ciągle po głowie mi chodzi taki motyw:
Że jeszcze tylko:
Wrzesień, październik, listopad, grudzień, styczeń, luty, marzec, kwiecień, maj, czerwiec i...
Wakacje, znów będą wakacje
Na pewno mam rację wakacje będą znów.
Chodzę do szkoły tydzień za tygodniem
Często jest mi dobrze, czasem niewygodnie
Niewygodnie wtedy gdy się nauczyć trzeba
Lecz ciągle po głowie mi chodzi taki temat:
Że jeszcze tylko:
Listopad, grudzień, styczeń, luty, marzec, kwiecień, maj, czerwiec i...
Wakacje, znów będą wakacje
Na pewno mam rację wakacje będą znów.
Chodzę do szkoły miesiąc za miesiącem
Zaraz będą święta, a w święta jest dobrze
Potem już…

Życzymy wszystkim wesołych wakacji!!!

Oprac. Emilia Świątkowska

fot. Magda Krysztofik kl. VII


 

Od lewej do prawej góra:
-Alicja Augustynowicz - wychowawczyni
-Rafał Kotarski
-Łukasz Pietkiewicz
-Radosław Sokołowski
- Bartosz Kułak
-Miłosz Karp
-Wojciech Szczytko
Od lewej do prawej dół:
-Julia Zagórska
-Aleksandra Skok
-Mateusz Puniszkis


Od lewej do prawej góra:
-Maciej Białous
-Kacper Krotoszyński
-Michał Białous
-Bartosz Hrehorowicz
-Adrian Wojewnik
-Dawid Karp
Od lewej do prawej dół:
-Patryk Kowalczuk
-Urszula Dzienis
-Patrycja Karbowska
-Ewelina Borkowska
-Patrycja Rogowska
-Małgorzata Dawidowicz - wychowawczyni

 


Biwak

Klasa wyniosła dużo wiedzy z wyjazdu na biwak 18 czerwca 2019 r. W drodze do Przewięzi zahaczyliśmy o sanktuarium w Studzienicach oraz oglądaliśmy działanie śluzy łączącej jezioro Białe z jeziorem Studzienicznym. Na miejscu zakwaterowaliśmy się w domkach i skorzystaliśmy z pięknie położonej plaży.
W kolejnym dniu wybraliśmy się na krótki wyjazd do Sejn. Między innymi zobaczyliśmy szafkową figurkę Matki Boskiej Sejneńskiej oraz Ośrodek Pogranicza w Sejnach.
Zaszliśmy też na przepyszne lody. Po powrocie z Sejn, zjedliśmy obiad i wyruszyliśmy w drogę powrotną.

Oprac. Maciej Białous kl. IIIG

fot. Katarzyna Diana Radziewicz,


 Dzień Rodziny


„Bycie rodziną oznacza, że jesteś częścią czegoś pięknego, oznacza, że kochasz i będziesz kochany przez resztę swojego życia”.

16 czerwca 2019 r. wszyscy nauczyciele oraz uczniowie Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Krasnymborze zorganizowali apel z okazji Dnia Rodziny. Połączono go z akcją charytatywną wspierającą poszkodowanych w pożarze z gminy Filipów, a polegającą na sprzedaży ciast, lemoniady, lodów, waty cukrowej, popcornu oraz wielu innych przysmaków, rękodzieł wykonanych przez rodziców uczniów naszej szkoły oraz z zawodami sportowymi pod nazwą „Zdrowie, sport, rodzina”.
Na tej uroczystości pojawili się znakomici goście: Wójt Gminy Sztabin - pan Jarosław Karp, pani Sylwia Czerwińska, pan Jarosław Miklaszewicz, przedstawiciel Straży Granicznej w Lipsku, przedstawiciele Zarządu Stowarzyszenie „Pomóż sobie” z Lipska, pan Grzegorz Łapszys, przedstawiciele Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Lipska oraz pan Andrzej Sujata – Prezes Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Jastrzębna Druga – Ostrowie.
Przedsięwzięcie miało uzmysłowić wszystkim, że niesienie pomocy potrzebującym może sprawiać przyjemność. Dzięki temu stajemy się lepsi. Udzielamy pomocy z potrzeby serca, ponieważ nie jest nam obojętne nieszczęście innych, jesteśmy wrażliwi na potrzeby drugiego człowieka.
Pierwszą częścią święta był pokaz dziecięcych talentów. Uczniowie naszej szkoły poprzez udział w przedstawieniach będących montażami słowno-muzyczno-tanecznymi pokazali, jak pięknie potrafią zaciekawić innych swoimi występami.
Jako pierwsze na scenę wkroczyły „Tańczące Emotki”, które podczas przedstawienia zaśpiewały piosenkę Cleo „Łowcy gwiazd” oraz przedstawiły układ taneczny „Drenchill – Freed from Desire ft. Indiiana”, „Sweet but Psycho”, a na zakończenie zaśpiewały piosenkę „Mamo, Ty czuwałaś”.
Potem kolejno wystąpiły: przedszkolaki z tańcem z szarfami pt. „Hebeca”, inscenizacją „Gdzieś w sklepie”, tańcem tatusiów z córkami i mam z synkami. Uczniowie klasy I wraz z trzecioklasistami przedstawili montaż słowno-muzyczny zawierający wiersze i piosenki o rodzinie. Drugoklasiści zaśpiewali piosenkę pt. ”Co powie tata?”, „Zawsze niech będzie słońce” oraz wyrecetowali wiersz pt. ”Najczerwieńszy kubek”. Ósmoklasiści rozśmieszyli wszystkich dwoma skeczami: Ksiądz po kolędzie” oraz „Tłumacz języka kobiecego”, szóstoklasiści skeczem Lambadajef” oraz parodią piosenki „Ona tańczy dla mnie” . Piątoklasiści zaprezentowali występ wokalny z udziałem piosenek: „Mamma Maria”, „Podziękowanie dla rodziców” oraz „Tato już lato”. Siódmoklasistki przedstawiły bardzo widowiskowy układ gimnastyczny. Uczennica klasy IV zachwyciła wszystkich, gdy zaśpiewała piosenkę „Góry do góry”. Na koniec zrobiło się lirycznie, ponieważ uczennica klasy IIIG recytowała wzruszający wiersz o matce.
Wszystkie występy były niezwykłe i widać było włożony w nie ogrom pracy.
Po części artystycznej nadszedł czas na trochę ruchu. Uczniowie, wraz ze swymi rodzicami, wzięli udział w zawodach sportowych. Utworzyło się 11 drużyn dwuosobowych dziecko-rodzic.
Odbyło się 9 konkurencji: sztafeta z przyborami, pompowanie balonów na czas, wyścig dwójek z obręczą, quiz „Sekrety rodzinne”, skoki na skakankach, wyścig spragnionych, zabawa ”Krzesła”, „Pieguski” oraz wymienianie słów na wylosowaną literę na czas. Wszyscy biorący udział w zabawie otrzymali nagrody sfinansowane z projektu profilaktycznego „W zdrowym ciele, zdrowy duch”.
Dzień zaliczamy do wyjątkowych. Udało się nam zebrać ponad 4000,30 złotych na pomoc poszkodowanym. Dowiedliśmy, że piękne słowa Jana Pawła II „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi” nie są tylko pustymi słowami.

Oprac. Emilia Świątkowska
 

część artystyczna
część sportowa

fot. Emilia Świątkowska


Spotkanie literackie


11.06.2019 w naszej szkole odbyło się literackie spotkanie autorskie z Izą Niewiadomską - Labiak połączone z warsztatami artystycznymi. W tym spotkaniu wzięły udział chętne kl. 0 - III i V - VI .

Oprac. Katarzyna Diana Radziewicz

fot. Katarzyna Diana Radziewicz,


Warszawa da się lubić – wspomnienia z wycieczki

Oto wspomnienia uczniów klasy trzeciej szkoły podstawowej w Krasnymborze po odbytej wycieczce do Warszawy

Siódmego czerwca o godzinie piątej pojechaliśmy do Warszawy. W ZOO widzieliśmy flamingi, gepardy, krokodyle, węże, płaszczki i wiele innych zwierząt. Na Stadionie Narodowym widzieliśmy koszulki, wanny, prysznice i stołówkę.
W Starówce widzieliśmy Kolumnę Króla Zygmunta III Wazy, pomnik Syrenki Warszawskiej, Zamek Królewski, Bazyliszka, pomnik Józefa Piłsudskiego, Grób Nieznanego Żołnierza, Pomnik Małego Powstańca. W Centrum Nauki Kopernik widzieliśmy latający dywan, łóżko fakira, wznoszące się nad podłogą w pokoju.
Wycieczka bardzo mi się podobała.
Oprac. Krzysztof Sulik kl. III S.P.

Siódmego czerwca odbyła się wycieczka do stolicy Polski. Pierwszym naszym punktem było ZOO. Widzieliśmy tam: s łonie, żyrafy, zebry, lwy, tygrysy.
Następnie zwiedzaliśmy Stadion Narodowy. Widziałem jak pracownicy zmieniali trawę i ją podlewali. Byliśmy w piłkarskiej szatni.
Po Stadionie Narodowym poszliśmy zwiedzać Starówkę. Chodziliśmy z przewodnikiem i w czerwonych czapkach. Byliśmy też przy Pomniku Nieznanego Żołnierza. I był czas na zakup pamiątek. Następnie poszliśmy do Mc Donald`s. Ostatnim punktem było Centrum Nauki Kopernik. Były tam różne eksperymenty. Podróż trwała w jedną i drugą stronę osiem godzin.
Była to męcząca podróż.
Oprac. Kamil Krysztofik kl. III S.P.


W piątek o godzinie 5.00 pojechaliśmy do Warszawy. Jechaliśmy 4 godziny. Po drodze rozmawiałam z koleżanką Julką. Gdy dojechaliśmy na miejsce, to poszliśmy do ZOO. Tam oglądałam różne zwierzęta i robiłam zdjęcia oraz nagrywałam filmik. Później był Stadion Narodowy. Tam mogłam zobaczyć duże boisko i różne koszulki piłkarzy. Wszyscy poszliśmy na spacer po Starówce. Kupiłam różne pamiątki, zobaczyłam pomnik Syrenki.
Chodziliśmy po starych uliczkach. Jeszcze widziałam Centrum Nauki Kopernik. Tam najbardziej mi się podobało, bo robiłam sama eksperymenty i różne ciekawe rzeczy. Na koniec jeszcze był smaczny obiad i powrót do domu.
Dojechałam, to już było późno. Trochę byłam zmęczona, ale fajnie się bawiłam.
Oprac. Karolina Karbowska kl. III S.P.

7 czerwca o 5.00 godzinie wyjechaliśmy do Warszawy. Byliśmy tam już przed dziewiątą. Najpierw pojechaliśmy do ZOO. Były tam żyrafy, żubry, węże i inne zwierzęta. Pojechaliśmy potem po ZOO na Stadion Narodowy. Zwiedzaliśmy tam szatnię i tam, gdzie można usiąść.
Jak cały stadion zobaczyliśmy, to pojechaliśmy na Stare Miasto. Tam pan przewodnik oprowadził nas. Opowiadał o Warszawie. Jak nas oprowadzał, to był tam taki dzwon, który jak się obiegnie, to się spełni życzenie. Potem poszliśmy do Centrum Nauki Kopernik. Po Koperniku pojechaliśmy do domu.
Moim zdaniem było fajnie.
Oprac. Julia Wojewnik kl. III S.P.
Całą grupą 7 czerwca pojechaliśmy do Warszawy. Wyjazd był o 5.00 rano. Jechaliśmy 4 godziny. Gdy dojechaliśmy na miejsce to najpierw poszliśmy do ZOO. Tam było dużo różnych zwierząt. Porobiłam dużo zdjęć. Potem odwiedziliśmy Stadion Narodowy. Widziałam duże boisko i koszulkę Lewandowskiego.
Wszyscy poszliśmy pospacerować po Starówce. Był tam pomnik Syrenki, Pomnik Nieznanego Żołnierza i wiele innych rzeczy.
Na koniec byłam w Centrum Nauki Kopernik. Bardzo mi się podobało, bo mogłam robić sama eksperymenty i leżałam na kocach.
W nocy wróciłam do domu. Byłam zmęczona, ale zadowolona z wycieczki.
Oprac. Kamila Karbowska kl. III S.P.
Dnia 7.06.2019 r. pojechaliśmy do Warszawy.
Najpierw byliśmy w ZOO, były tam różne zwierzęta, np. słonie, ryby, lwy, małpy, wielbłądy i flamingi. Potem byliśmy na Stadionie Narodowym. Tam oprowadzał nas przewodnik. Mieliśmy spacer po Starówce. Tam też był przewodnik i opowiadał nam różne ciekawe rzeczy. Na końcu wycieczki byliśmy w Centrum Nauki Kopernik. Tam były różne eksperymenty naukowe.
Wycieczka bardzo mi się podobała.
Oprac. Marcel Czerwiński kl. III S.P.

Wybraliśmy się 7 czerwca z klasą do Warszawy, podróż trwała trzy godziny i trzydzieści minut.
Pierwszym naszym celem było ZOO. Widzieliśmy tam foki, słonie, tygrysy i inne zwierzęta.
Drugim miejscem, które odwiedziliśmy był Stadion Narodowy. Widzieliśmy dużo biało-czerwonych krzeseł i miejsca, gdzie przebywają piłkarze.
Kolejnym miejscem, które odwiedziliśmy to była Starówka. Ujrzeliśmy tam dużo pomników zmarłych celebrytów i kupiliśmy pamiątki. Na koniec pojechaliśmy do Centrum Nauki Kopernik.
Bardzo mi się podobało na Stadionie i w Centrum Kopernika. Nie mogę się doczekać następnej wycieczki.
Oprac. Przemysław Węglicki kl. III S.P.

Do Warszawy wyjechaliśmy 7 czerwca o godz. 5.00 rano. W ZOO widzieliśmy różne ssaki, takiej jak słonie, lemury. Mogliśmy zobaczyć ryby w akwarium. Nie mogliśmy zobaczyć lwów, bo nie było ich na wybiegu.
Na stadionie szliśmy trasą piłkarską. Stadion Narodowy jest największy w Polsce.
Spacerując po Starówce, widzieliśmy pomniki takie jak Kolumna Zygmunta III Wazy, Grób Nieznanego Żołnierza, Pomnik Małego Powstańca, Syrenka Warszawska i pomnik Józefa Piłsudskiego.
W Centrum Nauki Kopernik były różne atrakcje, takie jak maszyna do skakania, jeździło się rowerem i widziało kościotrupa, lustrzane odbicie i był teatr wysokiego napięcia.
Oprac. Dawid Pl

fot. Grażyna Anuszkiewicz


Dzień Dziecka


03.06.2019 r. nasi najmłodsi z okazji Dnia Dziecka spędzili dzień w Puszczykówce w Wiosce Indiańskiej. Wiele wrażeń, próby zrobienia czegoś, czego jeszcze nigdy się nie robiło, pieczone kiełbaski i kult Indian...
 

Oprac. Katarzyna Diana Radziewicz
 

fot. Katarzyna Diana Radziewicz,


Dzień Dziecka i Sportu


Wita Was słoneczny ranek,
tyle dzisiaj niespodzianek,
tyle przygód czeka nas.
Pora wstawać, to już czas!
Dzisiaj święto wszystkich dzieci –
to szczególny dla nas dzień.
Jasne złote słonko świeci,
spoza chmur uśmiecha się.
Dzisiaj święto wszystkich dzieci
Niech nam pięknie słońce świeci
Wszyscy śmieją się od rana
Każda buzia roześmiana
Czar zabawy dziś panuje
Każde serce się raduje.
Oj! Jak ptaszki dziś śpiewają
Tak życzenia Wam składają...


31 maja 2019 roku obchodziliśmy Dzień Dziecka i Sportu organizowany przez panią Bogusławę Annę Juchniewicz oraz panią Marię Romanowską.
Już o 8.00 rano odbyła się zbiórka na sali gimnastycznej, podczas której uczniowie zapoznali się z planem dnia.
Przez cały dzień uczniowie brali udział w zabawach i konkurencjach zarówno sportowych, jak i ćwiczących umysł.
Do zagadek umysłowych zaliczał się konkurs pod tytułem „Wiedzowy zawrót głowy”, czyli konkurs wiedzy o zdrowiu i sporcie polegający na rozwiazywaniu wraz z wychowawcami w klasach testów i krzyżówek.
Potem odbyła się Familiada, prowadzona przez panią Joannę Maciejewską, w której uczestniczyli przedstawiciele klas IV-VIII oraz klasy IIIG.
Następnie wszyscy uczniowie wzięli udział w konkurencjach lekkoatletycznych takich jak: bieg na 60 metrów, skok w dal oraz sztafeta. W obradach komisji konkursowej wzięły udział pani Mariola Juchniewicz oraz pani Joanna Maciejewska.
Po tych zmaganiach nadszedł czas na zabawy na wesoło dla klas IV-VI oraz konkurencje sprawnościowe dla klas VII-VIII i IIIG.
W przerwach między konkurencjami można było upiec kiełbaskę przy ognisku oraz zjeść pysznego loda.
Na zakończenie odbył się mecz piłki nożnej chłopców z klas VII-VIII przeciwko IIIG, mecz piłki ręcznej dziewcząt z klas IV i V przeciwko uczennicom klasy VI oraz mecz piłki nożnej chłopców IV i V przeciwko uczniom klasy VI.
Po całym dniu rywalizacji nadszedł czas na wręczenie zwycięzcom dyplomów oraz nagród przez panią dyrektor Barbarę Kotarską.
Wszyscy bawili się doskonale. Uśmiechnięci i pełni wrażeń wrócili do domów.

Oprac. Emilia Świątkowska
 

fot. Emilia Świątkowska


„Zostawcie nam czysty kawałek świata…”

14 maja 2019 r. odbył się w naszej szkole apel poświęcony Dniu Ziemi, który zorganizowała pani Anna Tomaszewska i pani Małgorzata Dawidowicz wraz z uczniami klasy VII Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Krasnymborze.
Uczniowie występujący na scenie apelowali do widzów o dbanie o naszą Ziemię. Przypominali, że nie została ona nam dana na zawsze, lecz powierzona na pewien czas. Człowiek naginając przyrodę do swoich potrzeb, zapomniał, że sam jest jej częścią i nie może bez niej, ani poza nią żyć.
Młodzież przebrana za butelki, puszki i gazety przygotowała inscenizację związaną z ochroną przyrody. Przeplatana ona była wierszami, np.: „Śmiecie” Marka Antoniego Wasilewskiego, „Zostawcie nam”, „Nasza Ziemia”, „Posprzątajmy świat”, piosenkami, np.: „To nie ludzie”, utworami ze słowami na temat ekologii, ale do melodii takich utworów, jak: „Kiedy rano jadę osiemnastką”, „My, Cyganie”, „Głęboka studzienka”, „Zasiali górale”.
Siódmoklasiści uświadamiali wszystkim, że każdy z wykorzystywanych dziś przedmiotów za jakiś czas może stać się bezużyteczny i będziemy musieli go wyrzucić, Tylko selektywna zbiórka odpadów oraz ich przerób pozwoli oszczędzić takie surowce, jak: woda, energia, rudy, drewno czy piasek. Segregacja śmieci zmniejsza też ilość odpadów na wysypisku, co wydłuża czas jego eksploatacji oraz mniejsza koszty jego utrzymania i zabezpieczenia.

Oprac. Emilia Świątkowska

fot. Emilia Świątkowska


12.05.2019 Julia Bagieńska - 5- latka z naszego oddziału przedszkolnego, reprezentując naszą Szkołę, wzięła udział w Gminnym Konkursie Piosenki Dziecięcej pt. "Dziecięce przeboje " w Sztabinie. Julka było super!

Oprac. Katarzyna Diana Radziewicz
 

fot. Katarzyna Diana Radziewicz


 

Ogólnopolska akcja bicia rekordu w czytaniu


 

8 maja 2019 r. w naszej szkole odbyło się ciekawe wydarzenie czytelnicze, do którego zgłosiła szkołę biblioteka szkolna. Związane ono było z XVI Ogólnopolskim Tygodniem Bibliotek.
Tym wydarzeniem był udział Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Krasnymborze w ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie.
Miedzy innymi dzięki naszemu zaangażowaniu, pomysł Biblioteki Pedagogicznej w Gorzowie Wielkopolskim miał szansę rozwinąć skrzydła. Do udziału w akcji wpłynęło około 1400 zgłoszeń z całej Polski.

Wydarzenie polegało na tym, że zgłoszona placówka organizuje w jednym wybranym przez siebie dniu (8-15 maja 2019 r.) na terenie szkoły lub w jej obrębie na minimum dwóch przerwach międzylekcyjnych wspólne czytanie przyniesionych przez siebie książek. Najmłodszym uczniom (nie czytającym samodzielnie) stworzono strefę czytania.
W naszej szkole strefą czytania była sala przedszkolna, w której zgromadzili się uczniowie klas 0-III, aby posłuchać czytania zaproszonego z tej okazji gościa. Tym gościem była pani Sylwia Łazarska, bibliotekarka z sąsiedniej Biblioteki w Jastrzębnej Drugiej. Otrzymała ona dyplom podziękowania za udział w akcji.
Pozostali uczniowie czytali w klasach na pierwszej i czwartej przerwie pod opieką nauczycieli.
W wydarzeniu wzięło udział 99 uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Krasnymborze.
We wszystkich 3 edycjach akcji brało udział 33800 osób z 213 placówek oświatowych. Ostatni rekord ustanowiony w 2018 r. zgromadził w województwie lubuskim 21904 osób czytających na przerwie.
Akcja Przerwa na czytanie skierowana jest do szkół i placówek oświatowych każdego typu (np. szkoły podstawowe, szkoły ponadpodstawowe, ośrodki szkolno-wychowawcze itp.).
Celem akcji jest:

- promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży;

- integracja środowiska lokalnego;

- pokazanie uczniom, że czytanie jest ciekawe;

- zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu.

Honorowy patronat nad akcją objęła Fundacja „ABCXXXI - Cała Polska czyta dzieciom”, Ewa Rawa - Lubuski Kurator Oświaty oraz Jacek Wójcicki - Prezydent Miasta Gorzowa Wielkopolskiego.
Akcja realizowana jest w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”.
Patronem medialnym jest Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.
Szkoła zgłaszając się do akcji jest zobowiązana do przygotowania i zamieszczenia na stronie internetowej szkoły/placówki i/lub na portalu społecznościowym Facebook opisu i zdjęć
z przeprowadzonej akcji. Placówka w terminie do 22 maja 2019 r. wypełnia przygotowany przez organizatora formularz relacji (dostępny od 8 maja), w którym poda m. in. liczbę osób czytających na przerwie.

Oprac. Emilia Świątkowska
 

fot. Emilia Świątkowska


Święta, które obchodzimy w maju

26 kwietnia 2019 r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji obchodów świąt majowych. Organizatorkami tej uroczystości były: pani Małgorzata Dawidowicz oraz pani Emilia Świątkowska. Na scenie wystąpili uczniowie klasy IIIG.
Po wkroczeniu na salę gimnastyczną Pocztu Sztandarowego, wszyscy odśpiewali Hymn Państwowy.
Prowadzący przypomnieli widowni, że zbliża się maj, w czasie którego odbędzie się wiele świąt zarówno państwowych, jak i kościelnych.
Należą do nich: Święto Pracy, Włączenie Polski do Unii Europejskiej, Święto Flagi Państwowej, 228 Rocznica obchodów Konstytucji 3 Maja, Dzień Matki, cały miesiąc poświęcony jest Matce Bożej – Maryi, 18 maja 1920 r. urodził się Karol Wojtyła, 13 maja 1981 r. – próba morderstwa Jana Pawła II.
W związku z tym uczniowie śpiewali pieśni takie jak: „Czemu przed nią wciąż uciekasz?” oraz „Moja miłość” Michała Bajora, „Pytasz mnie, czym ojczyzna jest…” Marka Grechuty, fragment Hymnu Unii Europejskiej, Pieśń Szkoły, „Witaj majowa jutrzenko oraz „Mój dom” zespołu Feel.
Gimnazjaliści popisali się też piękną recytacją wierszy: Antoniego Słonimskiego: „Polska” oraz Wisławy Szymborskiej „Gawęda o miłości ziemi ojczystej”.
Uczniowie zwrócili szczególną uwagę na to, że każdy, kto chce nazywać siebie Polakiem powinien wiedzieć o tych świętach. Wszyscy jesteśmy dumni z naszej historii i dokonań naszych przodków, dlatego musimy pamiętać także o dniach majowych.

Oprac. Emilia Świątkowska
 

fot. Emilia Świątkowska


Odra- ostra choroba zakaźna - zobacz


Pierwszy Dzień Wiosny

21 marca 2019 r. obchodziliśmy w naszej szkole Pierwszy Dzień Wiosny, popularnie zwany Dniem Wagarowicza. Jednak uczniowie, zamiast uciekać ze szkoły, zgromadzili się licznie w sali gimnastycznej. Tam organizatorzy przedsięwzięcia, czyli pani Joanna Maciejewska, pani Maria Romanowska i pani Katarzyna Diana Radziewicz przywitali wszystkich zebranych uczniów i nauczycieli oraz zapoznali z harmonogramem dnia.
Na początek uczniowie klas IV-VIII i IIIG rozeszli się do klas, aby pod nadzorem nauczycieli wykonać sałatkę lub inną przekąskę z danego kraju. W rezultacie powstało wiele ciekawych dań, które można było kupić i tym samym włączyć się w akcję charytatywną.
Kolejną konkurencją było prezentowanie kotylionów lub opasek na głowę z wylosowanym kwiatkiem, Każda klasa tworzyła grupę innych wiosennych kwiatów. Zaprezentowała także wymyśloną przez siebie piosenkę o tym właśnie kwiatku, a były nimi krokus, żonkil, przebiśnieg, sasanka, tulipan lub stokrotka.
Następną konkurencją był test wiedzy o wiośnie i sudoku rozwiązywane przez poszczególne klasy usadowione na kocach w sali gimnastycznej.
Wszystkim poszło wspaniale. Okazało się, że kiedy trzeba uczniowie potrafią „ruszyć głowami”.
Następnie nadszedł czas na konkurencję ruchową, czyli prezentację piosenki obcojęzycznej wraz z układem tanecznym.
Ostatnia konkurencja to skojarzenia muzyczne, czyli przypomnienie sobie słów piosenki kojarzącej się z konkretnym obrazkiem.
Każda klasa okazała się mistrzem w jakiejś konkurencji i dostała dyplom oraz nagrodę rzeczową za: najładniejszy układ taneczny, za najładniej wykonaną piosenkę obcojęzyczną, za najbardziej kreatywne słowa do piosenki o wiosennym kwiatku, za najładniejszą prezentację klasy, za „mądre głowy”, czyli super wiedzę, za najlepszą potrawę, za bycie mistrzem w skojarzeniach muzycznych.
Przyznawaniem punktów i czuwaniem nad konkursami zajmowała się komisja w składzie: Katarzyna Diana Radziewicz, Emilia Świątkowska oraz Zdzisław Pawłowicz. Nagrody oraz dyplomy wręczyła pani dyrektor Barbara Kotarska.
Był to niezwykle miły dzień i chociaż na początku niebo było zachmurzone, to im bliżej południa, tym niebo bardziej się rozpogadzało. W końcu wyszło piękne słońce, które wraz z uczniami cieszyło się z tej uroczystości. Z ładnej pogody zadowoleni byli szczególnie uczniowie klas „0”-III, którzy tego dnia tradycyjnie „topili Marzannę”. Wracając pamiętali o ekologii i wzięli się za sprzątanie okolicy, nazbierali trzy worki śmieci.

Oprac. Emilia Świątkowska

fot. Emilia Świątkowska


Wycieczka do Suwałk

Dnia 15.03.2019 r uczniowie z klas I, II, III i zerówki Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Krasnymborze wyruszyli autokarem na wycieczkę do Suwałk.
Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Muzeum Marii Konopnickiej. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się sporo ciekawych wiadomości o naszej pisarce oraz wziąć udział w warsztatach.
„Coś dla ciała, coś dla ducha”. Zajechaliśmy do restauracji McDonald`s, żeby zjeść wybrane przez siebie ulubione „jedzonko”.
Ostatnią atrakcją było przedstawienie pt. „Doktorek Honorek” w Suwalskim Ośrodku Kultury. Przedstawienie było bardzo ciekawe. Przepiękna choreografia, scenografia. Wszystkim bardzo się podobało przedstawienie. Wszyscy zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy szczęśliwie do domu.

Oprac. M. Milewska i U. Pastewska

fot. Emilia Świątkowska


 

Dzień Kobiet na wesoło

12 marca 2019 r. w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Kobiet. Z tej okazji odbył się apel przygotowany przez pana Arkadiusza Mariusza Maciejewskiego. Jedynymi aktorami na scenie byli chłopcy z naszej szkoły.
Montaż słowno-muzyczny był przedstawiony w postaci programu telewizyjnego. Prowadzący oraz wszyscy biorący w nim udział byli przebrani za kobiety. W skład programu wchodziły: wiadomości z kraju i ze świata, prognoza pogody, wiadomości sportowe. Kolejnym punktem programu był 1498 odcinek serialu „Ona i On”. Gwoździem programu był skecz „Tłumaczenie języka kobiet” oraz przegląd najnowszych propozycji najsłynniejszych kreatorów mody.
Na szczególną uwagę zasługiwało też wykonanie piosenki „Ona tańczy dla mnie” wraz z układem tanecznym.
Gimnazjaliści przepięknie zaśpiewali piosenkę „Baśka”
Cały program rozbawił publiczność do łez. Wszyscy bili gromkie brawa a uśmiech nie schodził im z twarzy.
Na koniec występu panie pracujące w szkole otrzymały podarunki wręczone przez uczniów.
Dziewczynki również nie pozostały dłużne i przedstawiły swój program artystyczny przygotowany pod kierunkiem pani Katarzyny Diany Radziewicz.
Składał się na niego skecz „Zamiana ról” oraz taniec synchroniczny dziewcząt.
Pani dyrektor podziękowała wszystkim za wspaniałe przedstawienie. Cieszyła się, że tak miło rozpoczęliśmy dzień.

Oprac. Emilia Świątkowska

fot. Emilia Świątkowska


Bal Przebierańców

fot. Emilia Świątkowska


Święto Babci i Dziadka w naszej szkole

Babcie i Dziadkowie to jedne z najważniejszych osób w życiu dzieci. To właśnie oni obdarzają je bezwarunkową miłością, poświęcają swój czas i energię. Dziadkowie to współcześnie cała „instytucja”, bez której nie mogłaby funkcjonować niejedna rodzina. Okazują się nieocenioną pomocą przy wychowywaniu wnuków, umożliwiając rodzicom pogodzenie pracy z obowiązkami domowymi.
W Polsce święto to obchodzone jest od 1964 roku z inicjatywy tygodnika „Kobieta i Życie”. My także, jak co roku, postanowiliśmy uczcić kochanych Dziadków.
21 lutego 2019 r. w Szkole Podstawowej im. Sybiraków w Krasnymborze na własnoręcznie przez uczniów wykonane i wręczone zaproszenia, odpowiedzieli długo oczekiwani goście i zjawili się punktualnie o godzinie 10.00 na miejscu. Babcie i Dziadków przywitała bardzo serdecznie dyrektor szkoły, pani Barbara Kotarska.
W odświętnie udekorowanej sali gimnastycznej uroczystość rozpoczął zespół „Tańczące emotki”, który przygotował specjalnie na tę okazję układ taneczny. Zespołem kierują pani Joanna Maciejewska i pani Katarzyna Diana Radziewicz.
Następnie wszyscy uczniowie, powitali muzycznie Babcie i Dziadków. Zaśpiewali bowiem piosenkę stojąc zwróceni twarzami do gości.
Po tej części programu nadszedł czas na najmłodszych uczestników apelu, czyli przedszkolaków, których wychowawczynią jest pani Katarzyna Diana Radziewicz. Zaprezentowali oni „Taniec Śnieżynek” oraz inscenizację słowno-muzyczną pod tytułem „Leśny bal dla Babci i Dziadka”.
W następnej kolejności nadszedł czas na pierwszaków, których wychowawczynią jest pani Małgorzata Milewska. Zaprezentowali oni montaż słowno-muzyczny w postaci wierszy i piosenek o Babciach i Dziadkach.
Trzecioklasiści, pod kierunkiem pani Grażyny Anuszkiewicz, również zaprezentowali wiersze i piosenki poświęcone naszym gościom.
Drugoklasiści, przygotowani przez panią Urszulę Pastewską, przedstawili montaż słowno-muzyczny pod tytułem „Moja babcia”. Wykonali również taniec „Hej, biały walczyk” oraz piosenkę „Poprzez białe drogi”.
Gwoździem programu była piosenka w wykonaniu uczniów klasy III S.P. pod tytułem „Babuszki-staruszki”. Dzieci, w przebraniu, wymachując chustkami, zaśpiewały i zatańczyły, naśladując swoje kochane Babcie.
Wszyscy wnuczkowie obdarowali swoje Babcie i Dziadków własnoręcznie zrobionymi kwiatami i laurkami.
Prowadzący imprezę: Kamila Karbowska i Przemysław Węglicki z klasy III S.P. zaprosili gości na poczęstunek w stołówce szkolnej przygotowany przez mamy.
Nad całością imprezy czuwał zawodowy fotograf, który upamiętnił to wydarzenie robiąc tego dnia piękne zdjęcia wnuczętom oraz ich Babciom i Dziadkom.
To święto uświadamia wszystkim to, jak dobrze, że są Babcie i Dziadkowie. Niech nam żyją 100 lat!

Oprac. Emilia Świątkowska
 

fot. Emilia Świątkowska


Walentynki 2019

 fot. Joanna Maciejewska


12.02.2019 r. - Żywa lekcja historii.

fot. Emilia Świątkowska


 

Ferie z ekonomią
ferie nie muszą być nudne


Urząd Gminy Sztabin zgłosił chęć przystąpienia Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Krasnymborze do programu Ferie ze Ekonomią współfinansowanego przez Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej z Narodowym Bankiem Polskim.
Osiemnastu uczniów Szkoły w pierwszym tygodniu ferii od 21 do 25 stycznia 2019 realizowało zajęcia z ekonomii. Zajęcia były prowadzone w duecie nauczyciel –student, Małgorzata Dawidowicz –Adam Brzozowski.
W pierwszym dniu uczniowie rozwiązali test wiedzy ekonomicznej na wejście i w czasie ostatniego dnia, test wiedzy na koniec zajęć.
Zadania i ćwiczenia były podzielone na trzy moduły. W ramach pierwszego modułu, uczniowie zapoznali się z podstawowymi pojęciami ekonomicznymi, cechami osób przedsiębiorczych. Grali w grę symulacyjna „Rynek jabłek” i analizowali regionalny rynek pracy. W drugim module poznali gospodarkę bez pieniędzy-Barter. Analizowali oferty banków komercyjnych. Następne ćwiczenie polegało na znalezieniu nadwyżki budżetowej w budżecie X rodziny. W trzecim module wymieniali plusy i minusy firmy. Produkowali książki i wykonali prototyp zabawki, dla której szukali potencjalnych klientów. Następne ćwiczenie polegało na pomyśle na biznes-czy to możliwe?
W ramach projektu uczniowie byli z wizytą u przedsiębiorcy Balt Yachtu w Żarnowie koło Augustowa. Właściciel Pan Benedykt Kozłowski przyjął nas w sali konferencyjnej i opowiadał o swojej firmie. Następnie wszyscy udali się do hal produkcyjnych, gdzie łodzie są produkowane. Uczniowie mogli wejść na jachty i zobaczyć ich wyposażenie. Wizyta w miejscu wielokrotnie docenianym licznymi nagrodami i tak świetnie prosperującym dużym przedsiębiorstwie w naszym rejonie na pewno zostanie jeszcze na długo w głowach młodych ambitnych, którzy zostali tą wizytą zainspirowani do osiągnięcia sukcesów równych sukcesowi naszego regionalnego przedsiębiorcy Balt Yachtu.
Ostatniego dnia projektu odwiedziliśmy Narodowy Bank Polski w Białymstoku. W ramach tych zajęć uczniowie dowiedzieli się jakie są zadania NBP, poznali historię polskiego złotego. Korzystając z lamp UV oglądali zabezpieczenia polskiego złotego. Dowiedzieli się również o kolekcjach numizmatycznych, miedzy innymi o banknotach, które wyszły na 100 lecie odzyskania niepodległości.
Uczniowie wykonując ćwiczenie byli punktowani, następnie wyłoniono trzech najaktywniejszych uczniów, którzy otrzymali nagrody w postaci gier planszowych. Podczas tych zajęć prowadzili też Bloga, który cieszył się dużym zainteresowaniem.
Po feriach jesteśmy zobowiązani do wykonania modelu biznesowego, który będzie podlegał konkursowi. Życzę moim uczniom wygranej.
Dziękuję panu Jarosławowi Karpowi Wójtowi Gminy Sztabin za sponsoring obiadów dla uczniów realizujących projekt.
 

Oprac. Małgorzata Dawidowicz
 


Choinka szkolna

Choinka - część artystyczna

fot. Emilia Świątkowska


Spotkanie z ze św. Mikołajem

 fot. Joanna Maciejewska


Konkurs biblioteczny pod tytułem „Skrzydlate postacie z bajki”

Przez listopad i grudzień 2018 r. trwał konkurs plastyczny organizowany przez bibliotekę szkolną, pod tytułem „Skrzydlate postacie z bajki”.
Polegał on na wykonaniu pracy plastycznej dowolną techniką na kartce przedstawiającą dowolną skrzydlatą postać z bajki. Im więcej różnych technik zawierała praca, tym lepiej była oceniona przez jury w składzie: p. Emilia Świątkowska, p. Grażyna Anuszkiewicz, p. Małgorzata Milewska, p. Danuta Wojewnik, p. Urszula Pastewska i p. Katarzyna Diana Radziewicz.
Konkurs był przeznaczony dla uczniów klas „0”-III Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Krasnymborze. Wzięło w nim udział 13 osób.
Pierwsze miejsce zajęły: Julia Bagieńska z „0”, Anita Pietrzeniec z kl. I, Maja Kulmacz z kl. II. Na drugim miejscu znaleźli się: Mateusz Białous z kl. II, Martyna Hrehorowicz z kl. II, Dawid Plisko z kl. III. Trzecie miejsce zajął: Kacper Karp z „0”, Patrycja Piekarska z kl. I, Karolina Karbowska z kl. III.
Wszyscy zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz książeczki ufundowane przez Radę Rodziców. Pozostali uczestnicy także dostali dyplomy za udział w konkursie, a byli to: Lena Biedul z „0”, Jakub Pycz z kl. I, Radosław Małdażys z kl. II, Kamila Karbowska z kl. III.
19 grudnia 2018 r. Pani Dyrektor Barbara Kotarska wręczyła nagrody. Wszystkie prace można było podziwiać w bibliotece szkolnej.

Oprac. Emilia Świątkowska

fot. Katarzyna Diana Radziewicz i Emilia Świątkowska


OGŁOSZENIE

W dniu 30.12.2018 roku w wyniku wybuchu gazu spłonął dom w miejscowości Rogacze, gmina Nowy Dwór. Na szczęście nikomu nic się nie stało, jednak mieszkańcy stracili dobytek całego życia.
W związku z czym nasza parafianka prosi o pomoc dla swoich poszkodowanych rodziców i dwóch braci.
Potrzebne są podstawowe rzeczy takie jak ubrania, bądź pomoc finansowa i sprzęt AGD.
------------------------------------------------------------------------------
Dla poszkodowanych w pożarze potrzebne są AGD i odzież:

Odzież męska wieku 39, 40 i 69 lat.
Spodnie rozmiar 165cm , w pasie ok. 107-110 cm .
Spodnie rozmiar 180cm , w pasie ok. 95-100 cm.
Spodnie rozmiar 170cm , w pasie ok. 87 cm.
Męskie koszule, bluzki i koszulki rozmiar L i XL.
Męskie buty w rozmiarach 42 i 43.

Ubrania dla kobiety lat 70.
Spodnie lub spódnice rozmiar 160-165 , w pasie 100 cm.
Bluzki L lub 42.
Buty rozmiar 37.


Wigilia szkolna 2018

21 grudnia 2018 r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Wigilii szkolnej.
Na początku wystąpili uczniowie klasy IV, jako Kolędnicy Misyjni, pod kierunkiem pani Małgorzaty Dawidowicz. Przedstawili oni krótki program artystyczny. Wystąpiły dwie grupy przebrane za świadków narodzin Jezusa Chrystusa.
Następnie nadszedł czas na Jasełka w wykonaniu uczniów klas V i VI, do których przygotowały ich panie: Joanna Maciejewska, Katarzyna Diana Radziewicz i Danuta Wojewnik. Oprócz przedstawienia przez uczniów wydarzeń w szopce, kilkoro uczennic, przebranych za aniołki stworzyło piękny chór. Całość wyszła wspaniale.
Na koniec głos zabrał zaproszony przez uczniów ksiądz proboszcz Dariusz Rogiński, który złożył życzenia świąteczne. Do jego słów dołączyła pani dyrektor Barbara Kotarska.
Uroczystość przyniosła wiele wzruszeń. Skłoniła do zastanowienia się nad tym, że święta Bożego Narodzenia to nie tylko prezenty i pyszne jedzenie, ale także czas, który poświęcamy rodzinie, a za pośrednictwem rodziny – Bogu.

Oprac. Emilia Świątkowska

fot. Emilia Świątkowska


Pierniczki

Wspólne pieczenie to doskonała zabawa - o tym miały okazję przekonać się przedszkolaki , które z pomocą rodziców 14.12.2018 piekły i ozdabiały pierniczki. Zapach pysznych pierników przyciągał wszystkich do klasy. Najlepszym momentem było wspólne dekorowanie, a naszym najmłodszym nie zabrakło pomysłów i wyobraźni. Pierniczki zostały zapakowane i w "moment" wyprzedane. Pieniążki zostaną przekazane na cel charytatywny - dla chorego chłopca o imieniu Marek z naszej parafii.

Oprac. Katarzyna Diana Radziewicz

fot. Katarzyna Diana Radziewicz


12 grudnia 2018 r. - uczniowie klasy III dekorują pierniczki


Dzień Wolontariusza

10.12.2018 r. w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Wolontariusza. Odbyła się zbiórka karmy dla psów oraz nieużywanych koców i kołder, które trafiły do Przytuliska " Kudłacz". Inicjatorem akcji był Samorząd Uczniowski.

Oprac. Katarzyna Diana Radziewicz

fot. Katarzyna Diana Radziewicz


Wycieczka do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Augustowie

11 grudnia 2018 r. uczniowie klasy IV i V Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Krasnymborze wybrali się wraz z wychowawczyniami, czyli panią Lilią Kuleszewicz i panią Joanną Maciejewską na wycieczkę, którą organizował nauczyciel bibliotekarz, czyli pani Emilia Świątkowska.
Na miejscu czekały na nich panie bibliotekarki: pani Krystyna Fiodorow i pani Iwona Truszkowska. Przygotowały one lekcję biblioteczną pod tytułem: „Mirabelka- kiełkująca historia”. Powstała ona na podstawie książki Cezarego Harasimowicza - „Mirabelka”.
Uczniowie mogli posłuchać nagrania fragmentu książki w wykonaniu pani Grażyny Wolszczak. Dowiedziały się od pań prowadzących, czym jest wojna. Skojarzenia z nią związane zostały zapisane na tablicy. Kolejne fragmenty książki nawiązały do pojęć kojarzących się z wojną, czyli gettem, powstaniem w getcie, opaską z gwiazdą Dawida, godziną policyjną, łapankami, obozami koncentracyjnymi. W dyskusji z uczniami pomagała prezentacja multimedialna oraz film przedstawiający autora książki.
Wyodrębniono główną myśl książki, czyli: „Tam, gdzie nie ma ludzi, trzeba starać się być człowiekiem”. Dzieci dowiedziały się, że do tego motta stosowała się pani Irena Sendlerowa, która została nazwana Matką Dzieci Holokaustu.
Panie prowadzące powiedziały dzieciom, że także w Augustowie było getto. Pokazały przy tym naczynia z tego okresu oraz książki napisane w języku hebrajskim. Uczniowie byli bardzo zainteresowani eksponatami.
Kolejnym punktem programu było napisanie przez uczniów na liściach mirabelki życzeń do współczesnych ludzi. Pojawiły się między innymi takie pragnienia: ”żeby nie było wojny”, „żeby wszyscy ludzie się kochali i sobie pomagali”. Gotowe liście uczniowie wieszali na specjalnie do tego celu ustawionym drzewku – mirabelce.
Na koniec lekcji wszyscy zebrani poczęstowali się kompotem oraz dżemem z mirabelek. Panie prowadzące otrzymały podziękowania z rąk organizatora. Odwdzięczyły się wręczając wychowawczyniom dyplomy za udział w tych warsztatach. Wszystkich połączyło wspólne zdjęcie.

Oprac. Emilia Świątkowska

fot. Emilia Świątkowska


Kochamy śnieg

fot. Emilia Świątkowska


Mikołajkowa Akcja Kolorów przeprowadzona przez Samorząd Uczniowski

fot. Emilia Światkowska i Katarzyna Diana Radziewicz


Andrzejki 2018

19 listopada 2018 r. w naszej szkole odbyły się Andrzejki. Z tej okazji wszystkie lekcje były skrócone. Po lekcjach odbyły się w klasach zabawy i wróżby andrzejkowe. Oprócz lania wosku, dzięki wróżbom można było dowiedzieć się między innymi, jak na imię będzie miał przyszły mąż lub żona, jaki zawód zdobędziemy w przyszłości oraz kiedy zabiją weselne dzwony.
Na korytarzu każdy miał możliwość zrobienia sobie zmywalnego tatuażu za symboliczną złotówkę. Pieniądze zostały przekazane na cel charytatywny.
Kolejną atrakcją był konkurs na najładniejszą andrzejkową dekorację drzwi zorganizowany przez Samorząd Uczniowski. Dekoracja oceniana była pod względem pomysłowości, oryginalności oraz ogólnego wrażenia estetycznego. Komisja w składzie: Pani Dyrektor Barbara Kotarska, pani Emilia Świątkowska i pani Maria Romanowska wyłoniła trzech zwycięzców, po jednym z każdego etapu edukacyjnego. W kategorii 0-III wygrała klasa II, w kategorii IV-VI – klasa VI, a w kategorii VII-VIII-IIIG: klasa VII. Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe.
Następnie odbyła się długo oczekiwana dyskoteka wraz z atrakcyjnymi zabawami.
Ten dzień z pewnością pozostanie długo w pamięci wszystkich uczniów.

Oprac. Emilia Świątkowska

fot. Emilia Świątkowska


19 listopada 2018 r. - Andrzejki w przedszkolu
 

fot. Katarzyna Diana Radziewicz


Akcja ,,100 kwiatów dla Niepodległej’’


,
,Choć mam rączki małe i niewiele umiem’’, to uczniowie klasy IV Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Krasnymborze pod kierunkiem wychowawczyni klasy namalowali 100 kwiatów w barwach biało- czerwonych w ramach akcji ,,100 kwiatów dla Niepodległej’’. Jako hołd i dar wdzięczności wszystkim tym, którzy walczyli o wolność i Niepodległość Naszej Ojczyzny, kwiaty te zostały złożone na ręce Pana Komendanta Placówki Straży Granicznej w Lipsku podczas pikniku niepodległości, który został zorganizowany przez naszą szkołę.

oprac. Kuleszewicz Lilia


fot. Lilia Kuleszewicz


9 listopada 2018 r. - wręczenie dyplomów za udział w biegu sztafetowym "WOKÓŁ NIEPODLEGŁEJ" organizowanego przez Komendanta Straży Granicznej. Uczennice wzięły udział w I etapie - Wołkusz godz. 19:39 (most na rzece Wokuszance) - Kopczany godz. 20:20, dystans 6,3 km, średni czas biegu 6 min. 30 sek./km

fot. B.A. Juchniewicz


PIKNIK NIEPODLEGŁOŚCIOWY


9.11.2018r. w Szkole Podstawowej im. Sybiraków w Krasnymborze nie był dniem jak co dzień! Wszyscy wyruszyliśmy bowiem na zajęcia poza jej teren. W ustalonej wcześniej kolejności wyjechaliśmy po pierwszej lekcji w głąb Puszczy Augustowskiej, do uroczyska Kozi Rynek. Wysiedliśmy z autobusu w środku puszczy, by zaoszczędzić na czasie przewozu drugiej grupy młodszych uczniów. Marszem przez las, z pieśnią na ustach, udekorowani kotylionami wyruszyliśmy na swój własny, blisko czterokilometrowy marsz dla Niepodległej. Tak rozpoczęliśmy obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Na parkingu, przy pomniku żołnierzy AK poległych w 1943 roku, czekaliśmy na drugą grupę uczniów i zaproszonych gości. Rozpaliliśmy stos ogniska przygotowanego przez gospodarzy tego miejsca, leśników z Nadleśnictwa Augustów. Stąd, wszyscy razem, wyruszyliśmy do mogiły Powstańców z 1863 roku w samym środku uroczyska. Tam, uroczyście, z pocztem sztandarowym naszej szkoły, po zapaleniu zniczy i odmówieniu modlitwy za zmarłych, po krótkiej prelekcji historycznej o godzinie 1111 – ile sił w płucach – zaśpiewaliśmy wszyscy razem hymn Polski. Niezwykłe wrażenie! Echo w lesie potęgowało jeszcze siłę hymnu, a nas przyprawiało o dreszcze! Wzruszenie ściskało gardło. W ciszy wracaliśmy z powrotem do pomnika żołnierzy AK.
Po zapaleniu zniczy pod pomnikiem, rozpoczęła się piknikowa część programu. Powitanie gości i rodziców przez panią dyrektor, to był sygnał do rozpoczęcia drugiej części naszych uroczystości. Rodzice oczekiwali na pozwolenie poczęstowania wszystkich gorącym bigosem przygotowanym przez nich i przywiezionym na miejsce uroczystości. Gorąca herbata i ciepło ogniska poprawiły wszystkim humory i dały siłę do dalszego świętowania.
Pan komendant Straży Granicznej w Lipsku udekorował medalami i wręczył pamiątkowe dyplomy uczestniczkom sztafety „Wokół Niepodległej”, która miała miejsce 10 października 2018 roku. W sztafecie wzięły udział cztery uczennice naszej szkoły: Patrycja Rogowska, Patrycja Karbowska, Ewelina Borkowska oraz Wiktoria Karbowska. Organizatorki konkursu plastycznego „100 lat dla niepodległej”, nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej, także wręczyły dyplomy najmłodszym zwycięzcom konkursu.
Później, tradycyjnie już, dzieci złożyły życzenia funkcjonariuszom straży granicznej, wręczając panu komendantowi wiązanki kwiatów jako dowód naszej wdzięczności za służbę Ojczyźnie.
A na zakończenie, po oficjalnych częściach naszego ogniska, było już tylko śpiewająco! Znowu echo puszczy poniosło w las słowa i melodie pieśni patriotycznych śpiewanych przez wszystkich uczestników pikniku. Były więc „Białe róże”, „O mój rozmarynie”, „Ułani, ułani”, „Wojenko, wojenko”, „Piechota”, „Legiony”. Na zakończenie wszyscy w postawie stojącej, przy dogasającym ognisku zaśpiewaliśmy „Rotę”. Wcale niespiesznie zaczęliśmy się zbierać do wyjazdu. Do szkoły wróciliśmy już tylko po to, by powoli wracać po niezwykłych lekcjach do domów. To był wkład Uczniów, Rady pedagogicznej i Rodziców Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Krasnymborze do obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości – Dla Niepodległej!
Tego dnia w naszej szkole nie było apelu, ale był to dzień nietuzinkowy, inny niż wszystkie i na pewno na długo wszystkim pozostanie w pamięci, bo była to, zdaje nam się prawdziwa, żywa lekcja naszego patriotyzmu. Dla Ciebie – Polsko!
Pomysłodawczynie i realizatorki dnia dla Niepodległej, dziękują przy tej okazji wszystkim za udział w lekcji, całą logistykę i pomoc w przygotowaniu pikniku.

Małgorzata Dawidowicz i Alicja Augustynowicz.
oprac. Alicja Augustynowicz

fot. Emilia Świątkowska


8 listopada 2018 r. - Kodowanie i programowanie, czyli szkolenie dla uczniów przygotowane przez instruktorów z Sokółki
 

fot. Katarzyna Diana Radziewicz


8.11.2018 r. - Powiatowy konkurs poezji i ballad W. Wysockiego

 W tym roku szkolnym, podobnie, jak w ubiegłym, nasi uczniowie: Ewelina Borkowska i Maciej Białous zaprezentowali swoje talenty w konkursie poświęconym poznaniu kultury rosyjskiej. Konkurs corocznie organizują: Augustowskie Placówki Kultury i Fundacja Mniejszości Narodowych „Rusicz”. W bieżącym roku, w 80 rocznicę urodzin rosyjskiego poety, barda i aktora – W. Wysockiego, uczniowie szkół podstawowych i średnich prezentowali jego twórczość poetycką i muzyczną. Uczeń naszej szkoły – Maciej Białous zajął 3 miejsce za wykonanie ballady „Pieśń o przyjacielu” (tłum.).

Mariola Juchniewicz

 

 fot. Mariola Juchniewicz


6 listopada 2018 r. - Dzień Czekolady

fot. Joanna Maciejewska


5 listopada 2018 r. Dzień Postaci z Bajek w Przedszkolu

fot. Katarzyna Diana Radziewicz


5 listopada 2018 r. - Dzień Postaci z Bajek

fot. Emilia Świątkowska


31 października 2018 r. - Dzień Dyni

 fot. Katarzyna Diana Radziewicz


31 października 2018 r. - Uczniowie klasy VII i VIII sprzątają mogiły

fot. B.A. Juchniewicz


29 października 2018 r. - Europejski Dzień Języków Obcych

Języki to wspaniałe dziedzictwo i żywy dowód różnorodności kulturowej Europy.
Hasło tegorocznych obchodów Europejskiego Dnia Języka Obcego w Polsce brzmi „Kultury języków, języki kultur”. Nawiązuje ono do potrzeby doskonalenia języka ojczystego i poznawania języków obcych, a także wskazuje na nierozerwalny związek między językiem i kulturą. To także przypomnienie, że w tym roku UE obchodzi Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego. Kolorowy wiatrak będący przewodnim motywem graficznym wydarzeń organizowanych z okazji EDJ symbolizuje językową wielobarwność naszego kontynentu.
W tym roku bierzemy udział w projekcie Europejski Dzień Języków. A oto zdjęcia upamiętniające to przedsięwzięcie:

oprac. Kuleszewicz Lilia
 

fot. Lilia Kuleszewicz

fot. Katarzyna Diana Radziewicz


29 października 2018 r. - Odblaski nosimy - bezpieczeństwem świecimy!

fot. Emilia Świątkowska


26 października 2018 r. - Żywa lekcja historii

 fot. Katarzyna Diana Radziewicz


25 października - Ślubowanie uczniów klasy I

Najmłodsi uczniowie klasy I, 25 października 2018 r. złożyli uroczyste ślubowanie przed całą społecznością uczniowską Najstarsza klasa w szkole podstawowej, czyli klasa VIII, przygotowała naszym pierwszakom liczne próby siły i odwagi, które były przepustką do złożenia przysięgi i wejścia w progi uczniów. Najmłodsi spisali się znakomicie. Wykonali wszystkie zadania.

Oprac. Joanna Maciejewska

 fot. Katarzyna Diana Radziewicz


Dzień Edukacji Narodowej

Dzień Edukacji Narodowej odbył się w naszej szkole 15 października 2018 r. Organizatorami był Samorząd Uczniowski pod opieką K.D. Radziewicz i J. Maciejewskiej. Młodzież przygotowała część artystyczną, w którą szczególnie zaangażowały się klasy VII, VIII, III oraz III gimnazjum i działający przy naszej szkole zespół Tańczące Emotki. W podzięce za trud i wychowanie Rada Rodziców wraz z uczniami wręczyła nauczycielom upominki.

Oprac. Joanna Maciejewska

fot. Joanna Maciejewska


XVIII Dzień Papieski

,,Promieniowanie Ojcostwa’’

XVIII Dzień Papieski w tym roku obchodzimy 14 października. Hasłem przewodnim jest ‘’Promieniowanie Ojcostwa’’. W tym Dniu Papieskim nasze rozważania i działania chcemy zogniskować wokół dwóch rocznic z życia św. Jana Pawła II to jest :
1. 60ej rocznicy sakry biskupiej Karola Wojtyły i 40ej rocznicy wyboru Jana Pawła na Stolicę Piotrową metropolity krakowskiego.
oraz
Ważnej dla naszej Ojczyzny -setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Hasło Dnia Papieskiego jest zaczerpnięte bezpośrednio z literackiego dziedzictwa Papieża Polaka. Promieniowanie ojcostwa – to tytuł utworu Karola Wojtyły datowanego na 1964 rok.
Znajdujemy tam rozdział zatytułowany: Ojcostwo na wzór św. Józefa, w którym właśnie św. Józef jest postawiony za wzór dla „wszystkich powołanych do ojcostwa – w rodzinie, albo w kapłaństwie”. „Wiemy, że Chrystus zwracał się do Boga Ojca słowem Abba – słowem bliskim i rodzinnym, takim, jakim dzieci Jego narodu zwracają się do swoich ojców. Papież zauważa też, że św. Józef ofiarował Dziecku – Jezusowi: podporę męskiej równowagi, jasne widzenia spraw i odwagę, służył zaletami dobrego ojca, czerpiąc siłę z tego najwyższego źródła, od którego bierze nazwę wszelkie ojcostwo na niebie i na ziemi. Trzeba wejść w promieniowanie ojcostwa, bo w nim dopiero wszystko staje się rzeczywistością. Wołajmy: „Ojcze, bądź moją Drogą, bądź moim Źródłem!”
Hasło tegorocznego Dnia Papieskiego Promieniowanie Ojcostwa zachęca też do IV Przykazania Bożego – Czcij ojca swego i matkę swoją. Przypomina nam, że Bóg potęguje swoje imię „Ojciec” troszcząc się
o Nas. Stanowi to zarazem wskazanie, żebyśmy lepiej poznawali Boga, który jest naszym Ojcem.
Uczniowie klasy IV i VI Szkoły Podstawowej im Sybiraków zaprezentowali w Kościele parafialnym
w Krasnymborze i w naszej szkole montaż poetycko-muzyczny poświęcony pamięci Jana Pawła II pod tytułem ,,Promieniowanie Ojcostwa’’.

oprac.Kuleszewicz Lilia


 

 fot. Katarzyna Diana Radziewicz


5 października 2018 r. - Wyjazd klas 0-III do Muzeum Wojska i Fabryki Misia w Białymstoku

 fot. Katarzyna Diana Radziewicz


4 października 2018 r. Wycieczka do Warszawy

fot. Joanna Maciejewska


Wybory do Samorządu Uczniowskiego

24 września 2018 r. odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Po dwóch turach wyborów, został wyłoniony opiekun, którym została p. Katarzyna Diana Radziewicz. Do zarządu Samorządu Uczniowskiego wybrani zostali: Maciej Białous, Patrycja Rogowska, Dawid Karp, Mateusz Puniszkis. Serdecznie gratulujemy, że społeczność uczniowska wybrała Was na swoich reprezentantów.

Oprac. Joanna Maciejewska


20 września 2018 r. - Dzień Przedszkolaka

 fot. Katarzyna Diana Radziewicz


17 września 2018 r. - Wyjazd klas 0-III do lasu w Kryłatce

 fot. Katarzyna Diana Radziewicz


14 września 2018 r. - Międzynarodowy Dzień Kropki w przedszkolu

 fot. Katarzyna Diana Radziewicz


Narodowe czytanie

10 września 2018 r. w naszej szkole odbyło się Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. Nawet najmłodsi uczestniczyli we wspólnym słuchaniu tego dzieła. Uczniowie klasy III gimnazjum oraz J. Maciejewska włączyli się całym sercem w organizację przedsięwzięcia i przepięknie odczytali fragmenty powieści.

Oprac. Joanna Maciejewska
 

fot. Joanna Maciejewska


Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019


3 września 2018 r., po pięknych i upalnych wakacjach wróciliśmy do szkoły. Rozpoczął się rok szkolny 2018/2019. Z nowym rokiem przyszedł nowy zapał do pracy i nauki. Wszystkim uczniom życzymy pogody ducha i zacięcia w pracy, a pracownikom szkoły i nauczycielom cierpliwości i uśmiechu.

Oprac. Joanna Maciejewska